Tuesday 24. December 2024 - Zadnja sprememba ob 21:38:32
 

Aroganca in kratkovidnost

16. januar 2008 ob 11:20 | Jani Sever |

Stavkali bodo skoraj vsi. Zdravniki se bodo vzdržali. Vsaj za zdaj. Ampak nikoli ne veš, kdaj bodo pripravljeni in bodo tudi oni ustanovili stavkovni odbor. Vlada ima vsekakor težave. Glede stavk zaposlenih v gospodarstvu sicer ne more storiti veliko. Čeprav je njena beseda vsekakor pomembna. Drugače je v javnem sektorju. Tam je vedno bolj očitno, da se je, ko je podpisala sporazum s sindikati o letošnjem povišanju plač, krepko zaplezala. Menda ni računala na inflacijo - kar ji, tudi glede na njene dosedanje reakcije nanjo, vsekakor lahko verjamemo.

Vladna težava je težava vseh nas. Masa zaposlenih v javnem sektorju je enormna. In vsem je jasno, da bo dvig plač vplival na dodatni dvig inflacije. Ampak obljuba je obljuba. Vlada, ki ni znala predvideti, da bo imela z njeno izpolnitvijo težave, je pač enostavno slaba vlada. Če obljube potem res ne izpolni, je še slabša. Zato si je domislila obvoz. En del obljubljenega denarja naj dobijo delavci v javnem sektorju v obliki naložbe v pokojninske sklade. Kar je seveda zoprno – skladi niso donosni in kompenzacija enostavno ni enaka izplačilu dogovorjenega.

Kljub temu odnos do sindikalnih stališč še zdaleč ni enoznačen. Ali se sindikalisti ne zavedajo, da bodo škodovali vsem – tudi sebi. Posebej je stvar zoprna, ker plače v javnem sektorju niso med najnižjimi. Ker torej ne gre za socialno šibke in ogrožene. Ti – sorazmerno dobro stoječi uradniki, učitelji, zdravniki … bodo s svojimi zahtevami dodatno obremenili življenje vseh, posebej tistih najbolj revnih. In seveda bodo obremenili tudi sebe. Inflacija bo namreč škodovala tudi njim. tega se gotovo zavedajo.

Zakaj torej vztrajanje? Obljube so obljube in vlada je naravni nasprotnik – to gotovo drži. Vendar se hkrati zdi tudi premalo. Kot da napovedani stavkovni val žene še nekaj drugega. Nekaj čemur se reče politika. Nasprotovanje vladi, ki je prepozno spoznala kako nevarnega nasprotnika ima za hrbtom. Vladi, ki jo je inflacija presenetila tako, da se dolgo ni znašla. In vladi, ki še danes kot kaže le deloma razume, da za učinkoviti boj z inflacijo očitno potrebuje najširšo mogočo fronto zaveznikov.

Vlada za uspeh potrebuje pakt z bankami, trgovci, tajkuni, političnimi strankami, mediji … in predvsem s sindikati. To vsaki vladi pač ne more uspeti. Za to, da bi sploh imela možnost sestaviti takšno najširšo družbeno koalicijo, bi morala na možnost takšne situacije misliti precej preden se ji je zgodila. Zaklinjanje, da za nastalo stanje ni kriva, ne pomaga. Posebej ker tega nihče prav zares ne verjame. Kazanje s prstom na trgovce je lahko samo deloma učinkovito – saj celo vlada trdi, da so razlogi zanjo kompleksni.

Vlada, ki se z zniževanjem rasti inflacije tako dolgo ni izkazala, težko zahteva, da ji pomagajo. A kaj drugega ji niti ne ostane. Zato bi ji morali pomagati. Ne gre namreč zanjo, ampak za vse, ki jih inflacija resno prizadene vsak dan znova. Tega bi se morali zavedati tudi sindikati, ki imajo v Sloveniji neverjetno moč. Vztrajanje pri poviševanju plač, ne glede na inflatorne posledice, tako rekoč za vsako ceno, jim lahko samo škoduje. Ugled si namreč v preteklosti niso priborili samo s svojimi uspehi, temveč tudi z razumnostjo.

Vse to bi bilo seveda lažje, če vlada ne bi tako rada sama sebi pljuvala v skledo. Januarja je namreč začela veljati plačna reforma, po kateri so se plače zvišale vsem ministrom. Povišica ni zanemarljiva. Nasprotno – glede na povišanje plač, ki ga zahtevajo delavci ali v primerjavi s plačno reformo, ki jo poskuša vsiliti sodnikom, je naravnost enormna. Ministrom so se osnovne plače dvignile skoraj za 200 evrov bruto. Lepo za njih. In hkrati naravnost neverjetno arogantno in kratkovidno.

To je storila vlada, ki je obljubljala zglede in ki zahteva od drugih, da zategnejo pasove, da se žrtvujejo za skupnost, da celo pokažejo razumevanje za njihove težave pri obvladovanju inflacije. To seveda ne more opravičevati sindikalne neodgovornosti – je pa brez dvoma razlog za dodatni padec zaupanja v vlado, ki kmalu ne bo imela več kam pasti.

Jani Sever

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 28 x komentirano
  1. t-mac pravi:

    Torej, vprašanje za milijon dolarjev: bo vlada zdržala do konca mandata? ;)

  2. Neja pravi:

    Jani, saj veš, morajo se nagraditi za predsedovanje, ali ne. Da jih ni sram. Verjetno jim bo Cerkev dala odpustke.

  3. Neja pravi:

    t-mac, verjetno bo (ali je že ) dal milijon, da bo vzdržala.

  4. Aljo pravi:

    Javni sektor je pri stavkah vedno prvi, pri izvajanju delavnih nalog pa zadnji(razen medicine). Sindikati javnega sektorja so najbolje organizirani, toda tudi najbolj klientilistično - nepotistično prepredeni. Po mojem mnenju javni sektor nima razlogov za stavko, vsaj kar se osebnih dohodkov tiče, so pa tudi izjeme(medicinska stroka).
    Stavke v gospodarstvu so pa druga tema. Gospodarstvo je v Sloveniji zmerom na zadnjem mestu kar se plač tiče in to je skregano z zdravo pametjo. Mislim, da so stavke potrebne samo ne na način hromenja države in uličnih manifestacij. Naši sindikati bi morali organizirati stavke znotraj podjetij, ki služijo mastne denarje, svojim zaposlenim pa odmerjajo drobtinice s katerimi ne morejo živeti človeku dostojnega življenja. Drugi problem so nadure in dolžina delavnega časa. Ne poznam podjetja, kjer ne bi kršili zakonov glede delavnega časa(ur/mesec), ter plačevanja nadur. Slovenska praksa je, da se nadur ne plačuje in poleg tega se jih večino sploh ne beleži!!! Trepljanja po ramah je v večini podjetij zelo veliko, plačil za pošteno delo (nadure) pa ne. Ljudje delajo za plačilo in dokler se ljudje v Sloveniji ne bojo tega zavedali in to tudi zahtevali, bodo 1/3 delavnih ur poklanjali delodajalcem. Elita debeloritih državnih menedžerjev, ki nikoli niso bili na trgu dela , je totalno zgubila stik z življensko realnostjo svojih zaposlenih. Skoraj vsi ljudje, ki jih poznam delajo cele dneve ampak njihova plačila so bedna in vse kradejo pri nadurah. To je totalna katastrofa!!! Delavski razred dela pri nas povprečno 60 ur na teden plačan je pa za 45 ur. Gospodje v sindikatih pa hočejo samo lajati na cesti in s tem posledično še povečati revščino med delavskim razredom?? Mislim, da je v Sloveniji čas za ustanovitev novega sindikata z novimi ljudmi, ki so v življenju tudi kdaj delali ne pa da se šlepajo že 15 let ali več po raznih sindikalnih funkcijah in vlečejo mastno plačilo, ter popoldan trernirajo taj-chi…

  5. Pavel pravi:

    Jani bi tudi mora vedeti, da so zaposleni v javnem sektorju v povprecju veliko bolj izobrazeni kot zaposleni v gospodarstvu. Tako je tudi normalno, da so nekaj vec placani. Saj domnevam.

  6. bert pravi:

    Tudi Pinochet v Čilu se ni brigal za inflacijo.
    Ni vedel ali ni hotel vedeti?

  7. Aljo pravi:

    Zaposleni v javnem sektorju - uradniki so dobro izobraženi samo na papirju. Najbolje izobraženi ljudje po celem svetu so v privatnih podjetjih ne pa državnih, upam da bo v prihodnosti tudi pri nas tako.

  8. Rok pravi:

    Inflacija?
    Že dvajset let nisem slišal zanjo. Do lani. Mogoče bi kaj več o njej vedeli povedati stari mački. Vlada mora bit res slaba, da jo zakuha.

  9. Pavel pravi:

    V javnem sektorju, ce verjames ali ne, ne delajo samo uradniki, temvec tudi cela paleta javnih usluzbencev- od univerzitetnih profesorjev do zdravnikov.

  10. ani pravi:

    Ja, in če verjamete ali ne, delajo tudi računovodje, tajnice, čistilke … Nadure tudi tu niso plačane. Nekateri jih delajo, ja. V javnem sektorju niso zaposleni samo taki z visokimi plačami za malo dela, ampak tudi taki z minimalnimi dohodki, ki se ob tej inflaciji borijo za preživetje prav tako kot kolegi v gospodarstvu. Varnost zaposlitve tudi ni več absolutna, da bi se zato morali čutiti strašno privilegirane. Vlada naj kje drugje zatisne pas, da nas ne bo uničila inflacija.

  11. 008 pravi:

    Le vkup, le vkup uboga gmajna…!!!

  12. optimistik pravi:

    najprej orožje plačat, potem pa talat…

    sebi povišat plače pa v kamere lagat, bravooo!!!!!!
    f.dick

  13. Aljo pravi:

    V našem javnem sektorju vlada dualizem, dopoldan javni uslužbenec, popoldan in kadar je čas pa privatnik — KATASTROFA. In to so ravno zdravniki, računovodje, pravniki in profesorji… Vsi tako dobro izobraženi kadri naj odprejo privatna podjetja s svojim denarjem in naj se končno spokajo iz državne uprave, ter pustijo mladim bolje izobraženim kadrom, da se dokažejo.
    Razvoj države ni ključen v birokraciji in javnem sektorju, pač pa v zasebnem podjetništvu. V državi kjer pa vlada vrsta para - državnih monopolov je pač to težko izvedljivo. Zakaj pa ljudje, ki so šolani v najboljših svetovnih univerzah tako težko dobijo delo pri nas. Zakaj ni rednih tujih predavateljev…
    Dohtarji samo jamrajo namesto, da bi začeli odpirati privat klinike…. bedno, v poslu je pač treba tvegati, najlažje je biti prisesan na državno joško in kadar je čas še mastno zaslužiti.
    Zakaj pa v naših oglasih za delo ni v večini napisanih okvirnih plač? Zato ker so ljudje neumni in je pogajanje za plačilo v naši državi nekaj nepredstavljivega, kaj šele plačilo za nadure in upoštevanje zakonov glede dolžine delavnega časa — zato pa imajo ljudje tako slabe plače in to v vseh sferah…

  14. Simon pravi:

    Čimprej sprivatizirat, kolikor se le da. To je rešitev.

  15. Rok pravi:

    “Januarja je namreč začela veljati plačna reforma, po kateri so se plače zvišale vsem ministrom. Povišica ni zanemarljiva.”

    Neverjetno! Osnovna ost članka je po današnji obrazložitvi ministra Viranta izpadla čista izmišljotina. Plače ministrov naj bi se z januarjem znižale!

    Bedno, Sever. Agitprop na najnižjem nivoju.

  16. Smrkec pravi:

    ALJO!

    Delam v šoli, sem učitelj, 3 leta delovne dobe, plača zadovoljiva. To vidi Vsak, ampak res VSAK.

    Kdo pa vidi, da imam pogodbo vsako leto samo od 1. septembra do 30. junija, tako da dopust pustim državi? Med počitnicami (zimske, novoletne, …) bi naj bil doma, pa ni čisto tako. Prav tako kot v gospodarstvu moram pisati dopust, dneve, ko nisem na dopustu pa moram biti v šoli.

    Julija se hvalijo, da se je število zaposlenih v javni upravi zmanjšalo. ZAKAJ MISLIŠ ?!?!
    Ko septembra začnem, moram začeti pripravljen, to pomeni da moram od sreda avgusta biti na šoli. Vsaj 2 tedna brezplačno!

    Pa še glede učiteljskega delavnika.
    Vsak, pa res VSAK vidi, da učitelji grejo iz službe zgodaj domov. Ja, grejo, pa veste zakaj?
    Ker v šolah enostavno ni pogojev za kakovostno pripravo za naslednji dan. Na naši šoli imajo učitelji (okrog 25) na voljo 4 (ŠTIRI) kolikor toliko dobre računalnike za delo. Vse ostalo je še iz obdobja Win 98, nekaj celo še starejših. Če bi bilo takšno stanje v gospodarstvu, bi že zdavnaj propadli.

    Pa še komentar k plači. Sosed s 3-letno SŠ izobrazbo, ki dela pač v dobro stoječi firmi, zaposlen za stalno, ima pri 30-ih letih postavljeno hišo, 2 otroka, in 250€ nižjo plačo od mene.

    Kaj mam pa jaz, po tvojih besedah preplačani učitej? Star sem 28 let, živim pri starših, sem kreditno nesposoben (torej adijo stanovanje), vozim star rabljen avto.
    Dekle se je naveličalo čakati na dan, ko bom lahko vzel kredit za stanovanje in je šlo z drugim, ki dela v gospodarstvu, je zaposlen za stalno, sicer ima nižjo plačo, ampak si lahko privošči stanovanje in otroke …

    V glavnem, vsaka stvar ima vsaj dve strani, tisto, ki se vidi od daleč in tisto, ki se vidi samo od čisto blizu.

    Sam si nekako ne želim višje plače, pač pa boljše delovne pogoje …

    Dovolj za zdaj ;)

  17. Neja pravi:

    Ne vem, ROK, če si čisto vse, in prav, slišal. JJ jim je podaril najvišji razred: 64. V resnici se jim bo povišala osnovna plača z 180 evrov neto in bodo februarja dobili tretino (60) in tako naprej in potem še za nazaj. Zato ti ne zavajaj in se ne spravljaj nad avtorja kolumne.

  18. Rok pravi:

    poglej si, neja, spremenjeno strukturo ministrskih plač in se oglasi še enkrat

  19. optimistik pravi:

    dragi moj, ta tvoja pre-struktura je bila načrtovana že lep čas.

    od vseh uslužbencev v javnem sektorju so samo sebi popravili plačilni razred,
    a on govori o špiralah, črvinah, črnih luknjah v trebuhih, zategovanju pasu…

    a sploh štekaš???

  20. Aljo pravi:

    SMRKEC

    Lepo, da si se oglasil in izpovedal svoje izkušnje. Me pa zanima, če si pomislil, da bi bilo v privatnih šolah vsaj po moji oceni veliko boljše, vsaj kar se delavnih pogojev tiče. Nisem rekel, da se v državni upravi cedita med in mleko, je pa še zmerom boljše kot v “takoimenovanem” državnem gospodarstvu(ta daje zgled tudi privatnem sektorju).
    Jaz imam osebno izkušnje iz tujine, moj zadnji delodajalec v tujini je bil Indijec z angleškim potnim listom. Nisem delal tudi 1 same ure zastonj in tudi nebi, ker bi napokal kufer in si poiskal drugo delo, kjer imajo osnovne pojme glede plačila razjasnjene.
    Hočem reči, da pri nas obvladujejo sindikate nesposobni birokrati in razni relikti iz polpretekle zgodovine, ki o vodenju modernega sindikata nimajo pojma. Treba je javno opozarjati na dejanske realne primere, ki se dogajajo, obveščati javnost in se glasno buniti, če kaj ni prav, pri vsem tem ti pa mora sindikat stati ob strani. In prvo pravilo: DELA SE ZA DENAR!!!, vsaj če nisi milionar in delaš iz gole zabave. Stiskanje ljudi v kot, lastni strahovi zaradi izgube službe vodijo samo v še večje izkoriščanje. Sit sem slovenskega ovčjega sindroma, kjer vsi samo tarnajo ukrepa pa nihče. Problemi v podjetjih naj se rešujejo interno, z močnim internim sindikatom, kar pa ne pomeni da stvar ne sme priti v medije, ravno obratno MORA priti v medije. In še nekaj, dobri učitelji NIKOLI niso preplačani, samo pri nas je problem, da kvalitete dela ne določa trg, temveč dobre veze in poznanstva.
    Moje osebno mnenje je, da je skrajni čas, da se privatizacija končno zaključi in da dejanski pokazatelji uspešnosti določajo ceno dela, ter količino dela, ter da država samo prevzame vlogo regulatorja in da se umakne iz vseh sfer naših življenj, kjer je ekonomija ključni faktor. Štrajkanje na ulicah, ki je pa organizirano s strani ljudi, ki nikoli niso bili na trgu dela je pa samo še eden od političnih načinov boja za oblast —— in to sponzorirano s strani tistih, ki so krivi, da je naša država takšna kakor je danes, raj za povzpetniške bebce, ki nimajo pojma o poslu in bi v starih demokracijah propadli v roku 1 leta!!!

  21. mr_m pravi:

    Jani Sever, ali vi res ne vidite kako politično enostransko omejeno je vaše pisanje? To me je pri vas vedno fasciniralo.

  22. Neja pravi:

    mr_m, ko pač gledate skozi svoje politično enostransko obarvane leče.

  23. konec pravi:

    Rok: “Inflacija?
    Že dvajset let nisem slišal zanjo. Do lani. Mogoče bi kaj več o njej vedeli povedati stari mački. Vlada mora bit res slaba, da jo zakuha.”

    Ko je bila na 20%, 10%, 8% nisi smel vedet. Sedaj moraš o njej vedet (ta je razlika).

  24. Mojemu psu je ime Denis Sarkić pravi:

    Res, okrog leta 2000 je bila inflacija cca. 9 procentov ampak takrat pač to ni bilo predstavljeno kot problem. Zakaj le?

  25. optimistik pravi:

    takrat še ni bilo Vesti

  26. konec pravi:

    Vest je najbrž edini prostor v Sloveniji, kjer ne cenzurirajo “desničarjev” ( za-enkrat).
    Ampak to je namenjeno samo tistim, ki se s tem ubadajo ali pa jih zanima.
    Javno mnenje pa je popolnoma v rokah - post-komunistov.

    Edino kar ne razumem, je to, da vlada ni ukinila “finančnih” prispevkov dnevnikom in tednikom (čeprav razumem zakaj ni), pa jih bi 70% propadlo.

  27. mr_m pravi:

    Neja, po čem to sklepate? Ali morda vidide še kako drugo možnost?

  28. konec pravi:

    Neja vsi smo enostranski, samo nekateri se tega zavedajo, drugi ne in tretji (naci, komunajzerji, fašisti) pa mislijo, da so oni edini vsevedi, ker so edini sposobni več-strankosti (kar pa je seveda paradoks).

Komentiraj