Premierova tožba
Objavljeno v: komentar
Predsednik vlade Janez Janša namerava vložiti civilno tožbo proti Antonu Ropu. Rop naj bi preklical svoje besede o tem, da sta se Janša in Sanader leta 2004 pogovarjala o incidentih v Piranskem zalivu. Se bo Rop opravičil? Gotovo ne. Bo Janša res tožil? Morda. To bi bil vsekakor presedan. Nas torej čaka test neodvisnosti sodstva? Kakor koli - afera Sova je dobila nov pospešek.
Vsekakor se oba - tako Rop kot Janša težko umakneta. To je skoraj nemogoče. Kljub temu, da se zdi, da za nobenega od njiju sodno reševanje vprašanja ali Rop laže, ne bo brez posledic. Razčiščevanje pred sodiščem je vedno neprijetno za vse, ki se tam znajdejo. Posebej v primerih, ko gre za tožbe glede domnevnih razžalitev. V konkretnem primeru je vse skupaj še posebej zoprno. Za oba.
Za vsakega po svoje. Predsednik vlade, ki se odloči za civilno tožbo zaradi razžalitve, je bolj ali manj unikum. Kalimero. Najmočnejši človek v državi, ki je tako razžaljen, da išče pravico na sodišču. Ali to pravzaprav ne pomeni, da nima drugih mehanizmov oziroma moralne avtoritete, da bi s svojimi besedami javnost prepričal, da ga nekdo neizmerno podlo žali?
Tudi za Ropa je zadeva vse prej kot enostavna. Očitno je, da za svoje trditve nima dokazov. Imeti bi jih pač morali drugi. Imeti bi jih morala Sova, ki trdi, da jih pač nima. Ker ga namerava Janša tožiti zaradi razžalitve dobrega imena z neresničnimi trditvami, pa bo dokazno breme na Ropu. Rop bo moral torej dokazovati, da je govoril resnico. Le kako naj to stori?
No - Rop ima na voljo tudi drug izhod, ki pa je zanj kot politika še bolj poguben. V petih dneh se lahko javno opraviči - na tiskovni konferenci ali pred kamero TVS. A le zakaj bi to storil? Kajti tudi, če bo sodišče razsodilo v njegovo škodo, bo še vedno lahko trdil, da ima prav. Samo dokazati pač ni uspel svojih trditev. Zaradi zarote ali morda zaradi pristranske obravnave sodišča.
O pristranskosti slovenskih sodišč je nenazadnje vedno znal največ povedati prav Janez Janša. Ali se je vse to sedaj spremenilo? So sodišča po njegovem mnenju že postala neodvisna? Ali celo dovolj odvisna od aktualne oblasti? Je vpliv vlade na sodno vejo oblasti dovolj velik, da bi lahko vplivala vsaj na dodelitev primera primernemu sodniku ali sodnici?
Sicer pa bo Rop v razpravah in ob njih dobil samo še veliko priložnosti za pojasnjevanje svojih stališč in svoje resnice. Sodni procesi trajajo dolgo. Kdo ve koliko časa lahko traja tožba predsednika vlade proti poslancu. In ves čas bo Rop lahko ponavljal svoje trditve, saj se bo konec koncev samo branil.
Medtem lahko na dan pridejo celo kakšni novi dokazi. Tega se nikoli ne da povsem natančno napovedati. Prav včeraj se je zdelo, kot da se je poslancu SDS Jožetu Tanku nekoliko zareklo, ko je na tiskovni konferenci govoril o prisluhih, za katere sicer trdi, da jih ni bilo. Tokrat ga je bilo mogoče razumeti, kot da za prisluhe ve in da ve celo, da je Sova prisluškovala fiksnim telefonskim povezavam.
Je torej Janša res dobro premislil preden se je odločil za grožnjo s tožbo? Zdi se, da ne povsem. Ali pač. Grožnja konec koncev kaže na izjemno stisko, v kateri se je znašel. Že samo sum o dogovarjanju s predsednikom hrvaške vlade o incidentih v Piranskem zalivu je v Sloveniji politična atomska bomba. To Janez Janša dobro ve. Tako kot ve, da odločitev za tožbo pomeni zelo velika tveganja.
Ali si torej predsednik vlade lahko premisli? Tudi to ne bo lahko. Potem bi namreč Rop in opozicija lahko s prstom kazala na to, kako se je predsednik vlade umaknil in to uporabila kot posreden dokaz, da ima Rop prav.
Vse skupaj je zares neprijetno. Nič - v tej bitki bo pač treba zmagati. Naj stane kar hoče.
Jani Sever
Nazaj na: Premierova tožba
Social Web