Wednesday 25. December 2024 - Zadnja sprememba ob 21:38:32
 

Predvolilni socializem

7. april 2008 ob 12:13 | Jani Sever |

V Ljubljani so potekale evropske delavske demonstracije. Zbralo se je precej evropskih sindikalistov. Nekaj je bilo morda tudi delavcev. Njihovo sporočilo je bilo jasno. Razlike med plačami so prevelike. Evropa ne potrebuje le profita, ampak tudi solidarnost. Hkrati so se na Brdu srečali evropski finančni ministri in guvernerji centralnih bank. Govorili so o grozeči inflaciji in o tem, da v spopadu z njo evropske vlade niso storile dovolj. Slovenska vlada je bila zraven.

Kakšnih pretiranih komentarjev o tem, da je slovenska vlada svoj del odgovornosti za spopadanje z inflacijo ves čas zanikala in da še vedno trdi, da je praktično ni, nismo slišali. Je pa predsednik slovenske vlade sprejel delegacijo sindikalistov, na čelu z generalnim sekretarjem ETUC Johnom Monksom. Janez Janša, ki je pokazal veliko naklonjenost do sindikalnih zahtev, se je z Monksom strinjal, da je tudi z ekonomskega vidika povsem sprejemljivo, da plače naraščajo tako kot produktivnost.

Po srečanju je bil Monks navdušen nad slovenskim premierom in njegovo sočutnostjo. “Želim si, da bi bili tudi finančni ministri tako sočutni, kot je bil on,” je dejal. Kar je bilo vsekakor lepo slišati. Govorila sta namreč o temi, ki je za Slovenijo še izjemno aktualna. Monks jo je povzel takole. “Mnogi od njih (finančni ministri) verjamejo “stari veri”, da bi zvišanje delavskih plač povečalo inflacijo. Ne strinjam se s tem. Pomembno je, da imajo delavci dovolj denarja za potrošnjo.”

O stališčih slovenskega predsednika vlade smo tako slišali nekaj novega, čeprav gre pravzaprav samo za potrditev obrata, ki ga lahko v njegovi politiki zasledujemo že nekaj časa. Obrata od neoliberalizma k socializmu. Skratka, slovenska vlada se inflacije ne boji in je prepričana, da morajo delavci dobiti višje plače. Še več, za to bo, tam kjer to lahko stori, tudi poskrbela. O tem zdaj ni več nobenega dvoma. Na žalost se bo to zgodilo v javnem sektorju, kjer je produktivnost zelo težko merljiva reč.

Minister za javno upravo Gregor Virant pravi, da naj bi novi plačni sistem zaživel avgusta. Kar je super. Najdebelejše naj bi bile kuverte 160.000 javnih uslužbencev, torej ravno septembra, ko naj bi dobili nove plače in poračun. In povsem naključno bo takrat do volitev le še nekaj tednov. Morda celo samo nekaj dni. Virant ni po naključju najbolj priljubljen minister. Poslej se bo njegov položaj na vrhu lestvic popularnosti še utrdil. Posebej pa bi njegove napore moral ceniti tudi predsednik vlade.

Janez Janša, ki je na začetku svojega mandata veljal za enega največjih sovragov delavskega razreda, je danes eden njegovih največjih zaveznikov. Pripombe o tem, da naj z demonstracijami proti enotni davčni stopnji počakajo na lepše vreme, so pozabljene. Kot je povedal gospod Monks, je Janša pokazal veliko poznavanje problematike in iskreno podprl zahteve sindikatov. Dušan Semolič pa je Janšo celo zaprosil, naj država prevzame svojo vlogo pri reševanju konflikta med delodajalci in sindikati.

Lepa priložnost za pritisk na “vladne” direktorje in hkrati na tajkune, ki so namesto vlade prevzeli pozicijo delavskega nasprotnika številka ena, in lepa priložnost za še kakšen vladni uspeh na socialnem področju. SDS proti koncu mandata postaja vedno bolj socialdemokratska. Nevarnosti, ki jo za inflacijo predstavlja dvigovanje plač, na katero opozarjajo evropski ekonomisti in guverner Banke Slovenije ter napoved nižanja gospodarske rasti, bodo pač problemi naslednjega mandata.

Jani Sever

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 56 x komentirano
  1. Pero. pravi:

    Očitno se je Janša res pozitivno spremenil.
    Je pa vedno zanimiva tista povezava, emd besedami in dejanji. Razumevanje in odpravljanje socialnih problemov so očitno postala dejanja Janše, ostale stranke pa nimajo tega niti v programih, torej v besedah…. Odločitev jeseni ne bo težka…..

  2. Neja pravi:

    JJ nima kaj izgubiti. Vleči mora čim več ljudem prijetnih=koristnih potez, govoriti čim več ljudem prijaznih besed, se še naprej predvolilno boriti na različnih “kanalih” (tudi pod pragom zavednega) pa bo morda “uspeh” tu. Potem bo pač spet spremenil taktiko za kakšna tri leta. Če ne bo uspel na volitvah? Bo pa nakopal drugi vladi toliko problemov, da bo težko ljudem “všečna”. In ga bodo volili za naslednji mandat. Sprašujem se, kje je kdo, ki se bo boril za Slovenijo in za Slovence in ne za svojo moč in interese? Da bo objektivno, z mnenjem čim več strokovnjakov , presodil, kaj je za državo res dobro? Sita sem vsega. Če karikiram, se mi zdi, da preživljamo katastrofo, kjer se nekateri borimo za preživetje, drugi pa nekaznovano kradejo iz “ruševin”. Vedno več je dvoličnosti, zahrbtnosti, sovražnosti in manipulacij. Nekateri vladajoči in v RKC so “dober” vzgled.

  3. Pero. pravi:

    Neja. Zakaj tako misliš. Ni vse tako črno. Mene JJ prav pozitivno preseneča. Je pa tak duh v njegovem delovanju že od začetka. Spomnimo se takoj na začetku mandata, ko je uskladil rast penzij z rastjo plač. Vsi so takrat govorili, da se bo vse sesulo. Pa se ni. Položaj penzijonistov sicer ni bleščeč. Je slab. A vendar boljši kot bi bil, če bi poslušali ”konstruktivno” opozicijo.
    Glede strokovnjakov je pa tako, da je bil ustanovljen tist svet za razvoj al kaj je že tista reč, kjer so vsi predstavniki strank, seveda brez ”konstruktivne” LDS.

  4. katarina.novak pravi:

    Res se je pojavila pozitivna sprememba v načinu PV-jevega komuniciranja. Njegove poteze so umirjene in preudarne. Zaveda se problemov, ki se pojavljajo in se naje ustrezno s prevzemanjem odgovornosti tudi odziva. To še ne pomeni, da je politika socilaldemokratska ampak zavzemanje za pravno in socialno državo, tako kot določa ustava in človeške vrednote.

  5. ultraviolet pravi:

    Šest mesecev pred volitvami si premier le s težavo oblači ovčjo kožo, ki se je malo uskočila. Če ima folk res tako kratek spomin, da bo pozabil aroganco, ignoriranje resnih problemov, sistematičen abuzus oblasti v znanosti, kulturi in gospodarstvu, žongliranje z mediji in ne nazadnje usmiljenja vredno kalimerščino ob seji o zaupnici, potem jim pač ni pomoči.

  6. lucko pravi:

    Pero, nekateri nimamo spomina zlate ribice in se spomnimo kaj je blo se 6 mesecev nazaj. Ne zaupam JJu, da nebi po volitvah spet obrnil plosce…

  7. bojsn pravi:

    ultraviolet: mene vse bolj skrbi da je folk dejasnko tako neumen. Verjetno se bo treba izseliti iz te države.

  8. marjan pravi:

    ultraviolet in Neja. Ljudje se spominjajo. V soboto dopoldan sem gledal tv dnevnik iz leta 90.
    Pokazalo je g Ribiča ustavnega sodnika, ki je bentil čez tiste, ki hočejo uničiti Jugo, on in “njegovi” pa si prizadevajo za “unitaristično Jugoslavijo”.

    Res se spominjamo kako so se podražile cestnine v obdobju 96 do 04 za 106% pa v zadnjih 3 letih, no za 5 evrov so se pocenile.

    Seveda za nekatere bogataše so to “bombončki” za rajo kar po vaši definiciji ljudje smo uboga “pozabljiva raja”.

    Nak ne bo šlo!!

  9. medek pravi:

    A ima sdsov Janša sezonska znižanja?

  10. medek pravi:

    Bančniki, katerih banke pred propadom rešuje ameriška vlada z GSO injekcijami, imajo rekordne plače in nagrade za “neuspešnost”, tako koz Bajuk, več pokradeš, boljšo plačo imaš.

    Će bo pa pokraden dnar janša pred volitvam talal svojim vernikom in bodo ti zadovoljni, pa vemo kje smo: Največji sovražnik demokracije je zadovoljen suženj. Janša zadovoljuje svoje sužnje od uzadi.

    Sicer pa je političnih kurbirjev kolikor hočeš.

  11. cro_hot pravi:

    Ko se Kalimero spremeni še v Andersena je konec realnosti v naši lepi domovini. Ostane le sedenje na skali in utapljanje žalosti ob kurčevem standardu večine z gledanjem sončnega zahoda.

  12. Big brother pravi:

    Delavske demonstracije? Ah daj nehaj slepit samega sebe. Tisti, ki so prišli iz tujine so imeli en super sončen izlet. Večina jih je bila po kafičih in si ogledovala znamenitosti.
    Naši delavci pa so imeli šoping dan. Tolk gužve kot je blo po trgovinah v soboto, pa po kafičih…

    Ej, ljudem je dolg čas, pa denar morajo zapravit…Sam da se neki dogaja.

  13. majnica pravi:

    Ne, ne verjamem, da se lahko JJ tako spremeni. Mu pa očitno ni problem popolnoma zamenjat besed, s katerimi mahlja okoli sebe = proti nam. Tudi jaz mislim, da bo večina ljudi hitro pozabila, kaj vse je do sedaj že rekel. Ali (ne) naredil, kar je še bolj pomembno.
    Ni mi pa všeč avtorjeva provokacija: ”Zbralo se je precej evropskih sindikalistov. Nekaj je bilo morda tudi delavcev.” Mislim namreč, da take izjave ne švrkajo sindikalistov, ampak omalovažujejo vse tiste, ki so si vzeli čas, da so izrazili svoje mnenje.
    Kar pa se izletništva in šopingarjenja tiče: Drži, absolutno. Kaj češ lepšega izleta kot se 10, 13 ali ne vem koliko ur z avtobusom fjakat v eno smer, da potem 1 uro hodiš po Ljubljani… In če naš tajming ne bi bil tako tesen, bi tudi jaz skočila v LJ trgovino - ko sem prišla domov, sem od utrujenosti komaj spravila skupaj en ubogi pire…
    Lep pozdrav vsem

  14. Neja pravi:

    JJ in DR sta, poleg drugega, pač biciklista. Močnejšim v EU in ZDA se klanjata, druge, doma, pa tlačita. Sta pa, na žalost, prestara za spremembe.
    In, PERO, kaj bo JJu ” Svet za razvoj…..” ali karkoli drugega, če je nad vsemi Sveti in upošteva bolj sebe. Tukaj se kaže velika “povezovalnost” JJ in njegove SDS. Seveda, povabiti v koalicijo vse, zato da bi lahko sestavil vlado. Potem pa je v glavnem konec povezovanja in sodelovanja.
    In še to. Menim, da JJ dobro pozna taktiko manipuliranja z množico. Če ne iz teorije, pa iz bolj ali manj bližnje zgodovine.

  15. Okapi pravi:

    Kam so pa vesti na Vesti izginile?

    O.

  16. Okapi pravi:

    Upss, lazni preplah, so ze tu.

    O.

  17. bingo pravi:

    Eh, dragi Jani, kako je kratka pot od histeričnega antijanšista do njegovega lizuna. Je pa vsekakor zanimivo, kako ostareli panksi (Sever, Štamcar) na stara leta obračajo ploščo.
    Projekcija za prihodnost : Jani Sever se včlani k libertarcem in postane Štihov tajnik !

  18. Zlata lisica pravi:

    Ko se prispevek pricne z lazjo, kot na primer
    “Zbralo se je precej evropskih sindikalistov. Nekaj je bilo morda tudi delavcev”
    …se tudi konca z lazjo!

    O vest.si, kam je tvoja objektivnost sla?

  19. Aljo pravi:

    Problem razdelitve dobička je problem celotnega sveta. V časih hiper produkcije, je človek - delavec zmerom bolj obremenjen, njegovo plačilo pa se zaradi poceni delavne sile nerazvitega sveta zmanjšuje. Upad delavskih pravic je tudi evropski problem in le ta bo zmerom večji.
    NWO elita zateguje pas - globalno. Vi se pa kar kregajte in robotsko pogumno naprej delajte cele dneve za zmerom manjšo vrednost in podpirajte degenerirane svetovne elite.
    Kar se pa slovenske stvarnosti tiče, se ve da je naša desnica bolj leva, kot pa naša levica, ki deluje desničarsko in vztrajno zaposluje ljudi iz nerazvitih držav, zato ker je slovenska delavna sila predraga(nov slovenski trend-delavci iz Bosne).
    Naša tranzicijska elita je samo pljunek v morje globalnega hiper izkoriščanja…

  20. Streecek pravi:

    SDS ne postaja socialdemokratska, ampak socialno demagoška. To je pa zadnje kar pri nas potrebujemo.

    Btw, Janša se je tudi pred volitvami 2004 hinavsko naredil prijaznega in vse “presenetil”. Vendar upam da bo tokrat temu volku v ovčji preobleki verjelo veliko manj ljudi.

  21. Teta Meta pravi:

    Ko smo že pri delitvi na taleve in tadesne: za “levega” ministra Mramorja so bili samozaposleni in kulturniki ter novinarji “premajhna družbena skupina, da bi jo bilo vredno upoštevati” pri obdavčitvi, sindikati pa samozaposlenih, ki jih bodo na račun dviga plač skoraj zagotovo zadeli višji prispevki, nanka ne omenijo ne. Koga briga, če ne moreš plačati prispevkov? In če si lani uspel prihraniti tisočaka ali dva, letos jih boš itak moral dati za višje prispevke in za davek, ker si bil preveč delaven. Ali in kako hodijo samozaposleni na bolniško? Na izobraževanja? Na dopust? Vse bolj ugotavljam, da je vseeno, kdo je na oblasti, saj se menjajo samo ministri in kak podsekretar. Tisti, ki so v resnici na oblasti že ves čas, so zviti birokrati, ki znajo izračunati, koliko priviti ljudi, da bodo še dihali, ampak ne preveč, in potem to ponujajo kot znanost. Škoda je, da ta vlada ni imela korajže narediti korenite reforme, ampak brez družbenega soglasja je itak ni mogla?

    Sicer je Virant pred nekaj dnevi povedal, da dobijo zdravniki plačane vse nadure, kar za ukc ne drži - oglejte si IPP. Najbrž ga ni med nami, ki bi si želel, da bi zanj, če bi pristal v bonišnici, skrbel zdravnik, ki dela nepretrgoma dvanajst ur ali bognedaj 36, kolikor jih po zakonu neprekinjeno menda sme?

  22. markopigac pravi:

    Jani, seštej vse proteste pod Janšo. Računica pokaže, da jih toliko ni bilo v vseh 15ih letih prejšnjega enoumlja

  23. duko pravi:

    Politika je umetnost mogočega, ne pa slepo sledenje idealom. In politike v veliki večini voli raja, ne pa nekakšni plemeniti in pametni izbranci. Glede tega - izbranci - se spominjam davnega spora med Ribičičem in nekim srbskim visokim komunistom, ko je slednji trdil, da je prava demokracija “en človek, en glas”, ker je takrat to Srbom ustrezalo, sedanji ustavni sodnik pa je zagovarjal posredne volitve preko “izbrancev naroda”, ker je to ustrezalo nam. Ali pa Kocijančič iz vložka v Studio City, kjer trdi,da “čemo tekovine revolucije braniti, ako treba i našim životima”. Proti tem saltom mortale je sprememba JJ precej benevolentna. Da ne omenjam Potrča, človeka za vse režime in vse ustave. Pa so ti tiči po anketah precej visoko. Toliko o načelnosti.
    Zdi se mi, da je nasprotovanje Janši pri večini kritikov prej posledica osebne antipatičnosti, kot pa kakšnega temeljitega preudarka. Vlada je napravila tudi nekaj neumnosti, vsaj po mojem; zakaj, je pa že drugo vprašanje. Ker bom pa že moral izbirati - raje se bom odločil za obstoječo, res ne najboljšo garnituro, kot pa za družbo čvekačev in povzpetnikov, od katerih imam mnoge - iz časa njihovega vladanja - v slabem spominu.

  24. Neja pravi:

    Oprosti, Duko, zdi se mi, da mešaš jabolka in hruške, ko govoriš o Ribičiču in demokraciji. Takrat je šlo za demokratično odločanje različnih narodov, ki so živeli skupaj. In kaj ti je naredil slabega Potrč? Odkar malo spremljam politiko, se mi zdi predstavnik tistih, ki ga ne vodi ideologija in druga navlaka, ampak stroka. Pa to ne pomeni, da se bom ravno “odločila” za SD. Še ne vem.

    Meni nihče v politiki ni a priori simpatičen ali antipatičen. Spremljati je potrebno samo način reševanja problemov. Mislim, da je JJ všeč tistim, ki potrebujejo “vladarja”: Sončnega kralja ali Princa teme. Da bi to ostal, premeteno uporablja vsa sredstva. Kadar si razočaran nad obstoječim in znanim, je bolje izbrati kaj novega. Obstaja vsaj možnost, da bo boljši izbor.

  25. marjan pravi:

    markopigac ahha dobro si to povedal, samo kar si povedal je edino to, da nimaš pojma o enopartijskem sistemu oz vladavini “horde”. Ker tisti, ki bi protestirali so bili pobiti, ostala večina pa vdana v usodo. Bila pa je seveda tudi Horda in njeni pristaši, katerim je bilo vse lepo. Od “dedovanih” služb in karier do spomenikov.

  26. marjan pravi:

    Ja Neja Ribičič in njegovi Unitaristično Jugoslavijo. Spet drugi samostojno Slovenijo. Res škoda, da si niste ogledali tv dnevnika iz leta 90 preteklo soboto dopoldan.
    Ampak saj “katera” stroka koga vodi je pa novo vprašanje

  27. Neja pravi:

    Vidiš, Marjan, JJ in njegova horda preveč spominja na “nekoč”.

  28. marjan pravi:

    Ha haa Neja. In koga je JJ - Horda zakopala v gozdu brez pravice do spomina.
    Neja izrabljate vsakakršne besede in spomine in jih krojite po vam lastni “postavitvi” sveta samo, da bi prikazali g JJ kot nevarnega in Slovenski državi škodljivega politika.

    Me pa veseli očitno ste mojo uporabo “Horde” začeli pravilno dojemati. Manjka vam le še “češnjica na smetani” namreč tista “češnjica”,da “dojamete” da so časi enopartijskega sistema minili ter da se časi “ene” Horde za vlogo pozicije in opozicije ne vrnejo.

    Pa naj se še tako trudijo raznorazni branilci tistih časov in tiste miselnosti.
    Lp Neja.

  29. Anton Drexler pravi:

    Marjan, nekateri pravijo da Hvalico, Pučnika, Tomšiča.

  30. bojsn pravi:

    marjan, pigac je govoril o petnajstih letih vladavine (menim, da je mislil na LDS). Nekako se ne spomnim silnih pobojev tekom tega obdobja - spomnim pa se, da so nekateri po JJevem nalogu pretepli Smolnikarja skoraj do smrti

  31. marjan pravi:

    Anton Drexler. Mhm, “nekateri pravijo”- po JJevem nalogu pretepli Smolnikarja skoraj do smrti.

    Kako koristijo nerazjasnene stvari, v nedogled lahko se driblamo kaj je res in tako naprej.

    Ob tej nejasnosti sem se spomnil, ko je bila afera (no, je še;-) ko naj bi Rop vedel za prisluhe Sanader Janša in dogovarjanje incidentov. Pa smo lahko poslušali driblanje enih in drugih po tv ekranih, po kakem mesecu pa je Vodušek zavrtel neuradni pogovor z Ropom (le ta namreč naj nebi vedel da ga snemajo) v katerem je Rop skesano povedal, da so ti prisluhi govorice in da o tem vrabci čivkajo ;-)) Torej govorice ne pa prisluhi, lep dokaz kako se vleče ljudi in zganja meglo.

    Da niste opazili “silnih pobojev tekom tega obdobja” ja verjetno ste bili lepo na varnem in vas niso prizadele “likvidacije” tovarn in izguba trgov pa sindikati kje so bili takrat. Morda se oglasi tudi g. Mencinger, ki se je zavzemal za svojevrstno privatizacijo- s certifikati smo sli lahko takrat obrisali tazadnjo- po njegovo seveda. Model bi bil privatizacija pod menedžerstvom “uspešnih” direktorjev, ker pa to ni šlo tako gladko je bilo potrebno uničiti veliko firm, da so jih poceni olastninili in iztisnili male delavce.

    To je to Lp

  32. Neja pravi:

    Dragi Marjan,
    vaša “češnjica” pa je, da bi jemali nekatere moje izjave bolj v prispodobi. Mislila sem na enoumje, avtoritarnost; malikovanje in podrejanje vodji, vzvišenost, delitev na vaše in naše, s privilegiji za naše, pretirano zadolževanje….; na to, kar pač spominja na nekatera poteze iz preteklih obdobij….., uporabljanje različnih manipulacij za zadržanje oblasti, čeprav bi bila večja garancija- pravična in iskrena skrb za vse Slovence po vrsti. Sedanja “horda” izničuje= ubija drugega: z zanikanjem, neupoštevanjem, nepriznavanjem, cinizmom, aroganco…..
    Če pozicija izpolnjuje “ukaze” vodje in ne glasuje “svobodno”, in ima opozicija a priori manj glasov, se, po mojem, lahko vse konča pri “eni partiji”. Ne vem, zakaj bi morali čakati toliko časa, kot so starši v komunizmu, da bodo izgubili čustvene naboje in postali bolj zreli. Verjamem, da obstaja boljša pot.

  33. Neja pravi:

    Marjan, zaradi napak LDSa je bila izvoljena SDS. In kaj je zdaj? Ne razumem, kako lahko nekoga za napake kritizirate, drugega pa branite. Seveda, razen če ste član te stranke.

  34. marjan pravi:

    Neja, z vsem dolžnim spoštovanjem do vas neznanke le to kar naštevate; enoumje, avtoritarnost; malikovanje in podrejanje vodji, vzvišenost, delitev na vaše in naše, s privilegiji za naše.
    Dobro opisuje lastnosti prejšnjega enopartijskega sistema z g. JJ pa le to nima povezave (tako jaz doživljam)
    JJ ne izključuje nikogar, nobeni stranki ne odreka sodelovanja tudi na prejšnjih volitvah jih ni.
    Proti JJ pa mnogi ravno to izpostavljate in tudi stranke opozicije vse govorijo enako, njihova retorika je izključevalska. Govorite o “bombončkih” in megli v časopisu sem lahko prebral mnenje bralca, ki govori o cestninah navaja 100% povečanje cestnine v 2 vladah LDS in znižanje pod sedanjo vlado.

    Ne gre za prepričanje ampak za dokaze za kakovost storitev za konkurenčne cene in ne monopole.
    To je razlog, da zaupam SDS in tudi NSi ne pa kakšni bolj “čustveni” razlogi.

  35. Neja pravi:

    Pri vsaki vladi lahko najdete nekaj, kar je naredila všečnega za ljudi. Včasih imajo tudi ukrepi samo kratkoročno pozitiven učinek, dolgoročno pa slab. Bolje bi se bilo vprašati, česa vlada ni naredila, (in je obljubljala), pa bi lahko. JJ ne vabi k sodelovanju, ampak h kimanju.

  36. majnica pravi:

    Nikoli mi ne bo jasno, zakaj se na večini tem komentarji iztečejo v eno in isto temo: sedanja vlada, prejšnja vlada, pretekli sistem. Kot da se ne moremo pogovarjat o ničemer drugem več…
    pozdrav vsem

  37. marjan pravi:

    Je preprosto majnica. Nekateri govorijo stvari s katerimi se drugi ne moremo strinjati. Vse pa korenini v prejšnjem trenutku oz zgodovini. Stvari so take in take ker so jih tako postavili recimo zakoni ali prazniki okoli teh “aksiomov” pa se pogovarjamo in drug drugemu hočemo nekaj dopovedati.

    Neja se lahko strinjam, da vsaka vlada stori nekaj všečnega za ljudi. Vprašanje je le za katere oz kako široke so le te koristi namreč koliko ljudi čuti njihov blagodejni učinek.

    Upoštevati moramo, da je veliko koalicijskih partnerjev, ki vlečejo za svoje oz njihove člane jasen primer je DESUS, ki mu je uspelo sterorizirat del starejših državljanov, da so le oni zagotovilo njihove pokojnine. SLS, ki se povezuje z SMS mladi, ki naj bi bili spet odvisni od svoje stranke.

    Pa sigurno po letih lahko spadam v “domet” SMS pa sam nebom nikoli volil neke ozkogledne stranke pa naj bi bila stranka Marjanov ali Rjavolascev ali Zelenookcev.

    Vedno se bom odločil za politiko partnerstva generacij.

  38. Mirjana pravi:

    Prav Marjan, ..lepo, le plavaj v tvoji širini,…..je pa tudi neverjetno poznavanje in čutenje sistema, ki ga…po izjavi tvoje starosti nisi živel….pohvalno ni kaj.

  39. marjan pravi:

    Neverjetno Mirjana kakšen cinizem. povejte Mirjana bi vi morali v srednjem veku na grmadi goreti, da
    bi si bili sposobni predstavljati trpljenje na grmadi gorečih.

    Mislite, da je prejšnji sistem bil tako temeljit, da je uspel poskriti dokaze svojih hudodelstev. Mirjana vi mene hvalite, ko bi jaz lahko utemeljeno vrnil vam to pohvalo.

  40. Mirjana pravi:

    No, širini ni kraja, ..sedaj je marjan preskočil že na izkušnjo srednjega veka. Marjan, piše se 2008. V vsakem primeru pa, karkoli se je dogajalo v preteklosti ne pomeni, da je to opravičilo za danes. Prav zato je preteklost padla na izpitu. Razumeš? Se strinjam, da je za hudodelstva (kadar to so) potrebno prevzeti odgovornost,….sem pa pristaš kritičnega odnosa do dogajanja,…pa naj bo to v preteklosti, ali pa v sedanjosti.

  41. marjan pravi:

    Mirjana sej ste dojeli, da sem razkrinkal vaš cinizem. Kritični pa bodite predvsem do sebe ker danes smo 10 aprila.

  42. Mirjana pravi:

    ok sine,…velja za oba. Si za to, da zaključiva?,..jaz namreč sem.

  43. marjan pravi:

    da, zaključiva Mirjana nasvidenje v naslednjem Blogu. Lep pozdrav do takrat.

  44. Neja pravi:

    Mirjana, Marjan pač ne bo priznal, da se lahko moti, tudi v datumu.

  45. Đurović pravi:

    vest dobla nakazilo od sds is wot me claims.

  46. lucko pravi:

    @marjan:
    Nekateri se spomnimo, da si priznal, da si SDS funkcionar, tukaj pa si kar preslisal vprasanje Neje…

  47. marjan pravi:

    lucko z vsem dolžnim spoštovanjem do tebe neznanca. Ti povem nisem funkcionar SDS sem pa član, včlanil sem se na pomlad pred volitvami 2004. Zavrnil sem vse ponudbe za kakršno koli funkcijo (em no recimo, da je ena bila res celo predlagana za glasovanje pa sem zavrnil preden je kdo glasoval)

    Mi sicer poješ veliko hvalo pa vendar ti skromno povem, da sem človek, ki hoče, da imajo ljudje pravico do groba in pravico do spomina, da v DEMOKRACIJI deluje tržno gospodarstvo, da je zakon za vse enako “trd”. Zato je SDS moja izbira.

    Lep pozdrav lucko

  48. majnica pravi:

    Drobno vprašanje, marjan:
    je SDS vaša izbira, ker to, kar ste našteli, zagotavlja ali bo zagotavljala?
    (Resno sprašujem; brez ”podtikanja” ali zafrkavanja - zanima me, kako vidite stvari = vedno dopuščam možnost, da o stvareh vem odločno premalo.)

  49. marjan pravi:

    Za te cilje se trudi in se bo trudila še naprej. To je moje mnenje.

    Predolgo Kreont sedel na tronu. Izkoristil bratomorno vojno (jo zanetil) in se povzpel na prestol.

  50. 08 pravi:

    Zakon za vse enako trd? Za vse, razen za SDS in še nekatere podanike.

  51. marjan pravi:

    eh ti 08 si pa res nepoboljšljiv

  52. Đurović pravi:

    boh bo use štrafu.

  53. Zvone G pravi:

    marjan, komaj sem dočakal, da si potrdil da si član…. Nisem si namreč drznil verjeti, da si eden od neopredeljenih, ker me je ob branju tvojih komentarjev in razlag kar srh spreletaval. Nekajkrat sem se celo vprašal, če sploh živiš v tej državi…. Ravno SDS in NSi sta jo pokopala in uničila za še nekaj naslednjih rodov ! Sramota ! Žalostno je samo, da se bo katerakoli naslednja vlada morala hudičevo potruditi, da bo omilila posledice sedanjega delovanja teh oblastniških strank….. Prejšnje vlade so puščale dobro dediščino ta pa bo pustila razsulo in dolgove. Prejšnja vlada je tej pustila razdela vstop v NATO, vstop v EU in finančno podlago za prevzem EUR ! Na podlagi prejšnjega dela je g.Bajuk dobil priznanje za EU finančnega ministra, sedaj pa ne prizna da je najvišja inflacija v Sloveniji krivda njegove politike….. JJ pa ne upošteva niti ustavnega sodišča, niti računskega sodišča, niti ne prisluhne predlogom iz vrst opozicije ( kar je prej očital), celo ne posluša glasov iz pozicije…. enostavno jih preglasuje… In ni treba sedaj ponoret, ampak pazljivo vse to dvakrat preberi, premisli in pričakujem tvoj pošten komentar. Kar nekaj mojih znancev je izstopilo iz SDS, in kar nekaj neopredeljenih, kateri so JJ volili so rekli, da ga ne bodo nikoli več, vse zaradi dejanj po izvolitvi.

  54. marjan pravi:

    ZvoneG ja in. Menda vsak sam odloča za kaj se bo opredelil saj ste se vi tudi mar ne ;-)

    Kaj oz koliko je ta vlada “naredila” so pa popolnoma različne ocene. Vsak od naju je na eni strani vem komu vi sledite pa čeprav tega morda ne upate ali ne želite povedati. Meni ni mar za ocene posameznikov in zlobne jezike take negativnosti je v Sloveniji odločno preveč.

    To je razlika med enimi in drugimi. Nekateri povedo za kaj jim je mar drugi pa to ljubosumno čuvajo.
    Znanje je vredno kolikor si ga sposoben deliti.

  55. Neja pravi:

    Samo znanje je najprej treba imeti.

  56. coop pravi:

    “Evropa ne potrebuje le profita, ampak tudi solidarnost.”
    Zaposleni, pa tudi tisti zaposleni na jo-jo sisteme (samozaposleni, zaposleni po podjemnih pogodbah, tisti, ki delajo po avtorskih pogodbah….) ne potrebujejo solidarnosti temveč pošteno plačilo za svoje delo, kar pa zdaj ni tako!
    Poleg tega tudi izjave Monksa in Janše niso prav preveč verno citirane, saj ni bilo izrečenih toliko pohvalnih mnenj, kot jih lahko preberemo v članku.
    Poleg tega se mi zdi izjava “nekaj je bilo tudi delavcev” rahlo tvegana, saj ne gre le za delavce, gre za vse, ki so zaposleni torej odvisni od delodajalcev!
    Na žalost si zelo dobro zapomnim izjave nekaterih ljudi. Med njimi se po pravilu znajdejo tudi prvi ministri in Janšine niso niti malo konzistentne, pa čeprav marsikdo v teh komentarjih prav to posebej omenja.
    Prav tako so poteze vlade nekonzistentne, saj je na področjih kot so zaposlovanje, kmetijstvo, sociala, zdravstvo….. ostala ne le tam kjer so končale prejšnje, še poslabšala je politike vezane na ta področja.
    Čisto vseeno je, če tik pred volitvami spremeniš izrazoslovje ali celo poskrbiš za kakšno dopadljivo “ukrepanje”.
    Dejstvo je in ostane, da se zapirajo proizvodnje,da ostajajo ljudje brez prihodkov, da se v zadnjih štirih letih ni spremenila prav nobena razvojna politika na bolje, torej ni nobenega razloga, da bi hvalila sedanjo vlado.Posebej zanimiva se mi pa zdi poteza v javnem sektorju, kjer se bodo plače lepo povečale tik pred volitvami, zamolčano pa bo seveda 30% učiteljic, ki imajo vedno le pogodbe za določen čas in to od septembra do konca junija (navajam le kot primer), takih “zaposlenih je še, le da o tem nihče ne spregovori.
    Govori se le o nujni mobilnosti in prilagodljivosti zaposlenih o % dobičkov samo kot uspehih, ki pomenijo uspešnost za mogoče 15% lastnikov, za vse ostale pa pomeni dobiček le floskulo, ki naj bi prepričala, da gre nam vsem boljše.
    Pa nam gre res?

Komentiraj