Tuesday 24. December 2024 - Zadnja sprememba ob 21:38:32
 

Levica na oblasti

28. december 2007 ob 11:00 | Jani Sever |

Konec predzadnjega leta njenega mandata je vlada pokazala nov obraz. Ideje, kako se prikupiti in pokazati ljudem, da misli dobro, so enostavne in prijazne. Model NKBM bo postal model privatizacije, boj s tajkuni se bo nadaljeval, vrtci bodo cenejši in najrevnejši bodo imeli višje olajšave. Vse je torej tako kot mora biti. Čakamo samo še na podporo sindikatom glede njihovih zahtev po povišanju plač in dvig plač v javnem sektorju, ki jih že napovedujejo pogajanja z zdravniki. Naša vlada je ljudska.

Privatizacija NKBM je bila dobra poteza. Nerodno izvedena, a model je pravi. To je na Omizju na TVS jasno povedal Peter Jambrek, prvi mož Zbora za Republiko. In to je bil znak, da bo model doživel promocijo tudi ob drugih primerih privatizacije. In tako se je tudi zgodilo. Kaj natančno to pomeni sicer ni povsem jasno , razen tega, da bodo delnice ponujene v nakup ljudstvu in da bo odločitev, kdo jih lahko kupi, spet arbitrarna – o tem bo odločala vlada v skladu s svojo diskrecijsko pravico.

Tako tudi mora biti, saj nas lahko samo ona zaščiti pred tem, da bi dragoceno lastnino dobili v roke tajkuni. Posebej ker bo naslednji “slovenski biser”, ki ga vlada namerava privatizirati zavarovalnica Triglav. Velepomembna finančna inštitucija, ki mora priti v prave roke. Kot je dejal Jambrek. V primeru NKBM je bila izvedba res slaba – cena bi morala biti višja, oziroma vlada bi si morala pustiti proste roke, da jo ob velikem povpraševanju zviša – ampak model je super.

Vlada zadnje leto mandata začenja optimistično. Napovedi o ljudski privatizaciji in pomoči oziroma olajšanju življenja deprivilegiranim ni vse, kar obljublja. Napovedala je tudi oster boj proti inflaciji, tam kjer to lahko stori – se pravi na področju vzpostavljanja konkurence in regulacije cen. In še eno napoved je razglasil predsednik vlade. Ta je sploh zgodovinska. Slovenija bo v letošnjem letu beležila proračunski presežek. Nekaj podobnega najbrž lahko pričakujemo tudi prihodnje leto. Ob tem pa bo vlada praktično končala tudi gradnjo avtocestnega križa.

Kdo ne bi imel rad takšne vlade? Po težkem letu 2007 nas očitno čaka razcvet. Slovenija bo predsedovala Evropski uniji, kar bo vse navdalo z neizmernim ponosom. “Mali” Janez bo vodil eno najmogočnejših skupnosti držav na svetu. Hkrati pa bo v svoji domovini poskrbel za nesluten razvoj ter socialno pravično življenje. Tajkuni bodo kaznovani, revni poplačani, talentirani bodo dobili priložnost in pravičnost bo kraljevala na zemlji. Le kdo bi lahko ob takšni politiki glasoval za stranke, ki takšne vlade ne podpirajo, je ne razumejo, ji nasprotujejo in ji celo nagajajo.

Nekateri kritiki pravijo, da se poskuša na ta način Janez Janša prikupiti socialističnemu duhu tukajšnjega prebivalstva. Argumenti so znani. Kotacija Triglava je prestavljena, privatizacija Telekoma je negotova – Jambrek je govoril celo o tem, da bi vse privatizacije poslej izvedli po ljudskem modelu NKBM. Samo korak smo od teze Franceta Bučarja, da je treba razmisliti, ali so privatizacije državnega premoženja sploh prava pot. Konec koncev najhuje je, če bogastvo pride v roke tajkunov.

Poteze, ki jih je napovedal predsednik vlade opoziciji ne puščajo veliko manevrskega prostora. Le kaj naj izumi SD, da bi bila drugačna? Kaj je tisto, kar bo ponudila razen znamenitega drugačnega načina obnašanja? Zdi se, da je Janševa vlada v treh letih naredila popoln obrat. Prehodila je celoten spekter politične ponudbe. Od trdega neoliberalizma z enotno davčno stopnjo vred, preko poskusa čim trdnejšega nadzora vseh družbenih podsistemov, enostavnega konzervativizma in populizma, do skoraj socialističnega pristopa k politiki.

Janševa vlada je vse, kar si lahko predstavljamo. Kar morda niti ni tako zelo nenavadno. Konec koncev jo vodi SDS – socialdemokratska stranka, ki se je preimenovala v demokratsko. SDS je vse, kar si lahko predstavljamo in enako velja tudi za trenutno slovensko vlado. Ta ni samo ljudska – je hkrati tudi leva vlada.

Jani Sever

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 44 x komentirano
  1. Janko pravi:

    Nekje v letu 1998 je parlament sprejel zakonodajo, da država zapusti državna podjetja preko KAD-a in SOD-a in to je sedanji premier, prej v opoziciji, obljubljal. Vendar je pričakoval, da se to izvaja “TRANSPARENTNO” in ne tako, da firma sama sebe kupuje na KREDIT, kar sedaj gledamo.
    Verjetno je DOBIČEK samo upravam, bil mišljen ravno zato, da bi uprave kasneje s tem denarjem, nazaj kupovale te iste firme in se s tem registrirali, kot lastniki. Vendar niti tega ne vidimo, kaj šele, da bi hipotekarno zastavljali svojo neprimičnino. Tega pa ustvarjalci državnega premoženja, premierju ne morejo dovoliti, se pravi, da se obrišejo pod nosom.
    Rušenja “opravičljivih” socialnih prejemkov, pa naša “USTAVA”, itak ne dovoljuje, kot si ga je umišljala “neoliberalna politika, kajti tega ne morejo dovoliti sindikati, ki zagovarjajo delojemalce. Državljani ocenjujemo, da je premier šele sedaj potegnil življenjsko potezo, ker je na začetku zaradi objektivnih razlogov, ni mogel.

  2. tiib pravi:

    Če se človek preveč obrača po vetru se prehladi.
    Če se oblast ne drži svojih načel in ves čas želi ugajati ljudstvu tudi ni dobro. Zato pa so vsakih nekaj let volitve, da takšno oblast odpihnejo.

  3. Tomaž Štih pravi:

    Torej je vlada točno to, kar si vedno želel.

  4. Rob pravi:

    Glede na vse kar se piše lahko sklepam,da JJ še na wc ne hodi brez načrta kako ob tem zagreniti življenje poštenim bivšim vladarjem.Ah Jani,ni vse zarota plan itd. kdaj in kdaj človek tudi kaj naredi zato,ker je pač prav da to tako naredi. To z modelom privatizacije,da bo enak kot pri NKBM je pa prava odločitev,še dokapitalizacijo NLB naj naredijo po takšnem modelu.

  5. cro_hot pravi:

    Vse bo ljudstvo plačalo, tudi če bo travo jedlo.
    Calimerotu se čas odšteva in on se razdaje za državljane -
    čeprav iz njegovega žepa ne odleti prebita para.
    In sanja svoje komunistične sanje…

  6. ervinator pravi:

    Ni problem v tem, da bi opoziciji zmanjkalo kritikantskega orožja. Problem opozicije je v tem, da se bo njenih bednih manipulacij, vkup s Pahorjevim stokanjem, čedalje več intelektualcev naveličalo. Novinarje politikante bo postalo sram svojega lastnega pisanja. Podobno kot v Srbiji, pa ne samo pri Politiki. Zanimivo bo spremljati, kako dolgo bo kateri slovenski novinar še vztrajal v Repovževi brozgi.

  7. lidijah pravi:

    Pojem socialne države je širši od enoumnega razdeljevanja političnega cestišča na levo in desno stran, kajne?

  8. bubu pravi:

    Še JJ je razumel, da če nisi “levičar” v Sloveniji ne moreš ničesar (kakšno enoumje, kakšna beda).
    Že vse ostale veje “oblasti” niso nikoli postale - nelevičarske, sedaj celo izvršna oblast se mora delati levičarska in taka država pa bo vodila EU.
    Upajmo, da bo šlo vse v redu, samo sreča lahko pomaga pri takem vzdušju.

  9. mr_m pravi:

    Hehe, Tomaž mu ja zastavil dobro kontro! :))))

  10. Opozicija pravi:

    Janša je sicer sprejel nekaj všečnih sprememb, toda ne smemo pozabiti, da je naredil tudi veliko napak. Prevzem medijev je bila zagotovo največja napaka. Poleg nerodnih potez zamenjanih ministrov, si je mogoče res vzpostavil ekvilibrij, toda inflacija, izbrisani, Strojanovi, operacijske mize, afera Sova, revidacija zgodovine, odnosi s hrvaško…..

  11. Farad pravi:

    Realni problem za državljanje je predvsem inflacija, ne glede na to, ali je zanjo Janševa ekipa kriva 0%, 20%, 50% ali 100%, inflacija je glede na ostale članice evroobmočja visoka, deležna sva jo tako jaz kot Opozicija kot tudi vsi ostali državljani RS… toda prevzemi medijev, Strojanovi, afera SOVA, revidacija zgodovine, izbrisani, Hrvaška itd. vse to pa so umetne ideološke aferice, ki se jih potem doda na en ali dva realna problema in poskuša ustvariti efekt snežne kepe.

  12. Tomaž Štih pravi:

    Potrpljenje se res izplača. Danes so (po Janiju Severju) IPO, privatizacija, fiskalna konservativnost, skrb za konkurenco in čimširšo potrošniško izbiro “levičarske” politike. Prepričan sem, da bodo čez štiri leta to tudi enotna davčna stopnja, fleksibilen trg dela in pravna država…

    Res, kaj je sploh še preostalo Leninu in Stalinu, ko so jima Hayek, Mises in Friedman pokradli čisto vse prosto- tržne ideje. ;)

  13. lidijah pravi:

    @farad: “…to pa so umetne ideološke aferice, ki se jih potem doda na en ali dva realna problema in poskuša ustvariti efekt snežne kepe…”

    Ta kepa pozimi še nekako drži skupaj, potem pa se kaj hitro začne taliti in curljati po tleh, da so prazne floskule že vse premočene.

    @T.Š.: Dobra je ta. Leninu in Stalinu ostajajo le še najzvestejši pristaši.

  14. anton pravi:

    Janša vlada po preizkušenem modelu… kot so ga učili. Partijo, z enim vodjem ima, centralni komite partije tudi… pred volitvami z navidezno finto pluralizacije ustanovi še SZDL (Specialno zaobljubo duhovnemu liderju)… in zmaga bo v žepu.
    Tradicija… na petdeset podlage.

  15. Neja pravi:

    Jani, je to pravljica iz knjige :”Najlepše slovenske pripovedke”?

  16. sanja pravi:

    kaj bi pa vi naredili, če bi vam rejting tako padal, kot pada Janši? In bi hkrati rasel konkurentu z levice?? In bi bil za predsednika izvoljen kandidat levega konkurenta? In bi bili na pragu novih volitev?? Blazno komplicirano, a ne?? Naredili bi kaj, kar bi sicer naredil vaš levi konkurent, ne???

  17. francka pravi:

    Zelo dolgo časa Jani si potreboval,da si končno spoznal,da je ta vlada pravzaprav levičarska,kar levica pomeni,t.j predstavnik nekapitala.Naša tako imenovana levica /SD,LDS,Zares,Desus ,Forum 21/so prava desnica.So zagovorniki kapitala,divjega lastninjenja,nemoralnih menadžerskih nakupov.Za časa njihove vladavine se je dogajala divja in netransparentna privatizacija,zaviral se je dostop tujega kapitala v korist t.i.nacionalnega interesa.Posledice so danes vidne v podobi monopolov parih družb,,,oz.petih ali šestih tajkunov,ki obvladujejo vso Slovenijo in veliko pripomorejo k inflaciji.Ti mogočneži seveda vračajo usluge politični opciji,ki jim je to omogočila/LDS;SD..in divje napadajo sedanjo vlado,ker poiskuša spremeniti stanje.Na vsak način poiskušajoreko medijev,ki so v njihovi lasti pripeljati na oblast spet tiste,ki so jim omogočili neizmerno bogastvo,tako,da bi pograbili še tisto premoženje,ki je ostalo.Zato zahtevki,da se prodaja družbenega premoženja zamrzna.Seveda zato,da,ko pridejo na oblast spet stari to premoženje prevzamejo.Slovenski volilci pa žal vedno znova nasedajo medijem,ki vsi v en rog nenehno ponavljajo kako je vse slabo,kako ta vlada ni sposobna,kako vse cenzurira.Vsakemu normalnemu državljanu,ki prebira naše časopise,posluša POP TV bi moralo biti jasno,da če bi vlada imela pod nadzorom vse medije ne bi bilo nobene kritike vlade.V časipisih bi morali brati same hvalnice vladi.Ali je res tako?Nasprotno.Vlado se vakodnevno poliva z gnojnico .Če bi bili časopisi objektivni bi morali pisati tudi o dobrih straneh te vlade in ne samo o slabih.Vsaka vlada dela napake.Tudi ta jih.Pa vendar dela tudi dobre stvari v korist državljanom.Jani povej v čem je slabša ta vlada od prejšnjih.Ali je bilo prej res tako super,da bi morali priti Rop,Golobič,Pahor, in drugi spet nazaj na oblast.Morda nas bo pa gospod-Tovariš Kučan spet rešil.Se bosta takrat cedila med in mleko.Jaz ne verjamem.

  18. Tomaž Štih pravi:

    Nisem optimist, ampak realist. Jani bo pač za levo vedno razglasil vse, kar je ljudem všeč, ker ne more iz svoje kože. Prej bo dal nagrado za levičarsko življensko delo Winstonu Churchillu in Margaret Thatcher, kot priznal, da gre pri NKBM za udejanjenje zamisli “zlega in osovraženega neoliberalizma”.

  19. Tomaž Štih pravi:

    Levica zdaj ne more izvesti U-turna in priznati, da so z rušenjem reform naredili državi škodo, ker so svoje volilce prepričali v neumnosti. Zdaj morajo iznajti “prave reforme”; “pravi način” za EDS, “pravi način” za pokojninsko reformo, “pravi način” za fleksibilnost trga dela, “pravi način” za privatizacijo in glasno trditi, da so bile to od nekdaj leve politike. :)

  20. Neja pravi:

    Pokvarjena strategija? Ali: Delovanje po principih: poskusi in zmote? Na napakah se učimo? Ne! Morali bi pač biti bolj inteligentni in upoštevati različne strokovnjake. Samozadostnost se slej ko prej maščuje.

  21. sanja pravi:

    še nikjer na svetu in nikoli v zgodovini se desna politika ni pretirano brigala za ljudi, socialo itd, temveč za kapital in njegove nosilce, vključno s cerkvijo, industrialci in korporativci, in to tudi na račun socialnih pravic. Zato so ukrepi desničarskih vlad vedno pisani na kožo nosilcem kapitala in zato ti vedno volijo desničarske vlade, saj si s tem obetajo ugodne razmere za bogatenje, ne da bi se bilo pri tem treba pretirano ubadati s pravicami “majhnih ljudi”. Če desni politik naredi nekaj običajnim ljudem prijaznega, to pomeni, da je bodisi v škripcih, ker mu pada podpora javnosti, bodisi, da se bližajo volitve. Evo.

  22. gaber pravi:

    sanja povej kateri ukrep prejšnih levih vlad je bil pisan na kožo “majhnih ljudi*”????.

    *majhni ljudje so kot kaže iz zgodovine Kučanovi rdeči prijateljčki (Kučan je nižje rasti), ki so pokradli večino državnih firm :)))

  23. Tomaž Štih pravi:

    Vidiš Jani, Sanja je lep primer, kako so si ljudje pripravljeni lagati; da bi racionalizirali svojo slepo zaljubljenost v nedelujočo ideologijo. Punca pravi, da je privatizacija dobra za ljudi in da je bila “desnica” v to prisiljena. Takšne rabite…

  24. Neja pravi:

    Tomaž, a smo res vsi po vrsti neuvidevni do svojih “slepih zaljibljenosti”, s tabo vred?

  25. duko pravi:

    Ja, politika je tudi umetnost mogočega. Če raja ne mara reform - in naša jih dokazano ne - potem ji je treba dati nekaj, kar ima raje. Tu neke velike znanosti ni; ustvariti jo poskušata dami zgoraj. Je pa res, da napovedani ukrepi tudi meni pašejo. Da bodo povečali tudi pokojnine? Dobro, dobro. Potem pa naj jih imenujejo kakor hočejo, magari zgornje ali spodnje, ne samo leve ali desne.

  26. sanja pravi:

    @Gaber: Pisanje na kožo ni politiki v čast. Ukrepi, ki veljajo na ozemlju države, morajo biti sprejemljivi za vse državljane.
    @T.Štih: vidim, da se ne pišeš zastonj štih.

  27. Tomaž Štih pravi:

    Sanja sanja… :)

  28. pika pravi:

    Kaj res obstajajo še ljudje , ki v Eu-ju razmišljajo tako primitivno in ideološko kot Sanja??
    Sanja povej po resnici, da si samo blef, reci, da je res.

  29. sanja pravi:

    hja, po moje mi ni pomoči.. bom šla pa v pekel, ne?

  30. kricert pravi:

    Kolikor sem si pogledal debato so bili bistveno bolj ideološki komentarji nekaterih ostalih osebkov, najbolj pa od Tomaža Štiha, ki je punci dobesedno projeciral vsebino lastnih problemov, in pa francke, ki je v svojem dolgem prispevku v celoti pogrnila na splozkih tleh desnega populizma.

  31. Tomaž Štih pravi:

    “še nikjer na svetu in nikoli v zgodovini se desna politika ni pretirano brigala za ljudi, socialo itd, temveč za kapital in njegove nosilce, vključno s cerkvijo, industrialci in korporativci, in to tudi na račun socialnih pravic.”

    Naj te ne moti, da je tvoja resnica v nasprotju z vsem dogajanjem preteklih 60 let. Evropo in ZDA so na noge postavili in za blaginjo njenih ljudi poskrbeli desničarji Churchill, Erhard, Reagan, Thatcher; naša blaginja je predvsem rezultat zasebnih vlaganj. Levičarji so v istem času v bankrot pripeljali tri-četrtine planeta.

    Sklicevanje na ljudi je tipičen prijem skrajnih levičarjev - neosocialistov. Gre za dehumanizacijo. Ljudje so namreč v tem kontekstu le levičarji. Dejstvo, da imamo v Sloveniji na oblasti Janšo pomeni, da je v Sloveniji manj kot pol ljudi. Le levičarji so ljudstvo, edina avantgarda človeštva. Zveni znano? To je zato, ker je znano - gre za isto ideologijo izpred 17 let, saj se v njihovih glavah od takrat ni nič spremenilo.

    Ni jih sram, da so v 12 letih državo pripeljali do zloma. Da smo imeli zaradi njihovih gradualističnih politik strukturni proračunski primankljaj, da mladi niso mogli do stanovanj, da je bankrotirala pokojninska blagajna, ki se že desetletje ne financira več iz prispevkov, ampak v njej zija luknja, ki se jo urgentno pokriva iz davkov. Ne čutijo krivde, ker so pol stoletja kratili ljudem temeljne človekove pravice. Ni jim mar, da je bila pred vojno Slovenija sodobna evropska država, leta devetdeset pa nerazviti vzhod. Da sta bili Grčija in Irska pred vojno za nas tretji svet. Da se danes veselimo, da Grčijo dohitevamo, predvojno prednost pred Irsko pa smo izgubili šele leta 1990. Takrat nas je prehitela in potrebno bo štirideset let, da jo ujamemo.

    To jim ni pomembno. Pomembna jim je njihova ideja, kaj da oni predstavljajo. Bojda ljudi. Ne vem sicer katere ljudi. Mene ne. Oni delajo za ljudi. Ampak ne zame. In tudi za večino Slovencev ne. Za ljudi. Za edine prave ljudi!

  32. Tomaž Štih pravi:

    Za boljše razumevanje razmišljanja edinih pravih ljudi pa še tole -

    http://libertarec.blogspot.com/2005/06/socializem-ustvarja-vojne.html

  33. kricert pravi:

    Seveda, resnica ki si jo izmisliš sam je vedno najboljša nadaljna referenca za podkrepljevanje svojih trditev. Na podobnem principu slonijo tudi religije, verjetno so si zato tako blizu z desničarsko politiko.

    Veselo in uspešno enoumje ti želim tudi v 2008

  34. marjan pravi:

    kricert - Tebi veselo enoumje.

  35. kricert pravi:

    Hvala za želje, ampak mi enoumje nekako ni po godu, nikdar mi ni bilo. V kolikor lahko iz mojih zapisov sklepaš na enoumje mi pa to argumentirano sporoči. Sam zapis “Tebi veselo enoumje” je precej nizek nivo komentiranja.

  36. aleksus pravi:

    Levica
    ali
    Desnica

    s tem bi se že počas lohk nehal obremenjevat,

  37. aleksus pravi:

    Levica
    ali
    Desnica?

    S tem bi se že počas lahko nehal obremenjevat,
    in začel delat z obema rokama tako “Levo” kot “Desno”.

    Drugače bi za vsazga na nek način lahko reku, da je “invalid”

    – they are everywhere –

  38. sanja pravi:

    T.Štih, pa Busha si pozabil omeniti. On tudi lepo skrbi za blaginjo Američanov!! Še najbolj to razumejo Afganistanci, pa Iračani..
    Med pol sveta, uničenega od levice, pa verjetno šteješ tudi skandinavske države?
    Grčijo je že kar nekaj časa, odkar smo jo prehiteli, vsaj, če govorimo o BDP. Kar se pa Irske tiče, je pa cela vrsta evropskih držav, ki si jo želi dohiteti (Nizozemska, Avstrija, Danska, Belgija, VB, Švedska, Finska, Nemčija, Francija, Italija, Španija..)

  39. Tomaž Štih pravi:

    Sanja, spet budna sanjariš. Mislim na kolaps komunizma, ki je pustil opustošenega pol planeta. Sicer pa (za vse vas, ki miselno še vedno živite v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja) so štiri od petih skandinavskih držav vrgle levico z oblasti in si postavile na oblast desnico (oz. v Sovjetščini “neoliberalce”), nižajo davke, privatizirajo, uvajajo zasebne šole, itn. Utopični sindikalo- fašizem umira po vsem svetu, ker takšen plenilski sistem preprosto ni vzdržen.

  40. sanja pravi:

    res so vrgle levico z oblasti, vsi pa vedo, da je prav njihov prejšnji režim najbolj zaslužen za to, da so tam, kjer so. Na tako dobro pripravljen teren bi si vsaka desnica želela. Spomnim se izjav volivcev ob spremembi oblasti na Nizozemskem. Čisto zadovoljni so bili z dotedanjo, le spremembe so si zaželeli.
    Pri nas pa, če bi sedanji finančni minister haral od osamosvojitve naprej, bi se verjetno danes pogovarjali že o dvomestni številki v inflaciji.

  41. aleksus pravi:

    Pustmo nej vlada JJ, vlada 12 let, kakor so imeli priložnost ostali.

  42. ervinator pravi:

    Za Slovenijo leta 2004 ni dvoma - volivci so bili z Drnovškovo in Ropovo vlado nezadovoljni, zato so LDS vrgli v koš. Tone Rop še do danes tega ni dojel. Za politike, kakršen je Rop, so za neuspehe njegove vlade krivi marsovci, za uspehe pa strokovnost. Ampak Tone Rop je z vidika ekonomskega znanja polpismen!

  43. sanja pravi:

    kdo se pa sekira za to, česa Rop ni dojel.. glede ekonomske polpismenosti bo pa tudi še dolgo težko dojeti, kako hudo ga je sedanji minister prekašal.

  44. ervinator pravi:

    Me veseli, da se zaradi Ropa njegovi ne sekirajo (pre)več. Asociacijo nanj sem namreč dobil zaradi izjave, da so bili ljudje (na Nizozemskem - česar prav tako ne verjamem) z Ropovo vlado zadovoljni, le spremembe so si želeli. Stavim, da Rop še vedno tako misli. :)

Komentiraj