Komentar - Peter

22. oktober 2007 ob 14:21 | Vest |

Tretji biennale vidnih sporočil Slovenije v prostorih Narodne Galerije je dokaz, da se je biennale prijel, da ga je velika večina oblikovalcev vzela za svojega. Bienale omogoča oblikovalcem in javnosti pregeld nad dvoletno bero najkakovosnejših del slovenskega grafičnega oblikovanja.

Potrebno se je zavedati, da mnoga vidna sporočila krožijo v zaprtih krogih posameznih ciljnih javnosti saj niti oblikovalci sami ne poznamo dovolj del svojih kolegov.

Zelo pomembno je, da preko bienala seznanjamo javnost o dejavnosti grafičnega oblikovanja in o njenih številnih področjih. Na bienalu so dela razvrščeva v 21 skupin, od znaka do plakata, od knjige do spletne strani itd., od tiskanih do elektronskih vidnih sporočil.

Oblikovalčevo delo je skoraj vedno odvisno od naročnika. Bienale naročnikom omogoča vpogled v najkakovostnejše oblikovalske dosežke, jih s tem vzgaja, jim dviga kriterije kakovosti in s tem olajša ločevanje kakovostnega oblikovanja od slabega. V poplavi slabo oblikovanih vidnih sporočil v našem prostoru je toliko bolj pomembno, da se opozori na kakovostna dela in oblikovalce, da se naročnike orientira v oblikovalski stroki.

Zaradi zelo visokih kakovostnih kritereijev selekcijske komisije je že uvrstitev na biennale uspeh in priznanje. Zato vsa uvrščena dela dobijo priznanje odličnosti. Mednarodna žirija podeli nagrado najboljšemu delu posamezne kategorije, ter z Brumnovo nagrado nagradi najbolše delo na bienalu, če se za to odloči. Bilo je precej razprav in različnih mnenj, zakaj so v žiriji za nagrade samo tuji oblikovalci in teoretiki, zakaj ni nobenega domačega oblikovalca ali teoretika. Organizatorji, to je Brumnova Fundacija, smo s takšno žirijo želeli zagotovit čim večjo objektivnost žiriranja, saj se v majhni Sloveniji vsi poznamo in je objektivnost težko doseči, oziroma je vedno vprašljiva. Poleg tega pa se s tem slovensko grafično oblikovanje sooča z mednarodnimi kakovostnimi kriteriji. Doslej smo med žirante vedno uspeli privabiti resnično vrhunske oblikovalce in teoretike. Ne nazadnje, pa se s slovenskim grafičnim oblikovanjem, preko članov mednarodne žirije, seznanja tudi mednarodna strokovna javnost.

Ob bienalu člani mednarodne žirije predstavljajo svoja oblikovalska dela v Jakopičevi galeriji.
Tako se na nek način slovensko oblikovanje sooča z mednarodno kakovostjo. Zelo dragocena pa bodo tudi njihova predavanja, saj so vrhunski strokovnjaki.

Peter Skalar

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 3 x komentirano
  1. pika pravi:

    bravo jonas, da vsaj v enem mediju bruhajo ob 20% jelinčiča, drugje se obnašajo kot da niso imeli niti 1 ure zgodovine v šoli…..

  2. Samo pravi:

    Predvidevam, da je komentar pod napačnim prispevkom?

  3. brane pravi:

    A deluje ta video? Meni ga ne zalaufa.

Komentiraj