Prelomne volitve
22. oktober 2007 ob 11:00 | Jani Sever |Prvi krog predsedniških volitev je za nami. Rezultati so na prvi pogled pričakovani. Vrstni red je takšen, kakršnega so napovedovali praktično vsi. Lojze Peterle in Danilo Türk sta v drugem krogu, Mitja Gaspari je tretji in Zmago Jelinčič četrti. Ostali so dobili marginalno število glasov. Nič nenavadnega torej. In vendar je bilo včerajšnje preštevanje glasovnic za marsikoga šokantno in presenetljivo. Nepričakovan naj bi bil predvsem nizek izkupiček Peterleta ter visok Jelinčiča. In morda tudi tesen izid dvoboja med Türkom in Gasparijem. No, zdaj so rezultati znani in mogoče jih je analizirati.
Peterle je razočaral glede na javnomnenjske napovedi. Zakaj? Ali res drži, da naj bi izgubil nekaj desnih glasov, ker se je preveč oddaljil od vladne podpore in izražal preveč liberalna mnenja? Gotovo ne. Prej drži nekaj drugega. Peterletu ni uspelo prepričati volilnega telesa, da ni cerkveni kandidat. Niti tistih laičnih desnih volivk in volivcev, ki sicer volijo SDS. Dobil je približno toliko glasov kot takrat, ko je kandidiral za evropskega poslanca. To je očitno njegov doseg. Kljub temu, da se je zelo trudil prepričati javnost, da je človek politične sredine, se tudi tokrat ni pokazalo, da bi bil prepričljiv.
V drugi krog odhaja kot poraženec. To so takoj ugotovili tudi njegovi podporniki, ki so v en glas začeli ponavljati, da potrebuje večji angažma vladnih strank, ki se jih je v prvem krogu, kot “neodvisni” kandidat, ves čas izogibal. Tudi predsednik vlade je bil glede tega jasen. Podpora je tu, če si je bo kandidat le želel. A Janez Janša in njegova izvoljenka Urška Bačovnik sta obisk v štabu Lojzeta Peterleta pravzaprav izkoristila za drugo novico dneva, ki je bila za marsikoga celo bolj pomembna ali vsaj bolj zanimiva od rezultatov predsedniških volitev. Urška je napovedala, da se bosta z Janezom vzela. Res perfektna izbira trenutka.
In kaj bi za Peterleta pomenila odločnejša podpora desnice v drugem krogu? Nič dobrega. Lahko mu prinese še nekaj glasov SDS, a čez polovico političnega terena ga vsekakor ne more ponesti. Posebej ker vladna desnica očitno izgublja. najboljši dokaz za to je neverjetni uspeh Zmaga Jelinčiča, ki so ga očitno volili mlajši, tudi desno usmerjeni a tudi laični volivke in volivci. Populacija, ki je razočarana nad vladno politiko SDS, ki je cerkvene vrednote v politiki ne zanimajo, a je hkrati zelo patriotsko in včasih nacionalistično orientirana. Janša to razume. Pohvalil je Jelinčiča in napovedal poudarjanje Peterletove vloge v osamosvajanju.
To Peterletu seveda ne more pomagati. Jelinčičevi glasovi so namreč predvsem glasovi upora proti Peterletovim podpornikom. Zmagu Jelinčiču, največjemu zmagovalcu volitev, je ob tem uspelo še nekaj. Ni le dosegel fantastičnega rezultata - predvsem je dosegel, da se je predstavil kot povsem običajen politik. Jelinčič ni več ekstrem slovenske politike. Nič več nek nenavaden pojav na stičišču skrajne levice in desnice. Postal je sprejemljiv tudi za tako imenovani mainstream. V naslednjem koraku lahko sam postane mainstream ali pa bodo na njegove ideje morali, tako da jih bodo posvojili ali se z njimi konfrontirali, reagirati tudi drugi slovenski politiki.
Prav zato včerajšnje volitve pomenijo velik premik. Premik slovenske politike k Jelinčiču. Neke nove populistične politike, ki je ne definira sovražni odnos do partizanov ali bližina cerkve, temveč predvsem kritika vsakdanjih težav malega človeka in nacionalizem. Pozornejšim opazovalcem je jasno, da je to politika, ki jo podobno uspešno kot Jelinčič prakticirata tudi Sašo Peče in Barbara Žgajner Tavš. Vse to se brez izrazitega razočaranja nad politiko sedanje vlade ne bi moglo zgoditi. In levica? Jelinčičev uspeh je tudi njen neuspeh, kljub temu, da sta Türk in Gaspari osvojila skoraj polovico vseh glasov. Ampak desnica bi vsekakor morala biti precej bolj zaskrbljena. Nezadovoljstvo, na katerem jezdi SNS namreč ustvarja njena vlada.
Jani Sever
22. oktober, 2007 ob 11:14
Iz volitev je ponovno razvidno, da v Sloveniji, v glavnem, stari, intelektualci in osebe, ki nimajo družin so za levico. Osebe, ki smatrajo družino z otroki, kot vrednost za Peterleta (ne Janša npr.), mladi in jezni za jelinčiča.
Ni dvoma, kdo bo zmagal. Sledite stranki, ki zagovarja stare (DeSUS) in boste gotovo zmagali.
Slovenija je in bo vedno bolj le in privlačen kraj za stare in upokojence, lahko bi postala dom ostarelih v EU.
Mladi pa……
22. oktober, 2007 ob 12:23
a tuki odmeva?
22. oktober, 2007 ob 13:20
Men se zdi da je še več razočaranih, ampak sam konec to mal teži prenaša.
Torej, konec pravi: “Iz volitev je ponovno razvidno, da v Sloveniji, v glavnem, stari, intelektualci in osebe, ki nimajo družin so za levico.”
Pa se vprašam o smiselnosti ter upravičenosti splošne volilne pravice za marginalce tj. stare, intelektualce in za osebe, ki nimajo družin in so za levico, in nam delajo sam težave.
Rajš nardimo 40.000 novih volilcev, ki po predvidevanjih itak vejo sam za Bajuka, Janšo in Peterleta, in jih prsilmo v volitve, tud če je treba tko, da jih povabmo po trikrat … pol bo pa konc spet pomladnejše razpoložen.
22. oktober, 2007 ob 13:44
Butalci se selijo od Jajoglavega k Plemenitemu pudlju.
Ampak pozabili so, da kadar morbidni Desus slučajno ni izglasoval kakšnega bebavega janševega zakona, takrat je “uletel” intervencijski SNS in zagotovil Jajoglavemu premieru, da dela Texas.
Mogoče je pa Jelinčič na koncu koncev le vseeno manj radikalen, kot bi bil kdo drug, če bi ostal desni ekstremizem prazen prostor, sedaj pa je mešanica titovca-žida-nacionalista v plemeniti orožarsko-anarhistični ikoni plemenitega kameleona, ki je iz partnerstva z Janšo potegnil “nateg naivnih”.
Ampak taka je politika. Labirint manipulacij. Ena črna luknja mora tudi vso negativo posrkat in Plemeniti zna biti tudi 007.
22. oktober, 2007 ob 14:19
odlično napisano, jani.
22. oktober, 2007 ob 15:26
Res dobra kolumna, Jani. Nekdo, ki piše pod imenom Konec, pa povsod stresa svoje “smeti” in se tako sprašča.
22. oktober, 2007 ob 16:02
nekaj tistih, ki so volili gasparija, glasova ne bodo po avtomatizmu dali turku. ostali bodo doma. kajti nihce ne more nadomestiti konkretnega gasparija. z vidika konkretnosti sta tako petrle kot turk abstraktna, nezanimiva. je pa tisto, kar stoji za turkom za gasparijevega volilca bolj sprejemljivo kot tisto, kar stoji za petrletom. nekaj tistih, ki so volili gapsarija bo torej slo na volitve in izbralo manjse zlo.
22. oktober, 2007 ob 16:45
Pa naj še kdo reče, da politika ni za hece.
Namesto Gasparija je volilno komisijo tožila Elena. Bo dobila 0,001% več?
22. oktober, 2007 ob 18:29
Pravi poraženec volitev je seveda Gaspari. Izgubil je kljub temu, da sta ga podpirala Kučan in Stanovnik, izgubil je kljub temu, da ga podpira nacionalistična LDS, izgubil je proti ne-nacionalističnemu Türku, ki je sicer kandidati levice, a je sprejemljiv tudi za desnico. Izgubil je že v prvem krogu. Za Jelinčičevo jahanje pa bi morali biti v normalni državi zaskrbljeni vsi, ne samo desnica.
22. oktober, 2007 ob 19:47
@Ervinator,se pa precej ne strinjam,ker je Gaspari precej pozitivno presenetil z rezultatom,ker smo vsi pričakovali,da bo za Turkom precej zaostal,ne pa za samo 3600 glasov in glede na to,da je 1/2 potencialnih volilcev Zares podprlo njega,ne pa tistega,kateremu je stranka namenila podporo. Luzer prvega kroga je pa nedvomno Peterle,ker je dobil jasen znak,da pač ne bo predsednik in da je bila zmaga v prvem krogu pirova zmaga.
22. oktober, 2007 ob 20:21
Morda pa se ostalih 40% peterletovih volilcev ni slo na volitve, ker so itak vedeli, da bo prisel v drugi krog.
22. oktober, 2007 ob 20:42
Upam si napovedati sicer precej tesno, a vendar prepričljivo zmago Türka. Za kakšnih 3%.. Sicer nimam nič proti Peterletu, imam pa veliko proti njegovim podpornikom.
JJ in njegovi so se dokončno zavedli, da jim je spodneslo tla spod nog in Urška je spregovorila. Ampak rekla je: “Najbrž se bova poročila, ne zagotovo se bova, če bo šlo vse tako naprej kot do sedaj…”
Prisiljene poroke menda niso dobre, pa čeprav je sama gospa politika za pričo..
22. oktober, 2007 ob 22:27
definitivno je to tudi znak, da ljudje desnici ne zaupajo več. sicer pa mi sreče ne moreta dati ne cerkev in ne država. lahko pa mi jo vzameta. :)
22. oktober, 2007 ob 22:48
Srečo nam bo prinesel Turk in Lado Leskovar, Slovenci bomo živeli kot diplomati in žvrgoleli kot LL.Nanj se lahko zanesemo
23. oktober, 2007 ob 5:45
Štajerski Pero…a ti še vedno pričakuješ, da ti bo politka prinašala srečo?….kar sami si jo bomo, …ehehe
23. oktober, 2007 ob 7:40
Ja Mirjana, a res ne razumeš, da imajo ljudje s prazno glavo rajši to, kar jim servira politika, kot to da tavajo v temi. Svojo zmoto ali prevaro bodo žal lahko spoznali (zaradi prazne glave) še le dva metra pod zemljo!
23. oktober, 2007 ob 11:27
Rob, javno mnenjske ankete so napovedovale tesen boj med Gasparijem in Türkom.
23. oktober, 2007 ob 16:10
Ma kaki Turk bo zmagal na martinovo nedeljo kajti volilci Petrleta bodo vsi pijani
24. oktober, 2007 ob 18:58
namesto na volišče bodo zavili v gostilno in tam ostali do zapiranja volišč.
zato pa so bile v stari stari jugoslaviji gos!tilne ob volitvah zaprte
24. oktober, 2007 ob 19:03
Za Šrota Bojana bo bolje da gre v Jelinčičevo stranko če hoče postati ministerski predsednik !
28. oktober, 2007 ob 6:49
jelinčič se bo na žalost samo vzpenjal. on ima v resnici nacional-socialistično stranko, tako kot Hitler, pa tako ga sovraži (ga res?) slovenci, ki volijo jelinčiča bi volili hitlerja, če bi živeli v nemčiji v tistem času.
glavno, da ni prišel v drugi gaspri s svojimi borci, ker mi gredo na živce. če ne bo peterle zmagal je turk tudi sprejemljiv.
14. januar, 2024 ob 10:23
Elmanın Faydaları