Saturday 23. November 2024 - Zadnja sprememba ob 21:38:32
 

Prvega dacarja tožba

31. januar 2008 ob 12:16 | Jani Sever |

“Spoštovani, vabim Vas na novinarsko konferenco, ki bo v petek, 01.02.2008 ob 13.00, v Rdečem salonu, v 1. nadstropju Grand Hotela Union, Ljubljana, Miklošičeva cesta 1. Ob tej priložnosti bom predstavil 12 tožb in štiri kazenske ovadbe, ki sem jih vložil zoper razne osebe, zaradi razširjanja neresnic v medijih v letu 2007, kot tudi razsodbo Novinarskega častnega razsodišča Društva novinarjev Slovenije in Sindikata novinarjev Slovenije v primeru Ivan Simič proti Barbari Verdnik. Vljudno vabljeni!” Vabilo je podpisal Ivan Simič. Direktor Davčne uprave drži besedo. Med drugim toži tudi Vest. Pa poglejmo zakaj …

Najprej si velja prebrati kolumno, ki je vznemirila Ivana Simiča, da bi lažje razumeli tožbo, ki jo je za Ivana Simiča spisal odvetnik Franci Matoz:

tozba1.jpg

Naš odgovor, ki ga je pripravil Aleksander Čeferin, se glasi takole:

OKROŽNO SODIŠČE V LJUBLJANI
Tavčarjeva 9

1503 LJUBLJANA

TOŽEČA STRANKA: IVAN SIMIČ, Smlednik 92, Smlednik, ki ga zastopa Odvetniška družba Matoz o.p., d.n.o. iz Divače

TOŽENA STRANKA: VEST d.o.o., Trubarjeva 21a, Ljubljana, ki jo zastopa:

zaradi plačila odškodnine

pcto. 10.000,00 EUR

ODGOVOR NA TOŽBO

- 2x

- pooblastilo priloženo

Priloge 2X:kot med dokazi

-2-

Tožena stranka prereka vse navedbe tožeče stranke iz tožbe kot neresnične in neutemeljene, predlaga, da sodišče tožbeni zahtevek tožnika zavrne, tožeči stranki pa naloži v plačilo pravdne stroške tožene stranke, skupaj z zakonitimi zamudnimi obrestmi, o sami zadevi pa tožena stranka odgovarja:

I.

Tožnik navaja, da je generalni direktor Davčne uprave Republike Slovenije (DURS), toženka pa je spletni časopis. V članku 30.05.2007 naj bi tožena stranka razžalila dobro ime in čast tožnika. V članku naj bi bila navedena neresnična dejstva o tem, da naj bi tožnik:

- se znašel »na vrhu piramide, na katero je padla senca korupcije«
- odpustil davčnega inšpektorja Periča, ker je želel preiskovati primer davčnega svetovanja za 255.000,00 EUR
- bil » zamrznjeni lastnik » več svetovalnih firm
- poleg svoje funkcije v organu v sestavi opravljal še funkcijo davčnega svetovanja v svojih podjetjih.

Tožeča stranka je vložila tožbo zaradi plačila odškodnine za nepremoženjsko škodo ter zahtevek za objavo sodbe.

Tožbeni zahtevek tožeče stranke vsebuje dva zahtevka, v točki 1. denarni zahtevek ter v točki 2. nedenarni zahtevek. Tožeča stranka v tožbi ni navedla vrednosti spornega predmeta za oba zahtevka, zaradi česar naj tožeča stranka tožbo popravi tako, da navede vrednost spora za vsak zahtevek posebej.

Sicer pa tožena stranka meni, da niso podani elementi odškodninske odgovornosti.

Ravnanje tožene stranke ni protipravno in nedopustno. V posledici tega, ker tožena stranka tožnika ni razžalila, tožnik ne more trpeti pravno priznane škode.

Uvodoma tožena stranka pojasnjuje, da Ustava Republike Slovenije zagotavlja svobodo izražanja, pravico do svobode tiska, možnost, da vsakdo javno izrazi svoje nestrinjanje s tožnikovim načinom dela in z njegovim delovanjem. Svoboda izražanja je namenjena temu, da ustvari ozračje v demokratični družbi, kjer lahko vsak javno izrazi svoje mnenje, ne da bi se bal, da bo za to kazensko ali odškodninsko odgovarjal. Tožena stranka tožnika ni razžalila, ker dejstva, ki so napisana v članku niso žaljiva. Pisanje o teh temah so objavili pred spornim zapisom že številni drugi mediji, tako, da je tožena stranka utemeljeno štela, da so navedena dejstva lahko resnična, kar bo tožena stranka pojasnila v nadaljevanju.

Tožena stranka je zapisala, da se je tožnik znašel na vrhu piramide, na katero je padla senca korupcije. O tem so pred spornim zapisom pisali že drugi avtorji in drugi mediji, kot izhaja iz priloženih dokazil- pregled člankov in oddaj. Zato je tožena stranka štela, da je slednje vsekakor resnično glede na splošno znana dejstva, ki so bila do tedaj dostopna najširši javnosti. Da je na tožnika padla senca korupcije bo lahko potrdila tudi priča Drago Kos. Senca korupcije je namreč vrednostno manj kot razlogi za sum ali utemeljen sum za korupcijo.

-3-

Poleg tega je potrebno upoštevati, da članek govori o možnosti in ne očita korupcije ali kaj podobnega. Članek se zaključi na način, da dopušča, da gre za »natolcevanja«, kar dokazuje, da tožena stranka tožnika ni želela žaliti, pač pa objektivno pisati in razpravljati o možnih dilemah – do česar ima pravico, glede na že omenjeno ustavno pravico tožene stranke.

Pri tem je potrebno upoštevati, da je pravica javnosti do obveščenosti še posebej pomembna v kolikor gre za politike ali pa za določene najvišje javne oziroma državne funkcionarje. Glede navedenih oseb tožena stranka opozarja na stališče sodne prakse, po kateri je dopustno pisati o življenjskih dogodkih absolutnih in relativnih oseb javnega življenja brez njihove privolitve, kadar je to pomembno za značaj, dejanja in mišljenja teh oseb glede na njihovo javno udejstvovanje. V odločitvi Up-50/99 je Ustavno sodišče RS zapisalo, da pravica do zasebnosti ni absolutna pravica temveč je omejena z varstvom pravic in koristi drugih ter z vedenjem posameznikov v javnosti. Človek se namreč kot družbeno bitje, ki nenehno prihaja v stik z drugimi ljudmi, ne more povsem izogniti temu, da se iz raznih vzrokov in nagibov tudi drugi zanimajo zanj in za njegovo življenje. Pri tem se lahko področja zasebnega življenja razdeli na področje intimnega in družinskega življenja, na področje osebnega življenja, ki se ne odvija v javnosti, na področje življenja posameznika v javnosti. Na splošno velja, da čimmanj je intimno področje zasebnega življenja posameznika tem manjšo pravno zaščito uživa, kadar pride v kolizijo z interesi in pravicami drugih posameznikov. Tožnik pa je po vseh kriterijih pravne teorije absolutna oseba iz javnega življenja, zaradi česar zanj velja, da je dovoljeno brez privolitve prizadetega mogoče pisati o zasebnem in poslovnem življenju osebnosti iz sodobnega življenja, ki zanimajo javnost. Pri tem je tožnik kot generalni direktor Davčne uprave še posebej zanimiv za najširšo javnost. Kot generalni direktor Davčne uprave RS mora biti v celoti strokoven in neodvisen. Tožena stranka pa bo dokazala z zaslišanjem prič in z predloženimi članki (ki so bili objavljeni predhodno), da je v resnici padel na tožnika sum oziroma senca korupcije, kar postavlja pod vprašaj tožnikovo delo, za kar je zainteresirana najširša javnost.

Tožba trdi, da v članku piše, da naj bi tožnik odpustil davčnega inšpektorja Periča, ker je želel preiskovati primer davčnega svetovanja za 255.000,00 EUR. Vzrok za odpust inšpektorja naj bi bil v preiskovanju primera. Tožba uporablja dikcijo: »ker«.

Tega tožena stranka ni zapisala. Tožena stranka je zapisala: »Simič je odpustil inšpektorja, ki je preiskoval primer…« in ni zapisala: Simič je odpustil inšpektorja, ker je preiskoval primer…«

Iz članka izhaja, da je odpuščen inšpektor, ki je raziskoval določen primer in ne zato, ker je raziskoval določen primer.

Tako trditev tožbe oz. članka, da je odpustil tožnik davčnega inšpektorja Periča, ki je želel preiskovati primer davčnega svetovanja za 255.000,00 EUR ni žaljiva, kot tudi ni neresnična. V zvezi z navedenim tožena stranka predlaga zaslišanje inšpektorja Periča. Pa tudi sicer navedeni članek temelji na splošno znanih in javno dostopnih podatkih, o čemer pričajo priloženi dokazi.

-4-
Da je tožnik zamrznjeni lastnik več svetovalnih firm je prav tako res, saj je lastnik oziroma družbenik v firmi Simič in partnerji, d.o.o. in drugih družbah, kar je sam priznal v predloženih člankih. O tem so predhodno pisali tudi drugi mediji.

Tudi trditev tožbe, da je tožnik oz. da naj bi tožnik poleg svoje funkcije v organu v sestavi opravljal še funkcijo davčnega svetovanja v svojih podjetjih, v članku ni bila zapisana.

Članek govori o svetovanju njegovih podjetij.

Poleg tega je tožena stranka utemeljeno sklepala na resničnost tega dejstva iz že predhodno objavljenih člankov in oddaj v medijih.

Glede na vse navedeno tožena stranka meni, da ni podan prvi pogoj, to je nedopustnost oziroma protipravnost ravnanja. Pri tem tožena stranka opozarja celo na določilo 3. odstavka 169 člena KZ, ki določa, da se ne kaznuje, če se je kdo o kom žaljivo izrazil v znanstvenem, knjižnem ali umetniškem delu, ali pri izvrševanju uradne dolžnosti, časnikarskega poklica, itd., če se iz načina izražanja ali iz drugih okoliščin vidi, da tega ni storil z namenom zaničevanja.

Tožena stranka tožnika ni žalila, kar je že bilo poudarjeno, sploh pa ni imela namen tožnika zaničevati, pač pa objektivno in korektno seznanjati javnost z javno zanimivimi temami. Tožena stranka je svobodno razmišljala o nečem, o čemer so že pisali drugi mediji.

Glede na zgoraj navedeno razlog tožbe toženi stranki ni znan, saj tožeča stranka sama ve, da so navedbe tožene stranke v spornem članku resnične in da niso žaljive. Glede na to smatra tožena stranka tožbo predvsem kot političen in ne pravni akt.

Zgolj iz previdnosti pa tožena stranka prereka tudi navedbe tožeče o obstoju in višini škode. Tožnik zato ni ponudil niti enega dokaza, razen svojega zaslišanja.

Dokaz:
- zaslišanje strank
- presoja sodišča
- zaslišanje prič Drago Kos, vabiti na Komisijo za preprečevanje korupcije, Tržaška 19a, Ljubljana in Đorđe Perič, Černetova ulica 1/b, Ljubljana
-priloženi članki in medijev

II.

Tožena stranka meni, da ni nikakršne pravne podlage tudi za zahtevek, da je tožena stranka dolžna na lastne stroške objaviti sodbo na spletni strani. Objava sodbe je namreč mogoča v skladu s 178 členu OZ, če gre za kršitev osebnostne pravice.

Za kaj takšnega pa v tem primeru ne gre, kot je bilo že predhodno pojasnjeno.

Dokaz:
- kot doslej

Grosuplje, dne 31.01.2008

Še kratek komentar. S tožbami in ovadbami, ki jih je sprožil, je direktor DURS Ivan Simič dokazal, da je mož beseda. Hkrati pa je pokazal tudi veliko politične spretnosti in trme. Kronologija njegovega ravnanja od takrat, ko so se pojavili sumi o koruptivnosti, je poučna. Že pred poletjem 2007 je Simič napovedal, da bo razmislil o svojem odstopu ter hkrati zagrozil s tožbami. Jeseni, ko je zadeva potihnila – svoje so opravile grožnje (sodišče nikoli ni nekaj zelo prijetnega) ter predvolilno vzdušje predsedniške tekme – se je Simič odločil, da bo ostal. Zdaj so na vrsti tožbe in ovadbe, ki bodo delovale v letošnji predvolilni tekmi – razprave namreč pred koncem letošnjega leta nikakor ne bodo končane in oblast bo na kakršnekoli očitke tako lahko vedno odgovarjala, da je zadeva na sodišču.

Simič je s tožbami vsekakor naredil veliko uslugo vladi. Vprašanje pa je, ali jo je tudi sebi. Vsaj tožbe proti Vesti – o drugih ne morem soditi – nikakor ne bi smel dobiti. Njena vsebina namreč kaže na visokega funkcionarja, ki očitno težko razume svobodo pisane besede. Ali morda misli, da se nihče javno ne sme spraševati ali ni nekaj narobe s sistemom, ki dopušča, da je nekdo lastnik firme za davčno svetovanje in hkrati direktor republiške davčne uprave?

Jani Sever

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 25 x komentirano
  1. Janez pravi:

    Jani,

    lahko se javno sprasujes, ce je kaj narobe s sistemom. Ne smes pa pisati neresnic.

    Janez

  2. Boris pravi:

    krneki

  3. medek pravi:

    Florida strikes again

  4. JB pravi:

    Matoz vs. Čeferin

    me prav zanima kdo bo koga

  5. cro_hot pravi:

    Nekateri se pa resnično imajo za Boga…
    in svojo moč projecirajo skoz prizmo denarja, ki naj bi ustrahoval vse čez in čez in jim zavezala gobec !
    Verjamem, da je gospod Simič strokovnjak na svojem področju, a pomisleki, ki so jih mediji sprožili so povsem na mestu. Zadeva se mi zdi kot Janševo kalimerovsko jokanje …
    Le kdaj se bodo politiki in vladni uslužbenci zavedli, da so le servis ljudstva in ne božji odposlanci…

  6. Boris pravi:

    a Čeferina so poklicali? je to vest al raca?

  7. konec pravi:

    Končno tožba proti vzgojenim lažnivcem, ki se imajo za novinarje!
    Ker je potrebano , da končno postanejo bolj verodostojni in profesionalni in ne le “politični” agitatorji, kakor jih učijo razni Luksiči na univerzi.

  8. Thor pravi:

    a bo Šimič mene tut tožil, če mu recimo rečem svinja, zaradi duševnih bolečin npr.?

  9. Mirjana pravi:

    Thor, nikol se ne ve,…postavi se v vrsto…:)

  10. Mirjana pravi:

    konec, a mi nekaj zaupno poveš?,…tako odločna stališča imaš, verjameš v današnjo demokratično državo, v vlado, …a se lahko predstaviš?
    hvala :)

  11. Neja pravi:

    G. Simič naj si ogleda še vse druge kolumne na “Vesti”. Obravnavajo pač različne aktualne teme. V tem prispevku novinar samo podaja informacije, ki so že bile tako ali drugače objavljene, brez izrekanja lastnih stališč in sodb ter s ČEjem v ozadju. To je tako, kot če bi tožili časopis, ker je ( po prognozi meteorološkega zavoda) napovedal slabo vremensko napoved. Ali bo tožil tudi vladno komisijo, ki je ugotovila, da je bil Perić po krivici odpuščen? Trplenje in druge duševne bolečine g. Simiča? Morda. Ne morem pa razumeti, da jih lahko olajša samo 10 000 evrov krat število tožb…. To mi smrdi po čisto drugem psihičnem stanju.

  12. Lolek pravi:

    Včasih je potrebno kakšno tudi požreti …

  13. ojh pravi:

    Zanimivo. A sedaj Franci Matoz zastopa vso SDS navezo?

  14. medek pravi:

    Franci je hudićev advokat, potem pa v katerikoli obliki se že najde. Vsaj meni izgleda tako.

  15. FidelC pravi:

    Matoz pa dober odvetnik, halo??? Njegovo “pravo” deluje samo na “neodvisno” popastem koprskem sodišču.

  16. Justin pravi:

    Thor, Mirjana. Po že itak tako dolgem spisku se vrsta res lahko podaljša. Verjamem, da ima še kdo kaj za povedat.

  17. marjan pravi:

    Ja neresnic se pač ne širi, če pa se jih se pa zanje odgovarja ker tale Vest, če samo pogledam “fanta za kopircem” ej je to isti fant, ki se podpisuje pod slike v “mladini”. Res ni neka “vest” resnice.

  18. xp pravi:

    Poglejte na koncu kako si pribijajo točke. Takšno pribijanje točk za posvete in preglede sodišča zavračajo, ker je vse zajeto že v tožbi. Drugače pa kdor vas nebi poznal vas bo drago plačal. Koliko pritiskov ste bili zmožni na vse, ki so sodelovali v teh postopkih. Ko se vam je vse zalomilo pa takole !

  19. Q pravi:

    Za takle polizdelek je Matoz svoj honorar ovrednotil na 300 evrov. Najs.

  20. doajen pravi:

    Tuakj na Vesti, torej kolikor razumem le reciklirate kar so drugi levi agitatotji izumili v korist Gregorja, Boruta, Milana, pa še koga iz tega vražjega bazena, ki je slovenij od leta 45 naprej dirigiral v imenu bratstva in einstva. G. Sever! Pravo olajševalno okoliščino posedujete v zvrsti novinarskega dela. Komentar dopušča nekaj več svobode in manevrskega prostora..sicer pa bi od opinion makerja in left intellect thrusta pričakoval nekaj več pronicljivosti, doslednosti in spomina za dejstva iz bližnje preteklosti. kaj če bi poizkusili z Biobilom?

  21. janja pravi:

    Končno,končno se je našel nekdo,ki bo partijskim novinarjem enkrat začepil njihove metode.Beseda argument je za njih popolnoma neznana..kako ti ljudje razmišljajo in kako delujejo se pa lepo vidi iz Severjevega odgovora na tožbo.

  22. jaki pravi:

    kako se tožilske strasti šele rasplamtijo ko se tožijo sosedje ?

    tožarjenje je naš nacionalni šport, ni srečen kdor ne toži, to je veljalo menda tudi že v avstro ogrski monarhiji, da se tukaj največ tožarimo.

  23. konec pravi:

    Mirjana pravi:

    31. januar, 2008 ob 17:56
    konec, a mi nekaj zaupno poveš?,…tako odločna stališča imaš, verjameš v današnjo demokratično državo, v vlado, …a se lahko predstaviš?
    hvala :)

    Rade volje samo povej mi zakaj?

  24. crko pravi:

    zabavna zgodba
    1) je tožnik res “se znašel ‘na vrhu piramide, na katero je padla senca korupcije’”? da (glede na navedeno je senca korupcije padla na davkarijo - piramido -, na vrhu katere se je znašel tožnik; tako bi bilo, tudi če bi bil kdorkoli drug tam, ne tožnik)
    2) je tožnik res “odpustil davčnega inšpektorja Periča, ker je želel preiskovati primer davčnega svetovanja za 255.000,00 EUR”? radio Erevan: ne (odpustil je navedenega inšpektorja, ki …)
    3) je tožnik res “bil ‘zamrznjeni lastnik’ več svetovalnih firm”? (se je kdaj odmrznil?)
    4) je tožnik res ” poleg svoje funkcije v organu v sestavi opravljal še funkcijo davčnega svetovanja v svojih podjetjih”? radio Erevan: ne (saj je problem v samem sistemu in oblasti, ki dopušča, da se ista oseba hkrati ukvarja s posli, ki se jih obenem nikakor ne spodobi opravljati)
    zabavne podčrtave
    - prva (1)
    - druga: škoda ker “najvišji inšpektor”, ki je gotovo še vedno “najpriljubljenejši svetovalec”, ni več gost jutranjih televizijskih davčnih svetovanj (sam se ga spomnim s POP TV, ko je v njihovem jutranjem, ki ga je vodila sedanja TV SLO jutranja - tako rekoč “POP TV jutranja - TV SLO jutranja” - Katja Tratnik, res prijazno davčno svetoval)
    - tretja (3)
    na Vest.si komaj čakam nadaljevanje sage o človeku, ki je iz dvanjastih obtožb naredil deset
    torej
    “Kaj se bo torej zgodilo z direktorjem davčne uprave, ki je kot kaže, želel zaustaviti neprijetno preiskavo članov SDS? In kaj se bo zgodilo z njegovimi podjetji? Bo kdo preiskal njihovo poslovanje? Menda si tega trenutno ne upa noben inšpektor, saj naj bi bil eden od njih deležen že ob samem vpogledu v bazo, ki pelje do teh podjetij, zelo ostre reakcije vodstva.”
    “Če se mu zamerite, lahko pričakujete, da vas bo davčna inšpekcija začela preiskovati v nedogled. Menda obstajajo podjetja, ki se jih preiskuje tudi več let. Ali drugače. Če vam bo svetovala firma prvega dacarja - se nimate česa bati.”

  25. crko pravi:

    popravek: tretja podčrtava se nanaša na (4)

Komentiraj