Začetek zgodovine
17. oktober 2007 ob 11:00 | Jani Sever |Razveljavitev sodbe nekdanjemu ljubljanskemu škofu Gregoriju Rožmanu je velik dogodek. Ljubljanska nadškofija in z njo vsa rimskokatoliška cerkev je nanj upala več kot pol stoletja. Vrhovno sodišče je odločilo - med sojenjem, ki se je v Rožmanovi odsotnosti odvilo po drugi svetovni vojni, je prišlo do bistvenih kršitev kazenskega postopka. Stvar je sodno končana. Tožilstvo bi sicer lahko zahtevalo obnovitev postopka. A to je ob politični barvi te podveje oblasti najbrž nemogoče pričakovati. Bilo pa bi tudi precej nesmiselno.
Si predstavljate, da bi denimo prihodnje leto v Ljubljani začeli proces proti že davno pokojnemu Rožmanu? Bilo bi tragikomično. Zadnja odločitev vrhovnega sodišča povsem zadostuje. To da je bilo sojenje Rožmanu politično motivirano tako ali tako nikoli ni dvomil nihče. Zdaj je to tudi sodno dejstvo. Ostane torej samo še zgodovinopisje, ki je o Rožmanu povedalo že veliko in bo v prihodnosti o njem še govorilo. Tako pozitivno kot negativno. Gotovo je samo, da njegova zgodovinska vloga nikoli ne bo povsem enoznačna.
Celo rimskokatoliška cerkev ima z njegovo osebnostjo namreč težave. Ne gre toliko za njegovo delovanje med drugo svetovno vojno, čeprav je tudi to včasih zelo neprijetno. A za njegovo sodelovanje, oziroma prisotnost pri prisegi domobrancev, ima cerkev vsaj priročno in z njenega vidika utemeljeno razlago. Škof je pač moral biti ob svojih ovčicah. Argument o ovčicah s puškami je sicer nekoliko nenavaden, vendar je bil v cerkvi mnogokrat uporabljen. Škof enostavno mora ostati s svojimi verniki tudi v največjih težavah.
Precej bolj zoprn, od maševanja ob domobranski prisegi, je za rimskokatoliško cerkev na Slovenskem njegov umik maja na Koroško 1945 in potem naprej v ZDA, kjer je v Clevelandu leta 1959 umrl. Škof je bil eden tistih, ki niso bili vrnjeni v Jugoslavijo. Tudi sam se ni odločil, da bi se vrnil v domovino skupaj s tistimi, ki so jih potem mnoge, brez sojenja, množično pobili. Vedel je kaj se dogaja in vedel je, da ne njim, ne njemu ne bo lahko. Le zakaj se torej ni tudi takrat odločil, da ostane s svojimi ovčicami, ki so bile v tistem času že brez pušk in so bile mnoge med njimi resnično povsem nedolžne?
Kako preživeti takšno odgovornost? Je bil njegov izogib soočenju s komunističnim sodnim aparatom vendarle tudi znak kančka slabe vesti? Vojaško sodišče četrte armade, ga je jeseni 1946 obsodilo, da je “poslal v službo okupatorja protiljudski del slovenske duhovščine, mu dajal direktive in preko njega izvajal protinarodne načrte in akcije v korist okupatorja”. O procesu so izdali celo brošurico, v kateri je bilo sojenje dovolj natančno dokumentirano. Ljudje so lahko videli, da sojenje ni bilo korektno, hkrati pa so vedeli tudi, da je zbežal.
Vprašanje nadškofa Rožmana je bilo v Sloveniji dolgo pomembno politično vprašanje. To da je razsodba vrhovnega sodišča minila v znamenju povsem civiliziranih, celo precej obrobnih odzivov, je zato znak normalizacije. Posebej ker je bil boj za njegovo rehabilitacijo, ki seveda ne bo prišla z zadnjo razsodbo, zelo dolg. Kronologija poskusov razveljavitve obsodbe nadškofa Gregorija Rožmana je dovolj zgovorna sama po sebi in priča o velikanski politični motivaciji obeh strani v spopadu za sodno/zgodovinsko interpretacijo.
Nekdanji generalni državni tožilec Anton Drobnič je že leta 1995 vložil zahtevo za obnovo postopka, ki jo je Okrožno sodišče v Ljubljani zavrnilo. Isto okrožno sodišče je takšno zahtevo zavrnilo še dvakrat - leta 1998 in 2003. Zoper zadnji sklep o zavrnitvi sta se decembra 2003 pritožila višja državna tožilka in obsojenčeva zagovornica, vendar je njuni pritožbi vrhovno sodišče aprila 2004 zavrnilo kot neutemeljeni. Leta 1998 je Drobnič vložil tudi zahtevo za varstvo zakonitosti, vendar ta vrhovnemu sodišču ni bila nikoli predložena, ker jo je njegova naslednica Zdenka Cerar umaknila.
Na koncu je rimskokatoliški cerkvi in politični desnici vendarle uspelo. Kar je dobro. Izkazalo se je, da priznanje nezakonitega procesa ni nič strašnega. Nasprotno - je predpogoj, da v ospredje pride zgodovina. Ne samo tista, ki jo pišejo zmagovalci.
Jani Sever
17. oktober, 2007 ob 12:03
Ja,vse je bolj ali manj res,ampak,mar potem nebi bilo lepo,če bi RKC razveljavila vse sodbe,ki jih je dajala učenjakom,reformistom(ki niso bili obsojeni na 18 let zapora,temveč zažgani,obešeni)…. toliko stoletij nazaj,ker so zahtevali logične stvati.Bilo bi etično in v “duhu sprave” o katerem govorijo.
Prav tako,pa naj izgleda še tako čudno,se mora postopek proti Rožmanu obnoviti. Čeprav dvomim v uspeh,glede na to,katere bivše komuniste jim ni uspelo obsoditi.
Pač Rožman je taka oseba,pri kateri pač ne moremo pogledati stran in reči v redu,sojenje ni bilo ravno pravično,torej je nedolžen. Pa poglejmo ostala sojenja v zahodni evropi,so bila tista popolnoma pravična?
Seveda ne,ampak ali so razveljavili sodbe? Ne. Zakaj? Ker vedo kakšno sranje bo nastalo,če se bodo lotili tega.Če mene vprašate imamo Slovenci prav talent za izvajanje neumnosti
17. oktober, 2007 ob 12:27
Res lepo napisan komentar. Lekarniško uravnotežen. Tudi Borut Pahor ne bi znal lepše. Se vidimo na posthumnih sojenjih partizanskim komandantom. Ali pa ob odkritjih spomenikov belogardističnim ‘domoljubom’.
17. oktober, 2007 ob 12:34
Jani, za ta komentar ti lahko čestitam. Ni veliko medijskih komentatorjev, ki se jim ob omembi dr. Rožmana ne zgodi rdeče čez oči. Zadnji ostavek je v bistvu idealna podstat za spravo in umiritv duhov. Na vseh straneh.
PS: Andrej Poznič, a veš da poznam enega Andreja pozniča, ki je v Rimu na Gregoriani šolani doktor teologije:).
17. oktober, 2007 ob 12:55
Štajerc, tudi jaz vem za doktorja teologije Andreja Pozniča. In prepričan sem, da se skupaj s teboj tudi on navdušuje nad Janijevim komentarjem. Pa ne zaradi sprave in umirjanja duhov, ampak zato, ker se zdaj lahko v miru začne proces rehabilitacije medvojnega izdajalstva.
P.S.: Mislim, da je skrajni čas, da se svobodno misleči začnemo tudi na spletu podpisovati s svojim imenom in priimkom.
17. oktober, 2007 ob 13:05
“Izkazalo se je, da priznanje nezakonitega procesa ni nič strašnega.”
Ne morem se strinjati da to dejanje ni nič strašnega. Rehabilitacija nadškofa Rožmana na podlagi proceduralne napake pri sojenju je sramota za Slovenijio in za vse Slovence! In da je sedaj škofu Rožman u po besedah nadškofa Urana končno oproščeno samo prikazuje zahrbtnost in nezmožnost samorefleksije RKC, enako kot v primeru pedofilije. (skolaboraije ni bilo, tako kot ni pedofilije v RKC)
S tem da je Drobnič končno dosegel razveljavitve sodbe (in s tem posledično tudi razveljavitev sodb nacističnih okupatorjev) ne glede na dejstva o kolaboraciji je obsodbe vredno!!
Na zadnje bomo ugotovili da s bili Domobranci borci za demokracijo in svobodo in da so doživeli zmago na zadnjih volitvah, kot nekateri verni bistoumi trdijo.
17. oktober, 2007 ob 13:19
Andrej, kdo pa ima pravico drugega označiti za idajalca? Jaz? Ti? V pravni državi je to sodišče…
Pa še eno vprašanje zate. Imaš pogosto navado sogovornikom pripisovati neka dejanja in namere? Se ti to zdi vredu?
17. oktober, 2007 ob 13:43
Mene bolj zanimajo “izdajalci” iz leta 2007. Srečno!
17. oktober, 2007 ob 14:06
Ko je Hitler zasedel Štajersko, je takoj izgnal vse slovenske učitelje in duhovnike. Našega domačega župnika je izgnal in transportiral v Srbijo. Župnik je nato našel pribežališče na Hrvaškem. Župnijo je nato upravljal nemški duhovnik. V tem času se je moralo v cerkvi moliti in peti v nemškem jeziku.
Po vojni se je župnik vrnil nazaj na domačo faro. Župnišče je bilo izropano in zasedeno. Zasedli so ga komunisti. Župniku so dovolili, da je lahko bival v majhni sobici. V tem obdobju so ga neprestano zapirali, posebaj ob cerkvenih praznikih. Ko je praznoval svoj zlati mašniški jubilej, so mu zaprli še kaplana, ker so želeli preprečiti praznovanje. Cerkveni pevci so morali takrat vso noč stražiti orgle, da jim UDB-a ne bi prerezala ” mehov”, z namenom, da ne bi mogli orglati ob slovestnosti.
Da zaključim. Hitler ni maral slovenskih duhovnikov, zato jih je izselil. Slovenskih duhovnikov niso marali niti komunisti, zato so si ti zelo prizadrevali, da bi jih pred ljudmi poniževali, osmešili in očrnili. Ali danes mediji ( ki so se nalezili komunističnih manir) ne izvajajo nekaj podobnega? Mislim, da v primeru Gregorij Rožman ne gre za nobeno rehabilitacijo kolaboracionistov, temveč za postopno rušenje lažne in prirejene zgodovine, ki so jo ustvarili komunisti pri poniževanju Slovenske cerkeve. Menim, da komentar g. Janija Severja v določeni meri korektnosti odstopa od komentarjev, ki smo jih bili verni ljudje do sedaj vajeni. Pravim, v dolčeni meri, ker je g.Sever še vedno ujetnih nekaterih proticerkvenih stereotipov.
17. oktober, 2007 ob 15:25
Čak,čak.Kako to misli:š “stvar je sodno končana”?
Si sploh prebral sodbo Vrhovnega sodišča? Izrek sodbe se glasi: “…se izpodbijana… sodba …razveljavi…in v tem obsegu vrne Okrožnemu sodišču v Ljubljani v novo sojenje.”
Kaj je tukaj nejasnega? Nekako se pričakuje, da novinar, ki sodbo komentira, slednjo vsaj prebere. Najdeš jo npr. na www.sodisce.si.
In o kakšni možni obnovi postopka govoriš, če zadeva ni pravnomočno zaključena? C,c,c, kako gre tista o Kopitarju?
17. oktober, 2007 ob 15:36
Po mojem bi bile debate tule veliko bolj produktivne, če bi se vsak čez “svoje” pizdil. Saj veste, dve žaneki se srečata na tržnici in vsaka svojega kritizira, sta hitro zmenjeni in se fino hihitata. Če pa ena začne kaj govorit čez moža tiste druge, se bosta nazadnje še stepli. Tako smo tule - same defenzivne drže.
Taka je ta reč: kar so rdeči po vojni zasrali, je nepopravljivo. kar pa pri cerkvi pogrešam, je malo več notranjega pluralizma. Kje so krščanski socialisti? Kje so kakšni Kocbeki, kakšni Grmiči? Zakaj se sliši samo najbolj militantne jastrebe? Vidite, to je vaša odgvornost, kolegi. Nismo mi krivi, če cerkev dela vtis po materialnem in oblasti grabežljive sile - vi sami ste.
Mi se moramo pa za svoje pobrigat, da ga ne bodo srali. VSAKA oblast je nevarna. Tista, ki se bo znala najbolje krotiti, zasluži največ spoštovanja.
17. oktober, 2007 ob 15:38
Andrej Poznič pravi:
17. oktober, 2007 ob 12:27
Res lepo napisan komentar. Lekarniško uravnotežen. Tudi Borut Pahor ne bi znal lepše. Se vidimo na posthumnih sojenjih partizanskim komandantom. Ali pa ob odkritjih spomenikov belogardističnim ‘domoljubom’.
“Posthumno” je narobe (in komično!). Pravilno je “postumno” (postumus - latinsko posmrten)
17. oktober, 2007 ob 15:39
Hja PontMax …. se vrne Sodišču, pa misliš, da tožilstvo ne bo umaknilo tožbe? Jaz se pridružujem tistim (pravnim strokovnjakom! glej današnji Dnevnik) ki pravijo, naj ne absolutiziramo prava. Naj sodi zgodovina.
17. oktober, 2007 ob 15:55
Sodba je razveljavljena zaradi napake v postopku (torej ne gre za dokazovanje krivde, ampak za nepravilnosti pri sojenju)! Kljub temu se že “vsi” veselijo oprostilne sodbe, ker državno tožilstvo ne bo preganjalo mrtvega človeka, sploh pa ne medtem ko je BB generalna tožilga. Torej izigrali so sistem za rehabilitacijo narodnega izdajalca!!!! Govorjenje o komunističnih zločinih in o nedovžnih ovčkah na drugi strani, ki so pač sledile pastirju (ki naj nebi bil Rožman oz. Cerkev ampak the Mystery man)
Partizanski boj bi nam moral bit v ponos vsem Slovencem!!!! Vendar temu ni tako!!
Če pa že govorimo o komunistični indoktrinaciji in zaslepljenosti ljudi, bi pa rad samo izpostavil cerkveni način delovanja. Mislim da ne obstaja nobena organizacija ki bi bila primerljiva z RKC pri njeni indoktrinaciji svojih ovčk (tako jih kličejo, le zakaj?)! Če je nekdo dušni pastir ima verjetno velik vpliv na svoje zveste ovce. Torej opravičevanje nadškofa Rožman da je bil le pastir je absurd!!
17. oktober, 2007 ob 15:58
Vest bo mogoče sčasoma res upravičila svoje ime.
17. oktober, 2007 ob 16:01
Tole posthumno - postumno je zanimivo, vendar prvič slišim …. se mi zdi, da je “posthumno” v splošni rabi, morda zato, ker se tako lepo nalepi na slovanski koren “humka”.
17. oktober, 2007 ob 17:06
‘Posthumno’ ali ‘postumno’ - slovenski pravopis dovoljuje obe rabi, drugo označi kot nenavadno.
Da pa bi se prav zdaj, po razveljavitveni razsodbi vrhovnega sodišča, začela zgodovina, ta je prehuda, pa če si še tako želimo, da bi bilo tudi na Slovenskem že enkrat v resnici konec državljanske vojne. Evropski narodi in njihovi politiki so si redkokdaj v čem enotni, toda glede fašizma, nacizma in kolaborantstva med drugo svetovno vojno so si, in to ne od včeraj, ampak že dobrih šestdeset let. Rimski cerkvi v Sloveniji nič ne pomaga, če se še tako izvija, da je Rožman pristajal na sodelovanje s fašizmom in nacizmom iz taktičnih razlogov. Sodeloval je in o tem obstajajo dokazi. Morda je to počel iz prepričanja, morda zgolj zaradi naivnosti in neumnosti, toda to ga ne opravičuje. Kar predstavljam si, kako bi se kardinal Rode in nadškof Uran režala, če bi denimo Kučan rekel, da so slovenski komunisti sodelovali s Stalinom zgolj iz taktičnih razlogov. Rimska cerkev v Sloveniji se nikakor ne more in noče otresti svoje sramotne vloge pokroviteljice in zaščitnice belogardizma in če je potrebno, opravičuje svoje medvojno početje tudi z izvensodnimi poboji, ki so se zgodili na slovenskih tleh po vojni. Tako se pač dela zgodovina, kadar se komu zahoče poljubno prestavljati njene začetke .
17. oktober, 2007 ob 17:40
RKC bi se morala opravičit vsem Slovencem!! Odpor proti fašizmu in nacizmu je temelj Evropske unije!
RKC pač to ni jasno oz. hoče razveljaviti odpor partizanov in izničiti pomen partizanskega gibanja za osvoboditev izpod okupatorja! To je sramota!
In kdor tega ne priznava mu nebi smela pripadati nobena olajšava oziroma priviligiran položaj v družbi! Jaz sem celo mnenja da nima pravice nastopati v javni sferi.
Ni mi pa jasno kako si RKC predstavlja svoje razlage. V bistvu naj bi šlo za dva tabora:
1. Partizani - pod ideologijo Komunizma (kar ni res, niso vsi partizani bili komunisti, je bilo pa veliko partizanov tudi pripadnikov RKC vere)
2. Domobranci - pod ideologijo Fašizma, Nacizma (v veliki večini pripadniki RKC vere)
RKC pa naj bi skrbela samo za svoje ovčice! (pa koga imajo za norca) RKC se je zavestno odločila da nastopi na strani Fašizma in Nacizma, ki bi bil manj poguben za RKC kot pa Komunizem. Vsaj tako je verjela RKC in Rožman. Torej sodelovali so z OKUPATORJEM!!!!!!! za ohranitev svojih položajev, četudi na račun slovenstva in slovenskega jezika.
17. oktober, 2007 ob 18:18
Bizarno uravnotežen komentar vedno bolj uravnotežene Vesti.
17. oktober, 2007 ob 18:25
Novega procesa proti Rožmanu ne bo, oziroma bo obtožnica na Okrajnem sodišču zavrnjena, saj je obtoženi že mrtev, proti mrtvim pa (razen v res posebnih primerih) tožb NI!
Btw, zakaj ne rehabilitirajo tudi SS generala Rösenerja??? Tudi njemu so omejevali obrambo na jugoslovanskem vojaškem sodišču… dvojna morala?
17. oktober, 2007 ob 18:37
“Izkazalo se je, da priznanje nezakonitega procesa ni nič strašnega.”
Ha! Ha! Ali bi Jani napisal tak komentar tudi, ako bi razveljavili sodbe nurnberškega sodišča. Tudi ta je, mejkeno z današnjimi pravniškimi standardi, bil nezakonit.
17. oktober, 2007 ob 19:22
Rožmanu bo sodila zgodovina in prav je tako. Vse ostalo so samo pravne igrice.
17. oktober, 2007 ob 19:39
@t-mac
SS generala Rösenerja bi bilo potrebno enako rehabilitirati kot Rožmana, saj je bilo enako sojen. To je dejstvo. Vendar ni noben nor da bi nacista rehabilitiral. Za Rožmanovo rehabilitacijo je bilo pa vloženega veliko truda tako RKC kot seveda Drobniča, ki je vložil veiko svojega časa za njegovo rehabilitacijo. Mislim da je to sramotno dejanje! Je pa tudi res daje trenutno politično stanje in klima v državi taka da je delitev na naše in vaše še kako aktualno. Štrous govori o drugi strani, ki ni dobila nič, in da je čas da tudi oni dobijo (in to ne od Nemčije, ampak od Slovenije kot naslednico Yugoslavije, ki jim je naredila toliko škode po vodstvom partije) Govori se o postavitvi spomenika Natlačnu (Bajuk in Irglova sta premišljevala če bi bila govornika ali ne) daj Rožman, 100% financiranje šol (večina seveda cerkvenih), vojaški in policiski duhovnik, razdelitev financ na ministerstvu za znanost,……..
Cerkev je pač ponovno na oblasti, spomnimo se lahko kdaj je bila RKC nazadnje na oblasti! Pod demosovo vlado in Peterletom, in koliko je Cerkev pridobila v tem obdobju? Veliko. Vpliv Cerkve se pač povečuje v Sloveniji in nekaterim to ni všeč, jaz se štejem med nje.
17. oktober, 2007 ob 20:05
Andrej ne vem, ali nas imaš na norce, naivce ali pa samo dementne?
Kdo misliš, da ti verjame, ko omenjaš samo poboje, ki so se zgodili po vojni? Kaj pa pred in medvojni poboji? Mar ne veš, da so komunisti pobijali katoliško in drugo inteligenco že leta 39, 40 in 41? Ja, ja, ravno tiste, ki bi bili sposobni sami organizirati upor proti okupatorju, bret bratrancev iz Rusije. Tiščanje glave v pesek ti ne bo pomagalo, kot ni pomagalo mesarjem, tišlarjem in šlosarjem ki so takrat, leta 46, bili sodna veja oblasti. Pa čeprav se ti danes čudiš, da je bila njihove sodba razveljavljena.
Jani je napisal zares dobro, ne glede na to, da je za nekatere tule očitno napačno vse, kar ni skrajno levega.
17. oktober, 2007 ob 20:15
Groza, mene je kar strah. In mi, Slovenci, se malo jezimo, malo napišemo in vse skupaj prenašamo!!!!
17. oktober, 2007 ob 21:14
Zgrožen sem poslušal “duel” med Drobničem, ne morem mu reči gospod, in Stanovnikom, pod taktirko novinarja Jermana, ki naj bi bil vajen “dvobojev”?
Drobnič, s tako mržnjo proti polovici slovenskih državljanov… je zasedal in še zaseda… mesto v tožilstvu?! Ni mu mar za pravne norme, laže… “to piše… le v izvodu knjige… ki jo ima Stanovnik!”…?!! In neartikulirano tuli?
Si predstavljate, da bi Drobnič pripravljal obtožnico, zaradi česarkoli, proti vam, ki imate morda očeta partizana? Ali pa njegova varovanka? Krivi boste, bolj kot škof Rožman.
Izdajstvo lastnega naroda bo, k sreči, ostalo še naprej najbolj zavrženo dejanje! Ne zaradi Slovencev, zaradi protihitlerjevske koalicije. Da je škof zapustil “ovce”, ki jih je zapeljal in rešil svojo rit, pa je, itak, lastnost mnenjskih voditeljev, ko ne gre po njihovih načrtih. Danes tudi, žal!
Gospod Jerman, tudi Stanovniku bi morali pustiti, da dokonča misel. Namesto glasbe, pred novicami!
18. oktober, 2007 ob 6:15
Mene pa skrbi nekaj drugega, ki je pomembno za današnjost. NAČIN, kako je trenutna oblast prišla do razveljavitve sodbe zoper Rožmana.
Do sedaj so nekajkrat poskušali (predzadnji odst.komentarja Sever Janija) z izrednim pravnim sredstvom “obnova postopka”. To izredno pravno sredstvo vsebuje tako dejansko stanje, kot procesne napake. Ker to “ni šlo skozi”, so institucionalizirali pravo v korist vladajočega režima in spreminjali Zakon o kazenskem postopku. Izredno pravno sredstvo “varstvo zakonitosti” so razširili tako, da ga lahko vložijo tudi verske skupnosti. Tako je bilo vloženo pravno sredstvo SAMO zaradi procestnih napak (torej brez dejanskega stanja). S spremembo je bil razširjen krog tožnikov oz. zahtevnikov za to pravno sredstvo, podaljšan pa je bil tudi rok do decembra 2008. Zakonodaja je bila prilagojena temu primeru (Kresal), pa mogoče še kakšnemu, konkretnemu. Bomo videli!
Dokaz, kaj je vse možno, če oblast hoče spreminjati zgodovino, skozi pravo.
Jasno je, da bi bil nov postopek zopet političen. Zoper bi razdvojil narod!!! Kaj pa je bilo doseženega?
V tem trenutku govorimo o razveljavitvi sodbe zoper Rožmana, čez nekaj časa se bo to pozabilo. Takrat bomo govorili o nedolžnosti Rožmana, saj nikoli ni bil obsojen !!! In to je spreminjanje zgodovine in pri tem smo spet edinstveni!
18. oktober, 2007 ob 7:24
Drago, preseneča me tvoje prepričanje, da je vse tisto, kar so napisali revolicionarni zgodovinarji, sveta in absolutna resnica.
Ampak - surprise, surprise - ni vse res!
18. oktober, 2007 ob 8:22
Hvala bogu, da je še živih nekaj ljudi iz tistih časov. Dejstva govorijo sama po sebi.Ne potvarjajo vsi tako stvarnosti kot RKC.
18. oktober, 2007 ob 8:31
@Štejerc. veš kaj pa mene preseneča? Da ne prebereš niti par vrstic, pa že pišeš…. jaz pišem o spremembah zakona, ki ga niso PISALI REVOLUCIONARNI ZGODOVINARJI, ampak zakonodajna veja oblasti, na predlog … brez zveze. Saj ne boš prebral do konca.
18. oktober, 2007 ob 9:29
@Drago, popolnoma se strinjam s teboj.
18. oktober, 2007 ob 12:12
Drago, pišem o zakonu in postopkih, ki so jih pisali in izvajali revolucionarni sodniki, tožniki, “pravniki” in drugi.
Ti pa verjamem, da imaš sedaj težave s tem, kar počnejo sedani sodniki na podlagi sedanjih zakonov. A te težave imaš zato, ker ti (in recimo Neja…) nekritično sprejemata za sveto resnico vse, kar so napisali revolucionarni zgodovinarji. In to so dejstva in zato se mi zdi Janijev komentar ql in presežek slovenske tipične ozkosti in majhnosti.
18. oktober, 2007 ob 13:57
spoved je zato da se ga lahko bixa
18. oktober, 2007 ob 14:13
optimist :)
18. oktober, 2007 ob 19:36
@Štajerc: zadnjič ti pišem, da sem pisal samo o tem, kako se lahko sprememni zakon v korist aktualne vlade. To je meni pomembno, sedaj, ta trenutek.
Glede zakonov, ki jih ti omenjaš, se pa strinjam. Vsi zakoni povsod, ne samo pri nas, so bili z vidika sedanjosti slabi (kot primer ti navajam prometni zakon po vojni: prepovedano je parkirati konjsko vprego pred oštarijo, ker se to grdo vidi… - samo za hec). Popolnoma verjamem, da so bili v primeru Rožmana kršene marsikatere določbe zakonov, človekove pravice. O tem tudi nobeden drugače ne trdi. Vendar, ali misliš, da pri Nurnberškem procesu tega ni bilo. Misliš, da so bile tam upoštevane vse pravice obsojencev. Pa se nobeden ne spomni te sodbe razveljaviti. Zakaj? Ker je bila obsodba pravilna, ne glede na procesne napake. So bili pač takšni zakoni, takrat in na tistem mestu. Bistvo pa je bilo vseeno zadeto!
18. oktober, 2007 ob 23:52
Zelo me čudi, da nimamo v predvolilnem boju mnogo več kandidatov za predsednika republike, saj ko človek bere nekatere komentarje, dobi občutek, da so nekateri taki strokovnjaki v pravu in zgodovini, da bi bili lahko takoj predsedniki države.
Glede škofa Rožmana pa v razmislek. Prijatelj iz Koroške mi je povedal zgodbo njegovega starega očeta. Živeli so na vasi. Ko so prišli Nemci so vaščanom dejali, da si naj izberejo človeka, ki jih bo zastopal /burger maister/. Ker je bil njegov stari oče uglede vaščan, so ga vaščani prosili naj bo on tisti, ki jih bo zastopal. Pristal je na to. In res je s svojim delovanje m rešil mnogo stvari v korist vaščanov in marsikateremu pomagal, da ni bil mobiliziran v Nemško vojsko. V glavnem po njegovi zaslugi je vas sorazmerno dobro prestala okupacijo in kar dobro pričakala osvoboditev. No in kakšno je bilo plačilo temu BURGERMAISTRU. Naši revolucionarji so ga strpali v taborišče Sterntal sedaj Kidričevo. Po velikem trpljenju in vsem mogočem šikaniranju mu je uspelo, da se je vrnil domov. To je bilo plačilo za njegovo dobro delo v korist vaščanov. Ne vem, če ima to ravno vezo z škofom Rožmanom? Ali pač…!
18. oktober, 2007 ob 23:59
in še to. Med vojno so bili na železnici zaposleni Slovenski delavci. po železnici so se prevažali tudi verjetno kakšni Nemški vojaki. Vprašam Vas ali so tudi ti železničarji in še nekateri drugi delavci v prometu ali trgovini, kjer so kupovali Nemci in so jim naši stregli , zdaj vsi ti kolaboranti?
19. oktober, 2007 ob 7:09
Rozinko, v celoti se strnjams tabo.
Drago, tudi tebe razumem in štekam, kaj želiš povedati. Ampak, glede na to, da (v procesnem smislu) leta 46 partijci niso pustili pričati materi enega največjih herojev (Toneta Tomšiča), so se spretno izognili materialni vsebini, ki bi lahko bistveno zamajala njigovo obtožnico. Kajti - dokazov, da je Rožman resnično pomagal ne stotinam, ampak tisočim zapornikom v italiji, je vedno več.
19. oktober, 2007 ob 13:43
‘Posthumno’ ali ‘postumno’ - slovenski pravopis dovoljuje obe rabi, drugo označi kot nenavadno. - A. Poznič
To veliko pove o genijalnosti sestavljalcev pravopisa! Postumno je pač originalno, latinsko. Posthumno je pa v stilu zgodnjekašelske akademije neznanosti. Ni čudno, če v istem pravopisu Toporišič trdi, da je slap Peričnik v Logarski dolini (Nekako tako, kot če bi trdili, da je v njegovih delih kaj slovenščine).
23. oktober, 2007 ob 14:01
Kdor v Sloveniji ponavlja, da so bili slovenski duhovniki na Hitlerjevi strani, bi si morali pregledat možgančke , kajti najbrž imajo še kakšen žig iz ‘50 let v njih - oprano in indoktrinirano.