Saturday 23. November 2024 - Zadnja sprememba ob 21:38:32
 

Brez refleksije

3. april 2008 ob 10:59 | Jani Sever |

Evropa je znova razklana. Ponovno je kriv Nato. Koga sprejeti v vojaško zavezništvo in koga ne? Gre za odnose z Rusijo, ki si jih predvsem Nemčija in Francija predstavljata precej drugače kot ZDA. Gre za Irak in Afganistan, kjer politika ZDA dokazuje svojo neuspešnost. Gre za dvome, v katero smer naj se Nato sploh razvija. In gre za to, da ZDA niso tako močne, da njihovi politiki ne bi bilo mogoče precej odločno nasprotovati. Slovenija, tudi kot predsedujoča EU, dvomov ne pozna.

Tako kot vsa vzhodna Evropa, razen Madžarske, ki se je preselila na zahod in ne podpira več idej ZDA, ki želijo Nato čim prej pripeljati na ruske meje. Težava nista Hrvaška in Albanija, čeprav bo slednji najbrž že kmalu sledilo Kosovo, kar vsekakor bo problem. No, po drugi strani Kosovo itak že ima ameriško vojaško oporišče, tako da je vprašanje praktično nepomembno. Neprijeten je tudi zaplet z Makedonijo, ki ima kot običajno težave z Grčijo zaradi imena. A glede tega je Grčija precej osamljena.

Drugače je z odločitvijo o tem, ali naj Nata začne postopek za sprejetje Ukrajine in Gruzije, oziroma ali naj sprejmejo akcijski načrt za njun vstop v zavezništvo. Slovensko stališče je tu zelo jasno. Kot je dejal zunanji minister Dimitrij Rupel: “Slovenija bi bila zadovoljna, ko bi bila vrata odprta tudi za Gruzijo in Ukrajino, če bi bilo mogoče v teh dveh primerih izpolniti vse pogoje.” Povsem drugače razmišljata Francija in Nemčija, ki takšnemu pristopu nasprotujeta, oziroma sta vsaj zelo zadržani.

Slovenija se, kot predsedujoča EU, pri iskanju skupne evropske varnostne politike ni posebej angažirala. To pač ni bila prioriteta predsedovanja, niti Slovenija za kaj takega očitno ni sposobna. Razlike so v Evropi glede tega vprašanja namreč precejšnje in ostajajo bolj ali manj enake. Velika Britanija je tako kot vzhodna Evropa bolj na strani ZDA, medtem ko Francija in Nemčija želita emancipacijo in jima je bližji multipolarni svet. Slovenija v tej debati nikoli ni imela kakšnega posebej izvirnega stališča.

Smo pač ena izmed manjših podpornic vojaške politike ZDA. Čeprav se je ta v zadnjih letih izkazala kot neverjetno neuspešna. Tako zelo neuspešna, da so nad njo razočarani tudi Američani sami. Slovenija se glede tega ne sprašuje o ničemer. Kakšna je prihodnost Nata? Kakšna je usoda vojne proti terorizmu? Kaj z vojno v Iraku ali v Afganistanu? Še nakup izjemnega števila oklepnikov, ki naj bi jih slovenski vojaki uporabljali na svetovnih bojiščih ni sprožil kakšne pretirano poglobljene razprave.

V Sloveniji zunanji minister vsakič, ko kdo sproži vsaj malo kritično razmišljanje glede vloge Nata, Slovenske vojske ali zunanje politike ZDA, nanj ustreli z istim argumentom; zgrožen je nad antiamerikanizmom. Zaman sicer čakamo, da bi antiamerikanizma obtožil Francijo ali Nemčijo. A za notranje politične obračune je diskvalifikacija pripravna in doslej je vedno delovala prav zato ker antiamerikanizem ni nekaj simpatičnega, čeprav je precej široko razširjen po vsem svetu.

Slovenija kot predsedujoča EU deluje precej neopazno. Prav zato njeno stališče glede širitve Nata nekoliko izstopa, saj ni medlo ali kompromisarsko. Kar je pravzaprav simpatično. Ker gre za stališče zunanjega ministra Dimitrija Rupla, ki je seveda tudi stališče slovenske vlade, njegova vsebina ne preseneča. In tudi argumenti zanj so znani in razumljivi. Gre za širjenje demokracije in miru po svetu in seveda za boj proti terorizmu. Za stabilni svet, v katerem je vodilna vloga ZDA in tistih, ki stopajo z njo, trenutno pač samoumevna.

Težava slovenske zunanje politike niso stališča zunanjega ministra, ampak neartikuliranost drugačnih pogledov. Še več, odsotnost skorajda kakršnekoli razprave o smiselnosti takšne politike. Tako v civilni družbi kot v politiki. Odkar je bila politika natoskepticizma poražena na referendumu o vstopu Slovenije v Nato, se zdi, da v Sloveniji obstaja samo eno razmišljanje. Morda se bo to pred jesenskimi volitvami spremenilo. Vrh Nata v Bukarešti je bil glede tega vsekakor še ena zamujena priložnost.

Jani Sever

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 9 x komentirano
  1. efefer pravi:

    Domišljavo razmišljanje… RS naj bi se opredelila glede na interese Rusije, ali glede na interese ZDA. Zakaj pa bi se ne glede na interese Ukrajincev in Gruzincev? Če Ukrajinci in Gruzijci hočejo v NATO, naj grejo. Je zanimivo, da Sever njihovih stališč ne omenja. Kot da jih ni. Kot da je relevantno le stališče ene ali druge velesile, RS pa naj kima sli kontrira, nič pa se naj ne vprašuje glede tega, kaj hočejo v Ukrajini in Gruziji.

  2. Todor pravi:

    Etnični Ukrajinci in Gruzijci hočejo v Nato, ruska manjšina v teh dveh državah pa ne, ker je še kar naprej vodena iz Kremlja. Pametni Rusi v teh dveh državah ravno tako hočejo v Nato, ker jim je dovolj diktature in diktata nacional-boljševika Putina in njegove vrhuške. Čas je da tudi ti dve državi svobodno zaživita, da se jim nikoli več v zgodovini ne ponovi boljševiška invazija.

  3. jože pravi:

    “Smo pač ena izmed manjših podpornic vojaške politike ZDA. Čeprav se je ta v zadnjih letih izkazala kot neverjetno neuspešna. Tako zelo neuspešna, da so nad njo razočarani tudi Američani sami.”
    še en severjev površen komentar…
    posamezniki ki so vojni na bližnjem vzhodu hoteli, so prav neverjetno zaslužili, zda pa so si v regiji utrdile poližaj, zagotovile nadzor nad nafto itd…
    Zakaj že so neverjetno neuspešni?

  4. Rado pravi:

    Ruski, ali ameriški hegemonizem?
    Zdaj ko ni več ideološkega pritiska, bistvene razlike skorajda ni.

  5. bruno pravi:

    Jože: Kaj pa je tako uspešnega za nacijo, če zasluži le nekaj posameznikov? Večina ima od tega same probleme (povečana cena nafte, recesija v zda, povečano število prejemnikov prehrambenih bonov…)… Neka zadeva se po mojem smatra za uspešno če ima od tega večje število ljudi ali pa narod kaj od tega. Od iraške vojne oziroma od politike buša imajo koristi samo njegovi podrepniki… ki jih je peščica. A žal imajo moč uničiti planet.

  6. Kocka pravi:

    Kaj pa pomaga, če je večina tistih, ki glasujejo na referendumu ZA? Organizacijo “barvnih revolucij” v Ukrajini in Gruziji, katerih otrok je povabilo v NATO, je finančno podpiral National Endowment for Democracy, podružnica CIE. Pred referendumom bi malo podmazali, pa bi šel skozi. Mediji na “Zahodu” so glede svetovne politke tako ali tako popolnoma nadzorovani s strani korporacij. Promovirajo zgolj globalizacijo, ki večino siromaši, manjšini bajno koristi, zraven pa še uničuje planet. Včasih smo se pritoževali, ker so naši vojaki, v okviru JLA, služili na Kosovu. Danes jih za NATO ne pošiljamo le tja, ampak v še bolj oddaljene in za lase privlečene vojne. (Kaj pa imajo ljudje v Afganistanu, ki jih mesari NATO, zveze z 9/11? Kakšno ceno morajo plačevati?Nobeden izmed tistih, ki so jih ZDA obtožile napadov ni bil afganistanskega porekla.)V ta namen, za orožje, porabimo miljarde davkoplačevalskih sredstev. Slovenska zunanja politika, z Ruplom ali brez, je res najpritlehnejše, sramotno udinjanje ameriškemu gospodarju.

  7. Q pravi:

    …sem v hudi dilemi. Ne morem se odločiti, ali nekdo naše politike močno stiska za jajca ali so samo tako neumni. Pomagajte mi.

  8. Re...Q pravi:

    Naši politiki nimajo jajc…torej …lahko so samo neumni !

  9. Igor Đukanović pravi:

    Nisem protiameriško usmerjen. Do Američanov gojim pozitivna čustva (ne vseh, Bush mlajši me je zelo razočaral). Vseeno nisem zainteresiran za vstop Ukrajine in še manj Gruzije v NATO. Ne želim si novih napetosti tu na nam bližnjem vzhodu. Easy.

Komentiraj