Saturday 23. November 2024 - Zadnja sprememba ob 21:38:32
 

Nič ni brezplačno

20. februar 2008 ob 10:58 | Jani Sever |

Mediji so vladi v Sloveniji nenaklonjeni. Tudi pritiskov tako rekoč ni več. Večinoma so se mediji “osamosvojili” – vsaj vladni predstavniki, glede na njihovo vsebino, očitno v uredništvih težko dosežejo svoje. Celo Maga, kakršnega smo poznali, ni več. Ostala sta samo dva”državna” medija. RTVS in STA. RTVS je paradni konj medijske politike sedanje vlade. No, ne ravno vlade. Bolj pravilno je reči – medijske politike SDS in “poštenega” dela NSi. RTVS je z novo zakonodajo, ki je svojo potrditev dobila celo na referendumu, tako da je na nek način postala ljudska, postala model uravnoteženja medijev. Ob koncu vladnega mandata bo nastopil čas za ocene. Najzanimivejše seveda prihajajo iz samega vrha RTVS.

Ne, ne gre za novinarje. Oglasil se je sam direktor RTVS Anton Guzej, ki pravi, da bi morali RTV prispevek povišati. Zahteva je neprijetna. Ena najbolj izpostavljenih obljub zagovornikov vladne rešitve organiziranosti javne televizije ob sprejemanju zadnje zakonodaje o RTVS in ob referendumski kampanji je namreč govorila o znižanju RTV naročnine. Ta se je zaradi inflacije – ker je kajpak najslabša od vseh mogočih tolažb – res znižala. A ne le to, predsednik vlade je kot enega izmed možnih socialnih ukrepov na začetku letošnjega leta omenil celo selektivno ukinitev naročnine za najbolj revne. O tem se je sicer hitro nehalo govoriti, vendar je vtis, da je naročnino mogoče še znižati, ostal.

Na RTVS so očitno prepričani, da temu ni tako. Generalni direktor opozarja, da zaradi izjemno visoke inflacije izgubljajo velik del prihodkov. In nič ne pomaga, da novinarji in novinarke odhajajo. Oziroma pomaga bolj malo. Denarja še vedno zmanjkuje. Menjave so dobre samo za politično stran enačbe. Z njimi odhajajo tisti bolj nezaželeni kadri, prihajajo pa tisti, za katere je vsaj mogoče upati, da bodo bolj partnerski s sedanjo oblastjo tudi dolgoročno. Čeprav je upanje običajno varljiva stvar. Na zadnjem Vročem stolu je bilo denimo zanimivo opazovati generalno državno tožilko, ki se je pritoževala nad tem, da ni vedela v kakšno oddajo je bila povabljena.

Nič ni večno. A za nekaj časa je vendarle cunami na RTVS prispeval k bolj uravnoteženo profesionalni državni televiziji. Pretresov je bilo precej. Tudi če odmislimo odstope iz sveta RTVS, je državno televizijo zapustilo rekordno število novinark in novinarjev. Gre predvsem za informativni program, iz katerega je lani odšlo petnajst ljudi. A ne le za to. Tudi drugi programi imajo očitno težave. Kljub temu, da na RTVS zagotavljajo, da se njihova gledanost zvišuje. Nekaj je eksemplarnih primerov. Razbitje nedeljskega popoldneva, ukinitev Maria in Milijonarja ter umik Hribarja v nočne ure. No, morda bo vse to na koncu vendarle rodilo nove uspehe.

V to je enostavno potrebno verjeti, kajti samozavest vodstva RVTS je fascinantna. Na kritiko člana sveta RTVS Mita Trefalta, ki je na seji opozoril na nizko kvaliteto slovenskega jezika, zlasti v razvedrilnem programu, je urednik Petar Radović lakonično odgovoril: “Govorijo, kot govorijo.” In Mito Trefalt je postal še en bivši svetnik. Svojega odstopa ni komentiral. Tudi ni bilo treba. Ga bo že nekdo nadomestil. Sicer pa, ali ni zavrnitev takšnih puritanskih očitkov znak liberalnosti medija? Kakor koli, vodstvo RTVS je s svojim delom na vsak način izjemno zadovoljno. Če bi dobili nekaj več denarja, bi bilo vse v najlepšem redu. Le zakaj jih vlada ne razume?

Pa tako so se trudili. In se še trudijo. In se bodo tudi v prihodnje. Za dobro Slovenije in v zadovoljstvo gledalk in gledalcev. Referendumska obljuba je pravzaprav zelo majhna cena za to poslanstvo. Ali vodstvo RTVS tega ne razume? Bo vztrajnost pri delanju Dobrega popustila samo zaradi nekoliko višje inflacije? To bi bilo naravnost nepredstavljivo? Čeprav je res, da so na RTVS nekoč že stavkali – in to ravno na dan zadnjih parlamentarnih volitev. Neprecenljivo.

Jani Sever

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 14 x komentirano
  1. Janko pravi:

    Mediji so se osamosvojili, ker so mediji sedanji vladi v Sloveniji nenaklonjeni. Zanimivo razmisljanje. Ce bo jeseni zmagala opozicija, bomo torej spet nekaj let cakali na novo “osvoboditev” medijev.:)

  2. zbik pravi:

    Jani, poglejva naslov & začetne povedi tvojih odstavkov:

    -Nič ni brezplačno

    -Mediji so vladi v Sloveniji nenaklonjeni.

    -Ne, ne gre za novinarje.

    -Na RTVS so očitno prepričani, da temu ni tako.

    -Nič ni večno.

    -V to je enostavno potrebno verjeti, kajti samozavest vodstva RVTS je fascinantna.

    -Pa tako so se trudili.

    ——-

    Sami klišeji; med njimi še univerzalistične puhlice (”nič ni večno”, “there is no such thing as a free lunch” v slovenski noši… ). Tak slog ni ravno znak gibkega in spočitega uma. Tudi aluzivne reference, s katerimi je garniran prispevek, bolj ciljajo na prepoznavo v lastnem mnenjskem krogu, kot bi skušale karkoli zamejiti, določiti, utemljiti. Opis Trefaltovega odstopa je anekdotno poantiran in zato nekorekten; sklepi so arbitrarni, saj so neutemeljeni. In tirada retoričnih zaključnih kadenc nadomešča trdo delo, ki bi ga avtor moral vložiti, da bi (sebi in) bralcem nanje odgovoril in s tem tudi kaj razložil.

    Saj ni, da bo skoraj konec sveta zaradi tega, ampak, Jani, lahko bi se bolj potrudil!

    Pravijo, da je posnemanje najimenitnejša oblika laskanja. Pa ne da bi rad pokadil kakemu B. Nežmahu? Res. Stilistično (ne vsebinsko, da ne bo očitka) manjkajo samo še pomnogoterjena ločila. Sic!!!!!

  3. TV-BEDA pravi:

    Pesek, Vodušek,Manica…odlična odvajala !
    Možina,Vasle,Guzej…za dobro scanje !

    Oglas:

    Menjamo TV-Slo za voz gnoja!
    Ponudbe na RTV-SLO sprejema Granda-župnik pod šifro :
    “Gnoj za gnoj” !

  4. majda pravi:

    V paketu pohoda nad inflacijo je JJ pred kratkim ponudil opustitev plačil prispevka oziroma znižanje rtv naročnine. Všečno za ljudi. A hkrati ubijalsko za javni zavod. In koristno za vlado. Kajti manjši prihodki od prispevka pomenijo večjo odvisnost od državne pomoči. Še bolj na kolena!, torej. V tem smislu res ni nič brezplačno.
    RTV bo jutri še bolj razsuta kot je danes, ko se še hrani s prodajo tistega v kar je vlagala v preteklosti. A ni so problem le finance!

  5. mamaX pravi:

    “…je urednik Petar Radović lakonično odgovoril: “Govorijo, kot govorijo.” ”

    - ja, predvsem bo pa držalo, da se Petar Radović tudi v 150 letih ni zmožen za silo naučit slovenščine in “govori kot govori” (še Salome govori bolje od njega). Kako naj potem to zahteva od podrejenih?

  6. miki pravi:

    TV-BEDA, menjava TV-Slo za voz gnoja bi šla, pod pogojem, da mora TV-Slo še doplačati tistemu, ki da voz gnoja…Kajti TV-gnoj je tako slab, da drugega kot smrdljivi plevel sploh ne more zrasti, če z njim gnojiš…!

    Pa še prisiljeni smo, da ta gnoj kupujemo - k sreči pa nas ne silijo, da bi ga tudi gledali…!

  7. Carlos Contreras pravi:

    Ja pa če vendar mora biti RTV program tak, da ga bo rada gledala mama Staneta Grande (po njegovih lastnih besedah).

  8. tomazh pravi:

    Pravite da je program RTV slab? Potem ne zasluži da dobi več denarja. Jaz sem že davno prešaltal na POP in tujino (3sat, ard, rai, cnn itd)

  9. južnoštajerski pero v mariboru pravi:

    @tomazh
    prešaltanje na pop tv…. to pa je kvalitativen preskok… se ve kam

  10. Revolucija pravi:

    Glede na to, da je Guzej iz Celja je morda blizu Šrotu.

  11. anton pravi:

    Kje je Branko (Grims!), da mi nalije čistega vina? Zakaj cena “priključka” na elektroomrežje še ni znižana?
    Guzeju pa: Lahko si je brisat r… z bankovci za 500 evrov, če… plačuješ elektriko! In prizvajaš… pofl…!
    Primerjave… s podjetji, ki “so propadla”, če niso, s cenami sledila inflaciji… so pač vredna “vrednosti” ljudi, ki vodijo Tv Slo. Boga država!

  12. mr_m pravi:

    Naslov je dober, naprej pa vse napisano na hitrico brez premisleka. Tipično.

  13. jakob pravi:

    Guzej je znani medijski strokovnjak, ki pa na žalost ni izpolnjeval razpisnih pogojev in je bil izbran tudi od Trefalta, znanega profesionalca! Zdaj pa joka… Res pokončno!

  14. konec pravi:

    problem je v tem, da v Sloveniji ne pripravljajo dobrih novinarjev ampak vzgajajo politične izrazito strankarske agitatorje, ki pa se morajo v sodobnem času sktivati za nestrankarstvom in se pridno ter spretno “lagat” v javnosti, da niso v resnici plačanci.

Komentiraj