Komentar - Mojca

5. februar 2008 ob 15:32 | Vest |

V Sloveniji bolniki z rakom umirajo zaradi kaheksije ali telesne oslabelosti, izhiranosti, ki jo pospešuje podhranjenost. Teh smrti je veliko. Znanost je dokazala, da bi te smrti medicina lahko preprečila – morala bi jih preprečiti. Te smrti so posledica nihilizma, nestrokovnosti, neznanja slovenske medicine oziroma zdravnikov. Marsikatero življenje bi rešili, to je znanstveno dokazano, če bi vzporedno s terapijo proti raku bolnikom predpisali prehransko podporo, prehransko terapijo. Znanost je dokazala, da človeško telo medicinske terapije proti raku ne vzdrži, temveč ji podleže – propade –, če ga medicina ne krepi na primer s prehransko terapijo. Slovenska medicina to ve. To morajo vedeti tudi zdravniki, onkologi. Ali je (ob teh dejstvih) med smrtjo pacienta zaradi kaheksije, ki jo pospešuje podhranjenost, in umorom kakšna razlika? Pravni odgovor na to vprašanje je zanimiv – šokanten.

Strokovni dokument, ki ga ima slovenska medicina in Onkološki inštitut Ljubljana, navaja: »Slabo prehransko stanje bolnika je povezano s slabšo kvaliteto življenja, slabšim funkcionalnim stanjem bolnika, večjim številom stranskih učinkov zdravljenja, slabšim odzivom tumorja na zdravljenje in krajšim preživetjem.« V istem dokumentu piše: »Posledice podhranjenosti so: povečano tveganje za razvoj komplikacij, zmanjšan odziv na zdravljenje in slabša toleranca zdravljenja, slabša kvaliteta življenja, krajše preživetje in večji stroški zdravljenja.« Vendar, v slovenskih bolnišnicah prehranske terapije sistemsko, uradno ni. Prehranska podpora ali prehranska terapija, ki je znanstvena veja, presega pojem »dieta«. Na Onkološkem inštitutu so je deležni »izbrani bolniki«, kar je protiustavni absurd. »Izbrani bolnik« je zdravnikov znanec, bolnik s posebnimi priporočili, bolnik, ki zdravnika dovolj pogumno nagovarja ali prosi, da bi se z njim ukvarjal, je razložila specialistka z Onkološkega inštituta. In povedala, da se incidenca ali pojavnost podhranjenosti med bolniki z rakom giblje med 35 in 85 odstotki – do 75 odstotkov te podhranjenosti pa je iatrogene, kar pomeni, da je posledica tega, da bolniki ne dobijo ustrezne prehranske podpore, prehranske terapije. Torej, pred nami je utemeljeni sum na »kazniva dejanja zoper življenje in telo«, kakor se imenuje 15. poglavje Kazenskega zakonika. In, uradno – po mednarodni klasifikaciji bolezni – je podhranjenost ali nedohranjenost šifrirana kot bolezen. Kako pa jo obravnava slovenska medicina – kot bolezen?

Slovenija na področju klinične prehrane, ki je ustrezno niti uzakonila ni, krši ustavne in človekove pravice. Krši jih tudi slovenska medicina, nenehno. Ob tem pa: Onkološki inštitut Ljubljana je šele lani zaposlil kliničnega dietetika, do takrat ga ni imel. Ministrstvo za zdravje je Onkološkemu inštitutu šele lani odobrilo dejavnost klinične prehrane. In, od lani Onkološki inštitut nima več lastne kuhinje, čeprav jo absolutno potrebuje – zdaj mu hrano pripravlja kuhinja kliničnega centra, kar za paciente Onkološkega inštituta sploh ni primerno, to potrjujejo dokazi. Kakšni »računi« tičijo za tem?

Orisane (protizakonite) problematike sem se novinarsko lotila lani – nastal je obsežen intervju z mag. Nado Rotovnik Kozjek, dr. med., zaposleno na Onkološkem inštitutu. Vendar, po treh (!) pisnih avtorizacijah intervjuja si je intervjuvanka dovolila nelegitimna in protizakonita dejanja, ki so terjala zasebno kazensko tožbo zaradi kaznivega dejanja. Skratka, intervju je zamenjal »naslovnika« in pristal v Magu, kjer ga je mag. Silvester Šurla, takrat v. d. odgovornega urednika, po hitrem postopku objavil 24. decembra. Ta teden to preiskovalnonovinarsko »pot« nadaljujem uradno, če povem metaforično. »Vest« bo dogajanje spremljala in objavljala pridobljene dokumente …

Mojca Vočko, samostojna novinarka

PS: Prilagamo fotografije podhranjenega bolnika z rakom, ki ga je zdravil Onkološki inštitut Ljubljana. .

Rak1

Rak2

Rak3

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 7 x komentirano
  1. duševni pastir pravi:

    way to go - dokaze na mizo, da ne bo izpadlo tako moorovsko-dogmatsko.

  2. medek pravi:

    @ duševni pastir

    sprehodi se do onkologije, če rabiš dokaze

  3. JBTPTKŠNKZDRVJ pravi:

    @ duševni pastir & SICKO.SI ! - - -

  4. Sancho pravi:

    Ne vem….. poznam osebno primer pacineta na okološkem, ki se ni nikoli pritoževal, bil izredno zadovoljen in je pohvalil osebje.
    Orugi primer iz kliničnega, ko je bil pacient prav tako 100% zadovoljen, a je imel v sobi človeka-sitnobo, ki je vpil na vse ljudi po nepotrebnem. In taki vidijo v vsem problem.
    Bolniki z rakom nimajo apetita in kdor je imel doma takega bolnika, mu zgornje slike niso tuje. Ampak človeku ne moreš kar nekaj basat v usta, če ne gre.
    In zanimivo je, da se pritožujejo vedno neke, “ko bajagai” službe, pacianti pa povečini pohvalijo.

  5. Rokec pravi:

    Dokler smo socialna država in zdravstvene ustanove financira država je za to bolj kriva oblast, ki razporeja sredstva kot pa “slovenska medicina”. Ko to več ne bomo, bo problem še hujši. Ob tem bi pričakoval, da takšni in podobni novinarji nakažejo pot, ponudijo rešitev, ne le venomer obsojajo. Škoda je storjena, daj mo jo v prihodnje zmanjšati, ne pa to prihodnost tukaj in zdaj zapravljamo/porabljamo za obsojanje preteklosti. Pričakujem in upam, da se bo ponudila oblast, ki jo bo prioriteta zdravje državljanov, ne pa opremljenost slovenske vojske. Slednje ne dajem v nič, a opravičeno menim, da prvo veliko bolj potrebujemo. Ko bo na voljo denar, potem se lahko tudi v Sloveniji gremo Dr.Housa, kjer je vsak bolnik deležen CT-ja oz. MRI-ja. Dokler mi Mojca Vočko s svojim sikanjem ne ponudi boljše rešitve, bo zame njen prispevek le še eno moledovanje in opravljanje “sloveskega zdravstva”, ki ne bo doprinesel izboljšanje razmer za bolnike, ki bi le-te najbolj potrebovali.

  6. sika pravi:

    aja? mojca sika? ja, rooookeeec! pa dajte vi malo pljunit v roke, ne? kako boste pa vi ukrepali??! kar konkretno! oh, saj menda ste že…

  7. freya pravi:

    kot prostovoljka na oi vem da ni vse tako črno, več pacientov mi je povedalo, da je hrana dobra, za nekatere celo boljša kot doma. je pa res, da smo si ljudje zelo različni med seboj in dejstvo je, da čez ženino kuhno je pa ni. terapija pač zahteva nek davek, pri nekaterih je večji, pri nekaterih ga pa skoraj ni.

    po pripovedovanju pacienta, se njegova zdravnica zelo trudi za izboljšanje, je na vezi z njegovo osebno zdravnico, baje ima celo njegovo telefonsko številko, po njegovih besedah je njegov angel varuh.

    zdravljenje s kemoterapijo ima stranske učinke kot so slabost in bruhanje in logično da je hrana zadnja stvar, na katero pomislijo pacienti.

Komentiraj