Saturday 23. November 2024 - Zadnja sprememba ob 21:38:32
 

Boško Primo

2. avgust 2007 ob 14:27 | Črt Butul |

Prvi dan letošnjega avgusta je v slovenski Istri praznik. V vasi Potok je po dobrih devetih mesecih prikukal na plan mali boškarinčič. Primo so ga poimenovali. Na kmetiji Adrijana Baruce in Franka Muženiča je bilo veselo. Občudovanja vredna žival, ki je zgodovinski utrinek za slovensko Istro in želja mnogoterih, a darilo za trud najbolj tistim, ki so projektu zaupali. Med njimi je zagotovo društvo Boškarin pod uspešnim vodstvom očeta zamisli o ponovnem prihodu tega goveda v slovensko Istro, Jožeta Haberja. Boškarin je staro istrsko govedo, ki so ga k nam pred davnimi leti pripeljali Huni. To govedo so uporabljali predvsem za vprego vozov in za obdelavo polj s plugi. Z njihovo močjo je boškarin skozi zgodovino ostal zvest sluga svojemu gospodarju. Skupaj sta obdelovala zemljo in tako je lahko družina preživela, boškarin pa je imel svoje prebivališče in hrano. Pred dobrimi štirimi desetletji, ko so v Istro prišli traktorji, je boškarin nepričakovano hitro izginil iz istrskega okolja. Prvega avgusta 2007 se je Boškarin vrnil. O tem sem že pisal tukaj.

In očitno prav napovedal. Kot prvi smo prisostvovali zgodovinskemu trenutku, ki je pognalo veselje tako lastniku kmetije, kot tudi veterinarjem koprske veterinarske postaje, pod vodstvom Mladena Štrkalje, ki je v pomoč prehitel kar iz dopusta v Grčiji, saj ni prepustil prav nič naključju tako med samim procesom oploditve, kot vseh teh devet mesecev in seveda sedaj pri »porodu«. Tako imamo po dolgih letih v slovenskem delu Istre spet slovenske boškarine, ki so pred leti izumrli.

Telica Vika je torej mati darovalka prvega slovenskega boškarina. Franko Muženič in Adrijano Baruca sta ga poimenovala Primo. Izbiro imena sta utemeljila z dejstvom, da je danes prvi avgust, poleg tega pa gre za prvega boškarina na tem območju po dolgih letih, embrij zanj pa je prispel iz Italije. Kot je znano, je Mestna občina Koper pred nekaj leti sprejela program in finančne obveznosti oživljanja istrskega goveda kot kulturne dediščine. K smelemu projektu gre zasluga tudi simpatični veterinarki mag. Barbari Strmole, tudi koprski mestni svetnici, ki je za ta projekt poiskala tokove tudi v koprski občinski blagajni.Tako so lani poleti v Slovenijo pripeljali 16 embrijev podolskega goveda, iz katerega izhaja tudi istrsko govedo oziroma bolj znani boškarin. Dr. Janko Mrkun iz ljubljanske Veterinarske fakultete je konec oktobra lani telici Viki implantiral zarodek boškarina. In kot je povedala Strmoletova, sta se od osmih implantiranih embrijev prijela dva, kar pomeni, da naj bi, če bo šlo vse po sreči, drugi slovenski boškarin na svet prišel predvidoma novembra v Sv. Antonu. Sicer pa je veterinar Mladen Štrkalj, ki je mlademu boškarinu danes dopoldne pomagal na svet, povedal, da je porod trajal približno uro in da je z mladičem, ki tehta 45 kilogramov, vse v redu.

Črt Butul

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 5 x komentirano
  1. Carlos Contreras pravi:

    Vse najboljše!

  2. Govedoljub pravi:

    Jaa res. usenajbolše. Pa čestitajmo tavišjemu na koprski vet. postaji

  3. Robert pravi:

    Bravo!

  4. siruche pravi:

    Čestitke vsem, ki sodelujejo pri tem projektu.
    Primo je srčkan.
    Vesel sem tudi, da se je znanost pokazala v svetli luči.

    PS Primorskemu dopisniku velja pohvala.

    Srečno!

  5. hj pravi:

    Ej ful zanimiv :) sploh prvič slišim za te boškarine… poučno.

Komentiraj