Zmaga nacionalnega interesa
4. marec 2008 ob 11:00 | Jani Sever |Telekom Slovenije ostaja slovenski. Nobenega presenečenja ni bilo. Politično bi bilo prodati Telekom tujcem pol leta pred volitvami pač neoportuno. Ampak, ali tega predsednik vlade prej ni vedel? Vsekakor bi to moral vedeti. Zgodba privatizacije Telekoma Slovenije je, kljub temu da v njej ni velikih presenečenj, pravzaprav neverjetna. Trajala je izjemno dolgo. Bila je zelo draga. In pripeljala je do padca borzne vrednosti podjetja. Skratka, vlada si je privoščila zelo velik strošek, ki je pripeljal do nikakršnega rezultata. Prav ničesar ni videti pri vsem skupaj, kar bi lahko davkoplačevalce razveseljevalo.
Vlada je na začetku mandata glede prodaje Telekoma zagovarjala pristop, po katerem naj bi najprej demonopolizirala trg telekomunikacij in se šele nato lotila prodaje. To se ni zgodilo. Vsaj ne v zadostni meri. Sploh pa za povečanje konkurence med ponudniki telekomunikacijskih storitev, brezžične telefonije in interneta vlada nima prav nobenih zaslug. Konkurenti Telekoma z vsemi hčerkami vred so bili pridni. To pa je bolj ali manj vse. Namesto naporov za demonopolizacijo, so se lobisti, ki so blizu vladi v cerkvenih krogih denimo trudili za to, da se mora T2 ukvarjati z iskanjem novih lastnikov.
Namesto demonopolizacije se je začela privatizacija na pamet. Postopek je bil dolg. Najbolj odmevna pa je bila izjava prodajalca, da je Telekom najbrž precenjen. Poteza, ki je bila nenavadno benevolento sprejeta. Nihče ni bil zamenjan. In isti prodajalec je nekaj mesecev kasneje ugotovil, da ponudbe kupcev niso dovolj visoke. Kot da bi si vlada želela natančno takšnega razpleta, kot se je zgodil. Na koncu lahko svojo politiko poskuša označiti za liberalno (trudila se je prodati državno premoženje) in hkrati kot domačijsko (zaščitila je nacionalni interes). Kot da je prepozno odkrila model NKBM.
Vmes je zato pač zapravila nekaj denarja. Prodajalci, ki so nižali ceno, so za svoj prispevek dobili visoko plačilo. Pravzaprav je šlo za neuspeli poskus privatizacije zelo veliko denarja. Uradno več kot pol milijona evrov. Nekateri sumijo, da v tej številki niso všteti vsi stroški. A samo seje privatizacijske komisije so stale 123.000 evrov. Malenkost. Kot pravijo odgovorni, so se ob poskusu prodaje Telekoma Slovenije veliko naučili. In kot vemo, vsaka šola pač nekaj stane. Najlepše je seveda, če jo plača nekdo drug, na primer davkoplačevalci. Vprašanje pa je, komu se je to izplačalo.
Vladi, kot kaže, vsekakor. Koalicija ostaja trdna. SLS in Desus sta zadovoljna. Vlada ni prodala srebrnine. Konji so ostali v hlevu. Kmetsko domačijske metafore so ponovno zmagale. Eno najbolj slikovitih je uporabil minister za gospodarstvo, Andrej s Štajerske, ki je ob pojasnjevanju razlogov, zakaj se je vlada odločila, da Telekoma Slovenije ne proda, uporabil primero vinogradnika. Dejal je, da svojega vinograda za nobeno ceno ne bi prodal kupcu, za katerega bi vedel, da ga ne zna obdelovati. In mimogrede užalil kupce, ki jih je malo prej zavrnil in ki se na telekomunikacijski posel vsekakor spoznajo.
Nacionalni interes je zmagovalec. Napovedi o tem, da bi vlada utegnila del Telekoma odprodati po modelu NKBM, pa pričajo, da je očitno prepozno spoznala, kako izjemno učinkovito populistično orodje ima v rokah. Navdušenje Petra Jambreka po prodaji deležev NKBM, z upoštevanjem popravkov cene glede na povpraševanje, je bilo zgovorno. Težava je samo, da je ideja za Telekom Slovenije prišla nekoliko prepozno. Čeprav še vedno dovolj zgodaj. A najprej je morala biti uporabljena s strani najboljše sosede, ki je očitno velik in pomemben zgled. Konec koncev je tudi irski PR svetovalec Sanaderja in Janše isti.
Kakor koli. Za propadlo prodajo jih očitno ne bo žalovalo prav veliko. Bi pa bilo precej navdušenih v primeru, da bi vladi uspelo del Telekoma Slovenije prodati po modelu NKBM še pred volitvami. Zaradi časovne stiske je to sicer težko verjetno. Vsekakor pa lahko SDS zdaj takšen model privatizacije vsaj obljubi jeseni na volitvah. Tudi to je nekaj.
Jani Sever
4. marec, 2008 ob 11:19
Hja, zmaga države in poraz uporabnikov telekomunikacijskih storitev.
Še vedno bodo storitve predrage brez pretirane izbire in podpora uporabnikom bo še vedno na principu “sami ste si krivi.”
4. marec, 2008 ob 11:52
davkoplacevalce naj razveseljuje dejstvo, da lahko zivijo v sloveniji.. tudi to steje :)
glede na blizajoce volitve, bo verjetno drzal tvoj zadnji odstavek.. upam da bo malce drugace, kot je bilo pri nkbm..
4. marec, 2008 ob 11:57
@muja:
Baj d vej, telekomunikacijske storitve v RS so ene najcenejših v EU. Kot drugo, s prodajo podjetja se menja le lastnik, in ne povečuje konkurenčnost na trgu. Privat lastniki stremijo še bolj k dobičku kot država.
4. marec, 2008 ob 12:05
spet strel v koleno
4. marec, 2008 ob 12:05
spet strel v koleno
4. marec, 2008 ob 12:06
spet strel v meglo
4. marec, 2008 ob 12:58
TELE KOMA
4. marec, 2008 ob 14:15
http://www.thespywhobilledme.com/the_spy_who_billed_me/2007/02/blackwater_lose.html
4. marec, 2008 ob 15:40
Hej , kakšen nacionalni interes pa je zmagal ?
Ali mislite, da je vlada delala PROTI nacionalnemu interesu ? G.Sever bilo bi dobro če bi postregli s kakšnimi argumenti da je to res - ne pa kar takole populistično in počez.
4. marec, 2008 ob 15:54
@silvom, saj so povedali, učijo se še.
4. marec, 2008 ob 18:38
sanja, učijo? Mar RES? Ali pa ti populiziraš in tolmačiš po svoje.
Hej , kakšen nacionalni interes pa je zmagal ?
Ker tujci niso bili pripravljeni poslati popravljene izboljšane pogodbe in cene za odkup zakaj bi jim prodali. Če država ponudi delnice v odkup tako kot pri NKBM torej domačin in tujim vlagateljem in s tem izposluje boljšo ceno kot z prodajo tujcem. Doseže dva vidna uspeha; nacionalni interes pretežno domačega lastništva in višjo kupnino za TS.
Pa tudi proti temu se nekateri že pripravljajo mar ne?
4. marec, 2008 ob 19:01
ne gre se za zmago nacionalnega interesa Zares se pač pigrava s Severnim…
4. marec, 2008 ob 19:03
1. pri NKBM ni izposlovala višje cene, temveč se je odločno zavzela za nižjo!
2. to, da so se v tej epizodi veliko naučili, so izjavili sami (no, da nas je stalo cez 100.000 samo, da so glave skupaj tiscali, nas ne bi smelo motiti)
3. upam, da so se naučili tudi tega, da če prodajaš kravo, javno ne izjavljaš, da je “precenjena”
4. tolmačim po svoje, jasno! a ti tolmačiš po kom drugem?
4. marec, 2008 ob 19:22
ja seveda sanja, da ti lahko povem kar ti poskušaš povedati. Pa se mi s tem še ni treba strinjati.
S ceno pa je podobno kot pri Mercatorju koliko bi država dobila od Salforda in Jankoviča te koliko je dobila od sedanjih kupcev. Poznaš razliko?
4. marec, 2008 ob 21:24
Saj ta vlada (te vlade!) ne razmišljajo… da bi zadovoljile davkoplačevalce! Vsaj vseh ne.
4. marec, 2008 ob 22:22
Od vseh demagoških in populističnih norosti je tale glede Telekoma najbolj nora: najprej iz Zaresa, SNS-a in SD-ja zaradi “nacionalnega interesa” rotijo pred prodajo Telekoma, taisti pa potem vladi očitajo, da pod pretvezo nacionalnega interesa, a zaradi parlamentarnih volitev ni odobrila prodaje Telekoma.
Lahovnik, Cvikl, Sever: Ali imate volivce zares za budale?
5. marec, 2008 ob 0:12
… mogoče je problem v tem, da isti ljudje najprej zagovarjajo prodajo, potem pa zagovarjajo diametralno nasprotno stališče?!
5. marec, 2008 ob 9:16
Dragi Ervinator - ne vam kaj imaš v mislih, vendar nikoli nisem rotil nikogar pred prodajo Telekoma.
5. marec, 2008 ob 10:04
mene samo skrbi, kaj bo, če bo vlada za vsak neuspeli poskus in koristne izkušnje porabila toliko denarja. Dajte no!!! Pol milijona evrov!! Tako bi se tudi jaz izobraževala.