Wednesday 25. December 2024 - Zadnja sprememba ob 21:38:32
 

Pirova zmaga

14. marec 2008 ob 9:49 | Jani Sever |

Hrvaška je suspendirala izvajanje Ekološko-ribolovne cone za članice EU. Odzivi so različni. Najbolj zadovoljni so evropski politiki. Tudi slovenski. Seveda, saj vodijo Evropo. In Evropa je slavila zmago. Kar je Hrvaški naložila, je Hrvaška izpolnila. Vendar je hkrati zamrznitev izvajanja ERC tudi hudo nerodna zadeva. Posledic za Slovenijo zadnja hrvaška poteza namreč praktično nima. ERC ostaja pravni akt, sicer zamrznjen, a v veljavi. S tem, da je rešitev požegnala Evropska unija, je celo pridobil na veljavi. Kdo je torej v tej zgodbi zmagovalec in kdo poraženec? Odgovor je enostaven. Umik ERC pomeni izgubo za ekologijo in hkrati zmago aktualne hrvaške politike.

ERC je bil sporna za dve članici EU. Motila je Italijo in Slovenijo. Pri čemer je Italija delovala mirno in neopazno. Slovenija je bila prav tako umirjena. No, ne povsem. Na Hrvaškem so prav Slovenijo prepoznali kot najbolj vneto nasprotnico uveljavitve ERC in kot državo, ki hoče blokirati vstop Hrvaške v EU. Ob tem so bili interesi Slovenije in Italije različni. V Italiji je šlo za povsem ekonomski in socialni interes. Za pravice italijanskih ribičev, ki so v nasprotju z ekološkimi interesi varovanja Jadrana. V Sloveniji je bil interes ribičev v ozadju. Enostavno jih pač ni veliko. Pravzaprav je bilo pri nas skoraj izključno izpostavljeno vprašanje prejudiciranja meje med državama.

In vendar slovenska vladna politika lani najprej sploh ni reagirala na hrvaške priprave na razglasitev ERC. Nato pa je bila zadovoljna z evropsko zahtevo po zamrznitvi njenega izvajanja za države članice EU. Za vse druge, ERC kot kaže velja, če ne drugače, vsaj na papirju. In to je tisto, kar šteje. Razplet torej sploh ni mogel biti drugačen. Razen, če bi Hrvaška trmoglavo vztrajala pri uveljavljanju ERC, kljub pritiskom Evrope, kar pa je bilo ves čas neverjetno. Na koncu je tako mogoče povsem enostavno ugotoviti, da so zmagali italijanski ribiči in da je Slovenija izgubila. Meja ERC, ki poteka po sredini Piranskega zaliva je zamrznjena, a uzakonjena s strani države, ki se bo v kratkem priključila Uniji.

Tisti, ki v to dvomijo, imajo morda prav. Hrvaška v pristopnih pogajanjih doslej ni bila ravno zagnana. Vendar zgleda Romunije in Bolgarije pričata, kako hitro je mogoče postoriti najnujnejše, če za to obstaja interes in če je Evropa hkrati željna sprejeti nove članice. In glede Hrvaške Evropa nima dilem. Hrvaška mora čim prej postati članica EU, ker je to nujni naslednji korak stabilizacije Balkana. Hrvaški politiki se tega zelo dobro zavedajo. Podobno kot se zavedajo, kaj so dosegli z manevrom ERC. Hrvaški premier Ivo Sanader je za Hrvaško radio televizijo včeraj povedal, da je to, da je ekološko-ribolovna cona za članice EU veljala dva meseca in pol, pomembno za prihodnje pogovore o meji.

In Slovenija? Predsednik slovenske vlade je bil včeraj nenavadno zadovoljen. Vprašanje je le zakaj. Menda naj bi Hrvaška z zamrznitvijo ERC pokazala, da se vede evropsko. Slišati je skoraj smešno. Pravi razlog za zadovoljstvo slovenske diplomacije je namreč lahko samo v tem, da je ob hrvaškem taktičnem umiku za trenutek pozabljeno to, da vsa odprta vprašanja med sosedama ostajajo odprta. Zoprna Dragonja in zoprna Mura in zoprna NLB in Krško in Piranski zaliv in … Spisek, ki se zdi skorajda neskončen, se vsako leto nekoliko podaljša. Ampak Janez Janša in Ivo Sanader sta menda kljub temu še vedno velika prijatelja. Tudi če po telefonu kdo od njiju protestira.

Na žalost to ne velja za obe državi. Hrvaška in slovenska politika sta uspeli odnose med sosedama zagreniti do neverjetnih razsežnosti. Raziskava slovenskega ministrstva za zunanje zadeve je pokazala, da kar 74 odstotkov anketiranih misli, da bi morala biti politika Slovenije do Hrvaške ostrejša kot doslej. Na Hrvaškem razne ankete že dolgo kažejo, da ljudje Slovenijo doživljajo kot slabo sosedo. Zelo neprijetno. Bo slovenska vlada ravnala tako kot ji svetuje anketa Ministrstva za zunanje zadeve? Hrvaška ji bo, glede na pretekle izkušnje, za to kmalu dala dovolj razlogov. Najprej bodo verjetno na vrsti zemljišča na levem bregu Dragonje. In tudi tega se vsekakor ne moremo veseliti.

Dovolj očitno je torej, da je Slovenija v boju s Hrvaško ERC izgubila. Hkrati pa je mogoče reči tudi, da je izgubila Evropa. Za ekologijo to vsekakor ni nikakršna zmaga. Prav tako ne za mednarodno pravo. Politika izvršenih dejstev bo namreč imela pozitivne posledice samo za državo, ki je ravnala samovoljno. Z manjšim odlogom pač.

Jani Sever

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 16 x komentirano
  1. Fonzi pravi:

    Gre za zmago Italijanov na celi črti. najprej so nas porinili v še večji drek in nas kot kanonfuter poslali v boj proti Hrvatom, sedaj pa bodo lahko nemoteno orali in kočarili po že tako izropanem Jadranu. S tem so pokazali, kdo je šef v regiji, mi hlapci pa smo zadovoljni, ker se Hrvati vedejo “evropsko”. Bljak !

  2. xrayspex pravi:

    hej jani, vsebinsko vse super, ampak daj naredi en slovnični double-check preden objaviš zadevo. stalno manjkajo vejice, pike, velike/male začetnice, črke v besedah ipd.

    jaz mam iste probleme, samo komentarji več prenesejo, ne? :)

  3. Jani Sever pravi:

    Pardon - hitri prsti. Objavljeno pred čekingom. Upam, da je sedaj bolje.

  4. mali Šrot pravi:

    Naš mali Jani je kot našega Jorasa hiša !

  5. xrayspex pravi:

    @jani: bolje, priden. sedi, pet!

  6. ED pravi:

    Sever uporablja ‘bojevit’ besednjak. Slovenija je izgubila boj. Hmmm… Po svoje je to celo res, že nekaj časa ni slišati nič o incidentih v Piranskem zalivu. Kar je posledica srečanja Janša-Sanader na Brionih ‘05. Po tem sporazumu je JJ ‘umaknil’ slo-policijo iz južne polovice PZ. Takrat je bil, če že, ‘izgubljen boj’. Ne pa z zamrznitvijo ERC. Zelo zanimiva poteza Jajčka Janše, če vemo, da je leta 2004 od Ropa celo terjal, naj pošlje policajske speciale na sporno ozemlje 4 zaselkov južno od Dragonje. Eee, zakaj jih sam ne pošlje danes, ko hrvaška stran celo preprodaja baje slo-zemljišča.

    In če se vrnem k Severju… Teza, da pomeni ERC, ki da je bila nekaj mesecev v veljavi, ‘izgibljen boj’, je nonsens. Zakaj? Tudi zato, ker RH sploh ni bila v stanju sprovajati ukrepov ERC. A to ni glavni razlog. Gre za to, da je tudi Slovenija februarja 2006 OZN z diplomatsko noto uradno obvestila o razglasitvi zaščitne ekološke cone in epikontinentalnem pasu. Ergo, če je cro-ERC veljal nekaj mesecev, slo-ERC velja že več kot dve leti. In še ni bil preklican.

  7. BOTA pravi:

    Zgodovina napak slovenske politike se ponavlja. Ko so po drugi svetovni vojni določali republiško mejo med Slovenijo in Hrvaško so bili slovenski politiki menja, da tako ali tako ni pomembno kje točno poteka, saj tako ali tako živimo v isti državi. Ta pa bo na svojih socialističnih temeljih in idejah tako ali tako večna. Hrvaški politiki so že takrat razmišljali drugače, kar se jim je ob razpadu Jugoslavije obrestovalo.
    Danes slovenski politiki menijo, da ekološko ribolovna cona tako ali tako ni pomembna, saj bomo skupaj s Hrvati kmalu skupaj v Evropski zvezi. Kako si drugače razlagati vse to zadovoljstvo ob zamrznitvi izvajanja omenjene cone. Ali mi zna kdo od aktualnih slovenskih politikov razložiti razliko med zamrznjeno in odpravljeno. Ne nikakor, saj bomo kmalu vsi skupaj srečno živeli v Evropski zvezi, tako da takšne malenkosti pa že niso pomembne. Pa bo Evropska zveza večna :)

  8. Eho pravi:

    Janševa in Ruplova politika do Hrvaške je VELIKO SRANJE !

    S R A M O T A !

  9. marjan pravi:

    Dovolj očitno je torej, da je Slovenija v boju s Hrvaško ERC izgubila.
    Ma ti Sever si en vojak. Pardon - hitri prsti. Objavljeno pred čekingom, le kam se vam je tako mudilo?

  10. Slovencelj de luxe pravi:

    Evropska unija je pristala na “zamrznitev” ERC.Slovenija predseduje EU !
    Rupel in njegova sodelavka trdita,da so vsi hrvaški enostranski postopki pravno nični .
    Torej Evropa priznava “nično” zamrznitev?
    Kljub ničnosti (?) je morska meja sredi “Savudrijske vale” torej začasno “zamrznjena”.
    Kako zamrzniti nekaj ,kar ne obstaja?
    ERC začasno ne velja.Bo pa veljal.

    Vprašanje zunanjemu ministru, premieru in vladi Slovenije :
    Smo Slovenci že idioti ali nas po hitrem postopku spreminjate v idiote?

  11. rozinko pravi:

    Vse se je zamudilo prve dni po osamosvojitvi in takrat, ko so dopustili gradnjo mejnega prehoda na Dragonji. In prav tako so pustili vsa naselja, da so se priključila na Hrvaško. Kdo pa je dal kaj nazaj, če si vzel in to tako, da so vsi gledali.
    Otišlo je otišlo u NAŠO LEPO. Pravzaprav pa so še na vsakem nastopu naših politikov NAŠI PRIJATELJI. Fuj taka hinavščina. Pokažite Hrvatom dokumente, če jih sploh imate, Zemljiške knjige razne pogodbe in pa policijske zapiske . Vemo, da policija dnevno sestavlja poročila o svojem delu. Predložite Hrvatom zapiske o knotrolnih vožnjah po Piranskem tzalivu za vsa leta nazaj.
    Sicer pa škoda besedi. TO JE ZA SLOVENIJO IZGUBLJENO OZEMLJE OB DRAGONJI IN PA POLOVICA PIRANSKE “UVALE”. Žal tako je to in tako bo.

  12. simpatikus komunalis pravi:

    jj pa rupla in ono mrho iz zunanjega ministrstva-sej bi bla za na k.ampak je glupa ko k.vse na goli otok
    zid na sotlo pa hrvateke raus izpod strani sončnih alp.blek gnoj

  13. marjan pravi:

    pa dajte komunalec stopite iz svojih škornjev. Jokate pa stokate, noben pa ne pove da je Hrvška vendar stopila korak nazaj in še nekaj jih bo morala, če bo hotela “korenček”.

  14. tomazh pravi:

    Prava država brani svojo zemljo z vsemi sredstvi.Ali smo mi pripravljeni braniti našo zemljo z vsemi sredstvi, vključno z vojsko? Je ta vojska sposobna za vojskovanje? Smo navadni državljani pripravljeni žrtvovati tudi svoja življenja, tako kot partizani, za svojo državo?
    Če je odgovor na ta vprašanja pritrdilen, potem so možnosti, da svojo zemljo obranimo in pokažemo, da svojega ne damo. Če ne, potem bomo izgubljali košček po košček svoje zemlje tako kot doslej.V 100 letih smo na severu izgubili 100km narodnega ozemlja. S to razliko, da so doslej jemali Nemci, Italijani, Madžari, po 1991 pa bodo še Hrvati.

  15. w pravi:

    Eni se pač radi plazijo. Čez mejo ali ocean. Žal so taki tudi na visokih položajih in zastopajo narod.

  16. miro pravi:

    Še kdo dvomi, da so Italijani najboljši politiki na svetu?

Komentiraj