Wednesday 25. December 2024 - Zadnja sprememba ob 21:38:32
 

V spopadu

21. februar 2008 ob 10:57 | Jani Sever |

Predsednik vlade, kljub grožnjam Bojana Šrota o tem, da ni izključen izstop SLS iz vlade, ostaja popolnoma miren. Slika o počutju dveh predsednikov “pomladnih” strank pove več kot besede. Bojan Šrot je, medtem ko je govoril o napadih na SLS s strani prve vladne stranke in pomanjkljivi komunikaciji v koaliciji, ves čas strmel predse, s povešenim pogledom, kot da je v nekakšni hudi zadregi, kakor da mu je nerodno. Na drugi strani je Janez Janša blestel. Bil je nasmejan kot že dolgo ne. Njegovi odgovori so bili brezskrbni, jasni in logični. Najbolj neprijetno obtožbo pa je celo mimogrede spregledal, češ da je ne namerava komentirati, da so dejstva tako ali tako nedvoumna.

Gre seveda za namige iz ust predsednika SLS, da je protitajkunska vojna usmerjena prav proti njegovi stranki, da so imena tistih, ki so na udaru, izbrana s strani prvega moža vlade in da je tako ali tako celotna akcija naročena ter zamišljena s strani Janeza Janše. Janša se je tokrat modro zadržal. Šrot ni doživel protinapada. Nasprotno – predsedujoči Svetu Evropske unije je z brezskrbnim izrazom na obrazu vse skupaj odpravil tako rekoč mimogrede. Navrgel je le, da bi se s Šrotom lahko srečeval, če bi se ta odločil vstopiti v vlado, ko je postal predsednik SLS. Enostavno – v vladi je namreč do tedaj veljal princip, da so predsedniki koalicijskih strank tudi ministri.

S tem je predsednik vlade namignil, da bi tako lahko rešili tudi težavo z ministrom za okolje Janezom Podobnikom, katerega odstop zahteva računsko sodišče. Janši zadrega s Podobnikom, kljub temu, da gre za vladnega ministra, ustreza, saj gre vendarle samo za še en napad na SLS, ki je – glede tega ima Šrot vsekakor prav – očitno ena osrednjih tarč premierovih političnih razmislekov in akcij. Indicev za to je dovolj. Janševa zahteva glasovanja o zaupnici v trenutku, ko je Šrot postal predsednik SLS. Obtožbe, da za SLS stoji pivovarski lobi. Napoved protitajkunske vojne in posredno imenovanje brata predsednika SLS kot enega izmed vrhov tajkunske mreže.

In nazadnje še akcija proti gradbenemu lobiju, ki je neposredno zadela Hildo Tovšak, članico SLS ter predvsem cestni lobi, ki je neizogibno tesno povezan z ljudsko stranko, saj je bila ta v preteklosti praktično abonirana na vodenje ministrstva za promet in zveze. S to akcijo predsednik vlade neposredno, kot pravi, nima nič. No, skoraj nič. Ne gre samo za to, da je ob pravem trenutku prisluhnil avto radiu, da je lahko slišal spektakularno novico o aretaciji Ivana Zidarja. No, pomembno je nekaj povsem drugega. Vzpostavil je okolje, v katerem je bila akcija proti tajkunskim zidarjem sploh mogoča. Na to je tudi sam opozoril na zadnji slovesnosti ob visokem jubileju SDS.

Njegove besede o tem, da je izbira med SDS in drugimi, pravzaprav izbira med podporo tajkunom in borbo za demokracijo, so bile skrajno neprijetne za vse politične stranke. Z izjemo NSi, ki je tako ali tako skorajda del SDS in je iz kritik, ki jih deli predsednik vlade praviloma izvzeta. A še posebej je bil govor Janeza Janše o tajkunih in demokraciji neprijeten za SLS. Zdi se namreč kot da se prav SLS nahaja v središču tajkunskega omrežja (ne glede na usodo Ivana Zidarja), s katerim je začel vojno predsednik vlade. Vojno, ki po njegovem prepričanju lahko traja tudi več let in ki vsaj za enkrat očitno prinaša pomemben dvig priljubljenosti SDS med volivkami in volivci.

Vojna za demokracijo se bo torej intenzivno nadaljevala. Počasi so že začele v javnost curljati zanimive podrobnosti kriminalistične preiskave. Od zapisov telefonskih pogovorov med osumljenimi, do informacij o domnevnih velikih količinah gotovine najdenih med hišnimi preiskavami. Zidarska afera se bo še stopnjevala. Logiko političnega boja, ki jo bo spremljal, je Janez Janša z definiranjem nasprotja med tajkunstvom in demokracijo, že uvedel v predvolilno tekmo. Za nič manj ne gre torej kot za demokracijo. Izbira bojnega polja ne preseneča. Janez Janša je sebe vedno videl kot voditelja edinih pravih slovenskih demokratov.

Bo SLS v tem boju pokleknila? Si upa tvegati odkrit konflikt? Zdi se skorajda nemogoče. Njena notranja trdnost nikoli ni bila primerljiva s tisto, ki jo premore SDS. Hkrati pa jo premierova logika sili v odločitve, ki so v nasprotju z njeno tradicionalno politiko do tako imenovanega tranzicijskega kriminala. Glede na reakcije Bojana Šrota se zdi, da se predsednik SLS tega zaveda. Tako kot se gotovo zaveda, da mu izstop iz vlade lahko dodatno škodi. Konec koncev bi ga lahko razumeli tudi kot priznanje implicitno prisotnih očitkov. A same grožnje z izstopom iz vlade prav tako ničesar ne spremenijo. Brez tveganja se v vojnah pač nikoli ne zmaguje. Janša to zelo dobro ve.

Jani Sever

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 22 x komentirano
  1. Arh pravi:

    Moje mnenje je, da se kot bumerang vračajo SLS napake preteklih mandatov. Janša pa jo ima kot za talca, jetnika, ki vleče za sabo železno kroglo starih grehov. Že velikokrat je ta stranka izstopila iz koalicije tik pred volitvami. Volilce lahko potegneš za nos nekajkrat, v nedogled pa jih ne moreš. Kako naj sedaj opravičijo izstop iz vlade tik pred volitvami? Ta poteza se jim v preteklosti ni nikoli obrestovala. Sedaj, ko bi mogoče Šrot celo imel vzrok(e) za izstop iz vlade, pa ne more. Kolegi mu nasprotujejo, javnost ve za kaj se gre in še iz jasnih pragmatičnih razlogov. Stranka je, po domače, v k.r.u.

  2. Alojz pravi:

    Strinjam se s predhodnim komentarjem. Kaže se velika razdvojenost SLS. Poslanska skupina SLS v DZ želi, da SLS ostane v vladi, predsednik SLS Bojan Šrot, pa bi zaradi svojega brata Boška želel iztopiti iz vlade. Koalicija je kakor sklenjeni sveti zakon. Kdor se želi ločiti, ta na koncu plača ceno. In to čaka SLS, če bo poslušala Bojana Šrota.
    Meni je popolnoma vseeno, za kaj se bo SLS odločila. Škoda mi je le za svoj glas, ki sem ga na zadnjih državnozborskih volitvah namenil SLS.

  3. marjan pravi:

    Vem za 2 volilca, ki ne bosta volila SLS ker je horda prevzela oblast v stranki.
    Eden bo volil NSi drugi pa SDS.

  4. medek pravi:

    Janša ima SDS, NSi in SLS/2.

  5. marjan pravi:

    33 + 15 = 48 poslancev

  6. doajen pravi:

    Kot da bi bral svoj tekst. Tokrat smo priča dobri analizia aktualnega stanja.

  7. Rob pravi:

    Šrot je prav smešen, za imidž svetniške stranke(kar si seveda zelo želi), si je izbral napačno. SLS je skorumpiral vse kar se je dalo,pa vedno so pri koritu. Me zanima koliko SLS-ovcev bo šlo v zapor,če ne pridejo v vlado po volitvah. Se že veselim….

  8. Mali šrot pravi:

    ko bom velik bom carinik na Vranskem

  9. anton pravi:

    Kar se Janezek nauči…
    Živimo v idealni demokraciji. Kaj pa je bolj demokratičnega, kot to, da “demos” vse izve? Če je še tako tajno? In škodi tisočletnim sanjam… o lastni državi? So dokumenti “čiste lopate” še kaj vredni, ko jih lahko prebiramo v dnevnem časopisju, še preden so vložene obtožnice?! Da o tajnih službah in diplomaciji ne izgubljamo besed.
    … to Janez zna!
    “Sve su ostalo nianse…”, (Đole!).

  10. marjan pravi:

    nikar ne izgubljajte besed dobro nekaj znati kot le obrekovati

  11. CHAVEZ pravi:

    SLS-u s Spodobniki res ni kaj dobro kazalo,ampak s Šrotom so si pa dokončno skopali KPS grob.Že svečko pržgam.Eni bebčki manj po LDS in podobnih krimi združbah,prav Zares sem vesel.Kdaj bo v tej kloaki nastala ena res dobra liberalna(libertarna)stranka(brez komunističnih liberalcev) ali konzervativana angleškega tipa.Težka bo!Žal!

  12. Pero. pravi:

    SLS je še iz vsake vlade izstopila iz koalicije in taktizirala, da bi zmagala. Tokrat so nleteli na Janšo ki se jim je postavil nasproti kot kaka zaj…. olicist in so se usrali. Situacijo je tako trdno vzel v roke da se v slsju zavedajo ene stvari. In to je ta, da karkoli naredijo ga bodo posrali. Hvala bogu, da se je janša prebudil iz krča v katerem je bil kake pol leta. Stvari je zgrabil v svoje roke… in to konkretno. Rezultati se že kažejo. In te so pozitivni… Komaj čakam nadaljevanje. BTW. kokice in kokakolco imam že pripravljeno.

  13. sanja pravi:

    Janši, vojaku, nihče ni kos! Ko izvede manever, ostali odprtih ust strmijo, medtem pa že mine prva bitka. Kot načrtovano. Njegova največja zmaga je, da je vojno uveljavil kot za javnost sprejemljivo, celo všečno, prizorišče političnega konfrontiranja. Vojna proti tajkunom, borba za demokracijo, saj je vseeno. Janšev problem bi bil le, če ne bi našel dovolj dobrega in ljudstvu všečnega razloga za nove napade. Vprašanje pa je, kdaj in če sploh bodo sprevideli, da se zaradi spektakularnih vojn manj čuti lakota.

  14. Janez Zarotnik pravi:

    A ni rekel JJ, da njegova stranka (SDS) ne bo delala predvoilne kampanije za jesenske drzavnozborske volitve zato, ker so prevec zaposleni z vodenjem Evrope… posredno je tudi rekel, da SD (in tudi ostali) se gredo ne-fer igro z svoji zgodnjimi predvolilnimi kampanijami…

    No, praksa kaze, da se je JJ lotil svoje predvolilne kampanije z polnimi topovi mnogo bolj agresivno kot pa ostali

  15. Lolek pravi:

    Sanj, tole je bilo pa res že malo pregloboko …

  16. sanja pravi:

    A misliš, Lolek? V katerem delu? Glede lakote? V kakšnih razmerah lahko inflacija raste, vlada pa se hkrati sonči v sijaju svojih podvigov in ji raste podpora?? Samo v takšnih, kjer se čez žalostno nemoč in neznanje pri boju z inflacijo razprostre platno nečesa razburljivega, zanimivega, nečesa, ob čemer si kupiš kokice in kokakolo. Dokler si jih še lahko.

  17. marjan pravi:

    ja lakota po državnem denarju torej po mojih in tudi tvojih davkih je bila res nenasitna.
    In ko se državni organi lotijo teh lakotnikov se nekateri postavijo njim v bran, češ hja politično napadanje “uspešnih”.

  18. sanja pravi:

    že mogoče. To pa ne odpravi dejstva, da je inflacija največja požrešnica javnega denarja, ta z njeno pomočjo lahko dobesedno kar skopni. Zato je to tisto bojno polje, kamor naj vlada usmeri vse svoje topove!!

  19. marjan pravi:

    in kaj je dvignilo inflacijo. Največ hrana in kdo proda največ hrane 3 trgovci. Torej zaprt krog.
    Po eni strani nekateri želijo da je država povsod - to takrat ko je škoda že storjena. Pred tem pa vpijejo o policijski državi, ki se seveda ne sme nikjer slišati ne videti.

    Takaj je logika tam kje je razpoka naredit luknjo in okrivit vlado.

    Tako radi nekateri govorjo o bojnem polju pa teški topovi in podobne dramatične pasice.
    Potem pa g. Janšo enačijo z vojakom. Pa so sami “eni” vojaki na žvižg “horde”

  20. sanja pravi:

    @marjan
    ne gre brez pljuvanja s “hordami” itd, ne? Vidis, tega se je Jansa odvadil, zato je pa med drugim lahko uspel!

  21. marjan pravi:

    da “horda” je lahko pljuvanje ali pa tudi ne odvisno od načina dojemanja. Horda je prazgodovinska skupnost ali pa “tisoč zlatih” prevratnikov, revolucionarjev. (še iz časa francoske revolucije)

  22. Lolek pravi:

    Sanja, prodajanje demagogije je zastonj …

Komentiraj