Tuesday 24. December 2024 - Zadnja sprememba ob 21:38:32
 

Med medvedi

22. januar 2008 ob 11:00 | Jani Sever |

Včeraj je bil črn dan na svetovnih borzah. Tudi Ljubljana je bila del globalnega trga. Padec na Ljubljanski borzi je bil podobno dramatičen kot drugod. Indeks SBI se je znižal za več kot 4 odstotke. Še huje je, da gre samo za nadaljevanje trenda – v letošnjem letu so se tečaji pri nas znižali za kar 12 odstotkov. Danes se padanje na svetovnih borzah nadaljuje. V Mumbaju je Sensex v nekaj minutah padel za skoraj 10 odstotkov. Japonski finančni minister je dejal, da vse skupaj izvira neposredno iz ZDA. Ko delnice padajo je seveda čas za nakupe. Vprašanje je samo kdaj.

Trgi so razburjeni in pravo vprašanje je, kdaj se lahko delnice spet začnejo vzpenjati. A v ZDA je recesija očitno res na pohodu in tudi izjava ameriškega finančnega ministra Henryja Paulsona, ki pravi, da je dolgoročno optimist, da pa so kratkoročna tveganja velika, ne vzbuja zaupanja. Nekateri borzniki pravijo, da bosta svet reševali Rusija in Kitajska. Kar je dobro, saj očitno še vedno obstaja upanje tudi za skorajšnjo vrnitev obdobja prosperitete. Čeprav je tudi glavni indeks šanghajske borze je v zadnjih šestih dneh izgubil kar 17 odstotkov.

Vsi čakajo kaj se bo zgodilo v ZDA. Ameriška centralna banka je napovedala nadaljnje znižanje obrestnih mer in Bush je predlagal veliko znižanje davkov. Vendar to očitno ne učinkuje. Vsaj za zdaj še ne. Kot pravijo poznavalci – pomemben je psihološki učinek. Zaupanje je, ali pa ga ni. In nekateri se bojijo, da bi lahko tako imenovani medvedji trend trajal zelo dolgo. Govorijo celo o letih. Kar se sliši pravzaprav neverjetno paranoično, saj svet od let med prvo in drugo svetovno vojno ni poznal resne, več let trajajoče, globalne gospodarske krize.

In kaj to pomeni za Slovenijo? Nič posebnega? Ljubljanska borza je s svetom vsekakor povezana z zelo tankimi nitmi. A vendar včerajšnji padec dokazuje, da je z globalnim trgom vendarle povezana. Poleg tega ima vsaj še nekaj, ne ravno malo, specifičnih, ne preveč enostavnih težav. Borzniki že dolgo opozarjajo predvsem na velik pomen notranjih informacij, previsoko ovrednotena slovenska podjetja, veliko število neprivatiziranih podjetij in precej nepreglednih kapitalskih povezav.

Slovenske delnice niso ravno blago, za katerega bi se tepli tuji investitorji. A kljub temu je bilo lansko leto zelo dobro. Delnice na Ljubljanski borzi so beležile skorajda rekordne rasti. A borze so pač motorji, ki jih v veliki meri poganja psihologija. In lansko leto je bilo leto optimizma, ki se je proti koncu prevesilo v napovedi o letu 2008 kot letu pesimizma. Nekateri so takšen razplet napovedovali že prej. Vendar njihove besede niso imele ravno velikega odmeva. Kar je seveda normalno, saj slabih novic, če zadevajo nas same, nikoli ne slišimo prav radi. Morda se bo itak izkazalo, da so se motili.

Na žalost je za slovensko gospodarstvo, ob inflaciji, borzni medved samo še ena v vrsti neprijetnih novic. Pred skoraj dvema letoma smo iz ust opozicije in Banke Slovenije ter ekonomistov, ki jim predsednik vlade po novem pravi politični ekonomisti, poslušali opozorila o letih debelih in letih suhih krav. Vlada je takrat ta opozorila pospremila s posmehom. Zdaj vse skupaj ni več videti tako smešno. To je očitno jasno tu predsedniku vlade, ki je včeraj na Vročem stolu največkrat ponovil stavek – sindikati imajo prav. Ali res?

Jani Sever

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 4 x komentirano
  1. Lolek pravi:

    Kaj pa naš veleumni “Sever” predlaga, da bi morala slovenska vlada naredit glede padanja borznih indeksov? Res smešen zaključek komentarja :)
    Objektivnost je kot vedno prioriteta pisanja našega Jančka …

  2. ojh pravi:

    Kaj je pa Sever napisal takšnega, kar ne bi držalo? Bebavi desničarji imate res spominske zmogljivosti na ravni amebe. Ko je Gaspari kot šef BS zgolj kot eno od možnosti v sklopu različnih analiz omenil visoko inflacijo, so ga vladne stranke na križ pribile, češ da je izdajalec Slovenije in da Slovenijo sramoti v tujini. Sedaj ko je do inflacije res prišlo so pa spet vsi drugi krivi, ker pač, zlobni kot so, vladi nočejo sugerirati uspešnih receptov za sanacijo sranja, ki ga je do neke mere tudi sama povzročila z neresnim planiranjem in investiranjem.

    Še en dokaz desničarske nesposobnosti in kalimerovstva. Predvsem nesposobnosti razmišljanja z lastno glavo, po drugi strani pa neprestanega papagajskega ponavljanja za glavnim tepcem JJ.

  3. zderi pravi:

    Sej ni slabo napisal, samo gospodarstvo&borza sta dva, nenujno povezana pojma. Ergo je jeba za JJ če imajo sindikati prav, na drugi strani pa delavke Mure ne smejo imeti prav, ker če se jim plače dejansko povečajo za npr bizarnih 30€ na mesec bo Mura šla po gobe. Torej imamo smešno situacijo: na eni strani punce delajo za drobiž, pa temu bo še naprej očitno tako, medtem pa bomo povečali ostale plače in s tem še povečali plačno nesorazmerje oziroma če rečemo po domače: en hišnik v soboški šoli sme zaslužiti več, medtem ko za ceno ohranitve delovnih mest (pa fiksnih, nenizkih plač menedžerjev wannabe) najslabše plačanim damo drobtinice. Končni signal neosocialnega JJ. je imejte 6 ali več otrok in živite od socialnih transferjev, če že od svojih pridnih rok ne morete. No pa naj novoprestopljeni Gaspari reši to če more.

  4. flayo pravi:

    @ zderi

    zakaj bi šla Mura po gobe, če bi povečali delavkam plače?
    Mura je res še vedno v rdečih številkah, vendar vsako leto manj.
    Torej delajo vsako leto plus.
    Če si manager zato izplača nagrado, naj jo deli z delavkami,
    saj brez njih ne bi ustvaril pogojev za izplačilo svoje.
    Semolič je lepo povedal, delavki v Muri se nič ne pozna na plači,
    če šiva obleke z znamko Mura ali Boss.
    Prodajna cena pa je brez dvoma različna.

    Point je v tem, da vodstvo ves čas razlaga delavcem, da kako težki časi so,
    le-to pa bo vedno raje držalo podjetje v rdečih številkah,
    ker bo s tem lažje držalo delavce v negotovosti in jih “prosilo” naj samo še malo potrpijo,
    da bo kmalu bolje.

    S takimi fintami znam tudi jaz bit konkurenčen na trgu.

Komentiraj