Danes je Petek
Objavljeno v: komentar
Včeraj je v oddaji Trenja nastopila Andrijana Starina Kosem in spregovorila z nekaj enostavnimi stavki o družini Petek. Borut Petek, mlad in zelo nadarjen ekonomist (kot pravi predsednik vlade), človek, ki je bil dolgo svetovalec v kabinetu Janeza Janše in sedaj sedi v vrhu SDS, se je znašel v aferi osumljenih gradbenih tajkunov. Petek vse zanika in toži Dnevnik, ki je poročal o tem, da naj bi se znašel v kriminalističnih prisluhih. In predsednik vlade pravi, da sam o zasebnih poslih Boruta Petka ne ve ničesar. In da jih ne namerava komentirati. Dodal pa je, da je smešno, da ga najprej obtožujejo, da je tako rekoč vodil policijsko tožilsko akcijo in nato, da je sam med preiskovanimi.
Čudna so pota gospodova. Prva bitka s tajkuni je bila za SDS in vlado zelo uspešna. A vladni uspehi vedno zbledijo ob sumih korupcije in klientelizma. To velja za vse vlade. Posebej, če so ti sumi resni. Družina Petek je v slovenskih političnih kuloarjih že dolgo stalna tema opravljanj. Oče je lastnik podjetja Klima Petek, ki je že pod prejšnjo oblastjo opremljala vladne prostore. Takrat se je govorilo, da naj bi šlo za koncesijo LDS Janezu Janši. A pravi razcvet družine Petek se je začel šele, ko je oblast prevzela Janševa vlada. Starejši sin je dobil koncesijo za igralnico v Lipici. Mlajši pa je pristal v kabinetu predsednika vlade. Podjetja družine Petek so v zadnjih letih močno dvignila svoj promet in dobiček.
Kljub temu so njeni člani ostajali v ozadju. O njih se je veliko govorilo, vendar njihovih fotografij praktično ni bilo mogoče zaslediti. Tudi zapisov o njihovem domnevnem početju, ki je v govoricah dosegalo mitične razsežnosti, pravzaprav ni bilo. Po vloženi tožbi proti Dnevniku je seveda razumljivo zakaj. Dokazov za resničnost govoric ni bilo. In jih, kot je videti, še vedno ni na pretek. Prav zato so včerajšnje besede Andrijane Starina Kosem na POP TV toliko bolj zanimive in pomembne. Andrijana Starina Kosem ni bila prav nič nežna in najzanimivejše vprašanje je, ali se bo družina Petek tudi v njenem primeru odločila, da zadoščenje poišče na sodišču.
Kosmova je gledalkam in gledalcem Trenj naslikala podobo štajerske družine, ki deluje na zelo pokvarjen način in za katero naj bi stal sam predsednik vlade. Najprej je spregovorila o njenem lobiranju in izsiljevanju. “Po mojem mnenju je ta družina precej vplivna. Jaz moram tako reč, pravzaprav vsi člani te družine. Jaz sem že takrat, ko sem še bila v vladi, velikokrat premiera opozorila, predvsem bom rekla, na slog funkcioniranja te družine. Ker slog funkcioniranja je takšen, da je prestopil tisto mejo, ki se ji reče lobiranje. Ker takrat, ko lobiraš s tem, da se sklicuješ na avtoriteto, ki jo imaš za hrbtom, pravzaprav to velikokrat dobi vonj po izsiljevanju.”
Posebej močna naj bi bila družina Petek seveda v Mariboru. In kar je morda posebej zanimivo, Kosmova pravi, da naj bi bili tam nad ravnanji družine zgroženi celo člani največje vladajoča stranke. “Jaz mislim, da je to velik problem znotraj stranke SDS, da pravzaprav člani stranke ali pa vsaj funkcionarji, tisti, ki nosijo neke funkcije, da se ves čas zavedajo problema te družine Petek. Jaz, če povem en konkreten primer, ko sem šla nekoč v Maribor, ko sem se v Mariboru pogovarjala z ljudmi, pravzaprav volivci SDS, pa ko so mi povedali, to je bilo po dveh letih te vlade, da ne moreš dobiti službe, če ne greš k družini Petek in se tam ne dogovoriš, oziroma tam ne prosiš za službo…” Kosmova je zaključila z obtožbo, ki ni niti malo nedolžna. “Pravzaprav, kamorkoli si se obrnil, si trčil na nekoga od družine Petek. ( … ) Ko sem prišla na Kad, je predsednik uprave povedal, da je nekdo od družine Petek klical, da to bi bilo treba pa prodat temu in temu.”
Gre torej za podobo neke družine v samem centru oblasti in za obtožbe o klientelizmu in korupciji na najvišjih nivojih. Predsednik vlade sicer pravi, da gre v primeru Boruta Petka samo za zelo nadarjenega mladega ekonomista, ki nikoli ni imel funkcij, na katerih bi lahko deloval tako, kot se mu očita. Bo že držalo. Ampak, kot je Janez Janša v preteklosti pogosto dejal; obstajajo ljudje, ki vlečejo niti iz ozadja, ne glede na to, kakšne so njihove funkcije. Kakšno moč imajo, niti ni odvisno toliko od njih samih, kot od tistih, ki stojijo za njimi. Ali od tistih, za katere se predpostavlja, da stojijo za njimi.
Jani Sever
Nazaj na: Danes je Petek
Social Web