Komentar - Zijad

18. december 2007 ob 18:04 | Vest |

Deseti december zagotovo ni bil dan D za Kosovo, kot so mnogi napovedovali. Mednarodni inštitut IFIMES je že vse skozi mnenja, da kosovska skupščina ne bo sama razglasila neodvisnosti. Takšno vedenje bi jo pripeljalo v pozicijo Severnega Cipra v 70-tih letih prejšnjega stoletja. Poteze kosovske skupščine bodo potekale v neposredni zvezi s politiko Washingtona. Če bo prišlo do enostranske razglasitve, bo to zagotovo usklajeno s kosovskimi zavezniki, še posebej z ZDA. Hashim Thaci bo sestavil novo vlado skupaj s Demokratsko zvezo Kosova, ki je stranka pokojnega Ibrahima Rugove. Kosovska politika se s prihodom Thacija ne bo bistveno spremenila, ker samostojne kosovske politike dejansko ni, saj jo oblikujejo predvsem ZDA in delno EU. Javnost pred vsem zanima, kakšno bo ravnanje Srbije in kosovskih Srbov v primeru razglasitve neodvisnosti. V javnosti je malo znano dejstvo, da Srbi kontrolirajo dobro petino teritorija Kosova. To pa se ne nanaša le na primer Mitrovice, kjer obvladujejo teritorij v enem kosu, temveč gre za enklave v različnih delih teritorija, kar bistveno otežuje funkcioniranje prihodnje kosovske države. To vprašanje bo odprto ne glede na naslednje poteze kosovskih oblasti in zagotovljeno avtonomijo za t.i. srbske občine. Za slovensko zunanjo politiko bo vprašanje Kosova predstavljalo poseben izziv v času predsedovanja EU. Pojavljata se dva možna pristopa. Prvi, da Slovenija aktivno sodeluje in drugi pa bo Slovenija imela le svetovalno vlogo pri reševanju tega aktualnega vprašanja. Mednarodni inštitut IFIMES je mnenja, da ne prvi ne drugi pristop ni sprejemljiv za Slovenijo in lahko škoduje njenim interesom. Slovenija je bila pred 16. leti del skupnega jugoslovanskega vprašanja, ki je marsikje povzročilo globoke rane, ki še danes ponekod niso povsem zaceljene. Še posebej v Srbiji nekatere sedaj vodilne slovenske politike še vedno doživljajo kot razbijalce Jugoslavije. Enostavno povedano, postavlja se vprašanje primernosti slovenskega ponujanja rešitve v regiji zaradi zapletenih razmerij iz preteklosti. Kaj bi se zgodilo in kako bi se na primer odzvala hrvaška in slovenska politika in javnost, če bi srbski predsednik Tadić ponudil rešitev spora v piranskem zalivu? Morda v tem leži odgovor o slovenskem »reševanju« kosovskega vprašanja.

Zijad Bećirović

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 6 x komentirano
  1. Farad pravi:

    Mogoče z vidika Slovenije niti ne bi bilo slabo, če bi srbski predsednik Tadić ponudil predlog za rešitev spora v piranskem zalivu:). No, kar se tiče Kosova, mislim, da Sloveniji ne bo prav nič koristilo, če se bo na ves glas in zelo aktivno zavzemala za čimprejšnjo osamosvojitev Kosova in si s tem v Srbiji gradila imidž tiste države, ki je Srbom povsem obrnila hrbet pri razreševanju te problematike in je po ˝razbitju Jugoslavije˝ sodelovala še pri razbitju Srbije. Kosovska neodvisnost je tako ali tako skoraj že dejstvo, o tem itak odločajo poleg Albancev samih svetovne velesile, kamor Slovenija ne sodi. Svetujem pragmatičnost, nevtralnost, aktivno delovanje v smislu zavzemanja za preprečitev morebite eskalacije nasilja v regiji, nikakor pa ne izrazitega navijaštva za eno ali drugo stran.

  2. 1tastar pravi:

    Zijad, ne poznam te, vendar po imenu sklepam, da si Bošnjak.

    V Bih pa imate toliko svojih nacionalnih problemov, da sovaša mnenja popolnoma “mimo”, ko gre za Kosmet.

    Beri:

    http://1tastar.blog.siol.net/2007/12/18/%d0%ba%d0%be%d1%81%d0%be%d0%b2%d0%be-%d1%98%d0%b5-%d1%81%d1%80%d0%b1%d0%b8%d1%98%d0%b0-4del/

  3. Hankin Sin pravi:

    1tastarega ne poznam, po njegovem blogu sklepam da mu je zelo dobro jasno, za kaj so omenjeni kraji obremenjeni z nacionalnimi problemi..
    Priporočam v branje Vrkatić, Lazar
    NASLOV……………… : Pojam i biće srpske nacije
    IMPRESUM……………. : Sremski Karlovci, Novi Sad : 2004
    Narodna in univerzitetna knjižnica, Ljubljana

  4. 1tastar pravi:

    Sremski Karlovci, center sbskega nacionalizma in Matice srpske!

  5. Ernest pravi:

    No, zanimivo. Samostojno Kosovo ali ne? Treba se vprašati, zakaj je sploh prišlo do tega, da si Kosovo želi samostojnost, neovisno Kosovo.

    Zijad, svaka čast! Redne informacije, ki jih dobivam na e-naslov so dokaz, da se v “vaši hiši” ne mešajo emocije, želje in pamet. Lepo profesionalno. Kultura. Spoštovanje!

    Sem pa mnenja, da umešanost Slovenije v reševanju problema Beograd-Kosovo ni vprašljivo, saj so Kosovari, z relativno večino, povabili in sprejeli vlogo ZDA in EU. Je pa problem, kako bi se odzval uradni Beograd, če bi Slovenija priznala samostojnost Kosova, oziroma, kaj se bo zgodinlo v BinH? Če pa bi bosnaski Srbi iz BinH probali narediti isto, kot Kosovari, bi sigurno to potegnilo verižno reakcijo Vojvodine in Sandžaka, kje živi večinoma Bošnjaško prebivalstvo, ki so pravi gospodarski vladarji v Srbiji.

    Lp!

    Ernest

  6. 1tastar pravi:

    Mislim, da bo “samostojno” Kosovo razpadlo. Beri moj gornji link.

    Prej ali slej, najkasneje v EU, pa bo prišlo ali do “prestruriranja” Balkana ali do nekašne konfedeacje.

    Zanima me tudi, kdo si je izmislil pojem “zahodni Balkan”. Mejo Balkana smo včasih Slovenci postavljali na Savi in Kolpi, Hrvati na Savi (Zagreb je bil le na levem bregu, Ljubljana pa na desnem begu Save), Srbi pa na Dravi.

Komentiraj