Monday 23. December 2024 - Zadnja sprememba ob 21:38:32
 

Vzpostavljanje razlik

25. september 2007 ob 10:50 | Jani Sever |

Že nekaj časa se predvsem medijski ljudje pritožujejo, češ da letošnje predsedniške volitve ne bodo postregle z razburljivimi dvoboji. Hipoteza se je tako zelo udomačila, da se je prijela tudi trditev o koristnosti kandidature Zmaga Jelinčiča, ki naj bi vsaj malo razburkal soočenja. Najbrž imajo prav - predsedniška tekma bo letos kot je videti uglajena, a to vendarle ne pomeni, da med kandidati in kandidatko ne bo mogoče najti razlik. Nekateri so jih namreč začeli artikulirati tako rekoč takoj po začetku kampanje.

Mogoče bo komu od tekmecev zvenelo krivično, ampak razlike, ki bodo v prvem krogu najbolj pomembne, bodo tiste, ki naj bi odločile tekmo med Mitjo Gasparijem in Danilom Türkom. Ona dva naj bi pač odločala o tem kdo se bo spopadel v drugem krogu, kjer je mesto za Peterleta tako rekoč že rezervirano. Oba - tako Gaspari kot Türk, se tega očitno zavedata. Kljub temu, da je najbrž težko pričakovati, da se bosta spopadala z nizkimi udarci, se namreč razlike med njima dovolj jasno oblikujejo. Potrebno jima je samo prisluhniti.

Njuna dikcija ne preseneča. Oba sta kandidata svojih strank. Kljub temu, da sta nadstrankarska. Na eni strani Türk predstavlja “pahorjanski” pristop SD (čeprav ga podpira tudi bodoča stranka Zares, je to precej manj opazno, najbrž tudi zaradi same velikosti SD). Na Drugi strani Gaspari govori z jezikom LDS, ki je precej bolj opozicijsko oster do vlade Janeza Janše. V strankarski politiki se je Pahorjev način zaenkrat pokazal kot uspešnejši. Bo tako tudi pri predsedniških volitvah? Pravzaprav bi bil kakršen koli drugačen rezultat presenetljiv, saj mora predsednik republike na volitvah vendarle zbrati več kot polovico glasov in mora biti temu primerno nekonflikten.

Z ocene, kako bodo njuno držo ocenjevali volivke in volivci, je seveda prezgodaj, je pa glede na uvodni nastop Mitje Gasparija, v katerem se je osredotočil predvsem na kritiko ekonomske politike sedanje vlade, mogoče reči, da bi bil, če mu na predsedniških volitvah ne uspe, izvrsten kandidat za predsednika vlade. Glede na njegovo jasnost v ekonomsko gospodarskih pogledih, bi moralo biti LDS morda celo žal, če bi mu na letošnjih volitvah uspelo. Podobno kvalificiranih premierskih kandidatov v Sloveniji namreč ni ravno veliko.

Gaspari je namreč v svoji kritiki delovanja vlade govoril o konceptu razvoja države.
Pozdravil je visoko gospodarsko rast, ki je vedno dobrodošla, a je kljub temu pomembno kaj jo generira. Govoril je o nacionalnem interes v finančnem sektorju, o investicijah, ki gredo v napačno smer, o pregrevanju gospodarstva, ki ga poganja najemanje kreditov v tujini, o racionalnosti trošenja, o tržni nepreglednosti, ki jo v zadnjem času najlepše ilustrira bitka okoli dveh državnih firm - Petrola in Istrabenza.

Vse kar je Gaspari povedal je bilo za politiko vlade uničujoče in za državljanke in državljane zaskrbljujoče. Gasparijeve besede so bile namreč zelo konkretne. Tudi glede gradnje igralniško zabaviščnega centra ali na primer glede prodaje Luke Koper (omenil je, da bi bilo edino smiselno, če bi Luka Koper kupila tržaško pristanišče) je bil Gaspari odločen. Tovrstnim projektom ni naklonjen. A ne zaradi domačijsko katoliških razlogov, temveč zato ker po njegovem mnenju niso racionalni oziroma ne prinašajo veliko dodane vrednosti.

Si državljanke in državljani želijo takšnega predsednika? Kljub temu, da predsednik republike nima nikakršnih pooblastil za vodenje ekonomsko gospodarskih politik? Bilo bi skoraj nenavadno in bi kazalo na veliko zaskrbljenost prebivalstva. A hkrati tudi na željo, da predsednik republike ne bi bil samo lutka. To seveda ne pomeni, da bi bili drugi kandidati lutke. Vendar je popolnoma jasno, da tako Danilo Türk kot Lojze Peterle zastopata predsedniško držo, ki je precej manj aktivna. Kar je vsekakor bolj v skladu z ustavno določeno funkcijo predsednika republike.

Kaj od predsednika republike pričakuje ljudstvo bomo videli na volitvah. Ob začetku kampanje lahko rečemo samo - živela razlika!

Jani Sever

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 17 x komentirano
  1. Štajerski Pero pravi:

    Še en oglas več za Mitjo

  2. ervinator pravi:

    Kar je o gospodarstvu povedal Gaspari, ni bilo ravno uničujoče. Pač, pomisleki glede tega, ali smo lahko zadovoljni s strukturo rasti in kaj bi nas moralo skrbeti. In nekaj upravičeno ostrih besed glede nepreglednosti. Gaspari je primeren za kolumnista o gospodarskih v kakem slabo branem časopisu, za državne predsedniške funkcije pa nikakor ne.

    Gre kdo z mano stavit 1000 evrov, da bo Peterle izvoljen že v prvem krogu? :)

  3. pijano pravi:

    Pa za G .Turka tudi.

  4. jasna2000 pravi:

    Oglas za Gasparija, vendar popolnima iluzoren.

    Gaspari predsednik vlade? NIKOLI.
    Lahko je strokovnjak na svojem področu, vendar pa je za predsednika vlade potrebna predvsem široka razgledanost in stokovnost na mnogokaterih področjih, kar pa se ne bi moglo ravno izpostaviti pri g. Gaspariju.

  5. siruche™ pravi:

    Od predsednika je treba pričakovati, da bo v svojih izjavah konkreten, ne pa da govori posplošeno. Odgovori morajo biti jasni in nedvoumni. Srečno!

  6. pijano pravi:

    Petrle ne bo zmagal v prvem krogu STAVIM 2000 evrov

  7. peter pravi:

    No ja. In kdaj smo to imeli široko strokovnega in razgledanega predsednika vlade?

  8. 1tastar pravi:

    Ta prave face so prekmalu odnehale!

  9. ervinator pravi:

    Pijano, piši mi na ervinator pri volji.net - se dogovoriva za pravo stavo!

  10. markopigac pravi:

    Omenjenost v zapisu: 8x gaspari, 4x turk, 2x peterle in 1x jelinčič :)

  11. MóžRobâti pravi:

    Prosim Vas, da prenehate s štetjem omemb priimkov predsedniških kandidatov, preden nekdo razpiše referendum o tej tematiki. In potem bomo- tako, čisto po slovensko- kandidate morali poimenovati po številkah (kandidat št.1, kandidat št.2) in ne po priimkih;D
    In zaboga, res v vsaki stvari vidite neko teorijo zarote ali pa reklamo?

    Sicer pa, diskutirajte še naprej o tem in onem. Sam osebno pa sem trdno prepričan, da je Slovenija dobila novega predsednika tistega dne, ko je Lújz Peterle najavil svojo kandidaturo.
    Njegovo neizvolitev bi lahko eventualno preprečil samo en človek v tej državi, ki pa se raje sprehaja med kandidati in jim podeljuje trdne erekcije ob misli, da bi jim morebiti pa le namenil javno svojo podporo.

  12. brozovich pravi:

    G. Jani,
    če si res želite bolj konkretnih soočenj, zakaj potem postavljate skupaj v dvoboje podobne kandidate in ne različnih?
    npr. Pečarič - Peterle
    Turk - Krajnc
    Gaspari - Jelinčić

  13. Zlata lisica pravi:

    Ce ni Janezek je pa Lojzek.
    Slovenci moramo imeti Janezke in Lojzeke, po tem smo prepoznavni.

    Danilo, Mitja, Zmago, itd. zal nimajo tradicionalnih imen…

  14. Robert L. Tuva pravi:

    Tuerk - Kranjc, Pečarič - Peterle … Pa bi bila takšna soočenja zanimiva? Po mojem bi bila neenakovredna, saj se vendarle vrednoti enega glede na drugega soočenca. Tuerk, denimo, pa lahko pove dosti več in pravilneje kot večina ostalih.

  15. ervinator pravi:

    Pijano se ne javlja na email. Bi šel kdo drug stavit 1000 evrov? Prostora imam za tri ali štiri. :)

  16. t-mac pravi:

    Evo, zdej se je z oglasom za Gasparija še uradno pokazala Severjeva podpora temu kandidatu. Seveda Jani, kar se tiče političnih analiz, nikoli ni bil kakšen poseben ekspert (je pač zgodovinar), zdaj bodo pa njegova nadaljna razmišljanja o predsedniških volitvah še manj verodostojna…

    @MóžRobâti: Izgleda da je bila res reklama ;)

  17. Jani Sever pravi:

    Naj odgovorim še tu. Ne gre za podporo. Moja izjava je citat iz ene izmed objav. Če želi katerikoli drug kandidat ali kandidatka uporabiti kakšnega izmed mojih zapisov lahko to stori. Nikoli nisem nikomur prepovedal, da me citira.

Komentiraj