Kaj je v ogledalu
12. november 2007 ob 10:59 | Jani Sever |Danilo Türk bo tretji predsednik republike Slovenije. Rezultat je dramatičen. Lojze Peterle pravi, da je bilo glasovanje blokovsko. Zmagala je protivladna opcija. Peterle je prepričan, da noben drug kandidat desnice ta trenutek ne bi mogel dobiti več glasov. Vsi ne delijo tega mnenja. Šolski minister in drugi človek SDS Milan Zver je dejal, da je poraz boleč, a hkrati zanikal, da bi šlo za poraz vlade ter dodal, da Peterletu ni uspelo predstaviti osamosvojitve kot vrednostnega središča slovenskega naroda in da so predsedniške volitve predvsem spopad osebnosti, da nimajo veliko skupnega s strankami.
Dejstvo je, da Peterle, kljub naporom, v prvem krogu ni segel čez “pomladne” okvire. In da mu obrat v kampanji pred drugim krogom, prav tako ni prinesel boljšega rezultata. Takšen je torej pač njegov doseg ter hkrati tudi doseg strank, ki so ga podpirale. A ker je, s svojo kandidaturo, podporo “pomladnega” bloka Peterle praktično izsilil, se seveda postavlja vprašanje ali bi bil kakšen drug kandidat desnice lahko bolj uspešen? Eden gotovo. Vendar ne gre za kakšnega zaslužnega “pomladnika”. Ime mu je Danilo Türk. In prav to, da Türk enostavno ni mogel postati “pomladni” kandidat, je razlog, zaradi katerega je bila “pomlad” tako radikalno poražena.
Situacija, v kateri bi bil Türk kandidat SDS se pred kakšnim letom sploh ni zdela nemogoča. Dokler ni spregovoril Peter Jambrek, ki je že takrat, ko je nasprotoval Türku, v kampanjo vpeljal osamosvojiteljske čase. Razlog za njegovo nasprotovanje Türku je nato postal osrednja tema tako imenovane negativne kampanje pred drugim krogom. “Pomlad” enostavno ni bila zrela za Türka. Namesto tega je postala najprej talka Peterleta in nato je na koncu Peterle postal njen talec, ko je po neugodnem rezultatu prvega kroga, pristal na njeno logiko, čeprav jo je pred tem vztrajno zavračal. Predsedniške volitve so bile zato vsekakor poraz “pomladi”.
Tudi če bi imel Zver prav glede Peterleta in osamosvojitvenih tem, je jasno, da te za odločitve na volitvah niso odločilne. Tako kot ni odločilna povojna zgodovina, kljub temu, da predsednik vlade morda še vedno misli drugače. In tako kot se bo prihodnje leto skorajda zagotovo izkazalo, da še tako uspešno predsedovanje EU ne zagotavlja volilnih glasov. Tisto, kar šteje je vsakdanja politika in s to v Sloveniji volivke in volivci nikakor niso zadovoljni. Glede tega ima Peterle gotovo prav. A zakaj potem temu primerno ni nastopal v predvolilni kampanji? Ker on pač misli, da vlada deluje dobro? Potem zmagati enostavno ni mogel.
Težava “pomladi” je, da ne razume, da je “pomladi” konec. Če ne prej, se je končala, ko je na oblast prišla sedanja vlada, ki bo, to je jasno od samega začetka, prva “pomladna” vlada, ki bo zaključila svoj mandat. S tem je vse postalo nekako normalno. “Pomladna” negativna kampanja tega ni znala upoštevati. Njeni strategi očitno še vedno predpostavljajo, da v slovenski politiki štejejo zasluge za zgodovino. Morda so prepričani, da lahko z obujanjem osamosvojiteljskih tem prekrijejo nezadovoljstvo, ki ga nad sedanjo vlado izraža vedno več ljudi. No, izkazalo se je, da so izrazito podcenili racionalnost in sposobnost državljank in državljanov misliti s svojo glavo.
Letošnje predsedniške volitve so kljub temu, da to praktično vsi komentatorji zanikajo, zato vendarle lakmus prihodnjih parlamentarnih volitev. Sporočilo je enostavno, “pomladni” pristop - od benevolence do domobranskega vprašanja, preko obujanja udbovskih zgodb, do izključevanja domnevnih “neosamosvojiteljev” - enostavno ne deluje. Treba se bo spomniti česa novega. Predvsem bi se morala zamisliti “pomladna vlada”, ki očitno vsak dan bolj izgublja svojo privlačnost. Če bi to razumela, bi bile za desnico letošnje predsedniške volitve lahko izjemno koristna učna ura.
Kako se bo “pomlad” zares odzvala bomo kmalu videli. Predsednik vlade bo volitve komentiral danes. Potem je na vrsti kongres SLS in izvolitev novega predsednika Ljudske stranke. Časa za spremembe je vsekakor dovolj. A seveda tudi za nove napake.
Jani Sever
12. november, 2007 ob 11:26
Bravo, Jani Sever! Fantastičen komentar, končno pametna ocena!
12. november, 2007 ob 11:26
Po dveh komunistih še tretji, in tako je prav!!!
12. november, 2007 ob 11:28
Kot zanimivost.
Al-jazeraa je potrdila, da je Turk, zelo možno, Europsko usmejen in da bo najbrž nadaljeval dobre odnose znotraj Eu-ja, (čeprav je zelo blizu azijskim državam zaradi njegovega nikoli priktitega anti-amerikanizma).
Še ne veste, kaj ste izvolili….
12. november, 2007 ob 11:46
@konec: izvolili smo predsednika.. kaj in kako se bo dogajali naprej, pa prepustimo casu.. ze 3 leta cakamo, da ablast koncno kaj naredi, pa je vsak njihov korak samo se padec v globje brezno..
pricakujem, da se bo v precej kratkem roku zacela levitev desnih strank.. sls je to naredila s srotom.. kaj bo naredil jansa je vprasanje.. ampak, ce bo hotel karkoli doseci na parlamentarnih volitvah, se bo moral krepko spremeniti.. verjetno zato pride v upostev kaksna populativna odstavitev ministra in se vec urske na tv zaslonih..
definitivno pa je to zdajle cas, ki bi ga morale izkoristiti leve stranke :)
12. november, 2007 ob 11:52
Danes “pričakujemo”, da Janša napove datum poroke z Urško. S prvega v drugi krog :)
12. november, 2007 ob 12:03
@medek: posladek pride mesec pred parlamentarnimi volitvami.. pricakovanje narascaja :)
12. november, 2007 ob 12:24
Kdaj bo desnica že dojela, da so bili domobranci izdajalci lastnega naroda, da so bili poraženi in so jih komunisti sicer zverinsko pobili - da pa se je pri vsem tem vesoljna RKC v ljubljanski pokrajini v II. sv. vojni neodpustno zahebala, ker je zaradi ohranitve oblasti izbrala podporo okupatorjev, in to tistih, ki so hoteli to deželo zbrisati če je že ne bi mogli narediti nemško oz. italiansko…
Nikoli ne bo šlo, dokler ljubljanski nadškof sam zase in za RKC ne bo znal izustiti “mea culpa”!
Do takrat in zanaprej pa bo veljalo, da bo pogorela vsaka politična opcija, ki bo vezala svojo politiko s podporo RKC !
Janši je uspelo priti na oblast zaradi upora proti tranzicijski LDS. Obračunati z tranzicijsko nesnago mu je vsekakor uspelo, vendar sem prepričan, da ljudje DOLGO DOLGO po tem mandatu ne bodo dali več možnosti desnici - dokler bo le ta zgolj izvršitelj interesov takšne RKC. To spoznanje se je na teh predsedniških volitvah jasno pokazalo.
12. november, 2007 ob 13:00
Miško, podpišem.
12. november, 2007 ob 13:15
Predsednik vlade, ki sramotno pobegne s prizorišča, kjer ve, da bo razkrinkan/poražen, bi moral izstopiti iz aviona že precej pred pristankom….
12. november, 2007 ob 13:26
Desnica poražena, levica povožena, Türk nešto između. Pahor na pravem mestu, ZA Türkom, s praznim pogledom na obrazu že malo pomečkane Barbike. Türk na pogled 10 let mlajši od Pahorja, z rdečim Labellom na ustnicah.
Blogarji z “levice”! Čez 5 let bo vaša priložnost Izkažite se. Pa bolj kot Kranjc!
12. november, 2007 ob 13:59
“Težava “pomladi” je, da ne razume, da je “pomladi” konec”
Jani bravo za to definicijo. Prepričan sem, da je ta izjava čista srčika dejanskega stanja!
12. november, 2007 ob 14:05
Lahko potegnt kmeta iz štale, težje potegnt štalo iz kmeta.
12. november, 2007 ob 14:49
V članku pogrešam upoštevanje dveh dejstev:
1. Volilna udeležba je bila nizka.
2. Tudi Türkovi podporniki so vodilni negativno kampanjo, in to sploh ni novost v Sloveniji. Kučan je iz nje “doktoriral”.
12. november, 2007 ob 14:54
@tastar, a si ti pravi kanal gledal? Kje je bila levica povožena? Kje je imel Pahor prazen pogled (v bistvu je bil zelo vesel, Türk je bil pa resen)? Pa tud ne vem kako ti je lahko Türk deloval 10 let mlajši kot Pahor lol…
12. november, 2007 ob 15:32
t-mac
sva pa isto opazila: Pahor zelo vesel, Turk in njegova zena pa zaskrbljena kot: kaj pa zdaj?
12. november, 2007 ob 15:41
Vzrok za dramitičen rezultat volitev je gotovo več plasten. Peterle se zgovarja na “proti vladno opcijo”, Zver na spopad osebnosti. Nihče pa vzrokov ne analizira in prevzame tisti del odgovornosti nase, ki mu pripada.( In na koncu Peterle, v smislu lisice in kislega grozdja, še izjavi, da se je itak samo dal na razpolago za predsednika, ker so državljani tako želeli.) Res, hudo je priznati in sprejeti poraz! Prav tako je težko postaviti osamosvojitev kot osrednjo vrednoto Slovencev. Ne more se namreč živeti od ponosa, če so osnovne človeške potrebe, potrebe po preživetju, vedno bolj ogrožene. Živimo tukaj in sedaj, a pripravljeni smo tudi potrpeti, če nam kdo vzbuja upanje, da bo v prihodnosti lepše. Da se bo vsaj trudil za to. Da ne bo zgubljal energijo za neproduktivne prepire. Da bo prisluhnil in definiral problem. Iskal možne rešitve in izbral najboljšo, ne glede s “katere strani” bo prihajala. Da bo znal izvabiti čim več skupnih moči za doseganje cilja. Da bo znal združiti ljudi (stranke), ne samo kot l.1991 v boju proti skupnem sovražniku, ampak za boljše skupno življenje. Zgleda, da pomlad zaradi svojih lastnih interesov tega noče in ne zna. Prav tako ne Peterle kot njen del. Prihaja poletje in upam, da potem jesen s polnim naročjem plodov.
12. november, 2007 ob 15:43
miško,
kaj res obstajajo še take osebe kot si ti??
12. november, 2007 ob 15:45
60 komunisti - 4 leta svobode - koliko let post-komunistov?
12. november, 2007 ob 16:21
Konec, konec je svobode. Prešalti na mormone..
12. november, 2007 ob 16:25
Js, pa ti, pa židana marela..
12. november, 2007 ob 16:49
Osamosvojitev so pomladniki (Janša,Rupel,Jambrek,Jerovšek,Bavčar itd) tako diskreditirali,da vsak ki se bo nanjo skliceval na naslednjih volitvah, bo pogorel. Ne vem pa kaj toliko pljuvate po komunistih, ki so osamosvojitev izvedli,skupaj s tistimi v oklepaju, TO in ljudstvom kot v NOB. SF-SN
12. november, 2007 ob 18:45
Največji problem “pomladne” opcije je Janez Janša, pa če se to sliši še tako bogokletno. Možakar je izjemno sposoben politik in ima ogromno zaslug, da je “pomladna” opcija trenutno na oblasti. Hkrati pa je zaradi svoje neverjetne oblastiželjnosti, vase zaverovanosti, diktatorskega značaja, neskončne maščevalnosti in hlepenja po moči, največji uničevalec “pomladne” strani.
JJ je v zatonu, dokončno pa bo zašel po naslednjih volitvah. Če bi bil pameten, bi se sam umaknil z vodstva stranke in iz politike. Vendar zaradi prej naštetih lastnosti tega ne bo storil…
12. november, 2007 ob 19:43
Volilci imajo prav, tudi takrat kadar se zmotijo!
Upam, da se niso.
13. november, 2007 ob 0:09
Pomladi je definitivno konec. Temperature zunaj se približujejo ledišču.
13. november, 2007 ob 1:08
Peterle je izgubil zaradi tega ker je sproščen, ker je iz podeželja in predvsem ker je rimokatolik.
Peterle ni izgubil zaradi slabe kampanje, niti zaradi nasprotovanja vladni politiki, niti ni izgubil zaradi letošnjih zapisov in prispevkov medijev, medijem letos sploh ni bilo potrebno poseči z negativno kampanjo, teren je bil že pripravljen iz prejšnjih let ko je Cerkev dobila svojo etiketo in ljudi je bilo potrebno samo malo spomniti da je veren rimokatoličan. RKC je pač prejemnik vseh izbljuvkov in osovražena kot Al kaida v Ameriki in Izraelu.
13. november, 2007 ob 9:30
Ne, Cerkev si je sama nalepila etiketo in si je sama kriva za vse izbljuvke, ki jih prejema. Sicer pa to nima veze z izvolitvijo Turka. Turk je zmagal tako visoko (o njegovi izvolivi ni bilo dvoma) zato, ker je desnica začela z negativno kampanjo proti njemu, izjave o tem kdo je v ozadju za razveljavitev sodbe Rožmanu, kdo je zaslužen za osamosvojitev in kdo ne, kako nerelane in pristranske so ankete. Predvsem pa ni zmagal Turk, temveč je Peterle tisti, ki je bil poražen, ker je kandidiral z podporo SDS, ki je pojem nesposobnosti vladanja.
14. november, 2007 ob 18:44
@tomaž: Kako so zmagali v nob si lahko prebereš v novi knjigi F. Bučarja: Rojstvo države. Predvidevam, da boš izgubil nekaj iluzij. Tisti iz osamosvojitve pa so bili že gensko spremenjeni v oblastiželjno mafijo.
Da se pa pomladniki obnašajo kot slon v trgovini s porcelanom, je pa tudi res.