Saturday 8. February 2025 - Zadnja sprememba ob 21:38:32
 

Višje od 5,8% v 2008?

3. december 2007 ob 11:00 | Jani Sever |

Prejšnji teden smo dočakali še en dvig inflacije. Zdaj ta na letni ravni znaša že 5,8 odstotka. Uf. In za povrh ni videti, da bi se v prihodnjih mesecih lahko znižala. Novica je ostala nekako v ozadju velike politične teme - vojne s tajkuni. Ta je bila ne le napovedana, ampak se je tudi začela. Znani so celo že prvi ukrepi, ki jih predlaga vlada. Ob tej populistični temi je inflacija vendarle ostala nekoliko v ozadju. Čeprav so se oglasili vsi - tako predsednik vlade kot tajkuni, trgovci z Mercatorjem na čelu in celo guverner Banke Slovenije, ki je v Financah povedal, da je Slovenija podobna ZDA s konca 19. stoletja, ko konkurenca še ni bila vzpostavljena in so cene določali karteli. Vsi so pripovedovali zgodbo o deželi divjega kapitalizma.

Guverner je bil najbolj jasen, ko je pripovedoval o maržah - včasih naj bi šle tudi do 60 odstotkov. Boško Šrot je bil nepričakovano oster, ko je predsedniku vlade odgovarjal, da napada podjetja, ki so uspešna. Podobno so menili v Mercatorju, kjer so bili jezni, ker jih je predsednik vlade označil za tiste, ki generirajo inflacijo, namesto da bi prodirali na tuje trge. Mimogrede so ob vseh teh debatah padle vrednosti delnic na ljubljanski borzi. Vse je videti nekako nenormalno. Hecno, ampak s tem se v prvi vrsti strinja tudi vlada. Kako se ne bi, ko pa je sama odprla teme s katerimi se trenutno tako intenzivno ukvarja slovenska javnost. Po treh letih vladanja je pač odkrila, da so bili doslej njeni cilji zgrešeni.

Se je to res zgodilo? Premier pravi, da so se pri prodaji Mercatorja ušteli. Zakaj že? Ker jih novi lastniki ne ubogajo več? Precej žalostno. Ampak predsednik vlade hkrati ni razkril, kako bi morali ravnati, da bi bilo prav. Ni povedal, česa se je naučil. Bi morala Kad in Sod obdržati svoje deleže? Ali bi bilo morda pravilno to, na kar so opozarjali tako rekoč vsi ekonomisti, da bi svoje deleže odprodala na javnem razpisu? Nič od tega? Janeza Janšo je bilo mogoče razumeti, da je bilo vse v najlepšem redu. Samo kupci pač niso bili pravi, oziroma so se čez čas pokvarili. Kako naj torej to razumemo? Kako bo vlada v prihodnje izbirala kupce državnega premoženja? S pomočjo vedeževalcev?

Ampak situacija je še nekoliko bolj nenavadna. Največja skrivnost na slovenskem gospodarskem parketu je, kaj se dogaja z Istrabenzom in Petrolom. O tej zgodbi predsednik vlade ne reče nobene. No, morda še bo. Časa je še dovolj. Je pa kljub temu vedno bolj zoprno, da vlada, ki se namerava z vsem srcem posvetiti borbi z monopoli - hkrati nek takšen monopol sama gradi. Razlogi niti niso pomembni. Naj gre za dvoboj med Igorjem in Janezom ali za njun dogovor, posledice so za enkrat videti enake. Gre za ustvarjanje velikega energetskega monopolista. In predsednik vlade bo o tudi o tem problemu očitno molčal, dokler bo še lahko upal, da bo imel nanj lahko odločilen vpliv.

Zakaj že se bojujeta Petrol in Istrabenz? Da bi imeli enega tajkuna manj ali enega tajkuna več? Da bi imeli en državni monopol manj ali en državni monopol več? Kakorkoli, posledice so znane vnaprej. Zgled ponuja slovenski trg z električno energijo, ki ga obvladuje par imen, med katerimi je tudi Jože Zagožen, direktor Holdinga slovenskih elektrarn. “Električarji” bodo zelo tržno poskrbeli za zvišanje cen januarja 2008. Ali vlada s tem res nima nič? Oziroma, koga bo obtoževala za zvišane stopnje inflacije v prihodnjih mesecih? Izračuni bodo pokazali. Še dobro. Tako kot so vedno doslej. In vsaj za nazaj so bili vedno točni. Vprašanje je samo, kaj bo takrat govorila slovenska vlada.

Bo prvi minister spet poslal potrošnike naj izterjajo razlike v cenah od uprav podjetij, ki so dvigovala cene? Če ne bi razumeli njegovega cinizma, bi lahko sklepali, da poziva k revoluciji. Ampak, bodimo resni. Vprašanje je, kako se bo vlada borila s pomanjkanjem konkurence na slovenskem trgu? Tako da bo uničila tajkune? Tako da bo okrepila delo urada za varovanje konkurence? Bo tako poskrbela za običajne tržne razmere, ki bodo prinesle prosperiteto ter hkrati brzdale inflacijo? Bilo bi lepo in ljudstvo bi aplavdiralo. Skrbi nas pravzaprav lahko samo, da lahko takšni procesi trajajo zelo dolgo. Na rezultate bo treba vsekakor nekoliko počakati.

Do takrat pa … Predsednik vlade je pred časom povedal, da naj nas inflacija ne skrbi, saj ima gospodarska rast v Sloveniji precej večjo stopnjo rasti od inflacijske. Zdaj tudi ta argument počasi izgublja svojo težo. 5,8 odstotka je stopnja, ki je slovenska gospodarska rast, po napovedih v prihodnjih letih ne bo dosegala. In kaj bo na vrsti prihodnje leto? IB Petrol monopol? Še kakšen elektrošok?

Jani Sever

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 18 x komentirano
  1. medek pravi:

    JJ je par mesecov nazaj razglašal, sa bo “do konca ” privatiziral Slovenijo.

    Glavni gembler v državi je gradil hišico iz kart, kar je nadvse otročje in nevarno. Hišica se je porušila zaradi infantilnega Janeza J. In sedaj JJ krivi karte, ker mu kao niso naklonjene.

    V Teksas butalah ivana janeza je vse mogoče, tudi to , da te drek obtoži, da si drek.

    Jambdrek in JJ d.o.o.

  2. Opozicija pravi:

    Janša oktobra letos: “Inflacija se bo umirila sama od sebe”.

    Vlada z značilnim ekonomskim amaterstvom pluje katastrofam nasproti. Inflacija nas je že pošteno okužila. Kaj sledi temu? Borzni zlom zaradi prenapihnjenih cen delnic?

    Proračun za leto 2008 je že sestavljen. Bo na račun gradenj cest, inflacija še višja?

    Dokler ne bo pošteno počilo, se v vladi ne bodo zganili. Bajuk še denarja na bankomatu ne zna dvignit, kaj šele pravljat s državnimi financami.

  3. esty pravi:

    http://www.petatv.com/tvpopup/video.asp?video=fur_farm&Player=wm&speed=med

    Medtem, ko je določen del medijev vzel za prioriteto kako zrušiti Janš do volitev bi bilo mogoče prav, če bi se na VESTI kdaj pa kdaj za spremebo odzvali tudi na takše dogodke.

  4. politični tajkuni usoda vam pravi:

    predelana nafta se je podražila iz 18 centov za liter na 23 centov za liter zadnje leto, vlada pa je dvignila ceno iz 0.89 na 1.08 eurov za liter. Kdo je tu tajkun.

    Tu se vidi kdo je ropar nad roparji. Pri enem litru nafte daš 3/4 denarja za politične tajkune da lahko potem zapravljajo ta denar.
    Seveda pa ves čas še plačuješ davke na dohodek in na vsako pasjo procesijo.

  5. Šofer pravi:

    Se pravi vsakokrat ko tankam nafto dam 3/4 denarja državi 1/4 pa arabcem za nafto ?

    A je to pravično gospodarstvo ? To je rop !

  6. Tomaž Štih pravi:

    Inflacija ima več dejavnikov.

    1) Zunanji šoki na katere nimamo vpliva. Rast porabe Kitajske bo v prihodnjih letih dražila vse dobrine,
    2) Keynesianska vladna poraba, ki se jo je želelo z reformami omejiti,
    3) Struktura trga, ki se jo je želelo z reformami izboljšati (konkurenca, regulatorji).

    Visoka inflacija je posledica neizvedbe Mrkaićevih reform. Dejavniki so strukturne narave in zato ni ustrezne cenovne elastičnosti. To ni težava, ki bi se jo dalo rešiti čez noč; vprašanje pa je, če ni že pozabljeno.

    Model privatizacije z zasebnim odkupom mi je všeč in bi gotovo deloval bolje kot koncentracija Laškega.

  7. Bojan pravi:

    @Tomaž Štih

    “…ki se jo je želelo…”

    Ljudej so res nehvaležni. Ne zaslužijo si tako imenitne vlade, saj je vendar imela kup dobrih želja… Halo??!! Veseli december.

  8. BOTA pravi:

    Janez Janša se je na “Tajkune” spravil šele, ko so mu ti obrnili hrbet. Sicer pa kaj je pričakoval? “Tajkunov” ne zanimajo stare udbovske kleti in zasebno obračunavanje starih zamer. Zanima jih samo kapital. Najprej so pričeli bežati ekonomisti, kar je bil jasen signal, da vlada s svojo ekonomsko politiko ne misli resno. Ko so je sfižila prodaja Petola in še kaj, je bil to jasen znak Tajkunom, da se na to vlado ne gre zanesti. Pri pivovarni Laško se je vse skupaj prepletlo še z osebnimi obračuni s Adriano.
    Janez Janša je tako še enkrat dokazal, da je po duši obramboslovec in ne ekonomist. Bližje so mu izredne razmere in vojne. No bojim se, da se mu taktika in strategija frontalne vojne proti vsem, ne bosta izšli. Vsaj na dolgi rok ne.

  9. tiib pravi:

    Šofer, to še ni najhuje.
    Vsakič, ko kupiš žemljo daš kmetu 3%, državi in “podjetnikom” pa ostalo.
    Šit, pa tako dobre so..a ne?

  10. sanja pravi:

    Glavno, da govorimo samo še o tajkunih. Inflacija bo pa že kako.

  11. primorka pravi:

    Tajkuni so lahko mirni,nič se jim ne bo zgodilo.Je pa vlada udarila po upokojencih,povišico niso vsi dobili.Mar nosilci družinskih in vdovskih pokojnin niso upokojenci?Vlada jih najbrž šteje med TAJKUNE.

  12. anton pravi:

    Ne “šlatajte mi” uspešnih ministrov! Finančnega, šturmoglavega, večnega in upokojenca!
    Finančni sicer ni imel… glave v torbi… ko smo se osamosvajali, ga je pa zelo skrbelo… in to… na drugi celini. Also?
    …glavi je blizu… večnemu življenju. Da si želi vplačati… še v tem življenju… vstopnico za dober sedež, je normalno. Posebej, če vstopnico plača “amorfna gmota”… nekakšen plebs…, ki tako ne bo videl nebeškega kraljestva!!! Tudi ne bo mogel očitati!
    Gospod… profesor… itd.? Ta je že zmlada vedel, kaj je zanj dobro! Salonski kameleon. In slon. Ki z ritjo podre, kar je… z rilcem “pošlihtal”. Rilec je… zaščitni znak!
    Upokojenec, ki to ni, pa malce levo, malce desno, tudi v sredino… bil bi rad jeziček. Kje? Najbrž… na klitorisu? Zmota. Ker ne zadovolji ne tiste pod njim, ne tistega… nad njim.
    Also?!

  13. optimist pravi:

    M,T in S zgledajo večji od D!!
    kdo pa je kriv za visoke cene nafte?

  14. anton pravi:

    O “tajkunih”? Ne ga biksat! Vsaj dokler ne bomo vedeli, kam je “sedlo” nekaj stomilijonov mark” od prodaje orožja! In tega ne bomo vedeli, dokler se ne bo nekemu “tajkunu… strgalo”. Potem pa… upam… efekt domin!
    In? Nič, Zakonsko zastarelo. Če bi imel, vsaj milijon evrov… v žepu, ali na nekem računu… bi se mi pa tudi “politična smrt” zdela… kot da sem v raju!
    Kaj so… trije… pet… sedem… osamosvojiteljev, ki si status lastijo, sploh tvegali? Zadeva bi lahko, takrat, mimogrede propadla (če ne bi za njimi stali državljani)… politiki pa so imeli… kot vedno nastavljene “zasilne izhode”? In… odprt karavanški predor!
    Dva milijona in nekaj netajkunčkov bi pokasirali klanje, bombe… en jezik, en narod… in še kaj.
    Tajkuni (predvsem politični), streznite se! Brez nas, državljanov RS, bi, morda, danes pomivali posodo v evropskih prestolnicah, vozili taksije, ali vratarili v nobel hotelih. Kot je počelo rusko plemstvo, nekoč!
    Vi pa še… plemstvo… niste bili!

  15. Tomaž Štih pravi:

    “Ljudej so res nehvaležni. Ne zaslužijo si tako imenitne vlade”

    To zdaj ni vprašanje hvaležnosti ali nehvaležnosti vladi. Reform ni bilo in zgodila se je inflacija. Ali je za neizvedbo reform kriva vlada? Da. Ali so krivi tisti, ki so bili proti reformam. Da. Ali so krivi tisti, ki so bili za reforme? Ne.

  16. gnoj pravi:

    Mi smo bili za reforme, samo ne za reforme Mrkaića. Tako da so krivi tisti, ki so tulili “neoliberalne reforme ali smrt” in s tem spodbudili animoziteto ljudstva. Reforme so preveč pomembne, da bi jih prepustili polnoritim neoliberalcem.

  17. Tomaž Štih pravi:

    Seveda, seveda… Vsi ste bili za reforme. Nedvomno. Pravi reformistični supermeni. :)

  18. SDS je naš šok pravi:

    Pravzaprav je Janša naš prvi tajkun.Obogatil se je v prvi Slovenski aferi v zvezi z oroožjem.Nihče si ga ni upal pipnit in nikomur še ni odgovoril kje je tisti denar od tistega orožja pa v katero EU ali USA banko jo je vložil. Nihče si ne upa ga vprašat, od kod njemu in njegovi SDS toliko denarja za volilno kampanjo v kateri so zmagali ti tajkuni v SDSu ,ki sedaj kažejo kazalce na druge. sedaj pa so še oropali ROPA da bi prikrili dokaze, ki jih ima ROP proti njim. SDS je prava banda tajkunska in kriminalna

Komentiraj