Resnica Evrope
18. januar 2008 ob 16:58 | Robertina Šebjanič |V galeriji Tir na Mostovni v Novi Gorici je bila otvoritev razstave. Nika Autor se je predstavila z multimedijskim projektom »Asad is going home«.
Avtorica se je preko aktivnega delovanja podrobneje soočila s problematiko migrantov v slovenskem prostoru. Ob razstavi sta imela nagovor tudi pisca spremnega teksta Nikolai Jeffs in Andrej Pavlišič.
“…želela sem vsaj malo prikazati načrtno prikrivanje resnice tako slavljene Evrope, ki migrante ženske, moške in otroke ropa vsakršnega dostojanstva…” Nika Autor
V otvoritvenem nagovoru je Nikolai Jeffs s primerom zgodovine slovenskega slikarstva je ponazoril dominantne reprezentacije Drugega in ob tem izpostavil presežek dela Nike Autor.
“…znotraj teh dveh polov visoke in popularne umetnosti dejansko mislim, da Zamorka in Juri Muri v Afriki nakazujeta, kakšna je podoba neevropejskega subjekta v slovenski likovni kulturi…” Nikolai Jeffs
Iz spremnega teksta:
Be wild, fly free, dream…dream…dream on
ali droben razmislek o pomenu vsakdanjega življenja
… Razstava »Asad is going home« povsem nazorno in brez mistificiranja skozi détournement državne propagande in osebno zgodbo začrta sicer sistematično potlačeno resnico Evrope. Preprosta zakonska določila migracijske politike napolni z realno grozo ljudi, ki imajo to smolo, da postanejo - ne da bi sami tako izbrali - njeni objekti, njihovo vsakdanje življenje pa polje proste perpetuacije ilegalnosti, izkoriščanja in razčlovečenja…
…Podobno lahko trdimo tudi za video “How does longitude and latitude determine you?” Njegovo preigravanja z državno propagando okolja v katerem Autorjeva živi in dela ni samo izraz solidarnosti s tistimi “tujci”, ki so neposredni objekti represije ampak tudi rizični krik kljubovanja ter samo-determinacije nasproti vsem tistim “domačinom”, ki so se v teh časih strahu in cenzure odločili da bodo bodisi svoje utopične želje varno projicirali na oddaljena okolja in družbene skupine bodisi da bodo raje gojili svoj vrtiček v tej najboljši družbi od vseh možnih družb. Že zgolj kot video izdelek, to delo nakazuje, da je drugačen svet vendarle misljiv in zato tudi možen. V njem vprašanj ni moč umetno reducirati na vprašanja posamezne discipline (estetike, politike), temveč so vseskozi prisotna kot totalna vprašanja oziroma kot prakse vsakdanjega življenja.
Vsakdanje življenje to je vsa umetnost.
Robertina Šebjanič
20. januar, 2008 ob 12:06
TREBA JE
O P O Z A R J A T I
ps
Osebno se mi zdi da umetnost ne potrebuje politike za izrazanje.
prav nasprotno se mi zdi pa da politika dostikrat potrebuje umetnost za izrazanje