Saturday 23. November 2024 - Zadnja sprememba ob 21:38:32
 

Barometer vladnega zadovoljstva

17. september 2007 ob 11:05 | Jani Sever |

Zadnja raziskava Politbarometra kaže, da oblast ni tako zelo nepriljubljena kot mislijo nekateri in kot so kazale poletne javno mnenjske raziskave. Podpora vladi je solidna - preko petdeset štirideset odstotna in tudi prva vladna stranka je svoj rejting nekoliko popravila. Zdi se, da je k temu v precejšnji meri prispeval Rop, ter nekoliko tudi dejstvo, da se je vlada, vsaj na deklarativni ravni, začela ukvarjati z inflacijo, ki se je za povrh v avgustu nekoliko umirila. In Janša je pokazal odločnost, ko je zamenjal kar tri ministre in direktorja Sove.

Dobre novice za vlado, ki je poleti preživljala svojo najglobjo krizo doslej. Celo NSi in SLS sta nekoliko popravili svoje rezultate. NSi na račun Peterletove kandidature in SLS kot kaže po zaslugi Šrotove napovedi, da se bo udeležil tekme za predsednika stranke. Nič velikega, čeprav je skok NSi opazen, a vendarle dovolj za malce optimizma po mesecih neprijetnih novic iz agencij, ki opravljajo meritve javnega mnenja. Vsekakor zadnji rezultati kažejo kako hitro se lahko razmerja med strankami spremenijo.

Dobra novica za vladne stranke seveda pomeni slabo novico za opozicijo. SD je doživela opazen padec. Ohranila je sicer minimalno prednost pred SDS, vendar je ta sedaj na nivoju statistične napake. Afera Sova se je konec poletja prevesila v drugo fazo, ki za Antona Ropa in SD ni najbolj prijetna. Še bolj neprijetno pa je, da bi lahko postala v nadaljevanju za SD in tudi za njenega predsednika še bolj zoprna. Ljudstvo hoče dokaze in za zdaj jih je - vsaj tiste, za katere smo izvedeli - bolje interpretiral Janša.

Še bolj neprijetna je raziskava za LDS, ki se ne premakne nikamor. Po začetnem navdušenju nad novo predsednico je očitno sledilo razočaranje. Kresalova se za zdaj v visoki politiki ne znajde najbolje. To se je povsem jasno videlo ob ključnem političnem dogodku - rekonstrukciji vlade, ki ji je bila priključena še zamenjava direktorja Sove. To je dogodek, ki ga prvaki opozicije enostavno morajo znati izkoristiti. Kresalova je ob tem sklicala tiskovno konferenco, ki je trajala dve minuti in pol, pa še takrat kaj posebnega, kar bi si veljalo zapomniti, nismo slišali. In to je vsekakor premalo za dvig priljubljenosti.

Situacija je nenavadna. Opazno večji delež vprašanih se namreč opredeljuje za volivke in volivce, ki preferirajo politike levo od centra. Tako na levi ostaja kar precej neizkoriščenega prostora, ki se še povečuje, kadar gre SD in LDS slabo oziroma ne najbolje. Kmalu bo v ta prostor posegel Zares, kar bo razmerja na levi gotovo spremenilo. Vprašanje pa je ali to lahko levi sredini izdatno koristi. Najbolj verjetno je namreč, da bo to sprožilo konflikte in ne predvolilnega koalicijskega sodelovanja, ki si ga želi Liberalna akademija.

Kratkoročno so bile med rezultati zadnjega Politbarometra seveda najbolj zanimive številke, ki napovedujejo izid predsedniških volitev. Lestvica je nekoliko presenetljiva. Vodi Lojze Peterle z 32. odstotki. Sledijo mu Danilo Türk s 15. odstotki ter Mitja Gaspari in Zmago Jelinčič s po 13. odstotki podpore. Malce nepričakovano visoka je prednost Peterleta v prvem krogu, še bolj pa čudi izjemno visok rezultat Zmaga Jelinčiča. Posebej ker razmerja med Peterletovimi zasledovalci napovedujejo, da bi se prvaku SNS lahko uspelo celo uvrstiti v drugi krog.

Tudi s tem je vlada lahko zadovoljna. Kandidatu, ki ga podpira večina vladnih strank gre dobro. Hkrati pa ji ustreza tudi morda najpomembnejša novica zadnjega Politbarometra, ki govori o skoraj neverjetni okrepitvi nacionalnega političnega krila. Ne le, da Jelinčič kot predsedniški kandidat pretendira na drugi krog, tudi njegova stranka je zabeležila fascinantnih sedem odstotkov in se tako uvrstila na peto mesto, samo en odstotek za tretjo LDS. Fascinantno? V državi kjer so Strojanom spet preprečili, da bi se vrnili na svojo zemljo, pa to skorajda ni bilo zabeleženo, niti ne.

A konec koncev je tudi v Franciji Le Pen prišel v drugi krog predsedniških volitev, ki so tam precej bolj pomembne kot pri nas. V Franciji je potem sledila reakcija, ki je desnico še utrdila na oblasti. Pri nas še nismo tako daleč.

Jani Sever

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 23 x komentirano
  1. t-mac pravi:

    Podpora vladi ni preko 50 odstotna, ampak je po Politbarometru 42%, torej preko štirideset odstotna.

  2. lucko pravi:

    Tako je in ce se ne motin je nepodpora 50% ce ne celo 51%. Je pa res, da je bila visja kot prejsni mesec…

  3. Joco pravi:

    Ja, kar tolažite se vi s temi anketami. Kakšen rezultat je že Toš napovedal pred volitvami 2004? Toliko o verodostojnosti teh anket.

  4. t-mac pravi:

    Drugače pa malo pretiravaš, Jani, podpora SDju ni občutno padla, ker so po Politbarometru prejšnjič imeli 20% podpore, zdaj pa 19%. Malo smešno je, če v enem stavku 1% označiš za “opazen padec”, takoj nato pa ta isti 1% označiš za “minimalno prednost, […] na nivoju statistične napake”. Kaj torej, veliko ali malo?

    Mogoče so te malo zavedle primerjave z drugimi raziskavami, npr. Ninamedia (če se ne motim) SDju pripisuje skoraj 30% podpore, vendar različnih anket (Ninamedia, Politbarometer, Aragon) med seboj ne moreš primerjat, ker imajo drugačno metodologijo in tako si prišel do zmotnih zaključkov.

  5. ziga pravi:

    Joco…. Preden zadeve komentiraš, si mogoče vsaj malo preglej zakonodajo glede volitev v DZ v SLO. Tam boš našel fascinanten podatek, da se en teden pred dnevom volitev ne sme več objavljati javnomnenjskih rezultatov anket… In ne le Toš, nihče ni zadel rezultatov prejšnji parlamentarnih volitev, ker se je premik volilnega telesa verjetno zgodil v zadnjem tednu. Nehvaležna je vloga napovedovalcev javnega mnenja, če veš, da praktično 10 dni pred volitvami zadnjič izvajajo javnomnenjske ankete in zato so vse ankete nepredvidljive… En dogodek, ena afera, eno soočenje lahko zadeve zamaje in volivno telo se obrne.

  6. protestant pravi:

    Pri vseh teh raziskavah javnega mnenja so rezultati odvisni predvsem od naročnika. No, vsaj meni se tako zdi.

  7. Joco pravi:

    Daj daj, pa menda ja ne misliš, da se teden dni pred volitvami dogajajo tektonski premiki v volilnem telesu. Mogoče minimalni, da bi pa eno soočenje lahko postavilo na glavo volilne rezultate, se mi zdi pa malo pretirano. Ne bi rekel, če bi se zgodilo res nekaj velikega, tako pa se ne spomnim, da bi se v tistem času kaj posebnega dogajalo.

  8. ervinator pravi:

    Kolikor sem spremljal anketne napovedi, je Ninamedia od vseh najslabše zadevala.

    Peterletu sem že pred nekaj tedni napovedal zmago v prvem krogu. Še več, ponudil sem tudi stavo za 1000 evrov.

    Vzpon Jelinčiča ni posledica Strojanov, ampak nespametnega početja LDS & SLS pred leti, ko sta kot vladni stranki skupaj razpihovali nacionalizem.

  9. medek pravi:

    Še celo leto do volitev. Kaj pride za letom “debelega” prašiča?

  10. Harry pravi:

    Jani - če pustim vso zmedo ob strani Denis je pripravil lepo reportažo z novinarske konference pri Tošu in lahko bi bil toliko fer da bi naredil povezavo do tja in upošteval Toševe besede. Toš je rekel - posneto na prispevku od Denisa - ne napovedujemo rezultata pač pa ugotavljamo trenutno stanje (oziroma nekaj v tem duhu). Če bi tisti, ki se igrate komentatorje imeli malo znanja metodologije in nebi vrteli besed podolgem in počez bi bilo tudi marsikaj lažje. Edina oblika napovedovanja rezultatov ki se izvaja v Sloveniji je vzporedno glasovanje na isti dan - vse ostalo so zgolj bolj ali manj dobri približki, ker če se del volilnega telesa, ki bi volil neko opcijo odloči da ostane doma potem je lahko rezultat za 180 stopinj drugačen kot v anketi - malo previdnosti pri interpretacijah prosim.

    Se pa strinjam, da je bila tiskovka Kresalove na podlagi vaših posnetkov dejansko poden.

  11. komunist pravi:

    Dejte nekaj nrest no … ne samo gledat termometra.

  12. 1tastar pravi:

    A ni hec? Isto raziskavo Sarkić komentira na en način, tri dni kasneje pa Sever na drugačnega.

    Torej so raziskave en jajc, važno je, kdo jih komentira.

  13. Jani Sever pravi:

    T-mac, oprosti, mogoče sem bil premalo jasen.
    Politbarometer ne meri javnega rapoloženja vsak mesec, zato sem upošteval tudi druge meritve, ki so nastale v vmesnem času. SD so pri Politbarometru junija namerili 22%, septembra pa 18%, toliko kot SDSu. Med junijem in septembrom je SD v drugih javno mnenjskih raziskavah dosegala še opazno boljše rezultate, SDS pa precej nižje, na kar se nanaša zaključek, da je SDS svoj rejting popravila, SD pa doživela opazen padec.

  14. Rob pravi:

    Je kdo pomislil,da je Kresalova samo prehodna osebnost? Trenutno promovirajo Mitjo Gasparija,ki seveda na predsedniških volitvah ne bo zmagal,ampak kar diši po enakem sistemu,kot ga ima Zmago Jelinčič, da na predsedniških volitvah promovira svojo stranko. Torej potemtakem,naj bi Gaspari nasledil Kresalovo na čelu stranke in roko na srce,Gaspari je edini,ki lahko LDS vsaj malo dvigne.

  15. tomaž pravi:

    Jani, prehitro delaš zaključke. V anketah raste popularnost tistemu, ki se pojavlja v medijih, tudi če v ne ravno pozitivni luči. “V politiki je pomembno, da si v medijih, sicer si mrtev,” je odgovoril Franz Josef Strauss na vprašanje novinarja,”Ali se ne boji za svojo usodo kot politika”, ko je izbruhnila afera o podkupninah pri nabavi amer. letal.
    Tako je tudi pri nas.
    Glede Ropa mislim, da ga vsevprek obsojate. Člani komisije so potrdili obstoj prisluha pogovora Sanader- Janša, ki ga prej ni bilo. Torej dokazi o dogovorih so. Na sodišču bo Rop v svojo obrambo med drugim navedel prisluhe in zahteval njihovo objavo.Mogoče bo do takrat komisija odkrila še kaj.Potem bo malo bolj jasno, kaj je res na vsem tem.

  16. 1tastar pravi:

    Mislim, da sodišče ne sme upoštevati prisluhov, ker so nezakoniti.

    Glej pod Popovič!

  17. peter pravi:

    Toš je edini pred volitvami napovedal zmago SDS.

  18. jani pravi:

    popolni bedaki,kaj naj rečem….če bi rop zahteval prisluhe bi samo dokazal nezakonito ravnanje samega sebe…

  19. volim sise pravi:

    Itak je bilo že na začetku jasno, da bodo dezerterji s potapljajoče se LDS (zlasti Rop in Cvikl), naredili SD-ju ogromno škode. Pahor se sedaj verjetno zelo močno tolče po glavi.

  20. t-mac pravi:

    Politbarometer je zmeraj kazal SDju le malo prednosti pred SDS (v nasprotju z vsemi drugimi raziskavami). Tudi najnovejši Politbarometer tako ni nič kaj preveč revolucionarnega, ampak kaže na konstantno podporo obema vodilnima strankama. Pomembnejše so le razlike pri manjših strankah.

    Pahor se tako nima za kaj tolči po glavi in vedno znova me nasmejijo gostilniške politične analize o “ogromni škodi”, ki naj bi se zgodila SDju. Ja lepo vas prosim! :lol:

  21. 1tastar pravi:

    Kar prosi! Če ga Pahor ne bi posral s sprejemom odpadnikov (beri povetruobračajočih), bi že imel podpredsednika DZ.

  22. Harry pravi:

    @Jani - ne moreš kar upoštevat še to in ono če govoriš o politbarometru - drugače se pa napiše kje si upošteval kaj ne pa, da potem izpade nekaj kar ni temu tako. Baje, da imaš nekaj novinarske prakse ampak tovrstno pisanje ni ravno dokaz tega. Nekaj je če novinarji padete na Šternovo foro, nekaj drugega pa je če ne napišete stvari na transparenten način.

  23. pijano pravi:

    S D bo zmagala na volitvah hoteli ali ne ENDE

Komentiraj