Izgredi v Italiji
12. november 2007 ob 15:24 | Luka Lukič |Včerajšnji dan so v Italiji najbolj zaznamovali izgredi navijačev. Povod za izgrede, ki so izbruhnili v večih mestih je bilo streljanje policista v katerem je življenje izgubil 26 letni navijač Lazia Gabriele Sandri. Zaradi tragičnega dogodka, sta bili tekma med Interjem in Laziem ter večerna med Romo in Cagliarijem odpovedani, zaradi razgrajanja navijačev pa se je po sedmih minutah prekinila še tekma med Atalanto in Milanom. O izgredih pa so poročali še na tretjeligaški tekmi v Tarantu. Izgredi so se ponoči nadaljevali v Rimu.
“Napaka” v Arezzu
Ob deveti uri zjutraj sta se na počivališču ob avtocesti v bližini Arezza srečali skupini navijačev Lazia in Juventusa, oboji so potovali na gostovanje svojih moštev (Laziali v Milano, Juventini v Parmo). Med skupinama, naj bi po besedah prič prišlo do prepira, ki so ga skušali policisti umiriti s strelom v zrak, po katerem pa je življenje izgubil 26 letni Gabriele Sandri, Dj in navijač Lazia. Tokom dneva so informacije o dogodku postopoma prihajale v medije. Po prvih informacijah, naj bi policist sreljal enkrat v zrak, kar je po spletu okoliščin privedlo do tragične smrti. Vendar je ta podatek demantirala današnja uradna izjava policije, v kateri pojasnjujejo, da so policisti skušali posredovati v konfliktu med dvema skupinama, ki jih “niso takoj identificirali kot navijače”, policist je sprožil prvi strel v zrak kot opozorilo, drugega pa ponesreči v smeri konflikta. Po streljanju so udeleženci spopada pobegnili z avti, do cestninske postaje v Arezzu, kjer so na pomoč poklicali rešilca, a prepozno. Danes je za italijanske medije spregovoril še policist ki je streljal, a svojega imena ni želel razkriti (predstavljen je kot 31 letni Luigi S) in je pojasnil da ni želel meriti v nikogar, temveč je prvi strel sprožil v zrak (200m stran od kraja prepira), drugi strel pa se je “sprožil ponesreči”, med tekom proti kraju dogodka. Luigi S je dodal še, da je s tem “uničil dve družini, Sandrijevo in svojo”. Najhuje za policista pri vsem skupaj pa je, da Sandri sploh ni bil udeleženec spopada, temveč je sedel v avtu, kjer ga je zadel “ponesrečen strel”.
Italijanska nacionalna televizija RAI je v večerni oddaji domenica sportiva skušala napraviti rekonstrukcijo tragičnega dogodka:
Po smrti Gabrieleja Sandrija, je najprej spregovoril načelnik policijske postaje Arezzo Vicenzo Giaccobe, ki je dogodek označil kot “tragično napako” in izrekel sožalje svojcem Sandrija. No slednji so že preko svojega odvetnika napovedali tožbo, ki policista bremeni umora. Naslednji posnetki so bili posnetki Sandrijevega brata Cristiana Sandrija, ki je pred policijsko postajo, vidno pretresen, obtoževal policiste umora. Oglasila se je tudi Italijanska nogometna zveza (FIGC), ki je odpovedala tekmo med Interjem in Laziem, ostale tekme pa so se začele s 15 minutnim zamikom, v znak spoštovanja do pokojnega. Odločitev, da se ostale tekme odigrajo, so argumentirali s stališčem, da dogodek, sicer tragičen, ni neposredno povezan z nogometom, ampak nekaj kar bi se lahko zgodilo kjerkoli. Te odločitve pa niso toplo sprejeli nekateri navijači, ki so dejanje označili kot “hinavščino”. Najprej so protestirali navijači v Milanu, kjer so s transparenti izražali nezadovoljstvo, češ da FIGC ob smrti policista Filippa Racitija (februarja letos v izgredih v Catanji) ter ob smrti navijača ukrepa drugače. Protesti v Milanu so vodili v izgrede, kjer je skupina navijačev napadla policiste pred sedežem medijske hiše RAI v Milanu.
Izgredi so se širili po Italiji
Tudi v tem primeru se je pokazalo, da navijači znajo pozabiti na svoje navijaške zamere, kadar so v konfliktu s policijo. Najbolj nezadovoljna je bila skupina “ultrasov” Atalante v Bergamu (ki so sicer z navijači Lazia v konfliktu), ki so na stadionu skušali razbiti zaščitno stekleno ograjo in vdreti na igrišče. Domači zvezdnik Doni je v sedmi minuti tekme skušal pomiriti ultrase na tribuni, a neuspešno. Kasneje je pojasnil, da so mu povedali, da nameravajo vdreti na stadion, če tekma ne bo prekinjena. Sodnik je tekmo v sedmi minuti prekinil in kasneje tudi suspendiral. Atalanti grozi izguba točk zaradi izgredov navijačev, o čemer bo FIGC odločala v naslednjih dneh. Je pa vrh kluba napovedal tožbo proti skupini ultrasov, ter se zahvalil glavnini navijačev, ki je ultrase izžvižgala.
Video posnetek dogajanja na tekmi:
Poročilo o dogajanju med tekmo in pred stadionom:
Izgredi navijačev pa so se zgodili še v tretji italijanski ligi, na tekmi med Tarantom in Massesejem, kjer so navijači protestirali proti policiji in metali predmete na policiste na igrišču. Tudi tu je bilo srečanje suspendirano.
amaterski posnetek iz Taranta:
V popoldanskih urah, so iz sedeža FIGC sporočili, da je večerna tekma med Romo in Cagliarijem prav tako odpove, zaradi nevarnosti izgredov. Odločitev pa nevarnosti ni povsem odpravila, saj so se v večernih urah navijači Lazia in Rome (ki so v običajnih situacijah prav tako sprti), spravili nad policijsko postajo v Rimu. Skupina navijačev je metala predmete v okna, ter požigala avtomobile. Razgrajanje se je nadaljevalo pozno v noč in se razširilo po ostalih predelih Rima ter se umirilo šele v jutranjih urah. O incidentu so prav tako poročali v oddaji Domenica sportiva:
Danes na sedežu FIGC poteka krizni sestanek, izvedena pa bo tudi obdukcija Sandrijevega trupla, ki bo mogoče bolj razsvetlila okoliščine tragičnega dogodka. O vseh novih informacijah boste sproti obveščeni preko komentarjev.
Dogodek pa je tudi razdelil italijansko javnost, na zagovornike odpovedi tekem ter nasprotnike. Številne znane osebnosti iz sveta nogometa, danes izražajo svoje (ne)strinjanje z odločitvijo FIGC. Trenerja Valter Novellino in Silvio Baldini trdita, da bi morali tekme odpovedati, nekateri igralci (npr. Gianluigi Buffon) pa odločitev FIGC podpirajo.
Luka Lukić
video: youtube.com
12. november, 2007 ob 16:00
ŽAlostno. Slabo za nogomet, slabo za šport. Italijanska liga bo kmalu na ravni Belgijske ali Nizozemske s takimi t.i. nesrečami.
13. november, 2007 ob 17:14
Vsi so proti policiji nekaj. Če ne bi bilo policije, bi pa vsako tekmo v spopadih med navijači umrlo 30 ljudi….
13. november, 2007 ob 17:30
Hja v Italiji je situacija dokaj specifična. So bili tudi primeri, ko je policija sama sprožila konflikte. A mislim da tega v zadnjih letih ni bilo več.
V konkretnem primeru je problem predvsem v tem da je policaj navijača ubil povsem iz malomarnosti, kar je tudi sam priznal. Vrh tega so navijači očitali nogometni zvezi, da bi morala tekme odpovedati, kar je bila dosedaj stalna praksa. Je pa res tudi, da obstajajo skupine, ki izkoriščajo vsako priliko za izgrede. V tem kontekstu si lahko na Goal.com (http://www.goal.com/en/Articolo.aspx?ContenutoId=479278) preberete izvleček iz intervjuja s Seedorfom, ki ima svoj point.
Seveda so policisti potrebni, a ne z itchy trigger fingers.
14. november, 2007 ob 1:56
Osebno ne vidim nobene prevelike katastrofe v tem kar se je zgodilo. Smrt navijača je sama po sebi seveda tragična, navijaški izgredi pa so nogometna realnost že odkar žogobrc obstaja. Slovenci bi se kot nekdanji Jusgoslovani tega morali bolj zavedati, saj je bila bivša Juga prepolna navijaških skupin, ki za seboj niso vedno puščali le razbitih avtomobilov, temvač tudi marsikatero truplo.
14. november, 2007 ob 16:45
@Luka,
do neke mere je res, kar pravi Seedorf, uslužbenec in prijatelj g. Berlusconija, vendar pa se moraš vprašati, ali bi govoril tako tudi, če bi vladala njemu očitno ljubša opcija.
14. november, 2007 ob 20:53
@Satja: se zavedam da Seedorfovi motivi za te izjave niso deviško čista skrb za razmere v Italiji in da so njegove izjave izrazito politično obarvane (kar je v bistvu tudi, zaradi razlogov ki jih navajaš, povsem transparentno). Vendar kljub tej političnosti mi je kul, da se izgrede vsaj enkrat interpretira širše in ne zgolj naprti določenim posameznikom, ki odigrajo vlogo grešnega kozla.