Kaj je tole? Od tu lahko uporabite povezave na Spletnih skupnostih in shranite Koalicija v težavah - ha! na skupne zaznamke ali uporabite E-poštni vnos in pošljete povezavo prek e-pošte.

Social Web

E-pošta

E-mail It
maj 16, 2008

Koalicija v težavah - ha!

Objavljeno v: komentar

Kot da vsi samo čakajo na predsednika vlade, da se vrne in uredi stvari. Predsedovanje EU se bliža koncu. Potem si bo vlada skupaj pripela odlikovanja. In potem se bo začela predvolilna tekma. Tudi za SDS, ki ima s predsedovanjem največ opraviti. Če nič drugega je vodstvo stranke preveč zaposleno, da bi že lahko oblikovalo jasno volilno strategijo. Vlada je ob zaključku predsedovanja kar malce razpuščena. Ampak ljudstvo je prizanesljivo. Zdi se, da so se premierova opozorila o potrebi po uvidevnosti, izplačala.

Najbolj priljubljeni minister Gregor Virant se je uprl. Odpovedal je podpis kolektivne pogodbe za javni sektor, zagrozil je celo z odstopom. Zgodba je nenavadna. Zapletlo se je kar na seji vlade, ko je v noveli zakona o sistemu plač, na predlog obrambnega ministra Karla Erjavca, premier popustil in pristal na spremembo. Vojaki naj bi bili po novem v sistemu plač privilegirani. Pomanjkljiva izobrazba ne bi vplivala na njihovo razporeditev v plačne razrede.

Zanimivo ob tem je, da nekaj podobnega velja za “državne” novinarje. No, glede tega Virant ni protestiral. In tudi nihče drug ne. Mimogrede, novinarji zdaj to plačujejo s tem, da jim je vlada pripravila še eno manjšo novost. Soglasje za napredovanje v plačnih razredih jim bo dajal kar kulturni minister. Vse se plača. Za vojaška napredovanja bo odgovoren obrambni, za novinarska kulturni minister. Vojaki in novinarji naj bi bili torej po novem v Sloveniji nekako izenačeni.

No, vse to se kot kaže ne bo izšlo. Novinarji protestirajo. Želijo samo višje plače, ne glede na izobrazbo. Nič drugega. Pri vojakih pa se je uprl Virant. Upor ni nedolžen, saj Virant ni sam. Za njim stojijo sindikati javnega sektorja. Vladni pogajalec je postal zagovornik sindikalnih stališč. Povsem nezaslišano. Vladni upor na najvišjem nivoju. Res je že čas, da se predsedovanje EU zaključi in da predsednik vlade končno spet vzame stvari v svoje roke.

Težav je še več. Konec koncev se bližajo volitve. Ampak nov plačni sistem je eden najpomembnejših vladnih projektov sploh. In kljub temu, da je vedno bolj očitno, da vendarle ni tako zelo dodelan, kot ga hvali Virant, minister za javno upravo ostaja ob merjenjih javnega mnenja po všečnosti daleč pred vsemi drugimi predstavniki vladne koalicije. Če se vladi podre novi plačni sistem, bo to vsekakor zelo nerodno. Tudi, če bi bili denimo sodniki ali učitelji morda s tem celo zadovoljni.

Predsednik vlade bo torej po vrnitvi iz južne Amerike moral disciplinirati Erjavca in ne Viranta. Na žalost je obrambni minister in predsednik Desusa težaven politik, ki ga ni enostavno krotiti. Ponosen je celo na svojo opozicijsko držo v vladi in na to, da se ji, kot pravi, pridružuje tudi SLS. A kljub temu je težko verjeti, da bi se lahko odločil za izstop iz vlade. Takšne odpadniške geste se namreč nikoli nikomur niso izplačale. Še težje je kaj takšnega pričakovati od SLS.

Predsednik vlade je predsedovanje EU začel z napadom na opozicijo, češ da mu noče dati miru med tem - tako zahtevnim projektom. Opozorila so bila, kot je videti, učinkovita. Opozicija je v zadnjih mesecih precej zadržana. Še večji učinek so imele premierove besede na javnost. Nivo tolerance se je dvignil in vlada v zadnjih mesecih tako rekoč ničesar ne more narediti zelo narobe. Še najmanj so ga očitno razumeli njegovi vladni partnerji (seveda z izjemo NSi).

Jani Sever


Nazaj na: Koalicija v težavah - ha!