Friday 22. November 2024 - Zadnja sprememba ob 21:38:32
 
politika

»Ugrabitev« družine Berisha

1. februar 2007 ob 12:13 | Vest |



Minister Dragutin Mate in Ali Berisha z otrokom.
Foto/Denis Sarkić

Ali Berisha, ki so ga slovenske oblasti leta 1992 nezakonito izbrisale iz Registra stalnega bivanja, od danes zjutraj ni več v Azilnem domu na Viču pri Ljubljani.

Poklical nas je iz kombija in ni znal povedati, kam ga peljejo. Njegov pravni zastopnik Matevž Krivic je pojasnil, da je včeraj prejel odločbo Vrhovnega sodišča, ki je razveljavilo odločitev Upravnega sodišča, da družina Berisha ne sme biti deportirana.

Krivic meni, da gre za škandalozno odločitev Vrhovnega sodišča, hkrati pa opozarja na dve nezakoniti dejanji, in sicer:
- odločba o deportaciji družine Berisha v Nemčijo je že zastarala, zato bi morala biti pred deportacijo, ki se pravkar dogaja, izdana nova odločba o deportaciji
- danes, ob 6:30 zjutraj so Krivicu fizično onemogočili, da se v Azilnem domu sreča z družino Berisha, kljub temu, da je njihov pravni zastopnik.

“Pravkar pa se dogaja prava kriminalka”, nam je po telefonu povedal Matevž Krivic. Po njegovih besedah gre za ugrabitev. Dva civilna kombija vozita družino Berisha, Krivic jima sledi s svojim avtomobilom. Kombija sta že prečkala slovensko-avstrijsko mejo, po posebnem – hitrem postopku. Brez ustavljanja.
Krivic predvideva, da peljejo družino Berisha v München, od koder bo sledila deportacija na Kosovo. Navezal je tudi stik z UNHCR, z namenom, da mu sporočijo kam natančno naj bi družino Berisha v Nemčiji namestili. Tam namerava Krivic prevzeti njihovo pravno zastopstvo.


Kot je znano, Alija Berisho slovenska država preganja že 15 let. Zaradi “administrativnega genocida” iz leta 1992 je ostal brez vseh pravic: socialnih, civilnih in političnih. Leto kasneje je bil deportiran v Albanijo – v državo, s katero nikoli ni imel nobene povezave. Ko se je vrnil v Slovenijo, ga je slovenska policija zaprla v ljubljanski Prehodni dom za tujce, iz katerega mu je uspelo zbežati v Nemčijo.
Leta 2005 se je Berisha z družino vrnil v Slovenijo ter na podlagi odločb slovenskega Ustavnega sodišča zaprosil za ponovno pridobitev stalnega prebivališča in drugih pravic, ki so mu bile z izbrisom nezakonito odvzete. Namesto pozitivnega odgovora na njegovo prošnjo so slovenske oblasti njega in njegovo družino poskušale deportirati v Nemčijo: odločitev slovenskega sodišča in mobilizacija mednarodne javnosti sta preprečili, da bi se mu zgodila nova krivica.
4. julija lani je Ali Berisha, skupaj z drugimi desetimi izbrisanimi, vložil tožbo proti slovenski državi na Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu, ki je bila jeseni 2006 dana v urgentno obravnavo.
7. novembra 2006 so družino Berisha ponovno poskušali deportirati v Nemčijo, 11. novembra pa so jih zaprli v Center za tujce v Postojni. Po tednu dni so jih znova nastanili v Azilnem domu na Viču.
Aktivisti, ki so v izogib deprotacije družine Berisha v preteklosti izvedli že več akcij, skušajo v tem trenutku navezati stik z nemškimi novinarji in odvetniki. Opozarjajo, da ravnanje slovenskih oblasti do družine Berisha kaže na zaničevanje človekovih pravic in osnovnih demokratičnih načel, kar zahteva reakcijo s strani širše evropske družbe.

Vesna Lovrec, Jani Sever

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 7 x komentirano
  1. domen pravi:

    Šele prvi dan v februarju smo, pa že imamo bob leta za 2007! Pa še iz istega gnezda je.

  2. B. pravi:

    Strojanovi so bili očitno samo začetek… Ekonom lonec populizma in nestrpnosti piha po Sloveniji. Vse pod pretvezo “spoštovanja pravnih norm in pravne države”.

  3. Sokol pravi:

    Ko bi vsaj bilo pod to pretvezo, to delajo kar povprek. Najbolj žalostno in zaskrbljujoče pa je dejstvo, da si s tem pridobvajo priljubljenost Slovencev, bomo čez 20 let imeli ločene wcje za slovence in vse ostale ?

  4. Dajana » Deportacije otrok pravi:

    […] Pogledam na Blogos - nihče ne piše o tem. A je to možno????? No, potem najdem članek o tem na vest.si.                […]

  5. katarina pravi:

    ne morem verjet. če ne bi slučajo brskala po dajaninem blogu, sploh ne bi vedla, da se je to zdaj dogajalo. pa spremljam medije, ampak za tole pa nisme slišala.

  6. Ziga pravi:

    Zgodilo se je, dogaja se in se bo dogajalo. Groza. Človekove pravice so očitno postale stranska zadeva. Kar me pri populistični politiki Janše in z Jelinčičem v koaliciji ne čudi.
    Žalostno pa je, da eden redkih ljudi, ki si je upal opreti vladi, gospod Hanžek, odhaja.
    Še dobro, da živimo v demokraciji ne?

  7. saxo pravi:

    Mislim, vseeno letno dobi drzavljanstvo 7000 priseljencev (no nisem ziher), oni pa se inatijo na enem razvpitem in neokusnem primeru. Kaj hocejo dokazati? Neokusno je pravi izraz za to kar se gre tale vlada.

Komentiraj