Saturday 8. February 2025 - Zadnja sprememba ob 21:38:32
 

Privatizacija po naše

5. december 2007 ob 11:00 | Jani Sever |

Prodaja delnic NKBM je bila pravi hit. V Sloveniji je očitno veliko ljudi, ki imajo denar in hočejo investirati. A ne le to - dobro vedo, kaj se jim izplača. Nakup delnice NKBM je bil namreč očitno dober posel. Je torej vse v najlepšem redu? Morda. Vendar se je tudi ob tem poslu zgodilo nekaj nenavadnih potez, ki so le težko razumljive. Vlada je, kot kaže, povsem arbitrarno odločala, kdo je lahko kupec in kdo ne, kdo lahko kupi koliko delnic in za povrh je ceno določila s pravzaprav zanemarljivo zamudo štirih dni, ki pa je vendarle sprožila neprijetna ugibanja. Si torej lahko pripne medaljo za zasluge? Ali pa gre za model, ki kaže na očitno politizacijo prodaje NKBM? Ali morda kar oboje?

SNS opozarja na novo nastajajoče “lobije SDS”, ki naj bi želeli pridobiti vpliv na bodočega strateškega lastnika stranke. Sliši se nenavadno in hkrati zoprno. Posebej ker za to ni nikakršnih dokazov. Vendar že samo čakanje na ceno delnice, ki bi morala biti, po napovedih finančnega ministra, znana že v petek in popolna zavrnitev kupcev, ki sodijo denimo v krog okoli pivovarne Laško - tako institucionalnih kot zasebnikov - ali denimo Electa Damijana Jankovića, kaže na neprijetno politizacijo privatizacije NKBM. Logično je, da je prodajalec preverjal, kdo kupuje delnice. Ampak ne zato, da jih morda ne bi kupili tisti, ki niso všeč trenutni politični oblasti.

Vzroki za zavrnitev ponudb so lahko različni. Zavrnjene naj bi bile družbe v neposredni ali posredni večinski državni lasti - vendar menda ne tudi Kadovi skladi. Potem so tu še neposredni konkurenti NKBM - zavrnjen je bil denimo UBS. In seveda zraven vlada ni spustila kupcev, za katere je ocenila, da so njihovi nakupi špekulantski. Dela za vlado je bilo torej precej. Ponudb za nakup je bilo namreč veliko, predvsem veliko več, kot je bilo pričakovano. Tako da govorice, da naj bi bil vikend vroč zaradi usklajevanj SDS in NSi o tem, koga pripustiti zraven in koga ne, zvenijo logično. Ob selekciji, do katere so se na vladi dokopali, toliko bolj. Dela je bilo v vsakem primeru ogromno.

Tisto, kar najbolj preseneča in se dobro sklada z zgodbo o kapitalsko političnem interesu prvih vladnih strank, pa je cena, ki jo je na koncu dobila NKBM. Ta je vsekakor nizka. O tem ne pričajo samo ocene finančnih strokovnjakov. Najbolje podcenjenost NKBM ilustrira prav povpraševanje “običajnih ljudi”. Ljudstvo že ve kaj se izplača. In prav tako to ve vlada. Očitki o podcenjenosti delnic NKBM bodo politično praktično nepomembni, saj je tistih, ki si obetajo, da bodo s tem pridobili tako zelo veliko. Posebej, če jim prištejete njihove sorodnike. Za zaključek zgodbe manjka samo še to, da so bila pravila prodaje sestavljena tako, da praktično ne omogočajo pritožb.

Tako - narodno-gospodarska privatizacija neke slovenske banke je uspela. Vsaj v prvi fazi. Množičen interes ljudstva bo mogoče interpretirati kot nacionalno zavest in zmago logike nacionalnega interesa v gospodarstvu. Za povrh je model izključil tako imenovane tajkune. No, izjema naj bi bil Matjaž Gantar in njegova KD, vendar ne v znesku, ki bi mu, vsaj na začetku, omogočal izpolnitev dolgoletne želje imeti svojo banko. Morda se bo to čez čas zgodilo. Ampak takrat bodo v vsakem primeru drugi časi. Za zdaj pa ostaja dejstvo, da bodo lastniki NKBM v veliki meri mali delničarji - Slovenci, ki so svoje slovenske prihranke sklenili investirati v slovensko banko.

Ali se je vse skupaj izplačalo tudi državi - torej vsem, tudi tistim, ki niso kupili delnic NKBM zaradi kakršnega koli vzroka? Na to oceno bo treba počakati. In tudi na koncu bodo mnenja o tem gotovo deljena. Počakati bo treba tudi na odgovor, ali držijo namigi o “lobijih SDS”. Za zdaj je večina zadovoljnih. Ob množici kupcev in diskontni ceni drugače tudi ne bi moglo biti.

Jani Sever

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 12 x komentirano
  1. Opozicija pravi:

    Delnice NKBM se prodajajo prenizko. Kaj kmalu bo jasno, da je bila cena podcenjena. Državljani bodo sicer veseli, toda država bo izgubila nekaj milijonov evrov.
    Počakajmo, kaj se bo zgodilo na trgu. V kolikor bo cena delnice skokovito narasla, bo moral nekdo prevzeti politično odgovornost za oškodovanje državnega proračuna. Tudi Mercator se je prodal pod ceno. Janša je to po dveh letih priznal. Kdaj bodo sledile sankcije?

  2. Fonzi pravi:

    Prodaja delnic NKBM državljanom je farsa in predvolilno podkupovanje. dejstvo je, da razpršenost lastništva ne koristi banki, da bi banka potrebovala svež kapital, torej dokapitalizacijo, mali delničarji pa ponavadi sploh nimajo vpliva na vodenje družbe. Napovedujem, da bodo delnice malih delničarjev v roku dveh let večinoma odkupili trgovci z novci ala Južna, Gantar in podobni, ki se bodo s tujimi lastniki, ki bodo očitno dobili nemajhen delež v NKBM, zmenili okoli vodenja banke v prihodnje. Zato bom svoje delnice prodal brž, ko bom ocenil, da je njihova cena optimalna.

    Kar se tiče transparentnosti in nediskriminatornosti prodaje je pa tako, da lastnik lahko proda komur hoče. Razen, če je lastnik država - v tem primeru pa mora biti vsakomur pod enakimi pogoji dovoljen nakup. Celotna zadeva smrdi po kaznovanju neposlušnih…

  3. Rob pravi:

    Ideja za prodajo je bila dobra,izvedba pa spet slaba.Sej bi lahko našteval vse mogoče,ampak bom rekel samo NE MOREM VERJET kaj vse je možno v naši državi.

  4. tomaž pravi:

    Če je cena delnice podcenjena bodo državljani nekaj pridobili, ko bo cena porasla. Teh delnic je cca 25%. Ostalo bodo dobili privilegirani kupci blizu pomladnih strank in tega je največ. Ob privatizaciji bodo obogateli redki posamezniki blizu SDS in NSi. Tako to gre. Narod bo srečen z drobtinicami z gospodarjeve mize. Vse je lepo zakonito.

  5. udarnik pravi:

    Ne pozabimo, da se incident dogaja v volilnem letu.

    Malih delničarjev, kateri so sodelovali in tudi kupili delnice, je ravno pravšnje število, da se bo “med ljudmi” začelo govoriti o “poštenosti privatizacije”.

    Her Uberfuhrerju je pomembna le njegova lastna samopodoba v javnosti.

    Sicer pa, pregovor pravi, da imajo ljudje takšno oblast, kakršno si zaslužijo. Ne samo, da nam gre lahko se slabše, ampak nam bo tudi šlo še veliko slabše. Namreč: Izvršiti rop državnega premoženja, pri tem pa še izvabiti ljudem na obraz… Genialno. Kot pa že rečeno: Imamo takšno oblast, kot si jo zaslužimo…

  6. udarnik pravi:

    Popravljam zadnji stavek:

    …Namreč: Izvršiti rop državnega premoženja, pri tem pa še izvabiti velik nasmešek ljudem na obraz… Genialno. Kot pa že rečeno: Imamo takšno oblast, kot si jo zaslužimo…

  7. sovka pravi:

    Država ne bo nič izgubila, ampak zopet državljani in to tisti ki niso nakupovali delnic, teh pa je približno 60 %.Prav je napisal “udarnik”

  8. amnik pravi:

    Kdor je kritiziral ne bo privatiziral.

  9. konec pravi:

    Sama propaganda za post-komuniste.

  10. konec pravi:

    Od kdaj post-komunisti razumejo na ekonomijo???

  11. Duko pravi:

    Banke sploh ni mogoče prodati tako, da bi bili vsi zadovoljni. Še posebej ne jeznoriteži s forumov. Če bi jo prodajali kako drugače, bi tak način verjetno isti tipi spet kritizirali. Dobri nameni so pri nas enostavno nepredstavljivi.

  12. lucko pravi:

    @Duko:
    Vendar pa je kolicina municije za kritiziranje lahko precej manjsa…

Komentiraj