Komentar - Mitja

11. marec 2008 ob 15:06 | Vest |

O novinarstvu, politiki, kapitalu ogromno razpravljamo, se prepiramo, odkrivamo Ameriko, kot da bi šlo za nekaj novega, a to sploh ni. Politika si vedno želi podrediti medije in iz njih delati svojo prižnico, kapital kupčka z njimi za čim debelejši meh. Kako se v tem vedejo novinarji sami pa je, v našem primeru, razvidno iz peticij in protipeticij. Tovrstna nihanja so vsakdanjost, politiki lajajo, mediji pa gredo naprej. A bolj kot o novinarjih bi v teh časih morali razmišljati tudi o medijih samih. V mislih imam zlasti spletarjenje kot sodobno zvrst komuniciranja, ki presega novinarski poklic in se daje v roke slehernika. Informacija kot zgodovinska iztočnica novinarstva pri tem postaja nekakšna postranska spremljevalka, če že ne kar obremenitev, mnenje oziroma izmenjava mnenj - kar je nekoč bila stvar časopisnih poštnih predalov – pa zdaj stopa v središče komunikacije v lokalnih državnih in globalnih okvirih. Klasični tiskani mediji z močnimi blagovnimi znamkami, načelno predanostjo bralcu in javnosti in z močnimi tržnimi naskoki iščejo zdaj način, kako to prenesti na spletne medije in skupaj z njimi ustvarjati novo medijsko oziroma komunikacijsko okolje. Upati je, da bo tovrstno delovno sožitje prispevalo k težnji po tem, da novinarsko sporočanje ne bo več samo iluzija demokracije. No, ob pogoju, da tudi demokracija sama zleze iz plenic samoutvar.

Mitja Meršol

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 3 x komentirano
  1. Arh pravi:

    Hja, čeprav se marsikdo trudi, je informacija v novinarstvu vedno neke vrste mnenje. Novinarji niso znanstveniki kjer je informacija stalno pod mikroskopom. Nasploh človek v znanosti trikrat premisli preden bo dal določeno informacijo kolegu pod nos, če se noče osmešit.
    Res mi je hecno kako se nekateri ljudje bojijo spletarjenja, po drugi strani pa so se nekako sprijaznili z religijami in dogmami. Nič ni novega torej. Ljudje še vedno premalo razmišljajo, tehtajo. Se pa strinjam, da ljudje na splošno ne ločijo med mnenjem in dejstvom.
    Novinarstvo pa je privatiziralo dejstva prav tako kot cerkev moralo.

    lp

  2. 1tastar pravi:

    Arh, res je. Nekateri novinarji se obnašajo, kot da bi na FDV talali nekakšno mašniško posvečenje za resnico. Pa tudi far ne postane duhovnik že z diplomo Teološke fakultete. Kot tudi pravnik še ni zrel za sodnika ali advokata.

  3. Peter Božič pravi:

    Dragi Mitja,če pogledam kjer koli komentarje na spletnih straneh pa naj bo to Delo,Dnevnik,RTV,Zares,ki ni medij in nazadnje še Vest,potem ti moram povedati,da je to daleč od kakršnegakoli resnega komuniciranja,Google so pa zaprti za ozek krog in tako spet ni iz tega nič.Zdaj pojdi na komentarje o obleetnici Zares pa boš videl kakšen besednjak se uporablja,pa to ni bistveno vprašanje,vprašanje je kdo je tisti ki tako komunicira,mislim,da je o.o 1 volilnega telesa Slovenije.,To pa pomeni,da se tisti,ki imajo kakršen koli resen namen komunicirati,v velikem loku izognjeu vsem tem spletnim stranem.Pozdrav Peter Božič

Komentiraj