Kaj je tole? Od tu lahko uporabite povezave na Spletnih skupnostih in shranite Umirjena razmerja na skupne zaznamke ali uporabite E-poštni vnos in pošljete povezavo prek e-pošte.

Social Web

E-pošta

E-mail It
marec 25, 2008

Umirjena razmerja

Objavljeno v: komentar

Javnomnenjska raziskava Dnevnika je pokazala opazen zdrs priljubljenosti vlade v primerjavi s prejšnjim mesecem. Vendar se ta še vedno drži na solidnih 40 odstotkih. Nezadovoljnih je nekaj več kot 52 odstotkov. Kar ni spodbudno. Vendar tudi ne katastrofalno. Podobno velja za priljubljenost SDS. Tudi ta se je nekoliko znižala. Ne sicer dramatično, a razlogov za zaskrbljenost je vendarle kar nekaj. Tajkunska zgodba ne deluje več optimalno. Obstajajo celo znaki, da bi se lahko deloma obrnila proti vladi. Koalicijskim partnericam gre vedno slabše. Vendar bi lahko rekli, da so se razmerja pravzaprav stabilizirala.

Boj s tajkuni je prejšnji mesec vlado in njeno prvo stranko spet dvignil v zavidljive višine. A situacija se je hitro umirila. Preveč je bilo mešanih signalov, ki jih je bilo mogoče spremljati tako rekoč ves čas. Vsi osumljeni so bili hitro izpuščeni iz pripora. Hkrati so v javnost začeli curljati podatki, da je v afero vpletenih nekaj imen, ki so blizu predsedniku vlade. Zelo blizu. Nič ni bilo dokazanega, vendar govorice niso potihnile in časopisi niso odnehali z omenjanjem brigadirja Krkoviča in družine Petek. Mimogrede se je v zgodbi pojavil še znameniti Pavle Rupar. Potem se je podrla še posebna tožilska skupina. Trenutek ne bi mogel biti bolj neprijeten. Vendar hujših posledic ni bilo.

Ob tem se nadaljuje erozija naklonjenosti NSi in SLS, ki vztrajno izgubljata podporo. NSi je tako ali tako percipirana kot nekakšna malo bolj krščanska frakcija SDS. Skrb za to, da se v NSi slučajno ne bi kaj spremenilo, je kot je videti ena prvih, s katerimi se zbuja predsednik vlade. In za ohranitev statusa quo je pripravljen storiti marsikaj. Premierov odnos do Peterleta in Drobniča je bil dovolj zgovoren. Emancipacija NSi bi bila za vlado enostavno preveč neprijetna. Stabilnost in lojalnost NSi, ki jo predvsem zagotavlja Andrej Bajuk, je za koalicijo pač osrednjega pomena. Na žalost to seveda s seboj prinaša tudi ne pretirano optimistične rejtinge v javnomnenjskih raziskavah.

Odnos med SLS in SDS je bolj enostaven. Velike ljubezni med tema strankama nikoli ni bilo. Po tem, ko je Bojan Šrot prevzel vodstvo ljudske stranke in je predsednik vlade v SLS prepoznal tekmeca na desni ter v državnem zboru iniciral boj proti tajkunom, pa so se razmerja med SLS in SDS popolnoma zaostrila. V center tajkunstva je predsednik vlade povsem neposredno postavil prav brata predsednika SLS in samo SLS. Akcija je bila uspešna. SLS po zamenjavi na vrhu ni napredovala, ampak je njena priljubljenost še padla in prav nič ni videti, da bi se lahko pred volitvami to spremenilo. Janez Janša je bil učinkovit, SDS ostaja edina resna stranka na desni.

Na drugi strani, kljub padanju v zadnjih mesecih, SD še vedno ohranja svojo prednost. A razlogov za brezskrbnost ni. Nadaljuje se namreč padanje priljubljenosti predsednika stranke Boruta Pahorja. Večkrat ko nastopi v kakšni zabavni oddaji ali spregovori v kakšnem bolj nepolitičnem intervjuju, slabše mu gre. Nič groznega. Vendar se je mu je na ta način uspelo “prebiti” do četrtega mesta. Za nekoga, ki je bil navajen kraljevati na vrhu lestvic priljubljenosti to nikakor ni pomirjujoče. Kljub temu, da pred Pahorjem ni nikogar, ki bi bil na čelu kakšne politične stranke. Prehiteli so ga samo predsednik republike, evropski komisar in ljubljanski župan.

Tudi pri manjših strankah je situacija na tako imenovani levici drugačna kot na desni. LDS in Zares beležita nekoliko boljše rezultate kot prejšnji mesec. Hkrati pa v odnosu do SD nimata kakšnih opaznih težav. Precej več jih imata druga z drugo. Predvsem ima, kot je videti, težave z Zares LDS. Vendar so zaenkrat razmerja videti precej stabilna. Obe stranki ohranjata nekakšen stabilen nivo podpore, ki je pri Zares nekoliko višji. Kakšnih novih znakov preboja zaenkrat ne pri Zares ne pri LDS ni mogoče zaznati. Rezultati Zares so pred dvema mesecema to napovedovali, a rast se je v zadnjem času zamejila. Podobno, le v obratni smeri, velja za LDS.

In še to, SNS se je ponovno dvignila. Lipa pa ni zabeležila uspeha. A tudi to se seveda še lahko spremeni. Do volitev je še vsekakor precej časa. To velja za vse.

Jani Sever


Nazaj na: Umirjena razmerja