Komentar Miha
16. januar 2008 ob 15:20 | Vest |Je o Rusiji mogoče pisati z ljubeznijo? Je o politiki sploh mogoče pisati z ljubeznijo ali zgolj racionalno, cinično, ironično, nemara z gnusom? Na nacionalki spremljam odlično nemško serijo o stalinizmu, komunizmu in ostali tragični zgodovinski navlaki, brez katere ni mogoče razumeti sedanjosti. Potem prebiram nenadkriljivega profesorja Britovška, se spominjam odličnega Janeza Staniča in v stampedu bolj in manj pomembnih dogodkov poskušam spremljati aktualne priprave na marčevske ruske predsedniške volitve, za katere se zdi, da so vnaprej odločene. Za Roka, za njegovo imenitno založbo Sanje, zvečer prevajam »Ruski dnevnik« Ane Politkovske, ki jo slovenski bralec že pozna v prevodu knjige Putinova Rusija. S sklonjeno glavo občudujem njeno novinarsko držo, njen državljanski pogum, tembolj ko v domačih logih doživljam ves blišč in bedo novinarskega ceha, v katerem sem tudi sam izpostavljen skušnjavi zamenjave vrednot za lastni konformizem. Pretresen poskušam razumeti ruski diskurz skozi ničvrednost človeškega življenja, če se neimenovani vplivni krogi odločijo, da bodo z nasprotnikom obračunali do konca, ker jim njegovo pisanje ni všeč. Spominjam se mladega novinarja Dmitrija Holodova, ki je davno pred Ano stopil na rep psom čečenske vojne in je za svoje delo prav tako plačal z življenjem.
En od vrhov slovenskega predsedovanja EU bo junija namenjen tudi Rusiji in bo nekje v Sibiriji. Večidel politike in javnosti, vsaj pomembnejši predstavniki in »disiženmejkeri«, bi dotlej lahko vsaj enkrat tedensko razmišljali skozi tragično prizmo Ane Politkovske. Vladavine Putina Ana ni prenašala ne organsko ne sistemsko in je v svojih razlogih »contra« navajala tudi lastne negativne empirične izkušnje z oblastjo, ki jo sama označuje »putinizem«, s predpostavko, da je ta oblast odgovorna »za nekakšno restavracijo stalinizma«. Eskadroni smrti kot stranski produkt II. čečenske vojne, ruski »Abu Graib«, tajne ugrabitve, brezpravnost, nesvobodni javni mediji, korupcija, strah, nespoštovanje osebnega dostojanstva, nemoč in družbena apatija. To se ni dogajalo v Moskvi ali v Sankt Peterburgu, pač pa v njenih okrajinah, na severnem Kavkazu in večinoma pripadnikom neruskih narodov.
Brez Ane Politikovske o ruskih tragedijah ne bi govorili in četudi je v kakšnem fragmentu fanatično osebna in nepopustljiva, ne gre pozabiti, da je ruski vladar, tudi s pomočjo vojne na Kavkazu zasedel fotelj v Kremlju, svojo politiko pa izvaja kot da svojega »špijonskega plašča« ni nikoli povsem odložil.
Miha Lampreht
16. januar, 2008 ob 17:28
Komaj čakam na izid knjige.
16. januar, 2008 ob 21:37
Jaz pa komaj čakam, da se na nacionalko vrne Komentar. In da bodo Miha in tistih nekaj redkih ptic, ki so komentiranja sposobni, našli prostor tam, kamor nedvomno (tudi) sodi.
17. januar, 2008 ob 16:50
Janša se je sicer dotaknil tudi svojega sredinega nastopa v Evropskem parlamentu v Strasbourgu, kjer je na plenarni seji evropskim poslancem predstavil program slovenskega predsedovanja EU. Kot je dejal, je Slovenija doživela veliko podporo ter pohvale in je bila dobro sprejeta, nad čemer je izrazil veliko zadovoljstvo.
Pri tem pa se je obregnil ob novinarsko poročanje o tem dogodku v Sloveniji. “Žal mi je, da večino tega slovenske državljanke in državljani niso mogli spremljati, ker verjetno niso gledali neposrednega prenosa, poročanje o tem pa je bilo skopo in v glavnem tudi pristransko,” je dejal.
17. januar, 2008 ob 18:35
Čes mo že ravno pri represiji naj se gospod Lampreht vpraša v čem ali pa kje je g. Janša od Putina drugačen?! Aja, saj res! Mi nimamo niti keša niti demokracije!!!!!
18. januar, 2008 ob 16:25
@sideralka: kaj misliš, da ni Miha spretno tega povedal s tujim primerom?:)