Saturday 23. November 2024 - Zadnja sprememba ob 21:38:32
 

Amerikanec v Ljubljani

30. januar 2008 ob 11:11 | Jani Sever |

Zunanji minister nima sreče. Dimitrij Rupel se je ob aferi z objavo pogovorov med slovenskimi in ameriškimi diplomati spet znašel v središču slovenske politike. Odstop političnega direktorja zunanjega ministrstva Mitje Drobniča, ki je sodeloval na zdaj že razvpitih washingtonskih pogovorih, ne pomaga. Prav tako ne pomaga diplomatsko nespretna ministrova izjava na vprašanje, ali je Drobnič kriv, da je dokument prišel v javnost. “Ne, mi se pač organiziramo tako, kot se je treba za potrebe predsedstva, čim bolj učinkovito, racionalno in primerno glede na okoliščine.” Vedno glasnejše so namreč kritike iz Evrope.

Der Standard je zapisal, da naj bi slovenskemu zunanjemu ministru v Bruslju “intenzivno prali možgane”, ker poskuša z zagovarjanjem čim hitrejšega priznanja neodvisnosti Kosova uveljaviti interese ZDA. Jezen naj bi bil tudi nemški zunanji minister, ker je Rupel prostodušno napovedal podpis stabilizacijsko-pridružitvenega sporazuma s Srbijo za 28. januar. Napoved je bila vrsta pritiska, saj Nizozemska, Belgija in Nemčija temu nasprotujejo, ker pričakujejo boljše sodelovanje Srbije z EU. Na prvi pogled je situacija nenavadna. Dimitrij Rupel je tako vitez kosovske neodvisnosti, kot najboljši prijatelj Srbije.

A stvari so lahko tudi povsem enostavne. Razkriti dokumenti slovenskega ministrstva za zunanje zadeve namreč povsem jasno pričajo, da gre prav za politično strategijo ZDA. ZDA si želijo čimprejšnjega priznanja neodvisnosti Kosova, hkrati pa so povsem nedvoumno svetovale, da EU s Srbijo podpiše stabilizacijsko-pridružitveni sporazum še pred drugim krogom srbskih volitev. Natolcevanje bi bilo, da slovenski zunanji minister zunanjo politiko uravnava po ameriških željah. Njegovi pogledi se z ameriškimi enostavno izjemno dobro ujemajo. To je konec koncev že nič kolikokrat dokazal. In to vedo tudi evropski politiki.

Razkriti dokument Dimitrija Rupla vendarle postavlja v zelo neprijeten položaj. Vse prihodnje poteze slovenske zunanje politike bodo namreč ocenjevane tudi glede tega, koliko bodo skladne z objavljenim zapisom politične strategije administracije ZDA. To pa je skrajno zoprno, saj ne gre dvomiti, da ne ZDA ne Rupel glede svojih prepričanj ne želita popuščati. Naslednji veliki preizkus bo sledil kmalu. Ob razglasitvi neodvisnosti Kosova, ki je Kosovarji gotovo ne nameravajo odlagati v nedogled. Kljub temu, da se je izvedba scenarija, ki so ga pripravili v Washingtonu že nekoliko zapletla. Razvoj dogodkov bo zato še bolj zanimivo spremljati.

Načrt s civilno misijo, ki bi nadzorovala “Kosovo” in nad katero se navdušuje tudi večina evropskih držav, je v težavah. Ban Ki Moon je bil s svojo nedoločno izjavo, ki jo je o tem dal v Ljubljani, dovolj jasen. V OZN ne sedijo samo ZDA in tudi ne samo EU. Kljub temu, da se Amerika očitno želi tako obnašati. O tem pričajo tudi stavki, ki so v znamenitem dokumentu MZZ namenjeni Kosovu. Največji škandal predstavlja ideja o tem, da naj bi Kosovo neodvisnost razglasilo v nedeljo, tako da Rusija ne bi mogla dovolj hitro sklicati seje VS OZN. Medtem bi prve države – mora jih biti čim več – že priznale novo državo in zgodba bi bila končana.

Slovenska vloga pri tem je pomembna. Kot predsedujoči EU naj bi med prvimi, če že ne prvi priznali Kosovo. To je pred časom dejal tudi predsednik slovenske vlade. Ali je to smotrno in dobro je lahko stvar debate. Bolj neprijetno je, da je po objavi dokumenta MZZ očitno, da gre za še en načrt ZDA, kako izigrati mednarodno skupnost. Slovenija v njem kot kaže ponovno igra vlogo iz “Vilenske zgodbe” in Dimitrij Rupel enega od izvršnih producentov predstave.

Jani Sever

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 18 x komentirano
  1. tiib pravi:

    Amerigo Dimči….

  2. Arh pravi:

    Na to, da je Rupel oportunist kažejo dejstva kako se oklepa ministrskega stolčka in menja stranke kot spodnje hlače samo, da lahko obdrži privilegije. Kakšen pa je definicija oportunista? Vse bo naredil zato, da bo pridobil koristi zase. Dobrikanje močnejšemu in brezhrbteničnost sta očitno tako vodilo zunanje politike in s tem tudi Slovenije. Sprijaznimo se in se zahvalimo naši vladi in ministru. Amen.

  3. medek pravi:

    http://www.youtube.com/watch?v=h9447D-W40E&eurl=http://www.jwharrison.com/blog/

  4. Bumbar pravi:

    Ivan Cankar je nekoč rekel “Politika je kurba!”
    Naš Dimitrij pa s svojimi dejanji popolnoma potrjuje to definicijo.
    Mogoče bi lahko celo rekli “Politika je kurbir! “

  5. Pumpica pravi:

    Dimsi je bil ze v studentskih letih veliki prijatelj USA. Pravijo, da tuji sodelavec CIA. Zato je tudi vecni minister, ne zato, ker bi bil tako dober ali pa priljubljen, pac pa, ker je tako rekla teta Amerika. Sicer menim, da se je treba z USA usklajevati, ker so del Z sveta. Vsekakor pa ne rabimo ministra, dosmrtnega, ki plese kot nekdo drugi rece. Zato pa nas peljejo brati Hrvati scat vsak dan posebej. Dimsi go home…

  6. cro_hot pravi:

    In zakaj po vseh teh pizdarijah Janša ne sune Dimitrija v rit in ga odstavi ?
    …Čakam..

  7. cati pravi:

    a zakaj ga ne odstavi? Zato, ker je brez njega nula. V zunanji politiki se pokaka, ce ni zraven Dima!!!
    Zato!!!!

  8. ED pravi:

    Sever: “Natolcevanje bi bilo, da slovenski zunanji minister zunanjo politiko uravnava po ameriških željah. Njegovi pogledi se z ameriškimi enostavno izjemno dobro ujemajo. To je konec koncev že nič kolikokrat dokazal. In to vedo tudi evropski politiki.”

    To ni res, vsaj ne, ko je govora o Kosovu. Namreč če bi bil Rupel trdno in že dolgo prepičan v nedovisnost Kosova, bi leta 2005, ko je o tem govoril in dajal popbudo glede priznanja Drnovšek, Drnovška ne napadal in celo žalil radi njegovih takratnih pobud.

  9. ET4 pravi:

    Ampak, ali se vam ne zdi zanimivo, kako mila je dejansko resnica o vplivu ZDA na svetovno politiko iz tega dokumenta… Za ta dokument bi najbrž težko rekli, da je zmontiran. ZDA se v dokumentu že morda obnaša malo ukazovalno, vendar notri ni čisto nič takega, kar bi bilo nenavadno za katerokoli politiko.

    Dokument je strašno nedolžen. Ob vseh teorijah kako ZDA generira vojno v Iraku, kako so razrušili svoj WTC itd itd pa je tekst v tem dokumentu npr. o Iranu povsem prijeten. Tekst o Kosovu tak kot si ga lahko le želiš. Ameriški yankeeji bi pač radi vse naredili po svoje in povsod imeli vpliv, ampak iz dokumenta lahko kvečjemu razbereš, da se jim res gre za demokracijo.

    Zdi se mi skorajda zabavno, da so iste linije, ki v sloveniji Busha skorajda enačijo s Hitlerjem na to povsem pozabile in dvignile prah ob takem nedolžnem diplomatskem muckanju. Pač, odzivi Evrope so, pa ne zaradi tega, ker države ne bi kaj takega pričakovale od ZDA, ampak zato, ker ljudje ne poznajo politike in je dokument kar se tega tiče malo siten.

    Kaj, zdej, so amerikanci zares bad guys, ali je morda ta dokument “dokaz” da niso?

  10. medek pravi:

    Malo ali do zadnje dantejeve štenge?

    http://www.alternet.org/story/75244/

  11. Arh pravi:

    Buša pa ja ne moreš primerjat z Hitlerjem. Je bil slednji dosti bolj inteligenten kot pa ta ameriški kavbojc. Kar se tiče škode, ki sta jo naredila svetu bi se pa dalo razpravljat.

  12. joze pravi:

    Se mi zdi, da je Sloveniji uspel odličen (Titov) manever. Vleče za nos Zahod (EU, ZDA) in vzdružuje stike z Vzhodom (Rusija).
    EU je s svojo reakcijo pokazala koliko ji pomeni njena članica Slovenija, saj bi jo morala zaščititi in ostro napasti vmešavanje ZDA v njeno članico. Zdaj se vsaj ve pri čem smo; na EU se ni za zanašat, na ZDA še manj, kratkoročno nam tako ostaja Rusija, dolgoročno pa izstop iz EUja…

  13. robert pravi:

    Tukaj se strinjam z Jelinčičem, naj se s Kosovom ukvarjajo Francozi, ki bodo predsedovali za nami, mi smo v vseh pogledih preblizu ljudem in problematiki na Balkanu.

  14. konec pravi:

    Zahrbtna balkanska politika je na pohodu, dobro poznavanje in infiltriranje določenih krogov v slovenski političnih krogih bo še kako škodovala ugledu demokratične pro-zahodne in pro-Eu slovenske poltike.
    Razdvojenost se nadaljuje v škodo enotnosti, levici pa itak ni do slovenskega ugleda ampak cilja samo na oblast.

  15. konec pravi:

    ker pa je slovenija predvsem komunajzerska država se sprašujem, kaj sploh dela v EU-ju??

  16. Ne me *ebat pravi:

    Ruplu spomenik, da bomo imeli končno mir, pa še psa bom imel kam sprehajat

  17. Q pravi:

    ET4: ubogljivim lahko napišeš zahteve nežno, neubogljivim groziš.

  18. LE pravi:

    če se kosovo loči od srbije,
    se bomo vsi slovenci srbskega porekla preselili na prekmurje in tam čez čas zahtevali svoje neodvisno prekmurje. to bomo dosegli z sežiganjem vaših cerkev in uničevanjem kulture, intenzivnim razmnoževanjem in naslijem.
    ko pa nas boste imeli enkrat dosti in nas hoteli vse iztrebiti, pa se bomo obrnili k zahodu, da nam pomagajo revežem.
    ker nas pobiti ne smete, nam zmaga ne uide.

Komentiraj