Komentar - Brankica
18. januar 2008 ob 15:34 | Vest |Konec decembra smo pri Mirovnem inštitutu v zbirki Media Watch izdali knjigo o vlogi države v medijskem sektorju v Sloveniji. Knjigo z naslovom »In temu pravite medijski trg?« sva po večmesečnem raziskovanju napisali Sandra Bašić Hrvatin in jaz, Brankica Petković.
K raziskovanju vloge države v medijih so nas spodbudila razmerja med politiko in mediji v Sloveniji, ki vrsto let, še posebej po spremembi oblasti leta 2004, povzročajo ostre spore v javnosti.
Vpliv države (in politike) na medije smo preverjali s pomočjo različnih kazalcev – lastništva v medijih, oglaševanja, državne finančne podpore medijem, podeljevanja frekvenc, delovanja organov nadzora nad radiodifuzijo, delovanja javne radiotelevizije RTV Slovenija, položaja avdiovizualne kulture in povezav Rimskokatoliške cerkve z državo na področju medijev.
Potrdila se je domneva, da medijski sistem v Sloveniji zaradi odnosa med mediji in politiko zaznamujejo politični paralelizem, klientelizem in politična instrumentalizacija medijev, kar je sicer značilno za medijske sisteme v državah južne Evrope.
Hkrati se je potrdilo, da delujejo v Sloveniji številni mehanizmi državnega in političnega vpliva na medije, to pa je tesno povezano z onemogočanjem profesionalizacije novinarske stroke in z onemogocanjem novinarske avtonomije.
Knjiga je v elektronski obliki dostopna tudi na spletni strani Mirovnega inštituta in njegovega projekta Media Watch.
Brankica Petković
18. januar, 2008 ob 16:20
Tole pa NI komentar! To je PRAVA VEST, korektno podana, nič osebno obarvana, samo dejstva! Čestitke g. Brankici Petković!
18. januar, 2008 ob 17:25
V tem je ravno problem. Moral bi bit komentar, mišljen je kot komentar.
Pa ni.
Slabo.
18. januar, 2008 ob 18:53
Ja Brankica, če ti kej ni tuki ušeč, pa pejt nazaj od tm k si pršla - iz Švedske če se ne motm.
18. januar, 2008 ob 23:10
Iz Švedske je Bašićeva Sandra , Brankica je norvežanka
18. januar, 2008 ob 23:57
Ja in kaj potem? A je kdo od zgornjih dveh-treh komentatorjev prebral/razmislil o vsebini?
Vest, take komentarje bi lahko res začeli izločat - saj niste Delo.si….
19. januar, 2008 ob 0:09
to je dober komentar na Makarovič-Tomšičev komentar, da pravega političnega pritiska v slovenskih medijih ni!
19. januar, 2008 ob 1:03
“Ključna je ugotovitev Bašićeve in Petkovićeve, da je lastninjenje glavnih slovenskih časopisnih hiš (Dela, Dnevnika in Večera) večinoma potekalo v obdobju vladavine LDS in da so postali lastniki teh podjetij družbe, ki jih vodijo osebe, politično povezane s takratno vladajočo stranko.” (Igor Kršinar, Nova medijska podoba)
Zelo mi je všeč, da sta avtorici raziskali vse vplive na medije; tudi s strani oglaševalcev in vseh političnih opcij. Kritični sta tako do levico kot desnice. Se splača prebrat to raziskavo.
19. januar, 2008 ob 12:35
ZA slovenske novinarje (90% levičarjev) so vedno krivi drugi, če ne gre tako kot si želijo (oziroma kot si želi partija).
Problem je večkrat v indoktrinaciji slovenskih novinarjev in tega enosmernega indoktriniranja drugje po EU ni.