Veliko zmagovalcev
19. oktober 2007 ob 11:00 | Jani Sever |V nedeljo gremo na predsedniške volitve. Kaj so pokazali kandidati in kandidatki? Veliko. Vsi so se zelo trudili. Ampak prostora v drugem krogu je samo za dva. Lojze Peterle sicer upa na zmago v prvem krogu, vendar se to ne zdi ravno verjeten scenarij. Da bi se uresničil, bi morali Türk, Gaspari in Jelinčič popolnoma razočarati. Kranjc in Pečaričeva pa ne bi smela dobiti skoraj nobenega glasu. Tudi to je sicer mogoče, ampak … Peterletov račun je enostaven, če lahko zmaga v drugem krogu, zakaj ne bi v prvem, saj je edini kandidat desnice. Vsi ostali se drenjajo od leve sredine do precej skrajne Jelinčičeve desne, ki ostaja v obzorju levega ideološkega pogleda.
Kampanja je bila prijazna. Tisti, ki pravijo, da jo je razgibal vsaj Jelinčič, se pravzaprav motijo. Tudi Jelinčič je bil v kampanji prijazen. Zelo prijazen. V primerjavi s svojimi siceršnjimi pogledi, se je neverjetno zmehčal. Kar najbrž ni bila slaba strategija. Tako se je lahko predstavil kot “normalen”, to kaj je v resnici, pa volivke in volivci itak že dolgo vedo. Isto strategijo je uporabljal Peterle. Zanj vsi vedo od kod prihaja in kam gre. Zato je moral seveda poudarjati, da je lahko tudi levičar. Celo to. Kako naj drugače razumemo, da je kot svojega podpornika v finalno soočenje na POP TV pripeljal režiserja, ki je posebej izpostavil to, da je po prepričanju levičar.
Türk je imel vse od začetka kampanje precej težav s svojo podobo. Vprašanje je ali mu je škodoval Stanovnik s svojo izjavo, da mu Türkovi pogledi na drugo svetovno vojno niso najbolj všeč. Pravzaprav ne. Ko je podprl Gasparija, je s tem dva najmočnejša kandidata levice postavil na svoji mesti. Türka bolj na desno in Gasparija bolj na levo. In zdi se, da je imel prav. Türkova neodločnost in Gasparijeva resna nonšalanca sta njegovo odločitev potrjevali. Türk je s svojim pristopom segal tudi na desno stran, podobno kot Peterle na levo, medtem ko je Gaspari ostajal zvest svojim jasnim odgovorom.
Prav ta razmerja pričajo, da ima najbrž Türk v drugem krogu proti Peterletu več možnosti kot Gaspari. Konec koncev se zdi, da je tudi desnica to prepoznala in je več negativne pozornosti namenila Türku. S tem pa mu je naredila tudi nekaj več reklame. Kaj bo to pomenilo, bomo videli v nedeljo zvečer. Vsekakor pa je že zdaj jasno, da bo o vstopu v drugi krog odločal dvoboj med Türkom in Gasparijem. V Jelinčičevo presenečenje namreč najbrž verjamejo samo zanesenjaki. Bi si ga pa v vsakem primeru zelo želela desnica, ker bi pomenilo, da ji je zmaga v drugem krogu avtomatično zagotovljena.
In outsiderji? Pečaričeva in Krajnc se v predvolilni kampanji, kljub temu, da od vsega začetka nista imela nobenih resnih možnosti, postala pomembna igralca. O Piberlovi se zdi škoda izgubljati besede. Pečaričeva in Krajnc pa sta imela kaj povedati. Oba, vsak v svojem stilu, sta bila igrala vidno vlogo in bosta v slovenski politiki zagotovo ostala. Njuni odgovori so bili mnogokrat bolj artikulirani in bolj iskreni od odgovorov večine protikandidatov in prav zanimivo bo videti koliko glasov lahko pobereta na nedeljskih volitvah. Najbrž ne prav veliko, vsekakor pa jih ne bosta jemala Peterletu ali Jelinčiču.
V nedeljo zvečer bo po volitvah, kot se zdi, kar precej zmagovalcev. Za Peterleta se ni bati. Türk bi bil najbrž največji poraženec, če se ne bi uvrstil v drugi krog. Gaspari gotovo precej manjši. Jelinčič itak ni kandidiral z mislijo na zmago. Prav tako ne Krajnc in Pečaričeva. Drugi krog bo drugačen. Takrat bo šlo bolj zares. In kar tri tedne bo dovolj priložnosti za dvoboje med finalistoma. Zoprno je edino to, da je bila večina vprašanj že zastavljenih. A do 11. novembra bo še veliko časa, v katerem se lahko marsikaj zgodi. Edina napoved, ki jo je mogoče tvegati, je da bo na koncu izid tesen in da ga je danes nemogoče napovedati.
Jani Sever
19. oktober, 2007 ob 11:18
Dnevnikova anketa: Peterle povečal prednost, Turk se je odlepil od Gasparija
Lojze Peterle —
Danilo Türk —
Mitja Gaspari —
Zmago Jelinčič Plemeniti —
Darko Krajnc —
Elena Pečarič —
Monika Piberl —
* zaradi prepovedi objavljanja anket so bile številke izbrisane.
19. oktober, 2007 ob 11:43
Ja,ampak anketa ni upoštevala glasovnice iz tujine,ker če bi upoštevali še tiste glasove,dobi Peterle še nekaj dodatnih %.
19. oktober, 2007 ob 11:58
Še vedno ne znese. Bo moral Dežman še kje kakega damabramca odkopati.
19. oktober, 2007 ob 12:09
Po logiki, da je Gaspari bolj levo od Türka, potem Jelinčič ni desničar, ampak je skrajni “levičar”.
19. oktober, 2007 ob 12:11
Vse, razen Peterleta in Turka v drugem krogu, bi bilo precejšnje presenečenje. Gaspari je izobražen in strokoven človek, glede tega mu ni kaj očitati, vendar kljub vsemu ni pravi kaliber za predsedniški položaj, saj so za takšno funkcijo potrebni tudi drugi atributi (npr. meni tip deluje zelo hladno). V drugem krogu napovedujem zmago Peterleta in kar lep rezultat za Turka (v najboljšem primeru bo nekje na nivoju BB iz leta 2002). Zmaga Turka bi bila veliko presenečenje.
19. oktober, 2007 ob 12:19
Gaspari je bolj levo od Turka, če je govora o polpretekli zgodovini (Turk je za razliko od njega bolj objektiven, kar seveda moti Stanovnika, Kučana), z vidika ekonomskega prepričanja (vsaj po odgovorih, ker kakšna so njihova dejanska prepričanja je drugo vprašanje) je Turk bolj levo, Gaspari je v tem smislu liberalnejši (se pravi desničar po pravem), Jelinčič je populist, Peterle je zmerna desnica - desna sredina, čeprav je pa res, da nekih zelo velikih vsebinskih razlik med njimi ni, nazadnje se bomo na volitvah spet porazdelili levo-desno, glede na to, kar si pod tema pojmoma pač predstavljamo.
19. oktober, 2007 ob 13:11
4 levičarji, 1 desničar, in ena neznanka (Jelinčič).
Da Peterle zmaga v drugem krogu, bo rabil čudež (v tako levičarski deželici kot Slovenija res je zelo težko za zmerne Evropejce).
19. oktober, 2007 ob 13:28
Ja in temu čudežu se reče NEpoenotena levica,boste videli,da Gaspari in LDS ne bodo rekli,podprite Turka.Če bi bili poenoteni Peterle nebi imel šans,tako ima pa vrata na stežaj odprta…
19. oktober, 2007 ob 13:52
Gaspari je zmerni levičar, Turk skrajni in v normalnih - evropskih državah zmaga zmerni levičar.
Tu je problem guest.
19. oktober, 2007 ob 13:56
Če bo to LDS naredil, lahko pozabi na parlamentarne volitve,….tukaj bi se definitivno do kraja razkrili.
Kar pa se tiče Peterleta je višek njegov komentar na razsodbo vrhovnega sodišča, ko odločno kar 2x ponovi, …jaz se pripravljam za 21. stoletje, ne pa na 41. leto. Halo? g. Peterle, kdo je sploh začel čačkat po smetišču zgodovine?. jaz sem tudi za 21. stoletje, pa kar naprej meljemo neke kosti, imamo nekega gospoda Dežmana z vidnimi problemi s samim seboj, imamo cerkveni davek, nimamo pa več najlepših gozdov, pa še marsikaj nam je “ušlo iz rok” pa ne zaradi 21. soletja, temveč prav zaradi 41. g. Peterle.
Pa da ne bo pomote, povojni montirani procesi so bili krivični in prav je, da se tudi tam seznani z resnico in določi krivca,…a ne poenostavjajmo, …predvsem pa ne posplošujmo…por favor!
19. oktober, 2007 ob 14:24
vest je po zakonu dolžna zbrisat protipravne vsebine - javnomnenjske raziskave
19. oktober, 2007 ob 14:58
Jaz pa vseeno verjamem v modrost večine Slovencev. Mislim, da ni potrebno, da LDS reče ali ne reče: Podprite Turka. Menim, da če pride v 2. krog Turk, bodo Gasparijevi volilci gotovo podprli njega in ne Peterleta. So pa predsedniške volitve dobra generalka za državnozborske. Če zdaj ne bo dovolj glasov za “levega” predsednika, je tudi manj možnosti, da bodo leve stranke dobile večino. Kar se Lojzeta tiče se strinjam z Mirjano.
19. oktober, 2007 ob 14:59
@Farad, Peterle se ti pa zdi pravi kaliber za predsednika?
19. oktober, 2007 ob 15:47
Neja…Da, tudi Turk se mi sicer ne zdi napačen, vendar za enega se je treba odločiti, predvsem pa me za odločitev v prid Peterleta motivira omaževalujoč odnos nekaterih do njega v smislu, da se ga označuje za ˝klerikalca, Opus Deijevca, ruralneža, igralca orglic, ki ne bi bil sposoben ustrezno zastopati Slovenije˝, prav zato bi ga rad videl na tem položaju, da vsem tem škodoželjnežem dokaže nasprotno. Danila bi sicer raje videl na mestu kakšnega zunanjega ministra. To je čisto moje osebno mnenje in pogled na vse skupaj.
19. oktober, 2007 ob 15:56
@Farad,saj po mojem mnenju bodo zagotovo Turku ponudili mesto zunanjega ministra,če bo Pahor zmagal na naslednjih volitvah in če Turk izgubi volitve za predsednika.V bistvu,če Turk ne zmaga,je Joker v rokavu za Pahorja.
19. oktober, 2007 ob 16:53
@Farad, kaj pa , če Peterle sam vzbuja take reakcije nekaterih zaradi prikazovanja svoje omnipotence-(najboljši za predsednika), ponavljanja o preteklih zaslugah, (ki so imele tudi negativni predznak) in pričakovanja, da je predsedniški položaj nagrada za te zasluge, in vzbujanje vtisa, da mu to takorekoč pripada….Za dosego cilja se lahko spreneveda, spreminja dejstva, prilagaja odgovore…Saj res, kdo je sploh pravi Lojze Peterle, ki pritegne tudi tujino za pomoč? Zakaj se je tako identificiral z vlogo predsednika? Če si kdo tako zelo prizadeva, so-(po mojem mnenju seveda)- v ospredju bolj druge težnje kot kot želja pomagati Slovencem in Sloveniji. V preteklosti me s svojim ravnanjem ni najbolj prepričal, da se lahno nanj zaneseš.
19. oktober, 2007 ob 17:23
Peterle je bil že predsednik vlade, zunanji minister in normalno je, da se takšnemu človeku v politični karieri naberejo tudi stvari, ki se mu jih mogoče lahko očita (enako danes velja za Drnovška, Ropa…), Turk pa vsega tega ni dal skozi, zato ne vemo, kakšne kompromise, bolj ali manj pravilne odločitve bi on sprejemal na teh položajih, do sedaj je bil namreč ˝le˝ v vlogi profesorja in uradnika na relativno visokem položaju v strukturi OZN, (še zdaleč pa ne druga najpomembnejša oseba v tej organizaciji, kot hočejo to prikazati nekateri - kar seveda ne pomeni, da ne gre za lep dosežek), od koder nimamo nekih podatkov o tem, da je naredil ne vem kaj za Slovenijo ali razrešil kakšno mednarodno krizo. Hočem povedati, da se Turka lahko jemlje kot relativno politično neobremenjenega, vendar zgolj zaradi dejstva, ker gospod še ni bil na kakšnem vročem političnem položaju, in ne zato ker bi imel dolgo državniško kariero, tekom katere bi se s svojimi dejanji izkazal kot politično nevtralen in zmeren, v pravem trenutku preudaren, nezmotljiv.
19. oktober, 2007 ob 17:44
@Farad, strinjam se v tem: bolj ko imamo možnost opazovati vedenje nekoga v različnih situacijah, (posebno v obremenjujočih), bolj ga spoznavamo in vemo, kaj lahko od njega pričakujemo. In ravno zato, me Peterle ne more prepričati. In zato raje “riskiram” in zbiram “kaj drugega” z vero v “boljši izbor”.
19. oktober, 2007 ob 19:13
@ kol - popravljeno.
19. oktober, 2007 ob 20:29
Peterle je bil že vse… če mu je tako kazalo! In je spet. Kake škode, če bo predsednik, ne bo povzročil, dovolj jo je že, ko je bil predsednik vlade, koristi od njega pa Slovenci, razen, ko bo zabaval, z orglicami, Slovenci ne bomo občutili.
Bo pa poskrbel zase… globoko v starost! Kar je tudi vrlina. Tipično slovenska, če si dovolj blizu koritu… in so podporniki dolžniki… ali, vsaj, kaj veš o njih!
19. oktober, 2007 ob 21:12
-glede na to, kako sta prijazno oblizovala drug drugega peterletov ata in jelinčičev mulc v vaši oddaji z rozalindo simono rakuša,, bi rekel, da je ata ubral pravo taktiko- prepričat jelince, da bi bil tudi on dober nacionalc- nič novega, tako je na prvih volitvah zmagal kučan- dokazal je, da bi bil boljši kramberger od pučnika-
—-ki mu zdaj ne pustijo pravice do obraza, ki mu ga je zarisala zgodovina, oni pa mislijo, da je bil frlic tisti falot—joj, joj, samo še kardelj si je dovolil kaj takega, no, pa suslov tudi—-pa—ah—kaj bi tisto—
19. oktober, 2007 ob 21:38
http://www.youtube.com/watch?v=MlwQGVzR_uM
19. oktober, 2007 ob 22:20
ELENO PEČARIČ ZA PREDSEDNICO !
Imela je prav-njena konkurenca sploh ni bila “huda” !… :-)
19. oktober, 2007 ob 22:26
Peskova pa…forsirala se je smejati Kendovim kao šalam,ki pa niti pod razno niso mogle biti šale ali duhovite domislice…ali se je v mladih letih želela vpisati na medicino-ali pa ?…SAMO UGIBAM !… :-(