SDS je najbolj ljudski
4. december 2007 ob 11:00 | Jani Sever |Eno od političnih front, ki so v zadnjem letu pred parlamentarnimi volitvami najbolj pomembne za najmočnejšo politično stranko SDS, predstavlja njeno razmerje do “pomladnih” strank. Strank članic ljudske internacionale. SDS, SLS in NSi so sorodne stranke, ki ciljajo na skorajda isto volilno telo. Uspeh ene izmed njih, pomeni neuspeh druge. Temu se ne morejo izogniti in vse tri stranke to zelo dobro vedo. Primat SDS konec koncev na pomladni strani ni nekaj, kar bi bilo tu od vedno. Do njega je prišlo s preimenovanjem SDS iz socialdemokratske v demokratsko stranko in prepoznanjem “pomladne” in rimskokatoliške elite, da je Janez Janša tisti, ki lahko tej politični grupaciji prinese zmago. Ali se je situacija nekaj let kasneje spremenila?
Na zadnjih volitvah je SDS uspelo monopolizirati desnosredinske volivke in volivce. Zato da se je to lahko zgodilo, je moral Andrej Bajuk postati predsednik NSi - nekakšne naslednice Krščanskih demokratov - kar je omogočilo oblikovanje Koalicije Slovenija med SDS in NSi. Tako je nastalo trdno zavezništvo, ki se ohranja do danes, kljub temu, da NSi v njem nikoli ni zmogla najti zares avtonomne pozicije, kar seveda omejuje njen doseg. Vendar za veliki uspeh SDS to ni bilo dovolj. Potrebno je bilo še sesutje SLS, za kar je poskrbelo neuspešno združevanje SLS in SKD, ki je desnosredinske volivke in volivce dokončno navezalo na SDS - edino resno alternativo, levosredinski LDS, ki se je izoblikovala v dolgih letih opozicije.
Za nekaj let so bila razmerja na desni zakoličena. Na levi je medtem prišlo do velikih premikov - razpada LDS, premika SD v center, nastanka Zares. Na desni se ni dogajalo tako rekoč nič. Andrej Bajuk je kot najpomembnejši minister predstavljal več kot zadovoljivo nagrado za volilni uspeh NSi. SLS pa je tudi dobila svoje. Ni več vladala kmetijskemu resorju, je pa ohranila ceste in tudi donedavni predsednik stranke Janez Podobnik je imel v rokah pomemeben, a ne preveč zahteven resor, ki upravlja z okoljem in prostorom. Kljub temu, je bilo v obeh strankah ves čas prisotno nezadovoljstvo z vlogo, ki nobeni ni omogočala artikulacije lastnih politik in ni obetala prosperitete na javnomnenjskih lestvicah priljubljenosti. Znaki so bili včasih bolj, včasih manj očitni.
Odstavitev Janeza Drobniča je precej jasno ilustrirala razpoloženje dela NSi, ki enostavno ni bil zadovoljen s svojo tretjerazredno vlogo. Ampak moči za spremembe takrat vsekakor ni bilo dovolj. Andrej Bajuk je sicer dobil protikandidata za predsednika NSi, vendar ta kakšnega resnega upanja na uspeh ni imel. Bolj pomembno je bilo, da se je ob njegovi kandidaturi začelo omenjati Lojzeta Peterleta - kasnejšega predsedniškega kandidata slovenskih ljudskih strank, ki pa je svojo kandidaturo enostavno izsilil. Tudi to je bil znak, da so na desni trenja med političnimi akterji vedno večja. Ne glede na to, ali bi Peterle zmagal ali ne, je bilo jasno, da bodo predsedniške volitve najavile spremembe na desnici. Zmaga bi okrepila NSi. Poraz je bil poraz za vse.
Katastrofalni poraz je bil poraz vseh “pomladnih” strank. Poraz, ki zahteva spremembe. In te so prišle praktično takoj. Tako rekoč hkrati s predsedniškimi volitvami je SLS dobila novega predsednika. Stranka je spremembo na vrhu načrtovala dolgo. Morda celo dalj kot je Peterle načrtoval svoj naskok na mesto predsednika države. Vse je bilo skrbno pripravljeno. Nobenega spopada ni bilo. Vsi so ostali prijatelji. Podobniki in Šroti se razumejo. SLS je na poti, da postane nova, velika desnosredinska stranka. Ne le stranka podeželja, ampak tudi stranka mest in kapitala, tako kot se za pravo konzervativno stranko spodobi. In potem je sledil antiklimaks. Za to je spretno poskrbel sam predsednik vlade, ki je takoj zavzel politični parket.
Reakcija predsednika SDS je znana. Kot predsednik vlade je zahteval zaupnico in jo dobil. Potem je napadel tajkune - v prvi vrsti brata novega predsednika SLS. Manever je bil več kot uspešen. “Pomladniki” so strnili vrste. Bojan Šrot pa je ostal v senci. Skorajda nihče ga ni opazil kot novega predsednika SLS. Ne - Bojan Šrot je zdaj predvsem brat Boška Šrota. In bolj ko se zaostruje bitka med Janšo in direktorjem pivovarne Laško, bolj neprijetna je situacija za SLS. Novi predsednik SLS se v njej zaenkrat ni najbolje znašel. Medli odgovori. Distanciranje od brata. Neodločnost glede vladnih stališč. Nič od tega ne more dvigniti rejtingov SLS. In jih tudi ni. Prve meritve dovolj jasno kažejo, da SLS z Bojanom Šrotom ni prav nič pridobila.
Janez Janša tako za zdaj ostaja nesporni zmagovalec pričakovanih premikov na desnici. Še več, zdi se, da jih je, kot pravzaprav vedno doslej, uspel zatreti v kali.
Jani Sever
4. december, 2007 ob 11:44
Mogoče je JJ res uspešen “krotilec” desnih političnih akterjev, res pa je tudi, da se v očeh “navadnih” volivcev čedalje jasneje izrisujejo njegove značajske poteze. Te pa, vsaj večini, niso najbolj simpatične. JJ postaja radikalec in diktator oz je to že vedno bil le, da je doslej to vedno ovijal v vato boja proti “komunistični kontinuiteti”.
Se še spomnim izjave dr. Prunka izpred kakšnih 8. let, ko je dejal, da je JJ po duši demokrat, da pa je njegov tedanji ” izgled” posledica toliko časa preždenega v opoziciji. Očitno so ga nekateri tesni sodelavci že prej spoznali in so se na ta način “tolažili”.
4. december, 2007 ob 12:12
Jani,
marsikateri tedenski kolumnist ne seze do kolen tvoji dnevnim sestavkom!
Vsak dan nestrpno pricakujem tvoja razmisljanja.
A je mozno Vesti tudi donirati sredstva?
P.S. Ne vem, zakaj te vsi meni nic tebi nic tikamo. Morali bi te vsak onikati!!
4. december, 2007 ob 12:35
Jani Sever za urednika Maga.
4. december, 2007 ob 12:39
Šrot ima pomamkljivost, neuk je v delovanju varnostno-informativnih služb. Enigmo Bagarić pa nimamo samo v Sloveniji , ampak tudi na hrvaškem. Šroti bodo kmalu okusili kaj je to grosupeljski NED. Prav jim je. Meni so vsi iste podgane, Janša , Šrot, Podobnik - isto sranje samo drugo pakovanje.
4. december, 2007 ob 12:39
JJ je zelo uspešen v kriznih in napetih situacijah ( vojne, vohunjenja, zasede , zarote….)
Toda ti zadnji dogodki so bili umetno izzvani in imajo zelo kratko življensko dobo.
Ob zaupnici je JJ s fanfarami najavil, da bo začel loviti tajkune ( 3 leta po volitvah !!! )
No izgleda, da je Merkur že prodan ( ?! )
Sprašujem se, do kake mere smo Slovenci in ostali državljani tako butasti, da še
vedno verjamemo tem velikanskim in predvsem nevarnim lažem…..
V Napoliju se je zgodilo, da so prebivalci neke ulice napadli policijo, ko je ta aretirala neke mafijaše…
Ali lahko povlečemo nekje kašne vzporednice ?
4. december, 2007 ob 12:44
Včerajšnji Vroči stol je bil prava poslastica, prikaz kako se podgane grizejo med sabo. Vodušek očitno že pripravlja temelje za drugi desant Ivana Janeza Janše na Delo. Na začetku je dal brat komentar, da bo Markeš odšel iz studija pred koncem oddaje. Ampak ni, je pa skoraj. Smeha polna skleda. Vodušek je pač “veleposlanik” ta vohune in tajkune. :)
Božanska komedija
4. december, 2007 ob 12:49
Zakaj se včeraj ni Sarkič odpeljal do RTV in posnel intervju z vrlimi uredniki (ups-huligani)?
4. december, 2007 ob 13:17
se strinjam medek, a Markeš mi je edini deloval prepričljivo, sekal je Voduška, ki se je na kraju kar krepko spotil. Seveda Vodušku dopovedovati kaj je to načelnost je le malo preveč. Vroči stol, ki je do nedavna bil bolj mlačna mineštra se začenja zares ogrevati, a bojim se da ne po Voduškovem scenariju.
:)
4. december, 2007 ob 13:46
Če se delamo, da ne opazimo manijo prikazovanja slajdov na TV SLO (ali ste opazili, da je template PowerPoint slida povezav načelnika UO Piran Mallija isti kot ga je uporabljal Kalimero?), se bojim, da bodo volilici SDS začeli prestopati k SLS. Profil volilca SDS je po moje lumpenproleterjat… in ti se bodo pragmatično odločili, da je boljše vrabec v roki (SLS pravičniški program + mogoče zastonj pivo oz. trickle down efekt) kot golob na strehi (kao razlastitev tajkunov in nova, demokratično - pravična razdelitev med lumpenproletrjat)….. skratka, ali se bo SLS lahko predstavil kao Berlusconi?
4. december, 2007 ob 13:47
Štos vseh štosov je, da ga ni, ki bi opazil, kdo, kateri “tajkun” se krohoče iz ozadja…
4. december, 2007 ob 13:49
Ko sem ravno v zagonu: najboljši opsi SDSa je dal Marko Zorko v Mladini… od Litostroja do Golf kluba.. sedaj pa v polo majčki s krokodilčkom vpiti raji v delavskih kombinezonih: “Vsi smo enaki in jaz sem vaš vodja”.
4. december, 2007 ob 13:55
Tako je. JaneJ je v tej kratki slovenski zgodovini, znotraj pomladnih strank, vedno deloval tako, da je ostale onemogočal, samo da sta on in njegova SDS ostala na čelu pomladnih strank. Za to so dovoljena vsa sredstva, seveda samo njemu ;). Kdor koli se znotraj tega kroga ni strinjal z njim je takoj začel prejemat očitke, d aje bil daljni sodelavec udbe, da je bil proti osamosvojitvi ter da je delal ali dela proti Sloveniji.
Združeval in razbijal SLS, SKD. Peterletu onemogočil “naskok” na NSI (a se še kdo spomni kaj so mu takrat “podvalili?), itd…Kako je sprejemal različno misleče znotraj DEMOSa, pa se tudi da razbrat iz kakšne knjige.
V bistvu so pomladne stranke, kot talec JanezaJ. Predvsem ker jih postavlja v položaj, da brez njega ne gre, da je edini tapravi. Če se kje zalomi njemu, bo hitro poskrbel, da se bo komu še bolj, pa četudi znotraj njegove koalicije.
Podobno kot takrat, ko smo se še kot otroci igrali v peskovniku in tekmovali, kdo bo naredil najlepšo potičko. Vedno se je našel kdo, ki mu nikakor ni ratalo narest dovolj dobre za zmago in ko je ta isti to uvidel, je takoj poskrbel za “neregularnost tekmovanja” ter porušil še ostale potičke, pa čeprav od prijateljev ;)
“Bilo kuda paranoja svuda” ali “Posle Tita, Tito” ;)
4. december, 2007 ob 14:14
Ja, pri nas še daleč ni tako rožnato, da se ne bi smela zgoditi kakšna korenita, nad vse opazna sprememba. Mislim, da tej vladi to kar uspeva, če prav opozicija zgolj nagaja in ni sposobna sodelovati v vladi kot “opozicija” ampak zgolj kot “destrukcija”. Premiki, ki so bili opravljeni so res nekoliko razbili monopolni položaj rigidnih komunistov, ki pa so v večji meri postali bogataši z velikim vplivom v medijih, ki za dober gnar napišejo “karkoli”, kot tisti, ki za dobro vsoto ubijejo kogarkoli. Meni je všeč, če se kadarkoli kdaj kaj spremeni tudi na področju družbenih dejavnosti in me ni strah in nisem vezan na tisto kar je bilo. Bi rekel, da so LDS in SD tradicionalno nazadnjaški, če že ne mračnjaški. Ljudje so pa na splošno raja, ki kupuje in bere cajteng Direkt in jim je všeč, da niso notri, o treznih presojah, kjer vlada zakon množice pa tako ali tako ne moremo govoriti…. Danes sem pač take volje! L.p.
4. december, 2007 ob 14:33
Glede na komunistično poreklo najbogatejšega Šrota bi pričakoval še tesnejše neformalno zbližanje SLS s Pahorjevimi socialisti. Kljub pivovarjevi zamrznitvi članstva v partiji.
4. december, 2007 ob 15:07
Ja, Vroči stol. JJ se je gotovo smejalo. Čim bolj med seboj spreti novinarje, urednike, to, to! Čim bolj diskreditirati Markeža, to, to! Več je prepirov in zmešnjav, bolj so gledalci, bralci negotovi in lažje je stvari obvladovati=vladati. Naj živi KAOS, pravi JJ.( Vodušek se mi je zdel tragi-komična figura. Zadnji čas je, da gre na trening komunikacije k Zupančiču.)
Dobra strategija JJ? Mu bo uspelo? Ali je to labodji spev?
Svetoljub, v redu si, vsaj za moje pojme, analiziral. Mislim, da se Slovenci že nekaj časa zavedamo, da JJ ni “tapravi”. Da smo siti njega in še veliko drugih politikov, ki so že dolgo na sceni. Siti govorenja, obljubljanja, kritiziranja, sprevračanja, omnipotentnosti……..Jaz bi volila ljudi, ki bi bili obrnjeni v prihodnost, pozitivno usmerjeni, povezovalni; ki bi imeli jasne, realno dosegljive cilje in načrt za doseganje teh ciljev, razdeljen na posamezne faze. Le-te bi lahko sproti spremljali in ovrednotili. Spet sanjam? Se taki ljudje ne silijo v politiko?
JJ in tajkuni. Kako je že bilo z Micro-Ado? In z Elanom ter Peterletom?
4. december, 2007 ob 15:11
SLS so potuhnjena banda, poslušati njihove agitatorje je milo rečeno “za kozlat”. Če nisi strumen drekožerec ne preživiš. SDS je pa čista janšistična matrika, ki je agentursko izpopolnjena do potankosti. Ne veš kaj je slabše. Medvede pobijajo vsi, banda podobnikova in vsi kožuharji. Državo so spremenili v latinoargentino, kar je “legitimno” ni pa moralno. Ma kaj, ta vlada je sestavljena iz bivših agentov Cie in butalskih pohlepnih klerikalnih kmetavzov. Kaj drugega kot Texas ni moglo nastati.
Le kaj se sedaj agent Ivan Janez Janša čudi? Slovenija je 100% pokrita in še vedno ni miru v Janšastanu? Čakamo, da si vladar zapokerira še zadnjo trohico dostojnosti, ker morale in etike itak nikoli ni imel. Lahko se nam le smili, tako kot Silvo Plut. So pač imeli zelo nesrečno otroštvo. Nekatere žrtve se razvijejo v krvnike, drugi pa so žrtve do konca. Kdo je Ivan in kdo Janez ?
4. december, 2007 ob 15:11
Končno se prikazuje prava moč kapitala, ki mu politika lahko le služi, težko kaj več. V tem smislu tudi razumem Janševo ugotovitev, da je bila prodaja Mercatorja napaka. Seveda je bila napaka in to trojna: prodali so ga prepoceni (v škodo države), z namenom, da pridobijo vpliv na medije (le pobožna želja) in z upanjem, da jim bo kapital služil in ne oni njemu (to je pa skrajna naivnost). Kot se v življenju pogosto dogaja, je kretnico zgodovine premaknilo babše - ne bomo je imenovali dama, kajne - ki je režiserju zasadila nož v hrbet. Janković jo je lepo imenoval: glavna kuharica. Zdaj se je Janša iz obupa in za pridobitev naklonjenosti plebsa spravil nad tajkune, ki bi jih lahko že vse vlade doslej, vključno z njegovo, zaustavile, kadar bi hotele. Ampak jih niso in to namenoma!
Zdaj je ostal sam. Proti sebi ima novinarje, večino nahujskane raje in zdaj še tajkune. Nikogar več ni, na kogar bi se lahko naslonil. Razen vernikov, seveda. Ampak teh je premalo. V bistvu odličen gospodarski položaj države tukaj ne šteje dosti. Pravzaprav se ne morem domisliti politika, ki bi dosegel v politični retoriki, kot je napisal nek komentator, tako katastrofalen rezultat. Zato bo po mojem volitve krepko izgubil. Nato pa bo spet prišel čas gostobesednežav a la Cvikl - da nabriljantinanih pajacev niti ne omenjamo - in kadrov, ki so že desetletja obsojeni na oblast. Lahko, da potem takih političnih bojev, kot smo jim zdaj priča, ne bo več. Bodo pa zakulisni, kot nekoč. Na vsak način pa bo zanimivo. Udarili se bodo namreč z “bojevo municijo” - če še veste, kaj je to.
Upam pa, da takrat tudi ne bodo več potrebni komentarji, po katerih finančni minister ne zna niti dvigniti denarja iz bankomata. Sicer pa ga naslednji morda res ne bo znal.
4. december, 2007 ob 15:14
Repovž je odlično povzel “situacijo”:
Situacija je konfuzna do skrajnosti. ……..
In tukaj (Studio rtv) dobesedno sedimo v tej situaciji. ….
4. december, 2007 ob 18:02
V Sloveniji je desnosredincev - v evropskem pomenu 10-15% , veliko je takih, ki “niso” več levičarji, precej je tudi socialističnih-nacionalistov (SNS).
Debata sploh nima smisla, kajti kot je vse-splošno znano je Slovenija izrazito levičarska in najbolj komunajzerska država v EU.
Jani pa je en drugi novinar, ki se dela , da ni levičar.
4. december, 2007 ob 18:04
SDS pa stranka, ki se dela, da je desnosredinska, JJ pa zavaja evropsko politike, da ni bil “komunist” čeprav v Eu vsi vedo, da v politiki ni Slovenca, ki ne bi bil v preteklosti prepričan komunist.
Kakšna beda.
4. december, 2007 ob 18:33
Larry. “marsikateri tedenski kolumnist ne seze do kolen tvoji dnevnim sestavkom”.
To samo pove, da ti razmišljaš kot Jani in da si mu blizu.
NE OBSTAJAJO nepristranski novinarji, objektivni- jih ni - ni mogoče.
VSI PIŠEJO IZ LASTNEGA ZORNEGA KOTA, v SLOVENIJI Z LEVEGA ZORNEGA KOTA.
4. december, 2007 ob 19:44
Konec, pravilno ugotavljaš, da je Slovenija večinsko levičarska, komunajzarska . V pravi demokraciji so vsa prepričanja dovoljena, zato imajo tudi komunajzarji kot krščanarji pravico delovanja. Oboji imajo izvorno podobna izhodišča. Problem je, da se na privlačne ideologije prilepijo pijavke, ki vse sfižijo.
4. december, 2007 ob 20:14
SDS in njihovega vodjo bi lahko diagnosticirali s PASSIVE RECEPTIVE PATHOLOGICAL NARCISSM OF FOLLOWERS in MALIGNANT NARCISSTIC DISORDER. Zakaj?
Maligni narcistični vodja je nezmotljiv, superioren, talentiran, sposoben, vsemogoč in vseveden. Pričakuje dobrikanje, laskanje, občudovanje, stalno pozornost svojim napihnjenim zgodbam in sporočilom. In kar je zanimivo: reinterpretira realnost, da bi potrdil svoje fantazije.
Prisili pripadnike sekte, da so sovražni do kritik, avtoritet, inštitucij, njegovih osebnih sovražnikov, do medijev, v kolikor ti hočejo razkriti njegovo početje in pokazati resnico. Obkroži se s servilnimi paraziti.
V ekstremnih situacijah se počuti nad vsakovrstnim zakonom. Sovražnike in zarote vidi povsod. Sebe prikazuje kot herojsko žrtev (mučenika) temnih mogočnih sil. Vsako odstopanje je zločesta grozeča nevarnost. On je sposoben nosilce temnih sil razorožiti – z vsemi sredstvi.
Narcist je šibko uranvnotežena osebnost. Okoli sebe organizira pridigarje, rituale, čaščenje, svetišča, katekizme in mitologijo. Vodja je asketski svetnik. Daja videz, da zavrača vsa tuzemska ugodja zato, da se cel posveti svojemu pozivu. S tlačenjem svoje človeškosti postane Nietzschejev »superman«. Toda biti nadčloveški hrati pomeni biti aseksualen in amoralen. Narcist je nihilističen. Upira se staremu, obvladujoči kulturi, visokim stanovom, ustaljeni »religiji«, supersilam, korumpiranemu redu nasploh. Njegovo nezavestno je zavestno. »Druge« (običajno načrtno in preudarno izbrane« je možno enostavno poistovetiti z vsem zlom. Patološki narcisti prosperirajo s sovraštvom in patološko zavistjo.
Maligni narcistični vodja smatra sebe dobrotnika ubogih, enega izmed navadnih ljudi, predstavnika zavrženih, prvaka nezadovoljnih nasproti korumpiranim elitam.
Miroljubna maska pade, ko narcist postane prepričan, da ga ljudje, ki naj bi jih predstavljal, njegov elektorat, njegovi zvesti pripadniki, torej tisti, ki napajajo njegov narcizem, zapuščajo ali se obračajo proti njemu. V brezupnem poiskusu podpreti svojo kaotično osebnost obelodanijo: »Ljudi so prevarali (mediji, korporacije, vojska, elite, ..), v resnici ne vedo kaj delajo.« Narcist je ranjen, kar vodi v srd in nekontrolirano agresijo. Osnovni obrambni mehanizem je delitev na popolnoma dobre in popolnoma slabe, na katere projecira negativne emocije.
In malo preskočimo:
G. Janša Janez potrebuje krize. V krizah je kot riba v vodi. Če jih ni, jih pa naredi. V krizni situaciji odstavi ministre, za kar so krivi drugi. Izgubi na predsedniških volitvah, nakar umetno ustvari krizo, da strni svoje vrste. Je amoralen (za samopromocijo izkoristi poplavljence). Vprašanj ne razume (poslušajte samo njegove odgovore na poslanska vprašanja opozicije ali nevladnih novinarjev). Povsod vidi zarote, temne sile in sovražnike na sploh. Je nad zakoni (Ustavnega sodišča ne j****). Stranka SDS mogoče ni organizira kot kult (oz. sekta ali kongregacija) toda njihova notranja dinamika je enaka dinamiki, katerekoli znane sekte ali kulta. Prisili pripadnike stranke, da so sovražni do kritik, avtoritet, inštitucij, njegovih osebnih sovražnikov, do medijev, ko hočejo ti razkriti njegovo početje in pokazati resnico. V stranki je obkrožen s servilnimi paraziti. Pridigarji (Černač Zvonimir, Ergl Eva, Grims Branimir, Jerovšek Jožef, Petan Rudolf, Petek Miro, Tanko Jože) do nezavesti ponavljajo reklamna sporočila. Posebna tema bi lahko bil pripadnik sekte g. Hvauc Srečko. G. Janša Janez je čustveno in zaznavno hendikepiran.
Opomba: napisano je stranski produkt priprave na en izpit iz projektnega vodenja.
4. december, 2007 ob 22:52
Res je, stvari se nenavadno pokrivajo. Ista diagnoza in opis dinamike sta mi že dolgo časa hodili po glavi, (kot stranski produkt nekega drugega izpita, povezanega z duševnimi motnjami), a si nisen upala tako direktno napisati, kot ti, Bojan F. Se nič ne “bojiš” morebitnega srda in nekontrolirane agresije?
5. december, 2007 ob 1:08
neja? A sem napisal kaj žaljivega?
Forumi so polni Kobile Eve ali pa Murgelskega Palčka, Jajčka, Kalimerota. Jaz nisem uporabil ene nesramne besede. In bipolar disturb ali malignant narcisstic diorder so pač bolezni. Pri nas, kot veš, celo zdravniki javno govorijo (diagnosticirajo) o boleznih politikov.
Mimogrede: vse povedi so direktni prevodi iz angleščine.
5. december, 2007 ob 2:07
BojanF izjemen prispevek, neverjetno natančna analiza JJ & Co, res odlično spisano!
5. december, 2007 ob 7:40
.Izredno dobro povezana verjetna dejstva
5. december, 2007 ob 8:30
Bojan F, imaš prav.
5. december, 2007 ob 8:42
Bojan F - veri guud! Pa veš, kdo per definitionem potrebuje permanentno krizo - tako za prevzem oblasti, kot za ohranitev oblasti? Boljševiki! Ve se torej…
5. december, 2007 ob 11:05
andlen!
Točno! Tudi boljševiki. S tem, da psihoanalitiki vidijo Lenina kot produktivnega (mogoče je prezgodaj odšel) in Stalina kot malignega narcističnega vodjo.
5. december, 2007 ob 11:22
PS: BojanF, ali je možno pričakovati tudi kakšen ” skupinski suicid”?
5. december, 2007 ob 11:49
neja!
Ko sem čital one stvari, so se trditve neverjetno sovpadale (še pri matematiki ne bi moglo biti preciznejše) in razjasnevale. Nekatere zadeve sem raje izpustil in zamolčal (bi delovale pregrobo). Zagotovo pa bomo priče neki novi pojavni obliki “skupinskega suicida”. Mogoče kot sestop z oblasti?*
* … Sestop z oblasti smo že videli. To ne bi bilo ravno nekaj nevem kako novega. :-)
5. december, 2007 ob 13:01
V demokraciji se od vodij predvsem pričakuje odgovorno in vestno izpolnjevanje programa, ki so ga bili predstavili volilcem in ne zasledovanje svojih lastnih (izkrivljenih) interesov. In upam, da smo volilci JJ spregledali. Če gremo enkrat na led, je razumljivo, če gremo še drugič, bomo nosili tudi svoj velik del odgovornosti. Ponavljam, kar sem že napisala: Dobro bi bilo v bodoče poznati osbnostni profil potencialnih voditeljev.
5. december, 2007 ob 14:59
če ljudstvo išče določen tip vodje, ga tudi slejkoprej najde. ker pa je razvajeno, se ga tudi naveliča in išče novega. varovalke torej so, dokler je svoboda volitev. :)
6. december, 2007 ob 10:06
O fenomenu “skupinskega suicida” - Znano že tisoče let. Najbolj izstopa Samsonova zgodba: Ko se je dokončno zaplezal (njegovi nekdanji občudovalci so - uklenjenega - prikazovali kot cirkuško maskoto), je v zadnjem besu sesul palačo, da so pocrkali vsi z njim vred…
10. december, 2007 ob 14:35
Europa bo propadla, ker je prevzela in prihaja preveč sterilnih zahodnih levičarjev in turkov.
To bo velika tema v naslednjem desetletju (če bi europejci odločali in ne politiki, bi marsikdo ostal zunaj EU-ja in denarja, ki ga zveza prinaša).
Sprašujem se, če taka Slovenija, ki se prikazuje na tem forumu sploh spada v to zrelo demokratično zvezo???