Spremenjena razmerja
30. oktober 2007 ob 10:57 | Jani Sever |Pred drugim krogom predsedniških volitev je vse videti drugače. Zdaj je končno potrjeno, da se bosta za zmago spopadla Lojze Peterle in Danilo Türk, kar seveda ni presenečenje. Presenečenje so rezultati prvih javnomnenjskih raziskav, ki napovedujejo, da bo Türk dobil dvakrat toliko glasov kot Peterle. Sliši se pretirano. Že pred prvim krogom je bilo jasno, da naj bi imel kandidat levice v drugem krogu prednost, vendar si nihče ni mislil, da bi lahko bila tako velika. Niti po skromnem Peterletovem rezultatu v prvem krogu ne, čeprav je ta že napovedoval “pomladno” katastrofo.
Odziv je sledil takoj. Predsednik vlade in vsi predsedniki strank, ki podpirajo Peterleta so napovedali bolj odločno podporo. Peterle je skupaj s svojim štabom na začetku sicer nekoliko okleval. Vodja njegove kampanje Marko Pogorevc je na TVS celo napovedal, da se Peterletova strategija ne bo spreminjala. A kmalu je sledil obrat. Tudi Lojze Peterle je napovedal izostritev svojih stališč in več odločnosti. Drugega izhoda torej očitno ni več, čeprav to za Peterleta najverjetneje ne pomeni nič dobrega. Blokovska tekma namreč ni nekaj, kar bi si lahko želel, saj se zdi, da se je levi blok v zadnjem času opazno okrepil.
Na levi je prav to, da je bilo tam več kandidatov, povzročilo nekakšno razpršenost, ki bo očitno ostala prisotna tudi v drugem krogu volitev. Težko si je predstavljati Krajnca ali Pečaričevo, da bi eksplicitno podprla Türka. Celo Gaspari je dejal, da osebno ne namerava podpreti nobenega izmed finalistov v predsedniški tekmi, pa tudi LDS ima s tem več težav kot bi si lahko predstavljali na prvi pogled. A zdi se, da to Türku pravzaprav ne more škodovati. Morda mu lahko celo koristi, saj na ta način ostaja vsaj na videz nadblokovski. Kljub temu, da je vsem seveda jasno, da brez podpore SD in Zares na zmago ne bi mogel računati.
Še več - podpira ga tudi Desus, ki je nesporno pomembna vladna stranka. In - kot kažejo raziskave - ga podpira kar zajeten del nekdanjih volivk in volivcev SDS. Predvsem tistih, ki so se po razočaranju nad vladavino sedanje koalicije preselili in sedaj preferirajo SD pred SDS, ki so jo volili na zadnjih parlamentarnih volitvah. SD zdaj v njihovih očeh pač predstavlja sredino - politiko, ki je lahko sprejemljiva za ne preveč jasno profilirane volivke in volivce. Za tiste, ki so lahko tudi precej hitro razočarani in lahko v takšnem razpoloženju tudi zelo hitro zamenjajo politične barve.
Hkrati s tem se na politični sceni dogaja še nek drug fenomen. Prve meritve javnega mnenja po ustanovitvi Zares so namreč pokazale, da soliden rezultat, okoli šestih odstotkov, ni vplival na rejtinge SD in LDS, kar pomeni, da je Zares predvsem aktivirala neopredeljene volivke in volivce leve sredine, ki se v politiki SD in LDS ne prepoznavajo, hkrati pa niso naklonjeni prijemom vladne koalicije. To za konkretni rezultat predsedniških volitev ni nepomembno, saj širi polje levega kandidata. To je v očeh javnosti nedvomno že postal Danilo Türk, ne glede na to katere stranke ga bodo na koncu podprle.
Konec koncev ga je že podprl Milan Kučan in Janez Janša je že napadel “centre iz ozadja”. Tako da je vse po starem. Vse je jasno in tako Peterle kot Türk se bosta blokovskemu spopadu težko izognila. Vprašanje, ki se ob tem postavlja, je precej enostavno. Kako je mogoče, da je levica v takšni prednosti. Takšen razvoj pojasnjuje več premikov. Ne le delo vladne koalicije in nezadovoljstvo z njeno politiko. Poleg ustanovitve nove stranke in večjega števila kandidatov, ki so nagovarjali različne segmente volilnega telesa, je tu še “primer Jelinčič”, ki pomembno vpliva na razdelitev glasov.
Vzpon levice in nacionalistov, ki so hkrati proticerkveno usmerjeni, je za Peterleta neverjetno zoprna kombinacija, proti kateri je boj praktično nemogoč.
Jani Sever
30. oktober, 2007 ob 12:25
Nisem opazil, da bi Peterle napovedal zaostritev svojih stališč. Res pa to od njega konkretno in s samopogubnimi stališči zahtevajo pomladne stranke.
Vzpon nacionalistične “levice” pa ni neprijeten samo za (Peterletov) predsedniški boj, ampak bi moral zaskrbeti vsakega intelektualca.
30. oktober, 2007 ob 13:05
Peterle ni imel nikoli realnih možnosti, da bi postal predsednik - in to ponavljam že veliko časa, tudi takrat, ko so se levičkarji bali, da jih ima. Od kdaj politiki, ki nimajo preteklosti v komunistični partiji, imajo kakšne realne možnosti za uspeh v Sloveniji. Slovenija je na kulturne področju veliko za ostalimi evropskimi državami in ima izredno močno nazadnjaško levico.
30. oktober, 2007 ob 13:06
levico, in tu ne bom končal ponavljat, ki ima največje podpornike (in lizoritnike) prav v tako imenovanih kulturnikih (intelektualci, novinarji, TV voditelji itd.)
30. oktober, 2007 ob 13:53
Turk se razlikuje od Peterleta samo glede na strankarsko podporo. Včasih na novinarjeva vprašanja odgovori malo bolj v levičarskem tonu, toda glavna ideološka prepričanja, ali zamolči, ali pa zakoketira v Pahorjevem slogu vladnega ritolizništva.
Škoda, da na tako uglednem mestu ne bomo imeli “ustreznega” človeka. Tako Peterle, kot Turk sta več ali manj identična, le zavita v drugo embalažo.
30. oktober, 2007 ob 15:45
Daj, daj, daj…
Podpirate splav
Peterle: Podpiram zivljene, ustava se spreminja pocasi
Turk: DA
Financiranje privatnih sol:
Peterle: Zakaj nebi pustili da se otroci ucili po vrednotah starsev
Turk: Mislim, da je trenutni sistem uredu
Rozman:
Peterle: Ja ocitno so se izkazala neka nova dejstva…
Turk: Za moje pojme se je zgodovina do njega jasno opredelila in razveljavitev procesa na to ne upliva
Lahko bi se nasteval, a jasno je da si marsikdo zeli, da bi zmagal Peterle in s tem razlogom tukaj zavaja…
30. oktober, 2007 ob 15:47
Ali pa se uporablja sistem zmagovalec je nas, neglede na to ali smo ga prej podpirali ali ne…
30. oktober, 2007 ob 16:25
Meni pa ni čisto jasno, a tukaj nastopa veliko ” spolnih obsedencev”, ko toliko govorite o ritolizništvu.? Je potem večina Slovecev ritoliznikov ali ima sprane možgane, če bo podprla “levico”? Le kdaj si bo desnica upala prevzeti odgovornost za svoje ravnanje in njegove posledice , z Rimo-katoliško cerkvijo in JJ vred. Bojim se, da bodo psihiatrične ustanove premajhne za vedno večje število blodnih- (beri: paranoičnih in paranoidnih) motenj.
30. oktober, 2007 ob 16:30
Gospod lucko !
Ne navijam ne za Peterleta, ne za Turka. Zato bom tudi bojkotiral volitve. V kolikor pa bi se moral odločiti na smrtni postelji, bi izbral Turka. Slednji je zadnji, ki lahko še kaj postori za kvazi Pahorjevo sredinsko - levičarsko demagogijo, ki bo naslednje leto sestavljala koalicijo. Petrleta pa si ne želim na predsedniškem prestolu, ker preziram folklorno nastopaštvo in rimokatoliški pedigre.
30. oktober, 2007 ob 16:35
No, Opozicija, če si res ne želite tega, kar ste omenili v zadnjem stavku, potem bi bilo res bolje iti na volitve. Mislite, da bodo drugi “delali” namesto vas?
30. oktober, 2007 ob 16:42
Peterle se za svoj “uspeh” lahko zahvali kar svojim političnim prijateljem, ki so uspešno zminirali njegovo sredinsko in spravno podobo.
30. oktober, 2007 ob 16:51
Gospodična Neja !
Strinjam se z vami, da sem slab državljan, ker ne prispevam svojega glasu v demokratični boben. Še vedno pa imam pravico, da volitve bojkotiram. Ponavadi hodim na volitve takrat, ko presodim, da lahko glasujem za kandidata oz. stranko, ki mi ustreza. V kolikor te možnosti ni,….
30. oktober, 2007 ob 17:08
Lucko, ali Zares in SD očitata LDS, ker je rinila z Gasparijem in Stanovnikom? Pa ne, da želiš med seboj spreti “levico”? :)
30. oktober, 2007 ob 20:42
Edino ena oseba se mi je zdela absolutno primerna za predsednico, a žal ni hotela kandidirati. In to je ga. Breda Pavlič. Z njo bi Slovenija resnično lahko pričela novo pot, a ga. ima vso pravico uživati zasluženi pokoj.
31. oktober, 2007 ob 12:16
@Opozicija: Ne gre se za to, da bi bil “slab državljan”, ampak za to, da vsak glas šteje ;) (to bodo zagotovo najtesnejše volitve do sedaj).
31. oktober, 2007 ob 12:56
Se zanašam na dejstvo, da bo Turk gladko zmagal. Ljeudje pač ne marajo Prdonje.
31. oktober, 2007 ob 15:55
@Opozicija, kaj ko bi se tudi veliko drugih tako zanašalo kot vi?
31. oktober, 2007 ob 19:34
res je Neja, če želimo, da Turk zmaga, ga moramo iti izvolit, sam se ne more, in zmaga ni nič samoumevna. Taki kot “opozicija” - ni jih malo! - so sesuli že marsikatere volitve in referendum, češ, “saj moj glas dosti ne šteje v resnici … “
1. november, 2007 ob 12:53
Moje skromno mnenje je da je RKC dobila že dovolj (beri: mnogo preveč) v zadnjih letih in da Slovenija ne potrebuje večjega vpliva RKC! Mislim da nebi bilo dobro za Slovence če bi večino ustavnih sodnikov imenoval nekdo (beri Peterle) ki je tesno povezan z RKC (čeprav danes to nekoliko skriva in se celo izogiba tej temi) in njenimi načeli.
Primer škofa Rožmana je lep primer kako RKC manipulira da doseže svoj cilj in “poslanstvo”.
Nebi si želel da nam začne RKC razlagati Ustavo!!!!!!
1. november, 2007 ob 19:44
Po vseh slabih stvareh, ki jih je Peterle… v novi, samostojni Sloveniji… postoril državljanom, bi volil kogarkoli, celo Dimitrija Rupla ali pa belcebuba! Jasno, ostane mi Turk. Stisnil bom zobe!
Ampak, kaj naj storim… čez leto dni? Takrat “strankodemokracija” ne bo dopustila niti tako minimalne možnosti izbire. “Fantje”, ki nam vladajo, so iz istega gnezda, pa še enotni so. Mi, državljani pa ne, saj bi sicer rekli: “desetletje in pol… in kar ste akumulirali v žep… je dovolj!”
Tako pa, preverite leta 2012… še veliko slabše bo!