Komentar - Iza

1. februar 2008 ob 13:37 | Vest |

Naj ob ratifikaciji Lizbonske pogodbe opozorimo na nekatera dejstva, ki ob tem dogodku ne smejo ostati prezrta: Lizbonska pogodba ostaja oddaljena od evropskega državljana v smislu njene razumljivosti in preglednosti. Namen neuspešno ratificirane ustavne pogodbe je bil prav berljivost in preglednost temeljnega pravnega akta Unije za navadne državljane. Te vrline ob sprejemu Lizbonske pogodbe so izgubljene. Lizbonska pogodba je bila sprejeta na nedemokratičen in netransparenten način in je izgubila vrednost, ki jo je ob vključevanju različnih akterjev v njeno oblikovanje – to je od Evropskega parlamenta do nacionalnih parlamentov in civilnodružbenih organizacij – nosila ustavna pogodba. Tudi sama moram priznati, da Lizbonska pogodba vključuje večino določb, ki jih je prinašala ustavna pogodba. Postavlja pa se vprašanje, ali se je res bilo treba lotiti določenih kozmetičnih popravkov, saj se ti le norčujejo iz večine državljanov, ki verjamejo v dosežke EU kot tudi našo nadaljnjo skupno pot. Mladi evropski federalisti smo kritični do dejstva, da vlada ni posvetila več energije in pozornosti seznanjanju javnosti z vsebino pogodbe. Ponovno se je ponovila zgodba izpred 3 let, ko je Vlada prav tako brez primerne informacijske kampanje ratificirala takratno ustavno pogodbo. Prav tako se ob začetku ratifikacijskega procesa Lizbonske pogodbe v EU postavlja vprašanje, če smo videli konec institucionalnih reform. EU ima še mnogo potenciala pri poglabljanju funkcionalnosti in demokratičnosti, zato se proces institucionalnih reform nikakor ne sme zaključiti ob začetku veljavnosti nove pogodbe. Prav strah pred zavestnim zavrtjem nadaljnjih demokratizacijskih in povezovalnih reform je nekaj, kar bi bilo treba javno in odločno nasloviti že sedaj.

Iza Tršar

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 2 x komentirano
  1. volkulja pravi:

    Koliko denarja pa so v zadnjih letih Evropski Pederalisti prejeli za svoje delovanje od EU in z njo povezanih podružnic? ….k’mon novi beograjčani

  2. BOTA pravi:

    Koliko demokracije lahko pričakuješ od nečesa, kar je bilo sprejeto na ne demokratičen način?
    Ko gre za višje interese, beri interese kapitala, demokracija tako ali tako ni pomembna. In v tem primeru gre za primarne interese kapitala. Evropska zveza, naj se še tako trudi je in ostaja zveza kapitala. Lizbonska pogodba je le slepilo, ki na način, kako je bila sprejeta in tudi po svoji vsebini ne ustvarja Evrope kot federacije nacionalnih držav. Omogoča le kapitalu lažje in manj demokratično odločanje. Vse v duhu globalizacije.

    Posamezne vzporednice z ustavo SFRJ iz leta 1974 so si prav grozljivo podobne. Pri tem ne mislim na ideologijo in družbeno ureditev. V mislih imam način kako sta bila oba dokumenta sprejeta (kot gnil kompromis). Sklicevanje Lizbonske pogodbe na določene skupne vrednote, ki jih nihče ne razume kot svoje vrednote in jih ni pripravljen sprejeti, prej razbija kot združuje bodoče Evropejce. Tako kot deklarativno bratstvo in enotnost v SFRJ, ki ga nikoli ni nihče razumel kaj šele sprejel.

Komentiraj