Saturday 23. November 2024 - Zadnja sprememba ob 21:38:32
 

Hude ure

19. september 2007 ob 10:55 | Jani Sever |

Gorenjsko in Štajersko so zajele poplave. Podobe so strašne. Poplave, ki so terjale smrtne žrtve in nekaj ljudi je pogrešanih. Hudo je bilo v Železnikih, pa na Cerkljanskem in v Velenju, pa v okolici Celja, Laškem …. Bolnice Franje menda skoraj ni več, bohinjska proga je zaprta. Škoda je gotovo ogromna. In sredi vsega tega se je znašla vlada. Na terenu sta bila tako premier kot obrambni minister. Vse je delovalo izvrstno.

Predsednik vlade Janez Janša na prizorišču današnjega hudega neurja v Železnikih. Bilo je slučajno, vlada je bila na načrtovanem obisku na Gorenjskem in Janša bi moral včeraj v podjetju Domel odpreti novo proizvodno halo. Kot so sporočili iz njegovega kabineta, je ob tem dejal: »Posebej sem se veselil obiska v Domelu in otvoritve nove proizvodnje ter predstavitve programa gorivnih celic in vodikovih tehnologij.« Namesto tega si je v Železnikih lahko ogledal posledice hudega neurja. Bil je v pravem trenutku na pravem mestu in deloval je odločno. Državniško.

Njegove besede, so bile besede poročevalca. »Na poti v Železnike smo videli, da je bila ujma res huda. Po prvih podatkih je v zelo kratkem času padlo od 50 do 100 litrov dežja na kvadratni meter, kar je povzročilo tudi to razdejanje, kateremu smo priče v Železnikih in okolici.« Vendar hkrati tudi besede sočutja. Najprej je predsednik vlade izrazil upanje, da neurje ni terjalo človeških življenj. Kar se na žalost ni uresničilo. Nato pa je prizadetim namenil besede tolažbe. »Vse ostalo se bo dalo popraviti. Strnili bomo sile in naredili vse, kar je v naši moči,« je zagotovil premier.

Še več - predsednik vlade je začel delovati takoj. O nastali škodi v podjetju Domel je z direktorico podjetja dr. Jožico Rejec govoril že včeraj. Ogledal si je tudi prve ukrepe za sanacijo nastale škode. To je bila tudi priložnost za konkretne obljube. »Najprej je potrebno oceniti škodo in videti kaj od tega je možno povrniti preko zavarovalnic, za ostalo škodo pa bo Vlada RS storila vse, kar je v njeni moč. To ne velja zgolj za omenjeno podjetje ampak za vse, ki so bili prizadeti v neurju,« je bil jasen Janez Janša.

Danes se bo akcija nadaljevala. Premier je namreč zagotovil, da bo prvemu pregledu nastale škode in ukrepom za njeno sanacijo namenjena tudi prva točka dnevnega reda današnjega delovnega posveta Vlade RS v Kranjski gori. Ni razlogov, da mu ne bi verjeli. Običajno se sicer ravnanja vlade ob naravnih nesrečah ocenjujejo čez nekaj let, ko je jasno kako je potekala sanacija škode in koliko je za to namenila država. Ampak tudi prvi vtisi so več kot pomembni. In včerajšnji so vsekakor dobri.

Vlada se je na včerajšnjo ujmo odzvala kot je treba. Hkrati pa se zdi, da jo je deževje rešilo še ene nadloge, ki je ob tragediji, ki so jo preživljali prebivalci najhuje prizadetih območij, ostala v ozadju. Gre za družino Strojan, oziroma za tisti del družine, ki se je pred nekaj dnevi spet vrnil v Ambrus. Tamkajšnji prebivalci jim seveda niso nič bolj naklonjeni kot prej. In policija prav tako pri reševanju nastale situacije ni nič bolj spretna.

Ob vrnitvi dela Strojanov v Ambrus je policija začela nadzirati kdo tja prihaja in kdo odhaja. Za Rome zdaj tam ni več prostega gibanja. Nakar je takoj z ovadbo odgovoril odvetnik Strojanov Aleksander Čeferin. Ampak tudi to ni pomagalo. Ambrušani so se včeraj znova zbrali in začeli protestirati. Po njihovem za Strojanove tam ni prostora. Razlog - zajetje vode, ki ga Strojanovi ogrožajo in ga nihče ne zna pred njimi zaščititi. Specialci, ki so prišli pazit, da situacija ne bi eksplodirala, jih niso preplašili. Demonstrante je razgnalo šele neurje, ki je zvečer prišlo tudi na Dolenjsko.

Včeraj je bil dan hude ure. Danes je posijalo sonce in težave bodo šele postale vidne.

Jani Sever

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 15 x komentirano
  1. Mih@ pravi:

    Kako sploh lahko uvrstiš Strojanove v to, kar se trenutno dogaja po Sloveniji? Povsem nebomembni so v primerjavi z vsem ostalim…

  2. vidka pravi:

    Mene pa res zanima kako si socialno ogrožena družina lahko privošči odvetnika Čeferina. Saj ga jim privoščim,da ne bo nesporazuma! Le naj bodo tako prijazni in povedo recept kako se to naredi.
    Vnaprej hvala za informacijo.

  3. t-mac pravi:

    @vidka: Čeferin se je ponudil, da jih zagovarja brezplačno. Reklama pač ;)

  4. medek pravi:

    Janša je dobil svojo orkanko Katrino (Reitjo) in upam, da mu bo šla obnova bolje od rok kot Bushovi administraciji. Mogoče bi izdatke za vojaški proračun za naslednje leto zmanjšali in denar namenili obnovi prizadetih krajev. Novi načrti so nujni, ker vreme ne bo milejše.
    Voda je pa prišla kot para iz podsaharskih držav in pregnala Ambrušane. Svetovalo se jim je na glavo naj si za protest izberejo kakšen lepši sončnejši dan :)

  5. Farad pravi:

    Čeferin jih zastopa zastonj, saj so zanj dobra promocija, brezplačna reklama. On je neke vrste le advocato diabolo, če imaš kriminalno preteklost, če si razvpit primer, če si očitno kriv in če imaš seveda dosti pod palcem, te bo rade volje zastopal, Strojanovi so pač zadeli na tomboli. Čefe že ve, zakaj se je prislinil zraven.

  6. Farad pravi:

    Obnova že, predvsem pa bo potrebno začeti malo drugače, bolj odgovorno razmišljati in delovati. Treba se je zavedati, da bodo takšne ujme vse pogostejše in zgolj osredotočenje na saniranje posledic ni dovolj oz. je preveč kratkoročno. Ustrezne državne službe in tudi vsak državljan se mora ob vsaki taki naravni nesreči tudi vprašati, kaj lahko storimo, da bo v primeru nadaljnih dogodkov te vrste škoda manjša, da bodo razmere bolj obvladljive. Saj veste, bolje preventiva kot kurativa. Res je, da 100% zaščita pred silo narave ni mogoča, zagotovo pa se da dosti zadev bolje urediti (protipoplavna zaščita na ogroženih območjih, regulacija rek, utrjevanje plazovitih območij v bližini naselij itd.). Zgolj modrovanje v smislu, dajmo denar namesto za vojsko za sanacijo po dežju, je kr neki, po pravici povedano.

  7. 1tastar pravi:

    Očitno Janši nič ne pomaga paktiranje z NSi. Bog se mu je uscal tako rekoč na ksiht.

  8. duševni pastir pravi:

    g. Sever, zelo vas cenim se mi pa zdi, da je tale kolumna “k’r neki”…skratka: JJ se je vsralo - še 1x več, pa kaj bomo sedaj ? Mene bolj zanima v kateri smeri bo ta antipartizanska in prokvizlinška vlada razmišljala ob obnovitno “Franje” ? To bo fina kost za glodanje, pardon pisanje.
    DP

  9. 1tastar pravi:

    Pa res. Janša je odobril denar za Franjo.

    Zdaj se bo pa spet kdo vprašal, tako kot ob izkopavanju kosti:

    KAJ NAS PA TO BRIGA?

  10. Zlata lisica pravi:

    Mogoce pa nasa vlada snema kaksen film…

  11. Mare pravi:

    Upam, da boste na Vesti prvi v celoti osvetlili problem družine Strojan.
    Dvomim, da so se krajani obrnili proti njim kar tako.

  12. ZoranP pravi:

    Jaz bi drugače na to gledal. V resnici ni dvoma, da je JJ sposoben krizni in vojni vodja, v takih okoliščinah je kot doma. Problem je, da kreira dramo tudi takrat, ko je ni.

  13. Drago pravi:

    Farad: Privoščim ti zadetek na tomboli, ampak taki tomboli, ki so jo zadeli Strojanovi, seveda po tvojem! Hvala za tako tombolo. Drugače o obnovi lepo razmišljaš. Komentar pa končaš, da je razmišljanje o denarju, namesto za vojsko in raje za sanacijo, KR NEKI! Ne vem, če je to res kr neki. Prepričan sem, da bi 95 % državljanov rajši dalo denar za civilno zaščito kot pa za orožje. Mi lajki vemo, da gre ogromno denarja iz proračuna za vojsko, po zahtevi Nata, ki se mu klanjamo. Vendar razmislimo, ali je res to kr neki. Saj Civilna zaščita spada pod okrilje Ministrstva za obrambo. Samo… kdo si pa upa Natu to predlagati? To je pa drugo vprašanje!

  14. andlen pravi:

    “še 1x več” KAJ POMENI TA ŠIFRA?

  15. Farad pravi:

    Ti lajk Drago, za vojsko porabimo okoli 1,5 BDP-ja, zate je to mogoče ogromno, če bi pa preveril obrambne stroške vseh držav tega sveta, bi pa prišel do ugotovitve, da je ta %, ki se za Slovenijo bistveno ne bo spreminjal, povsem povprečen, in da za vojsko ter ostale zadeve s tega področja, ne zapravljamo nič več kot drugi. Navedi mi eno tebi zgledno državo, ki ima nižji obrambni proračun (Andora, Monako, San Marino in podobne vasice ne pridejo v poštev). Nevtralne Švedska, Avstrija, Švica??? Kar preveri številke, pa potem trobezljaj. Ne misli si, da bi v primeru, če npr. Slovenija danes ne bi imela vojske, bile posledice naravnih ujm manjše, denarja za odpravo škode pa več ipd. To lahko izjavi samo naivnež tipa Drago.

Komentiraj