Komentar - Jurij
21. februar 2008 ob 14:00 | Vest |Težava s tem, da brezskrbno sprejmemo razglasitev neodvisnosti Kosova, je zelo enostavna. Že leta, ne desetletja, sprejemamo misel, da je nedotakljivost nacionalnih držav tista osnova ureditve, ki jo priznavajo Združeni narodi. Nihče še ni pozabil Helsinške listine in podobnih dokumentov, ki jih priznavajo narodi in države različnih političnih prepričanj. Države, ki so sedaj brez velikega razmišljanja sprejele neodvisnost Kosova in zavračajo srbske pritožbe, so našle enostavno pojasnilo za svoja stališča. Res je, menijo, da je suverenost držav nedotakljiva, vendar gre pri Kosovu za pseben primer. Sui generis. Kosovo je doživelo genocid, ki ga je izvedla Miloševićeva Srbija, zato ima kosovska albanska večina kot žrtev pravico do odcepitve. Lepo, in brez razmišljanja pošteno. Vendar se politične težave s to ugotovitjo ne končajo! Če suvernost ni sprejemljiva v primeru Srbije, ki ji je Kosovo pripadalo, potem se ne moremo upreti logičnemu vprašanju, ali smo prepričani, da je sedanji “posebni primer” res enkraten in zadnji. Ali pa se bo kosovska kriza jutri razvila na nekem drugem mestu. Še več, večina nas ve, da je kandidatov za tak “posebni primer” v Evropi in Aziji, če pustimo ostali svet pri miru, kar precej. Reklo bi se, da cela vrsta narodov, ki bi se radi odcepili od držav, kjer so, komaj čaka, da se pojavi vzor za enako prizadevanje. Saj jih zadnje dneve kar naštevajo. Večina evropskih držav in ZDA je pohitela s priznanjem prav zato, ker vedo, kaj nas čaka. Kosovo bo duh, dobri ali zli, ki bo obvladoval svetovno politiko naslednje mesece in leta. Bolj ko odlašajo s priznanjem nove države, bolj seveda kažejo vsi sebi in svetu, da se dileme zavedajo! S tem, da se je ločilo od države, kjer je bilo, ni Kosovo nehalo biti mednarodni problem.
Jurij Gustinčič
21. februar, 2008 ob 14:40
Po tej smeri razmišljanja kosovski Albanci niso prvi narod, ki je dobil svojo državo. Izrael je tudi nastal zaradi istega razloga, prav tako se je kršila suverenost že obstoječe države.
Skratka, Kosovo ni precedan.
21. februar, 2008 ob 17:39
Razmišljanje precej blizu Putionovega!
21. februar, 2008 ob 18:09
Bravo Jurij!
21. februar, 2008 ob 18:31
Med Izraelom in Kosovom obstaja ena bistvena razlika. Izrael je nastal po odločitvi Združenih narodov. Kosovo po odločitvi Združenih držav Amerike in Bruslja. No namerno sem namesto Evropske zveze rekel Bruselj. Se že ve zakaj.
Združene države Amerike so v tem primeru pobrale smetano in si okrepile strateški položaj. Evropski zvezi so ostali problemi in bodoče težave. Slovenija, no ta je pa izpadla največji “KLJUKEC” v tem primeru.
21. februar, 2008 ob 21:01
super
21. februar, 2008 ob 21:02
Bota, ne bo držalo. ZN nima pristojnosti, da bi ustanavljalo ali ukinjalo države.
21. februar, 2008 ob 21:27
med Izraelom in Kosovom bi se našla še kakšna razlika…
21. februar, 2008 ob 21:36
Gospod Gustinčič je frajer ni kaj,ampak v tem primeru je težko realen.Ipak mu je žena Srbkinja in tudi on je ipak čustveno vezan na ta narod,da o dolgoletni karieri pri Politiki sploh ne govorim.Bolj modro bi bilo,če bi to temo ignoriral. Brez zamere.
21. februar, 2008 ob 21:57
Kot je na koncu Gustinčič rekel (če je to imel v mislih): kdo si bo še upal delati genocid nad manjšinskim narodom v svoji državi? Vsaka država bo razmislila preden bo uporabila kakršnokoli nasilje nad manjšino (kot je bilo v primeru srbije nad albanci na Kosovem), ker bi v tem primeru manjšina lahko zahtevala lastno državo kot povračilo za to.
Po drugi strani pa, če bi manjšina v neki državi želela izsiliti svojo državo v smislu, da izzove napad nase bi večinska država dobro premislila kako se bo odzvala - z nasiljem zagotovo ne. V primeru nenasilnega odziva bi manjšina, ki je izzvala državo pokazala svoj pravi obraz in bi si zapravila svojo verodostojnost.
Vse se mora rešiti po mirni, diplomatski poti. Čas je že, da se vojne nehajo in zavlada mir z uporabo diplomacije. Priznanje Kosova je v tej luči dober korak naprej.
22. februar, 2008 ob 5:45
Kosovo Srbom, Metohijo Albancem!
22. februar, 2008 ob 11:26
no, inu zakaj palestinci že 60 ne razglasijo svoje države?
22. februar, 2008 ob 16:04
mi smo izgubili trst,gorico in koroško pa nismo silili v novo vojno..
narod ima pravico do svobodne odcepitve..
tudi rusija in kitajska bo morala nekoč ko bo zrela situacija dopustiti nekaj odcepitev..
srbi so preveliki negativni nacionalisti…..
zelo težko, je imeti z njimi zrel diplomatski odnos..
22. februar, 2008 ob 18:06
Gustinčič je tipičen primer novinarja, ki je bil vzgojen v zvestobi do partije in tako načelno nadaljuje, vsaka čast načelnosti, čeprav tudi on bi moral razumeti, da je njegov čas minil že pred vsaj 10-imi leti.
23. februar, 2008 ob 1:02
Uf, Izrael pa res ni nastal iz istega razloga. Izrael je nastal med drugim tudi kot marionetna država, s katero lahko Amerika (in druge Z sile po Balfaurjevi deklaraciji 1917, med njimi Francija), obvladuje Bližnji Vzhod zaradi političnih in gospodarskih interesov. Kosovo pa je Srbom trn v peti ravno zato, ker je to še zadnja rešilna bilka, na katero se lahko oklepajo, saj pomeni njihovo zibelko po Bitki na Kosovem polju na Vidov dan 1389. .Bitka, ki so jo izgubili, a so na podlagi le-te nastali miti in narodni heroji (npr. Mit o Kosovski djevojki, Kraljevič Marko etc.)
Bila je nekoč, pred davnimi leti, velika Jugoslavija. Kaj je ostalo od nje? Srbija in RS. Vse, kar je g. Gustinčič povedal, drži kot pribito. Morda pa je premisleka vredna tudi naslednja trditev: Albanci so najbolj avtohtoni potomci starodavnih Ilirov na Balkanu, ki so bili tu že stoletja pred Slovani…. če gledamo konstruktivno… kdo ima v tem sodu smodnika pravico koga izpodrivati in klati nedolžno ljudstvo???? Odgovor je samo eden: nihče. Ampak to je utopija. Malo morgen bo na tem območju še kdaj mir. Kvečjemu spet bo nastala še kaka svetovna vojna zaradi optimističnih tendenc Združene Evrope in njihovih zaveznikov, ki se, ne glede na nepoznavanje kompleksnega zgodovinskega okvirja tega nepomirljivega prostora, pogumno vtikajo in pametnjujejo o svetovnem miru in pravičnosti:S Interes je vsekakor jasen kot na dlani: naj se pobijejo med sabo. Tako je bilo leta 1995 v Srebrenici in drugod na današnjem ozemlju RS od 1992-95, tako je bilo 1999 na Kosovem. Tako bo za vedno. Tudi miljavženti IFOR-jev, SFOR-jev, UNPROFOR-jev in ostalih oboroženih kekcev ne bo v to območje prineslo mir. Sad, but true.