Komentar - Rado
9. november 2007 ob 15:55 | Vest |Nedeljski referendum še enkrat več kaže na težave s slovenskim razumevanjem tržne demokracije. Poglejmo zakaj.
Prvič, referendum sklicuje državni svet, nevoljeni korporativni organ. Torej, paradoksalno institucija, ki je ne moremo voliti, se nenadoma sklicuje na voljo ljudstva. Zato bi lahko nekdo pomislil, da je zanje vprašanje privatizacije zavarovalnice, zgolj dokazovanje ljudstvu, da so v resnici koristni.
Drugič, ljudstvo očitno ne ve kaj bi od zavarovalnice pričakovalo. Namreč, za posameznika, ki sklepa zavarovalno pogodbo je ključno, da je le ta učinkovita. Zakaj bi hoteli hkrati postati še njeni lastniki? Veste kaj predlaga državni svet? Sistem, kjer bi denimo ob nakupu kruha postali še lastnik trgovine.
Tretjič, je sploh smiselno izgubljati besede o načrtu vlade, da petnajst let po padcu komunizma podržavi neko podjetje? Naj bi res imeli zavarovalnico, ne zaradi tega, ker želimo učinkovit trg zavarovalniških storitev, ampak da bi pokrivali izgube iz naslova neučinkovite pokojninske politike?
Nauk zgodbe? V primeru, da se Zavarovalnica ne proda najboljšemu ponudniku in to takoj, bo Triglav zgolj še eno izmed podjetij padlega nacionalnega interesa tako kot pred njim NLB in Telekom.
Rado Pezdir, ekonomist
9. november, 2007 ob 17:41
Če bi delnice razdelili med narod, se manjka samo še en Jaklič, ki bi Triglav sprivatiziral.
9. november, 2007 ob 22:58
Pri vsej zadevi predvsem moti dejstvo, da ZT podatke o zavarovancih ima, a so se enostavno odločili, da tega ne objavijo, saj so po zakonu dolžni te podatke hraniti le 10 let, (res je sicer, kar je g. Bahuk izjavil par dni nazaj na odmevih, da zaradi poplav v OE Celje te podatki niso popolni…). Leta 2004 se je izvedlo lastninjenje in sicer za pravne osebe SOD (glej ga zlomka podatki so bili, kljub že pretečenim 10im letom). IMHO ne vem po kateri logiki so potem vsa podjetja bila upravičena, do svojega deleža, fizične osebe pa ne.
Ja res je, da se potem lahko pojavi nek ”Jaklič”, morda celo sedanja uprava ali pa kaka od prejšnjih uprav a vseeno bolje kot nepremišljena prodaja seveda do konca mandata vlade…
Naj izrazim še razočaranje nad slovenskimi ”raziskovalnimi” novinarji, kajti verjamem, da če bi se kdo odločil in malo povprašal zaposlene na ZT bi kmalu ugotovili, da je omenjene podatke za fizične osebe vnašala skupina študentov, v popoldanskem času pa tudi zaposlenih leta 1998 (avgust, september) v prostorih računalniške učilnice ZT na Verovškovi.
lp