Predsedniška tekma na “levici”
Objavljeno v: komentar
LDS ima novo predsednico. SD je ponovno zrasla na lestvicah priljubljenosti. Zares organizira okrogle mize in zbira sodelavce. Prvi dogovor, ki jih čaka, naj bi bil - kdo bo skupni kandidat za predsednika republike. Oziroma ali se glede tega sploh lahko dogovorijo. Zapletlo se je že takoj na začetku. Medtem ko je Mitja Gaspari pristal na kandidaturo, je Borut Pahor že predstavljal svojega kandidata Danila Türka.
Nič še ni dokončno odločeno, vendar se zdi, da bi bil en kandidat levice precejšnje presenečenje, čeprav se morda lahko zgodi, da bo SD, ki ji moč še vedno narašča, zares uspelo z njenim favoritom. Konec koncev Gaspari pravi, da ne bi bil kandidat samo ene stranke. Nabor imen predsedniških kandidatov, ki bi imeli možnosti za uspeh pa je v Sloveniji vendarle zelo majhen. A vse možnosti še niso izčrpane. Še vedno bi se lahko našel kdo tretji. Ali celo tretja. Spomenka Hribar bi bila gotovo močna kandidatka.
Ali morda nekdo, ki je že v politiki. Denimo sedanji predsednik republike. Nekateri sicer pravijo, da bi bil to - po tem, ko je tolikokrat povedal, da ga ponovna kandidatura ne zanima - politični samomor. Vendar to nikakor ni gotovo. Drnovšek nikoli ni kategorično dejal, da ne bo kandidiral in tudi sicer je njegov moto zadnje čase, da se človek pač lahko premisli. Zakaj pa ne. Konec koncev je ena najbolj privlačnih potez “novega” Janeza Drnovška prav njegova nepreračunljivost.
Z izjemo Drnovška in morebitnih tretjih presenečenj se zdi, da gre pri iskanju kandidatov za predsedniške volitve na levici za zdaj bolj ali manj spet predvsem za prestižne spore. Danilo Türk je človek sredine in Mitja Gaspari tudi. Za nobenega od njiju ne bi mogli reči, da je z leve. Seveda še manj, da je z desne. A ker ju desnica ne šteje za svoja, je kljub vsemu povsem jasno kam sodita.
Pravzaprav je desnica pred kratkim natančno povedala, kaj si misli o obeh. Ko je bil Mitja Gaspari predlagan za še en mandat guvernerja banke Slovenije se je nanj usul plaz kritik o neustreznem nadzoru Banke Slovenije v času, ko je bil njen guverner. Ob njegovi morebitni kandidaturi za predsednika republike bodo napadi z desne gotovo še bolj intenzivni.
Za Danila Türka so napovedi predvolilne kampanje še bolj neprijetne. Ko se je začelo govoriti, da bi lahko postal kandidat desnice ali vsaj kandidat SDS, ki ji Lojze Peterle ne ustreza ravno najbolj, je bilo kmalu uporabljeno najmočnejše orožje. Peter Jambrek je na TVS namignil, da je Türk pravzaprav nasprotoval osamosvojitvi.
Oba potencialna kandidata sta sicer vse obtožbe zanikala. Vendar to seveda nikakor ne more vplivati na to, da se obtožbe ne bi ponavljale ali celo stopnjevale. A to bi tako ali tako doletelo kateregakoli kandidata levice. Tudi Janeza Drnovška. Njega morda še najbolj. Ker bi imel tudi največ možnosti za zmago.
Kakorkoli - morda bi bilo celo dobro, če bi bilo kandidatov za predsednika republike na levici več. Konec koncev volitve skoraj zagotovo ne bodo odločene v prvem krogu. In namesto “levih” strank se bodo v tem primeru za finalista pač odločile volivke in volivci. Tak pristop bi lahko pomenil prednost, tako za kandidate kot za stranke, ki jih predlagajo. Promocije in medijskega prostora bi bilo tako na razpolago nekoliko več.
Kaj se bo zgodilo, je zaenkrat še nemogoče napovedovati. Jasno je samo, da se bo Drnovšek lahko odločil zadnji. In da se bo lahko odločal tudi glede na to, kako bo kazalo kandidatom ali kandidatu “levice”. Oziroma ko bo ocenil ali lahko Lojze Peterle zmaga.
Jani Sever
Nazaj na: Predsedniška tekma na “levici”
Social Web