Estetika nebotičnikov
21. marec 2008 ob 11:18 | Jani Sever |Ljubljana bo dobila množico nebotičnikov. Nebotičnikov? No ja, visokih stavb pač. V Sloveniji so kriteriji za nebotičnike enostavno nekoliko drugačni. Tam nad deset nadstropij visoka hiša je že nebotičnik. Kar je normalno. Tu je vse nekoliko nižje. V Ljubljani enonadstropne hiše na Trubarjevi niso kontrast. So seksi, a ne odstopajo preveč od “visokih” štiri nadstropnih meščanskih stavb v bližnji okolici. Kljub temu nebotičniki niso v Ljubljani nič novega. Le zakaj se jih torej mnogi tako bojijo? Zdi se, da ne gre za nasprotovanje stolpnicam a priori. Ampak za nasprotovanje konkretni arhitekturti. Vsaj v večini primerov.
Nekateri pomisleki so ortodoksni. Tak je denimo tisti, ki pravi, da Kolizeja ne bi smeli podreti. Le zakaj ne? Ker je pravzaprav muzej? Muzej v katerega si nihče ne upa stopiti in s katerim nihče ne ve kaj bi počel. A stolpnica, ki naj bi stala na njegovem mestu je ok, nihče ne trdi, da je grda, nefunkcionalna ali kaj podobnega. Nekaterim se zdi previsoka, češ da bo zakrivala pogled na grad. Prav, vendar bi bilo pogledov na grad, tudi če bi postavili novi Kolizej, zares še vedno zelo veliko. Tako kot jih bo veliko, tudi če bodo zgrajene vse napovedane ljubljanske visoke gradnje.
Najbolj izpostavljena med njimi je Emonika. Nova železniška postaja, ki pravzaprav nikomur ni všeč. Razen same postaje, ki predstavlja le majhen del celotnega projekta, gre za neverjetno grdo arhitekturo. Posebej stolpnica na začetku Emonike, poslej menda najvišja zgradba v mestu, je zgled neestetskosti. Prav nikogar še ni bilo mogoče slišati, ki bi bi branil njeno podobo. In kljub temu jo bo investitor menda zgradil. Kar je svojevrsten škandal. Stolpnica bo namreč s svojo masivnostjo nedvomno zaznamovala podobo Ljubljane, čeprav ne bo edina, v njeni neposredni bližini jih bo stalo še nekaj.
Pomemben argument proti njeni gradnji je dejstvo, da bo začetek gradnje Emonike najverjetneje za vedno onemogočil poglobitev železnice. A tudi to je samo izgovor za sanjače. Zdi se namreč, da s poglobitvijo nikoli nihče ne misli resno. Je le uporabna floskula za občasne politično propagandne akcije. Všečna ideja, ki se lahko prodaja, vendar je nihče ne namerava uresničiti. O tem, kako je s tem, je včeraj v Odmevih govoril župan Zoran Janković. “Madžari ne bodo dobil pogodbe brez tega, da morajo mogoče poglobiti železnico.” Morajo mogoče? Aha - se pravi, da jim ni treba.
Poglobljene železnice torej gotovo ne bo. Bodo pa stolpnice. Ljubljančani so na to kar nekako ponosni. Stolpnice pomenijo moč, izgledajo pomembno in bogato. Mesta s stolpnicami so moderna mesta, ki imajo denar. Vsaj na zunaj. Seveda je treba te stolpe nato napolniti z življenjem, kar ni vedno lahko. Tudi v precej večjih mestih imajo s tem pogosto težave, tako da velikanske stavbe dolga leta po tem, ko so bile zgrajene, bolj ali manj samevajo. Ampak slej ko prej se običajno napolnijo. Celo znamenita dvojčka v New Yorku sta bila več let napol prazna, preden sta popolnoma zaživela.
V strogem centru Ljubljane stojijo štiri gradbišča, ki so samo luknje ali okostja stavb že leta. Na Dalmatinovi, na Nazorjevi, v Knafljevem prehodu in tam, kjer je včasih stal Šumi. In nič ne kaže, da bi se kaj lahko premaknilo. Koliko od načrtovanih stolpnic bi lahko doživelo enako usodo? Bomo videli. Morda bodo na koncu vendarle zgrajene in čez nekaj let celo polne pisarn, trgovin, dvoran, stanovanj, hotelov … Morda bodo luknje v zemlji, ali celo ogrodja bodočih stavb in ograje, katerih izgled rešujejo oglasni panoji z bolj ali manj posrečenimi reklamnimi sporočili.
V množici načrtovanih stolpnic je vsekakor nekaj takšnih, ki izgledajo dobro. Zelo dobro. Denimo stopničasta ob Vilharjevi, ali nebotičnik v BTC, tudi novi Kolizej. In če bi jih zgradili bi bilo lepo. Konec koncev težava niso stolpnice. Ampak arhitektura in urbanizem. Grda je Emonika, ne le njene stolpnice, popolnoma neposrečena je lokacija za novo sodno palačo, in popolna katastrofa je podoba novega NUKa, ki je itak stara že trideset let in je bil grd že takrat, ko je bil prvič predstavljen javnosti.
Jani Sever
21. marec, 2008 ob 11:40
Emonika je v redu, sploh ni grda. Podpiram 100 %. Tudi v Parizu so se nad Eiffelovim stolpom zgražali in se še vedno zgražajo. Nekdo bo pač vedno proti. Forza Janković!
21. marec, 2008 ob 12:05
Tako kot ponavadi se oglašajo in kritizirajo vsak premik ljudje tipa Jazbinšek. Ravno danes sem bral kako se nek profesor arhitekture “zgraža” nad bodočo podobo Ljubljane. Pa saj ne moreš verjeti, a danes je pa železniško-avtobusna postaja v ponos Ljubljani? Pa Kolizej, NUK itd.? Če se bo naredilo vse, kar naj bi se naredilo, potem to pomeni nova delovna mesta, več stanovanj(posledično nižje cene le teh) itd. Kar se mene tiče, se preveč pozornosti posveča “mešalcem megle”, ki tako ali tako nikoli nič ne naredijo.
Prvo je treba nekaj narediti, šele potem se lahko učiš iz napak. Ampak ne, pri nas je seveda bolj popularno, da nikoli nič ne narediš i vsezkozi kritiziraš.Patetično
21. marec, 2008 ob 12:27
ljubljana v razcvetu, tričetrt podeželja pa v zaraščanju.
21. marec, 2008 ob 12:51
Odkod pa je zdaj prislo, da je Emonika grda? Zdajsnja avtobusna postaja pa je res super. Jani, daj peticijo, da jo razglasimo za kulturni spomenik drzvnega pomena.
21. marec, 2008 ob 13:52
Ljubljana naj najprej razreši prometni kaos, ter javne prevoze in parkirišča..nato pa naj zaradi mene postavijo piramido namesto parlamenta…
21. marec, 2008 ob 14:20
Jazbinšku in podobnim bi jaz dodelil vsakemu en hektar nekje v Prekmurju, pa naj vsak postavi svoj Minimundus z bajtami, kot si jih on zamišlja. Cel kompleks pa bi za turiste poimenoval “Muzej samovšečnih zarukancev”
21. marec, 2008 ob 14:20
Ljubljana je zanemarjena,fasade stavb razpadajo.Sram me je pred prijatelji iz tujine.Kriva naj bi bila nedokončana denacionalizacija.Mogoče.Veselim se stolpnic,da preusmerijo pozornost od sramote.
21. marec, 2008 ob 14:26
Groza če ne bo poglobitve.
21. marec, 2008 ob 14:27
hmm … “Nova železniška postaja, ki pravzaprav nikomur ni všeč.”, “je zgled neestetskosti” ?? Od kdaj se je pa Jani Sever prelevil v Arhitekta z izostrenim občutkom za estetiko? No resno, to da je stavba nekomu grda ni argument!! Pač vsako oko ima svojega malarja.
Se pa strinjam, da bi morali resno razmisliti o možnosti poglobitve železnice in tudi o glavni postaji Ljubljanskega javnega prometa, ki MORA biti povezana z železniško. Da ne bomo večno hodili na Bavarca na bus. Tu pa je seveda nov problem saj se trenutni župan s to problematiko, kot kaže, ne namerava ukvarjati, ampak se raje posveča idejam kot so npr. širitev obvoznice! Tako sploh ne vemo kakšna je vizija razvoja javnega prometa, kar bi morala biti prioriteta župana. % ljudi, ki uporabljajo javni promet pa je med najnižjimi, če ne najnižji med EU prestolnicami in še upada!! Le zakaj?!?
21. marec, 2008 ob 15:20
..men se zdijo nebotičniki “mačistični”
kaj morem zato …?!
družbeni in civilizacijski trendi so pač takšni:
veliko,večje, največje
visoko,najvišje itd…………dobro ,boljše ,najboljše…
pa srečno…! se vidimo med zvezdami..!
..
21. marec, 2008 ob 16:20
Emonika - njena estetska in arhitekturna vrednost je nična. To je tipična komericalna arhitektura, ki bi jo lahko postavil v Atlanti, v Berlinu ali v Pjongjangu. Emonika je zelo turbofolk arhitekura, ki bo zastarela čez približno 5 let, na območju trga OF pa bi se morala graditi arhitektura, ki bo obstajala 100 let. Tukaj ne gre če je stavba grda ali lepa, dejstvo je da nima niti trohice arhitekturne vrednosti in se lahko primerja samo z arhitekturo raznih Cityparkov. Nespoštovanje avtorjev emonike se vidi že na predstavitvenem filmu (http://www.emonika.si/sl/galerija), kjer so emoniko postavili kar v neko XYZ mesto, ki nima nič skupnega z Ljubljano, očitno TriGranitovi arhitekti še niso slišali, da je treba pred gradnjo zelo preučiti situacijo. Verjamem pa da je všeč laikom, kakor je veliki večini všeč Atomik Harmonik
Kolizej - temu projektu ne moraš očitati to, kar očitaš Emoniki. Ima določeno arhitekturno vrednost, morda je preveč kričeča, a to je odvisno od posameznika. Na tem mestu pa bi lahko bila veliko bolj diskretna in tudi bolj funkcionalna arhitektura.
NUK 2 - je katastrofa. Ne le da je arhitekturno popolnoma zastarel, to je tudi tehnično. Iz arhitekturnega vidika so bile knjižnice vedno simbol najmodernejše arhitekture, ponos kraju. NUK 2 pa je zastarel še preden je zgrajen. Morda ga bomo lahko tržili, kot zadnjo zgrajeno postmoderno stavbo na svetu, s tem da je bil postmodernizem opuščen ter močno skritiziran že v grobem pred 20imi leti.
Za nuk 2 je nujen nov natečaj, od vseh zgoraj naštetih projektov je ravno nuk 2, tisti ki je najbolj problematičen in je zato razveljavitev obstoječe rešitve in razpis novega natečaja zelo potreben. Naj omenim še, da vrsta knjižničarjev pravi, da NUK 2 ne bo primeren za njihovo delo in da je bo že, ko bo zgrajen premajhen. Z vsem spoštovanjem do arhitekta Mušiča, vendar zavedati bi se mogel, da je njegov projekt povozil čas in častno odstopiti.
21. marec, 2008 ob 16:46
Arhee hoče same nove natečaje. Pri naši hitrosti gradbenih dovoljenj in zagotavljanja sredstev za gradnjo bi moral biti temeljni predpogoj, da projekt ustreza arhitekturi leta 2015!
21. marec, 2008 ob 17:54
triera.net: “V arhitekturni projekt Emonika ne zaupa le ljubljanski župan, ampak je pozornost pritegnil tudi na mednarodnem sejmu Mapic v Cannesu.
Projekt je prejel prvo nagrado v kategoriji Najboljša arhitekturna rešitev, s čimer je po besedah občine Ljubljana stopila na zemljevid uspešnih projektov na mednarodnem trgovinskem nepremičninskem trgu. Nagrajeno rešitev za trgovski del Emonike so izdelali v mednarodnem arhitekturnem biroju HOK International.
Kot so še sporočili z MOL-a, je bila Emonika, ki naj bi služila kot urbana povezava med dvema deloma Ljubljane, nominirana tudi v finalnem izboru za nagrado Najboljši trgovinski
Emonika predvideva tudi novo avtobusno in železniško postajo. (Foto: Trigranit)
projekt nad 20.000 kvadratnih metrov.”
21. marec, 2008 ob 18:11
Mapic je “Retail Property trade fair”. To pove več ali manj vse. Turbofolk.
21. marec, 2008 ob 18:24
Emonika je lepa. Kolizej je lep. Nuk 2 je pa grd.
Črna vdova je pa najlepša.
21. marec, 2008 ob 18:38
Kaj bi naj ta članek sploh povedal? To mi je všeč, to pa ne? Jah, vsak ma svoje mnenje, pa še zaradi tega ne pišemo članke o našem okusu…
21. marec, 2008 ob 19:49
@1tastar
Bolje, da se stavba ne zgradi, kot pa da je nefunkcionalna. Kaj ti bo novi NUK II, če bo tehnično neprimerno opremljen in tlorisi nesodobni. Kaj ti bo Emonika, če ne bo upoštevala konteksta okolice in kaj ti bo nov shopping center, če jih imamo že na vsakem koncu.
Sicer pa natečaj traja vsega skupaj 3-4 mesece.
@ED
Gre za popolnoma neznane nagrade za nepremičninske rešitve, čisto komericalna zadeva, ki z arhitekturo in funkcijami stvabe nima nič, ima pa ogromno skupnega s kapitalom.
Še enkrat ne gre samo za okus ali neokus, kakor nekateri namigujejo, gre tudi za funkcionalnost in s funkcionalnostjo pride tudi lepota.
Osebno se ne pametujem kako naj zdravnik zdravi in kako naj čevljar popravlja čevlje ali kako naj slavist poučuje slovnico, ker stvari ne poznam, se mi pa zdi, da ogromno slovencev ve, kako se hiše postavlja…. Le čevlje sodi naj kopitar.
21. marec, 2008 ob 21:34
Če bodo stavbe tako potratne, kot so nova onkologija in pediatrična, bodo to žrela za srkanje energije.
22. marec, 2008 ob 18:46
@Arhee:
Očitno v arhitekturnem biroju HOK International ne delajo ‘kopitarji’.
22. marec, 2008 ob 21:40
V arhitekturnem biroju HOK, delajo samo komericalno nouveau riche arhitekturo, takšno ki se postavlja v Dubaju in v Šanghaju, kakšne posebne arhitekturne vrednosti, razen svetlih izjem, pa ni.
28. marec, 2008 ob 23:22
Janković ti samo delaj, to je še najbolje od vsega.
1. april, 2008 ob 10:03
ljubljana je za bratislavo najbolj zanikrno porihtano mesto v eu.ljubljančani se sedaj nadejate, da bodo “nebotičniki” zakamuflirali razpadajoče fasade in zanemarjenost. kmetavzarski upi pač