Wednesday 20. November 2024 - Zadnja sprememba ob 21:38:32
 
politika

Teden izbrisanih

26. februar 2008 ob 0:02 | Urh Maček |

Ta teden mineva že 16. obletnica izbrisa. Kljub temu, da je domači pravosodni sistem z odločitvami Ustavnega sodišča RS dokazal nezakonitost izbrisa in dal jasne usmeritve za razrešitev problema, in kljub temu, da so se o tej evidentni kršitvi človekovih pravic poleg drugih mednarodnih teles tudi Združeni narodi in Svet Evrope, slovenske oblasti vsa priporočila ignorirajo in doslej niso bile zmožne presekati tega gordijskega vozla. Izbrisani zahtevajo od oblasti vrnitev statusa stalnega prebivalca RS, odpravo vseh krivic, javno priznanje diskriminatornosti izbrisa, izvedbo temeljite preiskave in opravičilo za krivice.

Predstavnik Amnesty Internacional Slovenije:

Blaž Kovač: “Letos je 16. obletnica izbrisa , naša stališča so praktično identična in dejansko se v tej zgodbi nič ne spreminja.”

Predstavnica Pravno-informacijskega centra nevladnih organizacij:

Katarina Vučko: “To v praksi pomeni ilegalno bivanje v RS, brez kakršnegakoli statusa, brez socialnih pravic, brez možnosti legalne zaposlitve, brez možnosti socialnega in pokojninskega zavarovanja,…”

Predstavnica Mirovnega inštituta:

Neža Kogovšek: “…zelo pomembno je da se izvede neodvisna preiskava izbrisa in da se izvede preiskava kaj se je dejansko zgodilo…”

Urh Maček

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 14 x komentirano
  1. Grilec Martin pravi:

    Ko pregledujem novice mi je padlo v oci o izbrisu iz domovine, ce smem sploh se tako izraziti. Kajti meni se je ista star zgodila in mogoce mi tudi lahko pomagate. Namrec starsi so se preselili v Rogetec leta 1937 in od takrat smo ziveli v Rogatcu. Sicer rojen sem na Hrvaski strani in to samo preko reke Sotla kar je danes meja med Slovenijo in Hrvasko. Leta 1965 sem se porocil z slovenko Terezijo Krivec iz Zetal, sin nama se je rodil v Celski bolnisnici. Leta 1970 sma odsla legalno v Necijo. Od tam so nas poti vodile v Kanadu. Celo moje zivljenje sem bil z Slovenci. V Nemciji je bil klub Sava v Frnkfurtu bil sem clan in v pevskem zboru. Po prihodu v Kanadu takoj sem vstopil v pevski zbor in slovenska drustva. Tako sem tudi dobil pohvalo od gospoda Petrleta za pomaganje v tistih prvih trenutkih nove samostalne drzave. Tako po vsem tem sem lansko leto izvrzen iz vseh slovenski zapisov. Ce bi hotel napisati zivljenjepis bi moral zaceti po letu 1945, kajti od takrat se je zacelo nase trpljenje kajti nekje jeseni 1947 je bil ubit moj oce in zaplenjena vsa imovina. Torej kaj se dogaja tam pri vas sedaj je zelo zalostno.in vcasih skoraj ne morem vejeti tega. Tako smo bili veseli 1990 in imeli toliko upanja da bo bolje kot je bilo 1945 in potem. No zgleda da smo se hudo zmotili. Lep pozdrav

  2. 1tastar pravi:

    Naj še kar malo traja. Ampak se vseeno bojim, da bo tako kot s partizani. Skoraj vsi so že pomrli, pa ta mladi še zmeraj gonijo njihovo.

  3. nada pravi:

    Sicer res da sem danes upokojenka a vseeno….jaz bi tudi rada štipendijo za nazaj, ker so mati bili neuki in niso vložili vloge.

  4. Animl pravi:

    Primerno bi bilo da se predsednik države zavzeme za izbrisane, vsaj tako ostro kot se je odzval za razdejanje na veleposlaništvu v BG…

  5. marjeto pravi:

    v avstraliji so aboridžini ŽE dočakali opravičilo !
    na kakršno koli materjalno povračilo za trplenje pa bodo verjetno čakali še nekaj sto let
    (in ga verjetno ne bodo dočakali)….Zdi se mi da je pri našem izbrisu podobno : mislim, da bi se država sicer rada opravičila, ampak s tem bi priznala, da je napak ravnala, to pa bi jo pripeljalo v situacijo, kamor si (na žalost) še ne upa. Upam, da si kdaj bo - upala !

  6. konec pravi:

    marjeto, vprašanje je kdo so aboridžini v Sloveniji?

  7. oskar pravi:

    Ni jim tako hudo,še vedno so tu.

  8. Khmer Rouge pravi:

    http://www.insightnewstv.com/d77/

  9. taurus pravi:

    Mislim, da se je tukaj vse pomešalo. Jabolka, hruške, slive…In nastal je kompot.
    Pravzaprav meni ni čisto jasno v čemu je sploh težava. Leta 1991 se je Slovenija osamosvojila. Nastala je mlada svobodna, suverena in demokratična država. Če kdo želi živeti v taki državi si mora določene stvari urediti. Vsi, ki smo se čutili slovence, smo že davno to uredili. Ni se nam bilo nerodno opredeliti za slovence. Tisti pa, ki ste računali, da se bo Jugoslavija obdržala in niste hoteli stopiti na stran države, ki vas je hranila in varovala, tisti tega niste uredili. Normalen postopek je, da ste postali tujci.
    Kolikor je meni znano, tudi tujcem v Sloveniji ni slabo. Pa tudi pogoji za pridobitev slovenskega državljanstva niso tako restriktivni, da se ga ne bi dalo precej lahko pridobiti.
    Še enkrat pa je treba tem ljudem pojasniti. Nahajajo se v samostojni, neodvisni državi. Ta država ima zakone, ki jih je treba spoštovati. Vsi, ki zakone spoštujejo so dobrodošli.

  10. G7 pravi:

    Taurus: Ne vem kaj si si ti urejal leta 1991, vsi vpisani v register smo avtomatsko dobili tiste rumene listke aka potrdilo o državaljanstvu.

  11. zderi pravi:

    Taurus, deloma imaš prav. Vendar moraš razumeti, da čeravno so imeli interese take in drugačne tisti ki si niso uredili državljanstva bi vsaj stalno bivališče morali obdržati in sicer zgolj zato ker drugače de fact o ti ljudje sploh ne eksistirajo ker so npr. bili rojeni nekje kjer so bili vsi dokumenti zažgani, naši so jim pa bili uničeni. Najslabše so potegnili tisti, ki so se imeli za jugoslovane nacijo ki je dejansko nikoli ni bilo in je izrodek rdeče titove glave. Tako nekateri ne da so izgubili službo ampak čisto banalno ne morejo legalno voziti avtomobila ker jim ne morejo izdati dovoljenja. Je pa res da praktično bi se lahko vozili in kradli ker za našo državo pa tudi za druge ne eksistirajo, vendar je to slabo zanje ker s tem izgubijo možnost pridobitve dokumentov forever… Pa še komentar prvemu pišočemu: zapustili ste državo, sedaj bi pa radi še kaj? Premoženje tu, da ga na hitro prodate? Mogoče denacionalizacija ni bila najbolj modra poteza oz. bi bilo potrebno dati predvsem zemljo zgolj tistim ki jo bodo obdelovali in ne nekim izseljencem v argentini, zda, kanadi, pa cerkvi, bivšim posestnikom etc. Žalostno.

  12. joze pravi:

    @G7 vsi rojeni v Sloveniji smo leta 1991 avtomatsko dobili državljanstvo; vsi ostali iz bivših republik pa so morali zanj zaprositi, kar je več kot 200.000 ljudi storilo in ga tudi dobilo. Tisti, ki pa zanj ni zaprosil, ga seveda tudi ni dobil.
    Verjetno so nastale napake, kar je pri vzpostavljanju birokratskega sistema nove države povsem normalno; za rešitev statusa je potrebna individualna obravnava vsakega posameznika. Obravnavati vseh 18305 kot skupino je zavajajoče in predstavlja le orodje manipulacije v rokah organizacij AI, Mirovni inštitut ipd., ki take akcije izkoriščajo samo za lastno promocijo in razlog svojega obstoja.

  13. Janko pravi:

    zderi:
    tako slabo pmačenje imaš, da si že pozabil, kaj si tukaj na začetku o slo-kanađana prebral, kaj šele, da bi pamtil, kako je rupel po tujini rušil Jugoslavijo, s katere potnim listom se je v isti tej tujini legitimiral, ter kao je prav take, kot je tukajšnji Kanađan, fektal za denarno pomoč in za priznanje slo-države. In kot tako slaboumen, kot se tukaj legitimiraš, kaj imaš ti sploh za povedati o Izbrisanima?

  14. igor pravi:

    ljudje stvar je preprosta ni problem državljanstvo njima je oduzeto stalno prebivališče na katerega so bile vezane vse pravice v jugi ostali tujci ki niso bili iz ex sfrj držav so automatski dobili vse kaj so rabli nehite ga že enkrat srat pozanimajte se mal npr.poglejte prispevke preden ih komentirate,

    Smrt fašizmu,ko jebe narod

Komentiraj