Komentar - Igor
7. februar 2008 ob 12:16 | Vest |Včeraj je v DZ potekala razprava o spremembi 33. člena Zakona o raziskovalni dejavnosti, ki ureja sestavo Upravnih odborov Javnih raziskovalnih zavodov. Po posegih na področje avtonomije medijev, si je Janševa vlada v UO JRZ zagotovila takšno večino, da preostalim članom UO, namreč predstavnikom raziskovalcev in uporabnikov, niti na seje ni več potrebno hoditi, pa so seje UO kljub temu sklepčne, njihovi sklepi pa legalni – četudi povsem nelegitimni. Takšna sestava je pripeljala do znanih zapletov na Pedagoškem inštitutu, sledil mu je Inštut za narodnostna vprašanja, pred tednom dni pa sta se oglasila še Institut Jožefa Stefana in Kemijski inštitut – kar je pomembno, saj družboslovci za janševsko oblast predstavljamo predvsem kronične nergače in nebodijihtreba.
Gospa ministrica je s svojim včerajšnjim nastopom v DZ še enkrat pokazala, da o znanstveno-raziskovalni sferi ve malo in dosti ne. In da jo je v ministrski fotelj posedla izključno prava partijska izkaznica. Braneč vladno diktaturo v UO JRZ je namreč povedala: »Na rezultate javno financiranih projektov pa moramo gledati kot javno dobro. … Raziskovalni programi, ki predstavljajo javno službo in ki jih potrdi upravni odbor zavoda, morajo slediti javnim interesom in nacionalnim prioritetam raziskovalne politike …« In kaj je s tem narobe? Vse. Raziskovalni projekti in raziskovalni programi nimajo namreč prav nič opraviti z Upravnimi odbori in MVŠZT! Pripravijo jih raziskovalci in raziskovalne skupine same, jih uskladijo na Znanstvenih svetih, o njihovi primernosti, kvaliteti in financiranju pa odloča Javna agencija za raziskovalno dejavnost, in ne Ministrstvo. Trenutna sestava UO nima torej prav nič opraviti z Nacionalnim raziskovalnim in razvojnim programom, temveč je namenjena izključno političnemu nadzoru JRZ. Če temu dodamo še dejstvo, da je gospa ministrica v DZ prebrala kar izjavo svoje Službe za odnose z javnostmi, potem je verjetno vsakomur jasno, kako lahko in lahkotno je biti minister v janševski Sloveniji.
Igor Ž. Žagar
7. februar, 2008 ob 14:34
Pisec pozablja, da so imeli na Pedagoškem inštitutu v času prejšnje vlade večino člani Libralne akademije. Glede na to, da je tudi sam član tega apolitičnega društva, je razumljiv njegov napor, da se ohrani prejšnje stanje.
7. februar, 2008 ob 15:38
Kaj pa dr. Žagar meni o tem, da je bil leta 2000 takratni v. d. direktor Pedagoškega inštituta hkrati tudi podpredsednik Upravnega odbora Pedagoškega inštituta? Predvidevam, da je takratni v. d. direktor zelo objektivno nadziral svoje delo in sprejemal lastni program dela. Le kolikokrat je glasoval proti predlogom, ki jih je sam predlagal? In zakaj dr. Žagar že takrat ni povzdignil svojega glasu? Gre za dvojna merila, ker mu je bilo vodstvo inštituta in sama vlada ideološko blizu? Niti slučajno, gre zgolj in samo za retorični objektivizem! :-)
Če so bile naloge upravnih odborov enake kot v zakonih o raziskovalni dejavnosti izpred leta 2005, a to ne pomeni tudi, da je bila sestava UO “namenjena izključno političnemu nadzoru JRZ”. Če me spomin ne vara, se je temu v prejšnji vladi reklo “strokovna podpora upravnega odbora pri razvoju raziskovalne dejavnosti JRZ”. :-)
7. februar, 2008 ob 15:42
ŽAGARJA NAMEST TURKA. :-)
7. februar, 2008 ob 16:06
Človek, ki nima smisla, da dela tisto kar dela. Pljuva v krožnik iz katerega je.
7. februar, 2008 ob 17:37
Bravo Igor Žagar, eden redkih, ki si upajo povedati resnico.
7. februar, 2008 ob 19:28
Spoštovani Igor Ž Žagar
Kritični intelektualec je na robu svoje družbe, a ostaja v njej. Pol njegove kritike je njegova pripadnost, v kateri je zaobseženo upanje, da bo s kritiko tudi kaj dosegel.
Eden redkih intelektualcev v R Sloveniji, ki upa govoriti proti oblasti Janeza Janše njegovih podrepnikov in ritoliznikov tipa Bajuk.
Ministrica za MVZT, verjame da je znanost samo ena polovica. Vera je druga.
Pozdravljena Slovenije
7. februar, 2008 ob 19:43
lacko
a sploh veš kaj si prebral ?
7. februar, 2008 ob 20:19
Metka, hvala za pojasnilo. Tudi Ivanova opomba je zagotovo na mestu. Žagarju se pač vidi, da znanost obravnava predvsem z ideoloških vidikov. To pa je za tretje tisočletje preozek pogled.
7. februar, 2008 ob 22:15
Posamičen bralec je ponavadi bolj redkobeseden, ampak veliko pametnejši kot tisto mnenje, ki ga ustvarja (južnoštajerski pero) brez sleherne substance in na srečo ni tako mogočno, kakor verjame da je.
Pozdravljena Slovenija
8. februar, 2008 ob 1:20
O lacko tvoji komentarji so nasičeni s substanco, in srečne so naše oči, ki lahko čitajo tvoje komentarje ožarjene s sijem salomonske modrosti