Nad vlado z inflacijo
6. november 2007 ob 11:00 | Jani Sever |Borut Pahor je pozval vlado naj ne sprejme proračunov za prihodnji dve leti, ker bosta, takšna kot sta, pospešila inflacijo. Trenutek za opozorilo je pravi. V nedeljo bodo predsedniške volitve in odnos do vlade bo na njih igral vidno vlogo. A bolj pomembno je, da se bližajo delavske demonstracije za višje plače, ki jim Pahor sicer ni naklonjen, saj računa, da se bo s podobnimi zahtevami sam, kot premier, spopadal čez dobro leto dni. Res pa je tudi, da bi opozorilo, kar koli ga je že motiviralo, moralo priti. Inflacija gre namreč preko petih odstotkov.
Dodatne razloge ponuja predsednik vlade dovolj pogosto. Zadnji je bil ponujen tako rekoč istočasno s Pahorjevimi opozorili. Janez Janša je v intervjuju za Dunajski Profil izjavil, da je slovenska inflacija s 3,4 odstotki dejansko med najvišjimi v EU, da pa je v zgodovini Slovenije na najnižji ravni. Precej zoprno, saj je premier izrekel kar dve neresnici, ki sta popolnoma enostavno preverljivi. Za prvo najbrž ni kriv sam, saj je bil intervju očitno posnet preden so bili znani zadnji podatki o skoku inflacije, ki se je na medletni ravni oktobra dramatično zvišala. Druga je popolna manipulacija.
Zdi se, kot da bi vlada prosila, da opozicija izkoristi njen odnos do najbolj neprijetnega ekonomskega kazalca. Njene reakcije na inflacijska gibanja so zmedene. Najprej jih ni bilo, potem je prišlo zanikanje, potem so se razlogi zanjo spreminjali, potem je znova prišlo zanikanje in potem … Le kako naj takšno ravnanje pomiri ljudi, ki jih inflacija vsakodnevno prizadeva. Če temu dodamo še neuspešnost dogovarjanja med delodajalci in sindikati, ob katerem vlada ni odigrala vloge dobrega posrednika in neverjetno nepolitične izjave o kruhu, je slika naravnost katastrofalna.
Evro ima seveda svojo ceno in nafta in hrana prav tako, glede tega ima vlada vsekakor prav. Težava je drugje. Predvsem v ignoriranju mnenja Banke Slovenije in - kot je opozoril Pahor - v proračunih za prihodnji leti. Proračun, ki predvideva 11-odstotno rast odhodkov v prihodnjem letu ni nekaj, kar bi lahko blagodejno vplivalo na inflacijo. To lahko razume vsak laik, tudi demonstranti, ki bodo zahtevali višje plače. In sprenevedanja, kakršno je tisto, o 8,8-odstotnem realnem zvišanju plač zaradi znižanja davkov, ki ga je Janša prav tako predstavil v Profilu, so še dodaten razlog za nejevoljo.
Vsi dobro vedo, da so se na račun nižanja davkov plače opazno zvišale predvsem, če že ne izključno, najbolj premožnim. Tovrstna demagogija morda lahko prepriča tujo javnost, ki je slovenske razmere tako ali tako ne zanimajo pretirano. V Sloveniji ima lahko samo negativen učinek. Podobno kot znamenite izjave o kruhu. In podobno kot te izjave, je tudi za zadnja modrovanja predsednika vlade jasno, da ne bodo ostala znana samo tistim, ki so jim bila prvotno namenjena. Zadrega slovenskega premiera je zato, ker ne razume, da vedno govori vsem javnostim hkrati, samo še večja.
A v zadregi ni samo Janez Janša. Čeprav so razlogi drugačni, tudi Boruta Pahorja napovedane demonstracije za višje plače, upravičeno skrbijo. Kako se bo do njih opredelil, je izjemno pomembno, tako za uspeh socialnih demokratov na prihodnjih parlamentarnih volitvah, kot za morebitno vladanje po njih. Protesti, ki se bodo očitno sprevrgli v demonstracijo negativnega odnosa do vlade, bodo namreč izjemno politično motivirani. Demonstranti in njihovi simpatizerji, ki jih nikakor ni malo, bodo natančno vedeli od kod so bili deležni politične podpore in katere stranke jim niso bile naklonjene.
Svoj odnos do demonstracij je Pahor začel graditi s tem da je povedal, da jih ne odobrava, da so preuranjene. In zdaj je prišlo nadaljevanje. Inflacija je hudič in vlada se z njim ne zna bosti. A Pahor protestov za višje plače še vedno ni podprl. Njegovo sporočilo je jasno. SD bi se inflacije lotila drugače - z restriktivnim pristopom do proračunskih odhodkov in socialnim dialogom. Bo to dovolj? Sliši se simpatično, vendar najbrž bolj za liberalce kot za socialne demokrate. Pahorja pravo opredeljevanje do delavskih protestov še čaka. In zdi se, da samo kritiziranje vladnega odnosa do inflacije za to ne bo dovolj.
Jani Sever
6. november, 2007 ob 11:26
Pri tej zgodbi z inflacijo mi samo nekaj ni jasno:
- Janez Jansa je ob nastopu mandata zelo dobro vedel, kaj ga caka v letu 2007 in je imel na voljo dve leti casa priprav na usodni trenutek
- kot obsedenec z absolutno oblastjo in nadzorom bi v teh dveh letih z lahkoto pripravil paleto restriktivnih prijemov, zamrznitev cen, davcnih trikov in ostalih ukrepov, s katerimi bi lahko v veliki meri preprecil trenutno inflacijsko spiralo
- ce/ko bi mu to uspelo, bi zaprl usta svojim kritikom in nasprotnikom, in to na celi crti, hkrati pa bi postavil Slovenijo za zgled vsem ostalim prevzemnicam evra; to bi bila dejansko lepa bliznjica do njegovega ’svetilnika’
Sklep: Janez Jansa je ocitno nesposobnez, ki svoj cas rajsi posveca izkopavanju kosti, nastavljanju prijateljev na vodilne polozaje v politiki in gospodarstvu, (raz)prodajanju drzavnih podjetij, namesto da bi skrbel za blaginjo slovenskega slehernika!
6. november, 2007 ob 11:43
Ker nisem takšen ekonomski strokovnjak, kot ti Larry, mi prosim razloži, kakšen sistem tržnega gospodarstva je to, kjer država administrativno določa oz. zamrzuje cene, kot praviš prviš, in kateri so ti davčni triki, s katerimi bi se preprečilo ˝trenutno inflacijsko spiralo˝. Zakaj se mi dozdeva, da govoriš bolj na pamet. Ne se smešit s takimi, no.
6. november, 2007 ob 12:00
Vlada bi lahko npr. ugodne gospodarske razmere izkoristila za zmanjševanje javnofinančnega primanjkljaja, namesto da spodbuja pregreto gospodarstvo z vse večjim zadolževanjem. Na ta način upada konkurenčnost Slovenije, saj se je močno povpraševanje zadolženih gospodinjstev in podjetij preusmerilo v cenejše uvožene izdelke.
Portugalska, kot učbeniški primer nepravilne vladne politike, naših Janšekof ni izučila. Kajti: “Žrimo star kruh in inflacija se bo umirila sama od sebe.”
6. november, 2007 ob 12:20
http://research.stlouisfed.org/wp/2007/2007-048.pdf
6. november, 2007 ob 12:22
Takšen tržni sistem, Farad, kjer ima država vzvode (ablast) za regulacijo trga. Primer: z zakonom lahko parlament na predlog vlade postavi zgornjo mejo trgovske marže za živila (recimo do 40%, za osnovna živila pa do največ 20%).
6. november, 2007 ob 12:23
Boj se Bajukovega tretjega kvartarja.
Ali bo Janša Kitajce milo prosil naj mu pošljejo poceni nafto iz Sudana.
6. november, 2007 ob 13:25
@ Farad: Verjetno govoris o trznem gospodarstvu kot o sistemu popolne konkurence, kjer se trg prilagaja kupcem - homo economicusom, ki imajo popolne informacije - kjer je vloga drzave zreducirana na administracijo, kjer ni monopolov itd. Se ti zdi situacija v Sloveniji vsaj priblizno podobna zgoraj opisanemu modelu? Kako blizu oz. dalec od njega je, ni pomembno, to je verjetno bolj stvar ideoloske percepcije realnosti. Dejstvo pa je, da v nepopolni konkurenci (v kateri za povrh drzava obvladuje se dobrsen del gospodarstva), vlada IMA vzvode za uravnavanje cen, davkov, obrestnih mer, dolga, uvoza, izvoza… in kar se je dejavnikov, ki vplivajo na inflacijo. In dejstvo je, da je naso vlado inflacija zadela popolnoma nepripravljeno. Tega si vlada, ki prodaja, da je najboljsa doslej, pac ne bi smela privosciti.
6. november, 2007 ob 15:36
Kaj pa, če komentar enkrat na teden ne bi bil notranjepolitičen? Recimo, kdaj kaj o ne tako daleč nazaj tako popularnem Darfurju…
6. november, 2007 ob 16:27
Larry!
Inflacija bo povzročila, da bomo imeli trzno gospodarstvo kot sistem popolne konkurence, kjer se trg prilagaja kupcem - homo economicusom, ki imajo popolne informacije - kjer je vloga drzave zreducirana na administracijo.
Saj ni prvič, da smo Slovenci obrnili hrbet domači trgovini in po vsak žebelj hodili “na konec Tržaške”. Ko se bodo Spari in Mercatorji samo še slikali s svojimi hipermarketi, bodo prisiljeni sprejeti avstrijske in italijanske cene.
Sindikati bodo pa lahko prirejali samo še demonstracije nezaposlenih. Samo od kom jim bo denar za rdeče pelerine, če nihče ne bo mogel plačevati članarine?
6. november, 2007 ob 22:32
A spet zdraho delaš 1tastar oz. Filmosklad. Tvoja ciničnost kot posledica bližje-smrtne izkušnje pa se mi zdi, da je predvsem usmerjena proti levici (kot redno dokazuješ na vseh forumih).
6. november, 2007 ob 23:01
VSEM FORUMAŠEM V PODUK -
Samo ugibam: 1tastar pod različnimi psevdonimi že lep čas objavlja bolj ali manj izzivalne in radikalne komentarje kar mu očitno prinese dovolj klikov na njegov blog in ima sedaj novega sponzorja telekom.
Le tako naprej 1tastar. V bodoče vsaj vem, da nima smisla polemizirati s teboj.
6. november, 2007 ob 23:07
Kaj smo pa lahko pričakovali od Argentinskega domobranca za finančnega ministra — 3 stevilcno inflacijo — kot se je naucil v Argentini :(
In ker jih je na to opozarjal Gaspari že pred 1 letom, so ga odžagali, bedaki.. z Jelinčičem na čelu !
6. november, 2007 ob 23:18
Svoje razmisljanje bom se nekoliko poenostavil:
ce vlada nima nobenih vzvodov za obvladovanje gospodarskih kazalcev (med katere sodi tudi inflacija), ja potem je pa NE RABIMO!
7. november, 2007 ob 6:17
@sskj: Bolj verjetno se mi zdi, da je 1tastar dobil za sponzorja drzavno podjetje Telekom, ker je objavljavljal “prave”, torej uravnotezene komentarje.
7. november, 2007 ob 21:03
@Night hawk oziroma 1tastar - zagotovo :-)
31. avgust, 2023 ob 1:25
Travel Compass, we understand that travel is not just about visiting new places; it’s about immersing yourself in diverse cultures, savoring local cuisines, and creating memories that last a lifetime. Through vivid narratives, breathtaking photographs, and expert tips, we transport you to the heart of each location we feature.