Monday 23. December 2024 - Zadnja sprememba ob 21:38:32
 

Sodstvo na preizkušnji

30. avgust 2007 ob 11:34 | Jani Sever |

Predsednik slovenske vlade se je odločil, da bo vložil civilno tožbo proti Antonu Ropu. Zadeva je znana. Janša je tožbo napovedal že konec junija in s tem zapečatil zadevo. Njegov umik poslej skoraj ni bil več mogoč. Ampak odločitev, da drži besedo in toži nekdanjega predsednika vlade, je prav tako neprijetna. Politika se v Sloveniji seli na sodišče. Sodniki so tega vsekakor lahko veseli, čeprav tistih, ki se bodo na različnih sodnih nivojih spopadli z zadevo, nikakor ne čaka lahko delo.

Sodna veja oblasti se zdi edini pravi zmagovalec v zadevi, ki bo sodišča zaposlovala naslednjih nekaj let. Razsojala bo namreč o tem, kdo izmed dveh predsednikov vlad ima prav in se s tem jasno dvignila nad izvršno vejo oblasti, ki je vedno imela in še vedno ima ambicije, da si sodstvo v čim večji meri podredi. Vse je seveda odvisno od sodnic in sodnikov. A priložnost je vsekakor velika in škoda bi bilo, če je sodstvo ne bi dobro izkoristilo.

Tožeča stranka, se pravi predsednik slovenske vlade je na sodišče že izvršil prvi pritisk. Prosil je za prednostno obravnavo primera. To je sicer povsem legitimno, vendar hkrati tudi nekoliko zoprno. Akcija “Lukenda”, ki jo je pred časom sprožil pravosodni minister, pač še ni dala pravih rezultatov, saj konec koncev še ne traja dovolj dolgo, Slovenija pa je še vedno dežela izjemno velikih sodnih zaostankov. Vsekakor prevelikih.

Prvi človek vlade, ki je - Kljub “Lukendi” in nezavidljivi dediščini - za zaostanke objektivno odgovorna, zdaj zase zahteva pravzaprav privilegij hitrega sojenja. Sliši se precej neprijetno. Kajti malo drugače je, če za prednostno obravnavo prosi anonimni državljan, ali pa se za takšno prošnjo odloči predsednik vlade. Ni namreč malo ljudi, ki prošnje premiera hitro lahko razumejo kot zahtevo. Tudi med sodniki je gotovo vsaj nekaj takšnih.

To - kako bo sodišče reagiralo na premierovo prošnjo za prednostno obravnavo - bo tako mogoče razumeti že kot prvi znak samostojnosti tretje veje oblasti. Čeprav je res, da obstajajo za to, da se primer, ki menda bremeni nič manj kot mednarodne odnose med Hrvaško in Slovenijo, uvrsti med prednostne obravnave, povsem tehtni argumenti. A po drugi strani, ali tehtnih razlogov za takšno obravnavo ne bi mogli najti pri precejšnjem številu tožb?

Zakaj bi bil primer predsednika vlade denimo pomembnejši od primerov javnih obtožb o pedofiliji? Ali morda od kakšnega primera sorodnega “Lukendi”, katerega nerazsodba lahko eksistenčno ogroža tožnika. Odgovor, da gre v tem primeru za državo je pomanjkljiv, Antona Ropa namreč pravzaprav ne toži predsednik vlade, temveč državljan Ivan Janša. Je njegova čast res kaj bolj pomembna od časti kateregakoli drugega človeka? Gotovo ne. In sodniki oziroma sodnice to zelo dobro vedo.

Odločitev sodišča o prednostni obravnavi kljub temu ne bo nenavadna in ne bo pomenila nikakršne tragedije, če bo do nje prišlo. Nasprotno, najbrž je bolj ali manj pričakovana, saj gre v resnici za pomemben primer. Poleg tega pa je jasno, da ne bo končan na prvi stopnji, ampak da se bo vlekel - morda vse do vrha sodne piramide. Do tam pa je še veliko stopnic in tudi ob prednostni obravnavi bo trajalo kar precej časa, preden jih bosta Rop in Janša skupaj prehodila.

Kaj bodo takrat njune politične funkcije ni mogoče napovedovati. Medtem ko je povsem jasno, da bo sodstvo tudi takrat še vedno ena od neodvisnih vej oblasti. Ne glede na to, da bodo gotovo vedno obstajali politiki, ki jim bo to šlo strašno na živce. Med njimi bo ob koncu sojenja v zadevi Janša vs. Rop zagotovo vsaj en od njiju.

Jani Sever

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 10 x komentirano
  1. medek pravi:

    Kje ja Jambrek?

  2. Jure A. pravi:

    Ola Jani, če te prav razumem torej zdravje predsednika Drnovška JE dovolj dragoceno, da se zanj iz skrivnih fondov plačuje in sem vozi svakojake šamane, medtem ko čast in verodostojnost premierja Janše (in s tem čast in verodostojnost kompletne vlade) pa NI dovolj dragocena, da bi jo sodišča obravnavala prednostno?

  3. Bruno pravi:

    Za se zjokat kaj ste volili…in kaj posledično moram plačevat…

  4. Carlos Contreras pravi:

    Ta vlada in njen šef sta tako brez časti kot verodostojnosti.

  5. andlen pravi:

    “Antona Ropa namreč pravzaprav ne toži predsednik vlade, temveč državljan Ivan Janša. Je njegova čast res kaj bolj pomembna od časti kateregakoli drugega človeka? Gotovo ne. In sodniki oziroma sodnice to zelo dobro vedo.”
    Le kako je mogoče, ne opaziti bistvenega:
    Kako more tožiti Ropa nekdo, ki z zadevo nima ničesar? Če prav vem, je g. Rop govoril o prisluhih nekemu Janezu Janši. Se mi morebiti sanja? Žalostno pa je, da se mi zagotovo ne sanja, da je mogoča v neki državi takšna ignoranca dejstev , zdrave pameti in nespoštovanja zakonov. Da se nekaznovano lažno predstavlja celo človek, ki je predsednik vlade, pa nihče od strumne novinarske jate niti ne mrdne….

  6. soci pravi:

    Celotna zgodba je zelo zanimiva iz dejstva,da se tožita aktualni in bivši predsednik vlade. Eden med njima nesramno laže. Vprašanje je kakšne voditelje imamo v naši državi oz kakšne smo imeli? Če se spomnimo odmevni aferi v Ameriki ( Watergate, Clinton) oba predednika sta do zadnjega trenutka trdila da sta nedolžna oz da govorita resnico, na koncu pa priznala laži. Kdo tukaj govori resnico? Kdaj jo bomo izvedeli?

  7. jana pravi:

    oprostite Jani Sever, ampak poanta vašega komentarja se mi zdi čisto zgrešena. Mislim, da je v Janševem intreresu, da bi se sodba čimbolj vlekla (saj s tožbo sicer ne bi odlašal dva meseca), to o prednostni obravnavi je rekel le zaradi lepšega. Itak se bo zadeva vlekla v nedogled.

    Moje mnenje pa je, da bi se sodstvo moralo zadeve lotiti takoj , saj gre za državnika, ki je na oblasti nam kroji usodo in nam ne more biti vseeno, kakšen je ta državnik, se pravi, kaj počne v korist ali škodo Slovenije. Sploh pa bi preiskava zadeve morala biti zahtevana z uradne strani, o tem pa seveda ne duha ne sluha. Tako, kot je Brezigarjeva že utišala zadevo z orožarsko preiskavo - ni sprožila postopka, ki bi ka morala.

    Koliko je govora o treh ministrih, ki so morali odstopiti, namesto da bi zahtevali odstop Janše. Kako nas lahko tak človek zastopa med predsedovanjem Evropi - z vso kriminalno orožarsko preteklostjo, afero s Sovo, domnevnim dogovarjanjem s Sanaderjem o incidentih (nikakor ni prave volje, da bi zadevo takoj razčistili), ptitiski in šikaniranji v medijih in RTV itd. Človek nehote pomisli, da ima tudi opozicija precej masla na glavi in Janša določene ljudi krepko drži v šahu.

  8. soci pravi:

    jana; Si ti prepričana,da govoriš odgovorno, neodvisno, nepristransko,zelo dvomim v to. To kar si napisala v treh odstavkih je napadanje enega in istega človeka, kar pa ni nepristransko, v bodoče se osredotoči na oba,ker za enkrat še ne vemo kakšna je resnica. Resnico bi radi vedeli vsi, kdo tu laže, sam bi prav rad vedel ali me vleče za nos v tem trenutku ta oblast, ali pa me je prejšnja tako povlekla, da enostavno ni šlo več nikamor, zato so tudi izgubili volitve. Rop je bil predsednik vlade in sedaj je poslanec,v nobenem primeru ne sme lagati, noben nas ne bi smel vleči za nos.

  9. jana pravi:

    Seveda priznam, da zadeva še ni razčiščena in da zaenkrat ni dokazano kdo govori resnico. Vendar pa ostaja dejstvo, da je Janša vlekel dva meseca, preden se je odločil za tožbo.

    Da pa omenim še drugo stran: tudi če je imel Rop prav, mislim, da je ravnal precej neodgovorno in pobalinsko. Prvič, če je mislil, da se zadeva mora obelodaniti, bi jo moral že takoj takrat. Da pa jo je obelodanil sedaj, je precej nezrelo in nedržavno, kot rečeno, tudi če je zadeva resnična, bi moral s političnega prizorišča odpeketati tudi Rop.

  10. Amiclear pravi:

    Amiclear is a blood sugar support formula that’s perfect for men and women in their 30s, 40s, 50s, and even 70s.

Komentiraj