Sunday 29. September 2024 - Zadnja sprememba ob 21:38:32

Obnova Franje

26. september 2007 ob 22:40 | Nejc Jemec |

Na Ministrstvu za kulturo so danes predstavili načrt obnove v nedavnih neurjih uničene partizanske bolnice Franja, dotaknili pa so se tudi nekaterih drugih prizadetih kulturnih spomenikov. Ocene škode niso podali, je pa minister za kulturo Vasko Simoniti povedal, da bodo to storili v roku 14 dni. Dodal je, da so na ministrstvu oblikovali koordinacijsko telo oz. ožji odbor, ki bo seznanjen z dejanskim potekom obnove. V tem odboru so poleg Simonitija še minister za okolje in prostor Janez Podobnik, minister za obrambo Karel Erjavec, poslanec Socialnih demokratov Samo Bevk in župan Cerknega Jurij Kavčič. Poslanec Bevk je dejal, da bi lahko partizansko bolnico obnovili v dveh letih.

Na novinarski konferenci so spregovorili minister Vasko Simoniti, poslanec Samo Bevk, predstavnik ministrstva za okolje in prostor Tomaž Pogačar, predstavnik ministrstva za obrambo Franc Stanonik, direktorica Mestnega muzeja Idrija Ivana Leskovec, direktor Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije Robert Peskar, koordinator pri obnovi Franje s strani ministrstva za kulturo Dušan Kramberger in direktor Direktorata za kulturno dediščino Damjan Prelovšek - sodelujoči ali predstavniki sodelujočih pri projektu obnove Franje.

Tomaž Pogačar: “Visoke vode so sila redka zadeva in pred tako visokimi vodami, kot so bile sedaj, jaz mislim, da te bolnice ni možno ščititi.”

Nejc Jemec

1. Nevenka pravi:

Ne vidim smisla v obnavljanju objektov, če so bili popolnoma uničeni, ker to ni več ohranjevanje izvirnega. Strinjam pa se s primernim spominskim obeležjem na lokaciji, ki bo varnješa, saj lahko pričakujemo v prihodnjem času vedno bolj nestabilno vreme.
    Naj tej lokaciji pa naj bi bil ustrezen muzejski prostor, kjer naj bi bila vidna, na primer, maketa in razstavljen fotografski material in morda še kaj.
    Vsekakor sem mnenja, da trenutno potrebujejo pomoč živi ljudje. Čim več pomoči in čim hitreje. Pred zimo.

lp Nevenka

2. 1tastar pravi:

Se strinjam!

3. jani pravi:

ne,velik ljudem to neki pomen,dejmo to zrihtat in pika….prvoščmo jim,ne bit taki kot je večina njih

in končno,to je res nek spomenik upora in humanosti,pa čeprav so to humanost in upor do nerazločnosti zasvinjal komunisti….zavedajmo se da niso bili vsi partizani komunisti!

4. 4000 pravi:

Strinjam se, da je potrebno poskrbeti za ljudi in prvo za ljudi. Ne želim pa, da si to kdo razlaga, da ko bo čas, bomo pa še malo za spomenike skrbeli. To je izjemno pomemben spomenik in morda je sedaj priložnost, da se ga obnovi in nadgradi ter tako omogoči mlajšim generacijam, da spoznavajo to zgodovinsko obdobje. Za veliko ljudi je to pomemben kraj in zanimive so statistike obiska. Bolnica Franja je ena od temeljev razvoja našega naroda, saj temelji na humanem uporu, solidarnosti in trdoživosti naroda. Žalostna je simbolika, da je nacizem ni uničil ampak naše lastno uničevanje planeta, ki se nam sedaj maščuje. Morda bomo za trenutek pomislili kakšno zanko si ovijamo okrog vratu.

5. 1tastar pravi:

Samo tistih partizanov, ki niso bili komunisti, niti niso to postali po vojni, je v Stanovnikovi zvezi prekleto malo.

6. J7 pravi:

Še v sedanji vladi je razmerje med nekdanjimi člani+omladina ZK:nečlani kar na tesno. Pa je še najbolj čista glede tega. Tako je pač bilo, da če si hotel iz korita jest si moral biti tam. Zdaj pa moraš bit na desnici, naslednje leto boš morda moral biti včlanjen v kakšno manekensko agencijo, kdo ve. Pri nas je bil komunizem zadnjih 30 let tako bolj pragmatčne narave. Pojmi so tako ali tako raztegljivi. Partizani so bili večinoma podeželski katoliški fantje, ki jih je tok zgodovine pač naplavil tja kamor jih je.In jih ne bi tja naplavil, če ne bi bilo poprej Hitlerja. Brez tega, bi se komunistom v Evropi pomojem slabše pisalo.
    Se je pa komunizem uspel lepo transformirat. V Italiji so imeli pred leti predsednika vlade komunista in ta je sedaj njihov zunanji minister. Pa nisem zasledil, kakšne obstrukcije na diplomatskem parketu, niti da bi Italjani imeli zaradi tega kakšne epske bolečine v srcih.

7. Nevenka pravi:

Kaj ima smisel obnavljati nekaj, kar bo spet odnesla voda?
    Spomenik je potrebno narediti tako, da bo trajen in na varnem.
    Resnično ne moremo več pričakovati klimatskih razmer, ki smo jih bili vajeni. Bolnišnica je bila postavljena v soteski, tik ob in celo nad vodo. Saj drugačna rešitev ne pomeni nespoštovanja do ljudi, ki so se požtvovalno borili za življenje ranjencev.

lp
    Nevenka