Saturday 23. November 2024 - Zadnja sprememba ob 21:38:32
 

O stereotipih

28. julij 2007 ob 11:10 | Nastja Šafarič |

Obiskala sem Društvo afriški center Slovenije, ki deluje v Ljubljani. Predsednik društva Max Zimani je predstavil njegovo delovanje in nato opozoril na določene pobrobnosti, ki se pojavljajo v vsakdanjem življenju in so za Afričane ponižujoče. Društvo si predvsem prizadeva, da bi v slovenskem prostoru prihajalo do čim manj nepravilnosti, ki zadevajo Afriko. Kot mi je zaupal g. Zimani se Afričani neprestano srečujejo s stereotipi in prav delovanje društva naj bi jih zmanjšalo.

“… na žalost ne moreš nič in ta občutek ni dober.”

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 8 x komentirano
  1. Mitja pravi:

    To se strinjam, da mediji preveč negativno poročajo, strinjam se tudi, da gledamo na njih zviška.

    Je pa sam govoril po istem principu - Vse negativno glede Slovenije, veliko pozitivno glede Afrike.

    Sicer pa je v Sloveniji svoboden, in lahko gre nazaj v Afriko, če mu kaj ne paše pri nas.

    Sicer pa ima malo prevelika pričakovanja glede Slovenija. Kaj pa je mislil, da se bo dogajajo v državi, kjer je 99,9% prebivalstva belskega. To, da ga zviška pogledajo še niti ni tak hudo (isto usodo delijo Turki, Cigani, …)

    No kakorkoli želim mu prijetno bivanje v Sloveniji, kljub določenim napakam:)

  2. Mirko pravi:

    Sam se spomnim iz otrostva teh ucbenikov. Ce otroke in mladostnike futramo s takimi idiotizmi, kako lahko pricakujemo, da bodo odrasli brez stereotipov in predsodkov. Ocitno o slovenski ucbeniski politiki odlocajo ljudje, ki dlje od 14 dnevne hrvaske istre vsako leto ne pokukajo. V Afriki so podrocja, ki so bolj razvita od Slovenije. Šok? Obstajajo cela urbana podrocja, ki obsegajo znatno vec, kot si nasa domisljija lahko predstavlja. Šok? Ja, imajo celo kulturo in niso samo grmicarji. Sploh pa uredniki, ki imajo pravico izdajati vsakrsno sranje, bi morali biti malo bolj kriticni.

    Izgovor, da otroci ne zmorejo doumeti in razumeti, bolj kompliciranih nalog je prvoklasno sikaniranje umov nase prihodnosti.

    P.S. Samo v razmislek: A se vprasate kdaj, zakaj iz milijardne Indije zvemo iz medijev le, ko se tam zgodi kaksna nesreca vlaka? Drugega kot verskih skrajnezev in vlakov tam ni.

  3. tina pravi:

    Eh dejte no… povsod pa tudi ni teorije zarote… kot da npr. o Avstraliji izvemo kaj drugega kot če se zgodi kaka huda nesreča ali naravna katastrofa. To je pač logika medijev, ne trdim, da je prava. Normalno da ne bodo poročali o tem, kje je v Afriki trenutno snemajo nov film ali kakšen koncert je ta vikend v Johannesburgu.
    Med mladimi se na črnce pogosto tudi gleda prej kot na nekaj več, kot pa zviška (če pustimo ob strani seveda skinheade). So drugačni v tej ubogi enolično beli Sloveniji in kot taki zbujajo tudi zanimanje v pozitivnem smislu. Veliko hitreje spoznavajo nove ljudi, ker se ti zanje mnogo bolj zanimajo kot pa za enega hrvata ali srba ki pride sem, da o zanimanju žensk sploh ne govorimo… :)
    Z enimi stvarmi se strinjam (predvsem kar se tiče predstavitve Afrike otrokom v učbenikih,…) druge spet se mi zdijo čisto ozkogledno pretiravanje oziroma napačno razlaganje stvari. Mislim, da ležijo vzroki za mnogo stvari omenjenih v prispevku vse drugje, kot v nekem “gledanju zviška” na Afriko ali njene prebivalce.

  4. Pandur pravi:

    Samo to nam še manjka, da nas bodo neki Zimaniji iz Burkine Faso v Sloveniji učili, kaj naj izobražujemo otroke, o čem in koliko naj poročajo naši mediji ipd. Afrika preprosto ne bo nikoli v središču pozornosti, ker gre za geopolitično, varnostno in gospodarsko-tehnološko marginalno celino. To je dejstvo, ne predsodek. O afriški lepi naravi, plemenskem življenju, njihovi kulturi in umetnosti se lahko vsak, ki ga to zanima, informira na national geographicu, discoveryju, animal planetu, internetu, revijah itd., dejstvo pa je, da se na žalost tam dogaja tudi veliko sranja, veliko več, kot o tem poročajo mediji. Mislim, da bi Zimanija moralo skrbeti prav ignoriranje afriških problemov s strani mednarodne skupnosti, kot pa pomanjkanje novic npr. o afriški filmski industriji. Ta gospod je lahko zelo zadovoljen, da ima v Sloveniji streho nad glavo, vodo in hrano, in nima nobenih posebnih razlogov za negodovanje. In prosim, ne se čuditi, da ste zaradi svoje barve včasih deležni takšnega ali drugačnega obravnavanja, saj črnci v Sloveniji pač niso nikoli bili avtohtono prebivalstvo in nikoli ne bodo. Prav tako ne pričakovati nekih posebnih ugodnosti ali da bo Slovenija vsakič, ko se neka afriška nogometni klub s priprav ne bo hotel vrniti domov, lepo gostoljubno prevzela skrb za vsakogar.
    Mitja, iz Indije zvemo tako malo stvari zato, ker Indija ni (zaenkrat) nek pomeben globalni igralec, ki bi imel vpliv na življenje večine človeštva. To so danes ZDA, Evropa ter razviti deli Azije, pa če vam je to všeč ali ne.

  5. Mitja pravi:

    Pandur, vrjetno si mislil Marka:)

    Južna afrika pa žal tako ali tako stagnira, in ima Slovenija 2x višji BDP kot JAR. Poleg tega imajo GINI koeficient kar 58 (Slo 26), kar pomeni, da so izjemno VISOKE razlike v plačah prebivalcev (Slovenija je 4. na svetu po enakomernosti prihodkov!)

    Tisti, ki je trdil, da so tudi v Afriki velikanska dobro razvita območja se moti, saj ni niti ene regije v Afriki, ki bi bla bolj razvita od Slovenije.

    http://en.wikipedia.org/wiki/South_Africa
    http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_%28PPP%29_per_capita

  6. Igor Đukanović pravi:

    Zanimivo. Tudi v Afriki imajo probleme s slabimi prometnimi povezavami. Verjetno je to tako, ker se preveč sončijo in premalo delajo. ;-)

  7. Johnny pravi:

    Najprej bi rad rekel, da pozdravljam take in podobne prispevke. Rad jih gledam, povrhu vsega pa sprožajo še zanimivo javno debato, ki jo prispevki o politiki ne.

    Kar se tiče učbenikov je žalostno, da naše osnovnošolce učijo o Afriki na podlagi starih stereotipov. Mislim, da smo dovolj zrela družba, da bi otrokom povedali o tem kako je kolonialna preteklost vplivala na Afriko. Na izkoriščanje, suženjstvo,…itd. Dejstvo je, da so vojne in etnična čiščenja posledica našega vmešavaja v tamkajšno kulturo. Prav tako kot je dejstvo, da tudi bližnji vzhod ne bi bilo dandanes tako problematično območje, če ga ne bi velesile že desetletja zalagale z orožjem.

    Za gospodarske razmere v Afriki pa je po mojem mnenju kriva kapitalistična narava zahodnih družb. Pravi vladar zahodnih držav je kapital in v interesu le tega se ravna tudi politika. Naj omenim samo nedeljsko zaprtje trgovin. Koga briga volja ljudstva če bo izpad dohodka trgovcev prevelik. Zahod v Afriko noče poseči zato, ker ima Afrika ob pravem vodstvu ogromen potencial. In nihče si ob hitro razvijajoči Kitajski in prihajajoči Južni Ameriki ne želi novega igralca na svetovnem trgu. Poleg vsega ima tudi marsikatera zahodna demokracija še vedno velike interese na trgu afriških naravnih virov.

    Torej po mojem mnenju politične volje za rešitev afriških problemov ni in je tudi kmalu ne bo. Pošljejo samo kakšen kilogram mleka v prahu(odlično se meša z afriško visokokvalitetno vodo) in nekaj pilul vitamina A (da ne oslepi preveč otrok), da pomirijo rajo. Značilen primer bolinaskurac odnosa pa je Darfur.

  8. Carlos Contreras pravi:

    Pohvalno, sicer je slovenščina gospoda Maxa še malce tresoča, a je že presegla besednjak in slovnico večine desničarskih poslancev.

Komentiraj