Komentar - Matej

14. november 2007 ob 15:18 | Vest |

Omenjanj odstopa vlade, pa čeprav samo kot ene od možnosti, je vsekakor drastična poteza, za katero se lahko predsednik vlade odloči le takrat, ko so stvari resne. Sam vidim v tem predvsem skrajno, morda deloma preventivno zamišljeno opozorilo, namenjeno zlasti koalicijskim partnerjem. Pri vseh se namreč lahko pojavljajo določeni problemi. Pomemben član NSi Peterle je za svoj poraz na predsedniških volitvah obtožil vlado, v SLS se obetajo spremembe v vodstvu, DeSUS že tradicionalno grozi z odhodom iz koalicije. Vendar pa bi bil morebiten odstop vlade najbolj tvegan prav za koalicijske partnerje. Če pride do predčasnih volitev, bi, kot večinoma kazejo ankete, dosegli skromne rezultate, lahko pa bi kdo iz parlamenta celo izpadel. Če pa pride do zamenjave vlade brez volitev, bi - sodeč po dosedanjih izkušnjah, predvsem iz časa po razpadu Demosa - najkrajšo potegnili prav tisti, ki bi prestopili iz stare vladne koalicije v novo.
Poleg tega je izjava predsednika vlade očitno mišljena tudi kot širsi poziv opoziciji in delu civilne družbe k
dololočeni umiritvi strasti pred slovenskim predsedovanjem EU. In prve reakcije morda kažejo, da je izjava že vsaj deloma dosegla svoj namen. Opozicija namreč kljub kritiki na račun vlade hkrati že defenzivno izjavlja, da razmere vendarle niso tako hude in da bi vlada morala ostati. Zdi se namreč, da tisti, ki naj bi v prihodnje spet vladali Sloveniji, ta trenutek na to še niso najbolje pripravljeni.”

Matej Makarovič

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 27 x komentirano
  1. 1tastar pravi:

    JJ je strah, ki gre koaliciji in opoziciji v kosti.

    NOVE VOLITVE?

    Novih volitev ne bo! Se jih vsi bojijo, zato ne bo nihče tvegal razpustitve parlamenta.

    Če bi bile volitve danes, bi bil verjeten izid takle:

    SD 35 – 40% (po pričakovanjih)
    SDS 35 - 40% (Janša je kot »žrtev« izboljšal položaj)
    SLS 5 – 10% (Volivci SLS so zbegani; ne poznajo Šrota)
    Nsi 5 – 7% (Zaradi Peterletove negativne kampanje in inflacije)
    DeSUS ne pride v parlament
    SNS 25 – 30% (volijo nezadovoljni s predsedniškimi volitvami)
    LDS 1 – 6% (morda bo imela 1-3 poslance)
    ZARES 8 – 10% (zaradi meglenega programa)

    Možne vlade:
    SD + SNS, SDS + SNS, SD + SDS

    Katastrofa ali še hujše sranje kot danes!

  2. Maatjazh pravi:

    Ta komentar je nedvomno precej prodornejši od Severjevega uvodnika. Zlasti zadnja misel, ki bi jo mirno lahko še potencirali (opozicija v tem trenutku niti približno ni sposobna prevzeti oblasti in izpeljati predsedovanje), je zadela v bistvo problema, pred katerim se je znašla opozicija.
    Torej vprašanje: ali opozicija kritizira vlado glede nečesa, česar sama ni in ne bi bila sposobna izpeljati bolj? Če je tako, potem je prav, da se ustavi “streljanje iz velikih topov”, kajti postalo je očitno, da pokajo petarde.

  3. Maatjazh pravi:

    Seveda. Dejstvo, da opozicija sama v tem trenutku niti približno ni sposobna prevzeti oblasti in izpeljati predsedovanje, je bistvo problema, pred katerim se je znašla opozicija.
    Torej vprašanje: ali opozicija kritizira vlado glede nečesa, česar sama ni in ne bi bila sposobna izpeljati bolje? Če je tako, potem je prav, da se ustavi “streljanje iz velikih topov”, kajti postalo je očitno, da pokajo petarde.

  4. Sestra Marija pravi:

    O, kako se sprenevedate, ko trdite, da kritiki vlade niso pripravljeni na vladanje! Še kako so in bi to zlahka naredili, a so spregledali Janšev manever, ki je: oditi v opozicijo in doseči, da volivci pozabijo večino gospodarskih napak, restriktivnih ukrepov, discipliniranja vseh vrst, in potem leta 2008 spet sesti v koalicijsko vlado.

    Želite dajati vtis nevtralnosti, a zadnji stavek vašega komentarja kaže vašo provladno držo, veliko bolj kot ste nam jo pripravljeni razkriti. Skratka, “zdi se” Matej Makarovič, da vašemu ljubljenemu vodji in (tudi vam) trda prede.

    Sem pravilno obveščena, da ste bili pred leti predsednik SDS-ovega podmladka?

  5. Drago2 pravi:

    Sestra Marija, pravilno ste bili obveščeni:
    Socialdemokratske mladine pa ne bi bilo brez tistih, ki so se pred dobrim desetletjem zavedali, da mora Slovenija postati država. 31. oktober je datum, s katerim se bo izteklo že trinajsto leto našega delovanja. V tem času je bilo izvoljenih že kar nekaj vodstev in dejavnih kar nekaj generacij aktivnih članov, ki so s svojim delom pomembni ustvarjalci mozaika demokratične politične zgodovine mlade slovenske države.

    Med njimi mora biti Matej Makarovič zagotovo zapisan posebej. Nastanek in razvoj te organizacije je v obdobju pod njegovim vodstvom zaznamovan z oblikovanjem demokratičnega programa za mlade v Sloveniji, ustanavljanjem in oblikovanjem organizacije po vsej Sloveniji, uveljavljanjem v mednarodnem mladinskem političnem prostoru, soustanavljanjem pomembne povezave mladinskih organizacij - Mladinskim svetom Slovenije - in nenazadnje številnimi pobudami in njihovim uresničevanjem za dejanske demokratične spremembe na različnih področjih življenja slovenske družbe. Matej Makarovič, s svojimi kolegi je tisti, ki je v imenu Socialdemokratske mladine javnosti predstavil prvo zahtevo za razpis referenduma za samostojno Slovenijo z naslovom “Svoboda za Slovenijo”. Za to dejanje je bil potreben pogum, na katerega smo lahko upravičeno vsi ponosni.

    Njegova nesebična prizadevanja, iskreno navdušenje, odgovornost, doslednost in zavzemanje za vrednote, ki jih udejanja vsaka demokratična, pravna in socialna družba so bila zgled in vodilo. Tudi po izteku mandatov za funkcije, ki jih je opravljal, je bil Matej dejaven član te organizacije. Z dragocenimi izkušnjami in znanjem je v Socialdemokratski mladini brezpogojno pomagal in sodeloval pri marsikaterem uspešnem projektu, tako na državni kot lokalni ravni.

    Na temeljih, ki so jih postavljali Matej Makarovič in njegovi kolegi se je gradila sedanja podoba in vsebina Socialdemokratske mladine.

    http://www.sdm.si/news/433

  6. Kaktus pravi:

    Dr. Makarovič morem reči da sem razočaran nad vašimi ocenami. Mislim da ste se malo odaljili od resnice in malo umirjate zadeve v vladi in SDS, ker upam da se zavedate kaj bi odstop premiera pomenilo za Slovensko predcedovanje EU, da pa grozite vladnim strankam (kot vidni član SDS-a) in seveda Slovencem z resnostjo odstopa vlade pa mislim da je nestrokovno in pod nivojem univerzitetnega profesorja. Cenim pa da niste še skočili iz potapljajoče barke :)

  7. brez-vizionar pravi:

    Drago2: Kar škoda, da se je SDS odpovedala socialni demokraciji, kajneda. Ampak zvesti ostanejo zvesti, tudi ko ni nobenih načel več, samo še oblast. Lepo, ne, tudi zvestoba je nekaj. Čeprav si danes socialdemokrat, jutri neoliberalec in visoka gospodarska rast opraviči vse, pri tem pa vladaš tako avtoritarno, da se nazadnje uprejo skoraj vsi ….
    Datumi pa nekaj ne štimajo, ne??

  8. t-mac pravi:

    @Drago2: 2007-13=1994

    Kako je lahko potem Makarovič v imenu SDM zahteval razpis referenduma (najbrž je bilo mišljeno plebiscita) z samostojno Slovenijo???

  9. Politkomisar pravi:

    Prihodnost JJ vlade je lahko napovedati: preko Ljubelja v Celovec, od tam naprej s pomočjo Vatikana v Argentino, med potjo lahko v Konstanci (si pa farji znajo najti kraj, kjer se zberejo in žrebrajo, v Konstanci, tam, kjer je Cerkev na grmadi sežgala Jana Husa!) poberejo še zdomskega škofa Štumfija, ki tam ravno mašuje in se itak odpravlja v Argentino (”Da se naužijem Slovenije,” kot pravi). In naj se ne vračajo, nakradeni denar od osamosvojitve pa naj konča kjer doslej ni bil: z zasebnih računov v državnem proračunu!

  10. duševni pastir pravi:

    Upam, da se Svetlana Makarovič ne bo preimenovala. Bi pa z veseljem na vest.si slišal in videl kakšen njen komentar. Pa ne na temo kadilskega zakona…mogoče kakšno o “vseh Janševih agitpropovcih in njih manevrih”…ali pa “zakaj Belorusija in ne Mjanmar”

  11. Jure A. pravi:

    Dr. Matej Makarovič je izrekel največjo neumnost teh volitev. In sicer, ko je na večer prvega kroga v TV kamero zelo samo-prepričano dahnil, da je Peterle dosegel tako slab rezultat, ker se je preveč distanciral od strank vladajoče koalicije. Izreči največjo neumnost katerihkoli slovenskih volitev ni majhen dosežek.

  12. Maatjazh pravi:

    Dejstvo, da opozicija sama v tem trenutku niti približno ni sposobna prevzeti oblasti in izpeljati predsedovanje, je bistvo problema, pred katerim se je znašla opozicija.
    Torej vprašanje: ali opozicija kritizira vlado glede nečesa, česar sama ni in ne bi bila sposobna izpeljati bolje? Če je tako, potem je prav, da se ustavi “streljanje iz velikih topov”, kajti postalo je očitno, da pokajo petarde.

  13. Carlos Contreras pravi:

    Tale Makarovič bi lahko šel na en tečaj retorike, mu ne bi čisto nič škodovalo.

  14. miro pravi:

    Sam mislim, da je bil to zelo dober komentar, žal pa ni bilo povedano vse, kar bi še spadalo zraven. Vsekakor drži, da kritiki vlade niso pripravljeni na vladanje, ker vladati dobro in demokratično je težko, medtem ko vladati tako, kot to počne sedanja vlada je dokaj enostavno.
    Pa za g.Peterleta se mi zdi, da so mu volilci zamerili nenačelnost, zatajevanje lastnih prepričanj, izogibanje temu, da bi zavzel jasna stališča in izogibanje nekaterim soočenjem s konkurenco. Zadnji udarec pa mu je zadalo tistih 40.000 prazni glasovnic poslanih v tujino. Sleparija pač.

  15. Carlos Contreras pravi:

    Aja, a ni nekoč davnega leta 1990 ali 1991 prav podmladek socialdemokratov (ki jim tedaj še ni vladal Mesija) predlagal tudi legalizacijo prostitucije?

  16. sanja pravi:

    ali ni to tisti Makarovič, pri katerem se je pri vajah iz sociologije množično odhajalo iz predavalnice?

  17. sanja pravi:

    kakorkoli že, ta debata je čisto zgrešena! Namen gor ali dol, vlada je imela v teh 3 letih vse možnosti pokazati, kako so boljši od prejšnjih vlad. In vztrajnejši.. In bolj pošteni, pa sposobni… itd. Ali pa je morda samo izgledalo lahko, ko so gledali druge.

  18. Li pravi:

    Opozorilo koalicijskim partnerjem ali svarilo, morda celo grožnja prek medijev ?!
    Naj se zmenijo znotraj, v tej “krasni”, a očitno premalo složni oz. ubogljivi koaliciji, ne pa da to postaja državna, zdaj pred predsedovanjem pa celo evropska tema. Opozicija sploh ne izjavlja res, “da razmere vendarle niso tako hude in da bi vlada morala ostati”. To pa je čista laž. Potrč je jasno rekel, da razmere SO HUDE, kar pa je že stara tema.
    Bistvo vidim le v tem, da Vlada odgovarja za doslej storjeno in spelje projekte, ne pa vrže puške v koruzo.
    Janša zdaj Kalimero oz. kmečka nevesta, ki se bo pustila prosit, naj vendar ostane. Preneumno!!

  19. bert pravi:

    Hočemo Svetlano!! :)

    Ta tip zgoraj pa je Mečkaččarović.

  20. Zrcalo pravi:

    @Drago2: Peterletov primer je pokazal, da prilaščanje zaslug vodi v globoko žalost.

  21. chef pravi:

    Svetlana Makarovič je isti kurac, samo da strelja v drugo smer, ampak nje ne bomo pojebal, ker ona je pa naša.

  22. Mario pravi:

    Jonas, a je nocoj namesto tvoje oddaje na “nacionalki” res pogovor Možine z JJ? Če je to res, potem naj dr. Makarovič nekoliko besed požre… A. gre za izredno stanje? In, povej, no, Jonas, se ti zdi to OK? Ali pa gre za prestrašenost večjih razsežnosti? Ki prodirajo v pore, mrtvičijo duha, da o telesu ne govorimo!

  23. Q pravi:

    Vlada ima dolžnost oddelati svoj mandat, potem bomo volili nov parlament, ta pa novo vlado.

    Tovrstna desna sprenevedavost je najmanj smešna in bolj priliči otroku, ko mu nekdo vzame igračo kot pa odraslim ljudem, ki naj bi nas vodili v svetlo prihodnost.

  24. Fonzi pravi:

    Razlog v tem, da je slovenski politični spekter popolnoma zamegljen je v tem, da imamo še vedno zastarel proporcionalni volilni sistem, ki favorizira majhne (interesne) stranke. Posledica velikega številna obskurnih strank so koalicije, ki delujejo kot mlinski kamen okoli vratu največje stranke, ki je pač takrat prevladujoča v koaliciji. Malim koalicijskim partnerjem se dajejo koncesije (penzije, kmetijske subvencije, DARS etc.), ki na dolgi rok hromijo delo vlade in zavirajo razvoj.

    Dokler ne bomo uvedli večinskega sistema (mimogrede - kako pa kaj najnovejše stališče SDS glede večinskega sistema - se spominjam, da so bili pred leti zelo vneti (ampak takrat so bili v opoziciji, kajne)) bomo imeli nepregledno politično sceno, kupčkanja, trgovino na drobno in skratka eno politično mlakužo.

  25. Kaktus pravi:

    @1tastar

    Si pa optimist glede namišljenih rezultatov predčasnih volilnih izidov!

    Predvsem je zanimivo da je vlada na referendumu dobila 30% podporo, ti pa meniš da bi trenutna vlada
    na volitvah dobila min. 45% max. 57% (več kot na prejšnih volitvah, mnogo več)
    “SDS 35 - 40%, SLS 5 – 10% , Nsi 5 – 7%” 1tastar

    Da ne omenjam da je seštevek tvojih predvidenih rezultatov min 114% max 143%. Torej govoriš velike neumnosti, malo umiri strasti in trezno pruči nastalo situacijo.

    PS: ni mi jasno kako si prišel na prvo mesto komentarjev vključno z Maatjazhem, vendar to vprašanje je bolj namenjeno vest.si

  26. toni pravi:

    v paniki se išče grešnega kozla, spet se manipulira z ljudmi, nekdo mora biti kriv, J.J. je izjemen strateg!

  27. anima pravi:

    Makarovič se vsaj trudi, da bi dejstva oz. različne politične situacije, pogledal iz različnih zornih kotov, jih osvetlil z rezličnih vidikov in ravni, pretehtal argumente in šele nato ponudi neko pojasnilo ali celo renico, ki jo lahko bralec sprejme ali zavrne, glede na to ali so ga njegovi argumenti prepričali ali pa ne. Medtem ko se Sever in drugi pisci iz njegovega kroga skrivajo za frazeologijo in preobrati iz arzenala lacanovske in njej sorodne teorije, s čemer psihoanalizirajo družbene pojave, razgaljajo predvsem Janševe (in njemu sorodne) osebnostne travme (kot bi jih Drnovšek, Kučan ali narcisoidni Pahor ne imeli). Cilj jim je smešiti (kar je z analizo katerekoli posameznikove osebnosti precej lahko podjetje; kaj mislite, katere vse travme, egocentrizmi, hotenja, strasti… bi prišle na dan, če bi recimo psihoanalizirali Severjevo nezavedno?) in predvsem zamegljevati bistvo družbenih razmerij ter pustiti v temi prave centre ter vzvode družbene moči v Sloveniji. Zakaj se ne trudijo razgaljati teh centrov? Ker so njihovi interesi identični, ker so z njimi zlizani. ker pač branijo svoje pridobljene pozicije… Smo pač vsi krvavi pod kožo.

Komentiraj