Dude na sončku
13. februar 2008 ob 9:11 | Denis Sarkić |Ponovno vam na Vesti ponujamo na ogled novega uličnega glasbenika. Tokrat je sonce na Tromostovje zbezalo glasbenika Andreja, ki je mimoidočim igral na prave škotske dude. Za igranje dud je na soncu že dovolj toplo, za napol gola ženska oprsja pa bo potrebno še malce počakati …
Denis Sarkić
13. februar, 2008 ob 10:04
Dobro jutro, joškatijazz za budnico :)
13. februar, 2008 ob 14:10
Joj joj, pa to niso dude. Fanta ste lahko dosedaj poslušali v podhodu pri Moderni galeriji, igra vedno eno te isto , zato je dobil od mene drobiž le prvič (naj se nauči še kaj novega), vsem firbcem pa pove, da so to MAKEDONSKE GAJDE.
13. februar, 2008 ob 17:43
Res je, škotske dude tole gotovo niso.
13. februar, 2008 ob 20:37
To pa zna bit problem, če folk ne zna ločt med škotskimi dudami in makedonskimi gajdami. Že sam meh je narejn iz različnih materialov. Recimo makedonske gajde so narejene iz ovčje kože, medtem k so dude iz jesenskega meha. Po vizualni podobi se jih loč se potem, da majo dude velik več “pip”. Če pa znaš vsaj mal poslušat, pa lahko že po zvoku ločš, da so to gajde in ne dude. Med njimi niti ni tok mejhne razlike, kar se zvoka tiče.
13. februar, 2008 ob 21:26
Vbistvu so makedonske gajde neke vrste dud (bagpipes), dude itak izhaja iz madžarskih duda. Ne pozabite da imajo tudi galičani svoje “gaita”, kar je fonetično zelo blizu gajde, povezano mogoče? Vse to angleško govoreči svet uvršča pod bagpipes, tako da niti ni zgrešeno če gajdam rečemo dude, ker je to pač slovenska beseda za bagpipes.
Žal pa je res da niso škotske, pri tem pa je treba omeniti, da poznajo škoti več vrst dud, vi verjetno poznate Great Highland Bagpipes (to so te najbolj znane velike, glasne za namene vojne itd.), imajo pa še Schottish Small Pipes, v katere se piha z neke vrsto zračne pumpe (bellows) in ne z usti, potem so tukaj še Northumbiran pipes, itd. Iz Irske pa prihajajo tako imenovane Uilleann pipes, ki imajo meni najlepši zvok in so, vsaj kolikor je meni znano, edine ki lahko igrajo preko dveh oktav, in Irish war pipes, ki so podobne škotskim GHB. Upam, da to malenkost razčisti poimenovanje.
Če koga zanima kaj več lahko predlagam kake izvajatelje ali pa gradivo. Drugače pa sčekirajte malo Wikipedio je dokaj dobro napisano. Zanimivo je tudi, da so v srednjem veku obstajale dude skoraj po celi evropi, medtem ko so se iz neznanih razlogov v večji meri ohranile le v Britaniji in na Irskem.
28. februar, 2008 ob 15:54
dal bi mu 100e sam da neha
29. februar, 2008 ob 12:59
pozdrav!
jaz sem ta dudač. seveda, makedonska gajda, ne pa škotske dude, te škotske so najbolj znane sicer pa ljudje dudarijo od Pakistana, prek male azije, po celem balkanu, po nekih regijah v Rusiji na Slovaškem, v Romuniji, Španiji, severni afriki in verjetno še kje..
Še sreča da nimajo vsi tako ostrrega posluha, kot Katarina. Res imam le nekaj motivov vendar se njihovo število veča, nekaj kar zveni bolj balkansko nekaj bolj jazzy škotskega, neki maroškega vendar ni nič direkt skopirano iz kakšne tradicijonalne pesmi (vsaj ne zavestno)in to kombiniram , kolaziram poljubno, ponavljanje ima to dobro lastnost da ne vem ali igram eno uro ali štiri, skratka narodnozabavni trans. Postavljam se tudi le na place ,kjer ljudje le hodijo mimo in v neposredni blizini ni kafičev ,skrbeč za psihično zdravje sovraznikov repeticije. Iz sočutja tudi redno kupujem šopke mojih sodelavk, prodajalk mačic
Ukvarjam se tudi z drugačno glasbo, experimenti z zvokom, svobodno improvizirano godbo..Igral sem tudi ze sax na ulici, raziskoval zvočne moznosti instrumenta, poizkušal širiti ljudske predstave o glasbi, rahljati mejo med hrupom in glasbo.. kar je bilo za mene zelo bolj kreativno in expresivno, vendar je bila to finančna polomija. Z gajdo je pa volk sit in koza cela ( ok. koza ni cela, ker smo njeno kozo uporabili za gajdin meh..) ,vendar je vsaj volk sit. V bliznji prihodnosti bom spet obiskal mojstra gajdađijo v Prilepu, da mi menja kozo in mi da kakšno lekcijo..
ajd pozdrav vsem