SDS vs SD
12. september 2007 ob 11:20 | Jani Sever |Kako dramatično so se spremenila razmerja med dvema najmočnejšima slovenskima strankama v zadnjem letu. Socialdemokrati, ki so ves čas mandata Janševe vlade dolgo, celo kot opozicijsko najmočnejša stranka, vztrajali v partnerstvu za razvoj. In še vztrajajo. Vsaj formalno. Čeprav so od partnerstva ostale samo ruševine in stranki tako rekoč vsak dan druga drugi dokazujeta, da sta najostrejši tekmici in da med njima o medsebojnem razumevanju ni niti sledi več. Včeraj je bil žrtev tega odnosa Miran Potrč.
V državnem zboru že nekaj časa iščejo podpredsednika. To mesto po običajih in pravilnikih pripada najmočnejši opozicijski stranki. Odkar je razpadla LDS je to pač SD in podpredsednik bi moral biti iz njenih vrst. Ali podpredsednica. Pa ne gre. Najprej so v SD za to mesto predlagali Marka Pavliho in kasneje Darjo Lavtižar Bebler. Oba sta padla. Poslanke in poslanci vladne koalicije ju niso podprli z izgovorom, da sta prestopnika, da nista prava izvorna socialdemokrata, da sta bila izvoljena kot liberalca. To da ju je predlagala najmočnejša opozicijska stranka ni štelo. Običaji se pač spreminjajo. In socialdemokrati so popustili. Kot svojega tretjega kandidata so predlagali Mirana Potrča. Vsi ugovori pozicije glede Pavlihe in Beblerjeve so torej postali brezpredmetni in tudi drugih pravzaprav ni bilo slišati. A kljub temu Potrč ni bil izvoljen.
Partnerstvo, ki je sicer že dalj časa mrtvo v praksi, je doživelo še en udarec. Zoprn udarec. Zavrniti Potrča, ki je bil vedno iz ust vseh parlamentarcev opisovan kot korekten politik, je tudi za tiste, ki so njegovi ostri politični nasprotniki, skrajno neprijetno. Posebej če so to prisiljeni storiti brez argumentov. Nekako zahrbtno. Ampak v vojni se sredstva ne izbirajo in vedno bolj očitno je, da sta SDS in SD v vojni. Potrčevo neimenovanje za podpredsednika državnega zbora je bilo konec koncev samo ena od bitk. Takšna skorajda neopazna. Kajti medtem divjajo druge, ki so precej bolj odmevne.
Največja in najbolj krvava je seveda afera Sova. Poslanci SDS zanjo povsem neposredno obtožujejo SD. Šlo naj bi za zaroto, ki je bila zasnovana v samem vrhu socialdemokratske stranke. No - v vrhu minus Borut Pahor. Samo on je še vedno nekakšen napol vitez, ki mu vlada, kadar ji to ustreza, vendarle še vedno malce zaupa. Potem so tu še mnogi drugi spopadi. Na področju zdravstva je poslanec SD Milan Cvikl neizprosen kritik postopkov ob gradnji Pediatrične klinike v Ljubljani. Na področju visokega šolstva SD ostro nasprotuje novemu zakonu. Vojni zakoni so seveda več kot spopad - so hladna vojna, za katero ni jasno, kdaj se bo sploh lahko končala. In tu je še Hrvaška, oziroma sporazum med Janšo in Sanaderjem, ki je, zaradi stališča SLS, katerega usoda je pravzaprav popolnoma odvisna od presoje in volje SD.
Težava strategije popolne konfrontacije je SDS seveda poznana. Še bolj jo razumejo v SD. Ampak okoliščine so pač takšne. SDS se z vsemi močmi bori za ponovitev mandata, medtem ko so v SD mnogi prepričani, da jim oblast po naslednjih volitvah tako rekoč ne more več uiti, da so zanjo praktično predestinirani. Skorajda stvar usode. Vednar vojna dveh nasprotnikov, ki sedita v nekakšnem partnerstvu ne more biti ravno koristna za nikogar. Ne za SDS in ne za SD. V vojni so žrtve vedno na obeh straneh.
Zdi se, da to najbolje ve Borut Pahor, ki že dolgo napoveduje, da bo v primeru prevzema oblasti, največja sprememba prav nekakšna nova sproščenost. Pahor obljublja politiko sprave. Ne politiko vojne. Obljublja mir in ne vojne. Odgovor vladne strani bi moral biti jasen in je pričakovan. Vojno je začela SD in ne vlada. Kako torej od SD pričakovati, da bo, ko bo na oblasti, ravnala drugače. Težava je, da je takšen odgovor praktično nemogoč, če odgovarjajo Borutu Pahorju. Tako njegove besede kot ravnanja so bila namreč vedno miroljubna, česar za Janeza Janšo ne bi mogli trditi.
Strategija SDS, ki je v spopadu s SD odločilna, je torej povzeta v vprašanju, kako ločiti SD od Boruta Pahorja. SDS se glede tega ves čas odkrito in intenzivno trudi. Ob tem občasno doseže tudi kakšen uspeh. Denimo ob zapletanjih Antona Ropa. A za to, da bi bila takšna strategija tudi zares učinkovita, bi morali vsaj občasno pozabiti na to, da si želijo nasprotnika povsem poraziti. Kot v primeru Mirana Potrča.
Jani Sever
12. september, 2007 ob 12:28
Zelo dobra analiza. Rešitev zapleta je seveda v tem, da se SD odpove Ropu in še kateremu drugemu jastrebu. Pravzaprav me je presenetil klasični jastreb, Aurelio Juri, ki se jasno zavzema za arbitražo o meji. Ampak SD se je s prestopi najhujših ldsovcev ornk zakvačkala. Pa še Kučan je razkril svoje karte, ki jih je dolgo (le navidezno) skrival. SD ima problem.
12. september, 2007 ob 13:15
Če za položaj ministra niso potrebne nikakršne izkušnje, bi SD morala podpredsedniški stolček ponuditi nekomu, ki ni poslanec. Vodušek ali pa Prodnik bi bila primerna kandidata. Ne dvomim, da bi koalicija podprla tak predlog. Srečno!
12. september, 2007 ob 13:35
Zelo dobra analiza. Rešitev zapleta je seveda v tem, da se SDS odpove Petanu in še kateremu drugemu jastrebu. Pravzaprav me v SDS nihče ne preseneča še najmanj pa klasični jastreb Tanko, ki stalno stopnjuje napade na SD. Ampak SDS se je z ne-podporo Potrča ornk zakvačkala. Janša je tako razkril svoje karte in koalicija dejansko nakazuje, da ne misli spoštovat pravila o podpredsedniku državnega zbora. SDS ima problem.
12. september, 2007 ob 14:01
So me že drugi podučili:
t-mac pravi:
11. september, 2007 ob 13:48
btw, tastar, kaj ti ni jasno? Rop NI član SDja, a ti moram narisat, ker se mi ne da vsakič znova ponavljat.
Kaj ga potem serje Pahor, ko govori o največji opozicijski stranki?
12. september, 2007 ob 14:02
t-mac pravi:
11. september, 2007 ob 13:48
btw, tastar, kaj ti ni jasno? Rop NI član SDja, a ti moram narisat, ker se mi ne da vsakič znova ponavljat.
12. september, 2007 ob 14:03
Kaj ga potem Pahor serje, ko kar naprej naklada o največji opozicijski stranki?
12. september, 2007 ob 14:12
Tukaj se gre o največji opozicijski poslanski skupini. Preberi si Poslovnik DZ in v prvem odstavku 20.člena boš to lepo videl. Tisti prebežniki iz LDS so člani SDjeve poslanske skupine, ne pa stranke. Get it?
12. september, 2007 ob 14:20
Za prva dva “padla” kandidata SD mi je se nekako jasno ali se vsaj trudim, da vzamem v zakup politicne igre. Ko je SD predlagala Potrca za podpredsednisko funkcijo, sem pa bil preprican, da ni argumenta, da ga zavrnejo. Sploh glede na veckrat slisano in podeljeno titulo (tudi s strani pozicije - konkurence), da gre za enega izmed najbolj korektnih in delovnih domacih parlamentarcev, če že ne za najbolj korektnega in delavnega.
Potem se pa zgodi, da za to isto pozicijo Potrc ocitno ni dovolj primeren in mu mnozicno zavrnejo vso svojo podporo. Si recem: “ma ajde pzabi…”, in se takoj za tem pomislim: “kdo pa je drugi podpredsednik?”…SASO PECE?
Torej…PECE je za pozicijo dovolj primeren in sposoben kandidat, POTRC pa NE? Kdo je zdaj tu nor?
Trenutna pozicija zbrana okoli paranojicnega JJa sama kaze skozi taksna glasovanja, kaksne vrednote in ljudi naj podpirajo “pravi slovenci”!!!
12. september, 2007 ob 14:37
“Strategija SDS, ki je v spopadu s SD odločilna, je torej povzeta v vprašanju, kako ločiti SD od Boruta Pahorja. SDS se glede tega ves čas odkrito in intenzivno trudi. Ob tem občasno doseže tudi kakšen uspeh.”
SDS pri tem ni osamljena, kajti starodavno jedro SD se trudi bivati bolj izza Pahorja kot pod njim. Že ničkolikokrat so ga stari mački izigrali. Za najverjetnejšo prihodnjo koalicijo bo Pahor deloval povezovalno, hkrati pa bo prisiljen vedno znova izbojevati v vladi tudi koristi, ki bodo v interesu starih kadrov iz časov CZK in ZLSD (Kocjančič, Kučan, Potrč …), dokler ne bodo odšli v penzijo in čez. Ampak saj pravi, da je nesmrten …
12. september, 2007 ob 14:47
@novicapodnovico: Ne se bat - Kocjančič že dolgo nima nobenega vpliva v SD, Kučan se je že zdavnaj oddaljil in je bližje Jankovičevi listi, Potrč pa tako in tako podpira Pahorja, ga ne ruši in - kaj je pravzaprav sploh narobe s Potrčem???
Od starih kadrov je “preživel” le kak Aurelio Juri, pa še pri njem se vidi, da zadnje čase popušča in priznava, da je imel Pahor prav (npr. kar se tiče vstopa v Partnerstvo za razvoj). Pahor brez dvoma obvladuje stranko.
12. september, 2007 ob 15:00
Pahor absolutno obvladuje strank. V nasprtnem primeru bi že bil v tekmi za predsednika.
12. september, 2007 ob 15:19
@t-mac, peter: Se strinjam, vendar pa se spomnim (sicer megleno) nekaterih zadev, kjer je poslanski klub SD uspešno nasprotoval Pahorjevim odločitvam … Ne pozabljam na Kocijančičev Olimpijski komite in njegove dejavne povezave z drugimi množičnimi in/ali javnimi organizacijami, ki se po politični usmeritvi stikajo s tradicionalno (staromačkonsko) politiko SD. In Jankovič se mi ne zdi prav daleč od tod, če odštejem vpliv čaršije. Skratka, stavim na veliko koalicijo SD/SDS, kjer bodo mačkoni igrali vlogo notranje sls-ovske opozicije.
12. september, 2007 ob 15:36
Mah kakšna koalicija SD/SDS! Na komu bo pa potem gradil politiko Janša? Kje si bo ustvaril nasprotnika, komuniste itd., da bo lahko nabiral politične točke na račun kosti. LDS ali Zares? Brez veze, itak od njih ne bo ostalo dost na volitvah.
Za Pahorja itak ne bi bilo kakšne posebne škode če bi šel v koalicijo z Janšo (tako ali tako ga že sedaj ujčka), če pa gre Janša v koalicijo z SD se bodo Tanko, Petan, Jerovšek vrgli iz prvega štuka v paralmentu …
13. september, 2007 ob 9:24
@Arh:
Se zavedas, da bodo to preziveli?
13. september, 2007 ob 10:10
No Pahor, pa imaš sedaj tvojo Gandijevsko držo. Lepo so te nategnili tačrni. Na ta račun pa je popušil Potrč. Zavedati se je potrebno, da bodo sedaj po aferi Sova in ne ravno prepričanemu Ropu zvezde bolje kazale tačrnim, kar bodo seveda izkoristili na trenutni rang lestvici. Vsi to vidijo, samo lepi Borut ne.
13. september, 2007 ob 14:55
Če se SD ne znebijo Pahorja jih jest ne mislim voliti…
13. september, 2007 ob 17:36
Pa kaj se čudite, če Potrč ni bil potrjen za podpredsednika Državnega zbora. V drugih državah so takim kot je Potrč, Kučan, Pahor, Pečan itd. z lustracijo prepovedali delovanje v javnosti. To bi morali storiti tudi pri nas, pa bi bilo veliko bolje.
13. september, 2007 ob 18:15
@lucko
Hehe v tem je point, ker nimajo jajc, da bi se vrgli iz višjega štuka. Vse bo bolj teatralno ;)
13. september, 2007 ob 18:17
@scan
Bistroumno. Aušvic za njih? :)
14. september, 2007 ob 15:41
scan a to v tistih državah, ki jih vodijo dvojčki z okroglimi glavami? ;) Prima zgled …. hehehe
15. september, 2007 ob 21:19
potrč je daleč od politične korektnost - oportuno je preživel vse čase, spremenil nič koliko barv in imen stranke,a v skladu z znanim rekom o volku in nravi še vedno zvesto služi svoji partiji in njenim privilegijem.škoda,da se raje korektnno ne umakne,sešteje minuse,se opraviči in počne kaj manj sloveniji škodljivega,kot je trmasto in borbeno zagovarjanje zlorab in stranpotov nob ter proti rkc-jevske mentalitete.vse to le vedno znova spre generacijo za generacijo namesto resnice in zdravega napredka.
20. september, 2007 ob 17:31
Naj vas ne bo sram priznati poraza.